ادامه مطلب...زبان و ادبیات - تورکمن نیوز: ادیب آن است که طریق اوسط، برپای بسازد و نجات ادب در آن بدارد، که ادباء از صلحاء و از فصحایی هستند که زندگانی مقرون به صرفه بخواهند و اعتدال را در امور ادبی، برپای بدارند.

ادامه مطلب...زبان و ادبیات - تورکمن‌نیوز: اولین شاخص یک خط خوب ایجاد ارتباط بین انسان‌ها است و شیوه و نگارش خط برای ارتباط مؤثر بسیار حائز اهمیت است. در این میان شیوه نگارش خطی که بتواند ارتباط بهتری برقرار کند در رده بالاتری به لحاظ معیار‌های نگارشی قرار می‌گیرد.

ادامه مطلب...زبان و ادبیات ترکمن - تورکمن‌نیوز: قبل از همه بر خود لازم می‌بینم از زحمات کسانی که در گذشته و حال برای ارتقاء علم و دانش و فرهنگ مردم سعی و تلاش کرده‌اند و می‌کنند تشکر نمایم و این نکته را یادآور شوم که هدف ما ارتقاء فرهنگ نقد و بررسی و پذیرش و اتخاذ یک تصمیم از این طریق است.

ادامه مطلب...زبان و ادبیات ترکمن‌ - تورکمن‌نیوز: دوست فاضل 'دکتر یعقوب رحیمی' مطلبی باعنوان (بحثی در موضوع الفبای ترکمنی) در گروه تلگرامی فراغی قلمی کرده‌اند که چند روز پیش به لطف یکی از دوستان سعادت مطالعه‌ی آن نصیب این بنده نیز شد.

ادامه مطلب...زبان و ادبیات ترکمن - تورکمن‌نیوز: تدوین الفبا برای یک زبان اصول متعددی چون زیبایی، سرعت، دقت، مشمول قرار دادن همه ی جوامع همزبان که با الفبای مورد نظر مأنوسند و قرار گرفتن در زنجیره نوشتار یعنی بکار نبردن علائم دیاکرتیک و زبرزنجیری دارد.

ادامه مطلب...تورکمن نیوز - مجموعه زبان و ادبیات: نویسنده کودک و نوجوان معتقد است ادبیات این حوزه اگر از دل زیست بوم های مختلف تمام اقوامی که در ایران زندگی می کنند نوشته شود موجب نشاط مخاطب و ادبیات می‌شود.

ادامه مطلب...تورکمن نیوز - زبان و ادبیات: زبان اویْغوری: یکی از زبان‌های ترکی که مردمان اویْغور در استان سین‌کیانگ چین (خُتَن) بدان تکلم می‌کنند.

ادامه مطلب...تورکمن نیوز - یاشار نیازی: جلسه رونمایی و نقد کتاب با استقبال جمعی از نویسندگان و شاعران  گلستانی از مجموعه انتشارات ایل آرمان برگزار شد.

ادامه مطلب...تورکمن نیوز - تاریخ و ادبیات: ترجمه مختصر سخنرانی  دکتر یوسف آزمون در دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس و کنفرانس «لیک اروهد» درباره‌ی میراث فرهنگی آسیای مرکزی در ماه اکتبر2007 که توسط دکتررحمت قاضیانی ترجمه گردیده است.

ادامه مطلب...تورکمن نیوز - زبان و ادبیات: شاعر جبارقلي مارامايي از روستاي باغلي ماراماي گنبد، عضو فعال انجمن شعر وادب تركمني ميراث مي‌باشد.

ادامه مطلب...تورکمن نیوز – یاشار نیازی: نام عارف و شاعر بزرگ ترکمن «مخدومقلی فراغی» را کمتر کسی است در کشورهای ترک زبان، بلکه در دنیای ادبیات جهان نشنیده باشند.

ادامه مطلب...تورکمن نیوز - اسماعیل سالاریان: زبان اولین وسیله ارتباطی انسانهاست،كه وظیفه اصلی آن برقراری ارتباط كلامی است.

ادامه مطلب...تورکمن نیوز – كامبيز قجقي نژاد:
1- بعد از گوييم نعت مصطفي / آن كه عالم يافت از نورش صفا

ادامه مطلب...تورکمن نیوز – حاج قوجق قلي آق: در شعر «معني بيلمز ياشينده» طراح مراحل رشد انسان است:

ادامه مطلب...تورکمن نیوز - زبان و ادبیات تورکمنی: شعری زیبا از مختومقلی فراغی را با ترجمه مهندس محمد طواق خوشکام (عضو انجمن شعر و ادب ترکمنی میراث) به صورت ترجمه منظوم به زبان فارسی در ذیل می‌خوانید:

تورکمن نیوز -فعالین زبان و ادبیات تورکمنی: ادامه مطلب...اينجانب شهروز آق‌اتاباي، فرزند امان‌محمد (فرهمند)، در سال 1356 در شهر گنبدكاووس و در خانواده‌اي فرهنگي به دنيا آمدم.

ادامه مطلب...تورکمن نیوز - شهروز آتابای: زبان ترکمنی با داشتن هفت میلیون گویشور در کشورهای ترکمنستان، ایران و افغانستان یکی از زبان‌های عمده قومی در این منطقه به شمار می‌رود.

ادامه مطلب...تورکمن نیوز - زبان و ادبیات: تاغی دأده پورمند تورکمن صحرانینگ آد قازانان شاهیر آغامیز؛ بهمن آیینگ 21-نجی گونی اؤز عزیز یان یولداشیندان آیرا دوشوپ ارتی‌سی مهربان‌نی آخرت اؤیونه تاوشیردی؛ شونونگ آغیر یاغداییندا بیرینجی گیجه‌سی و ایکینجی گیجه‌سینده قوشغی آیدیپ اؤز یورک دویغی‌لارینی عزیزینه هودورلأپ‌، تورکمن صحرا ایلدش‌لرینه بیلدیریپ‌دیر، آشاقدا بو ایکی قوشغی‌نی اوقاپ بلکم تاغی سرخوش بیلن بو یاغدایین پایلاشیپ بیلرسینگیز:

تورکمن نیوز: شاعر بی‌ریا هنرمند مردمی منصور خجسته بر اثر تصادف دعوت حق را لبیک گفت.ادامه مطلب...

کلمه « سلام » در ترکی.

 

تورکمن نیوز  - ناصر توسلی: ما هر از چندگاهی در مورد مسائل اساسا مشابه در دیگر شاخه‌ها به بحث و مناظره می‌پردازیم که در حال حاضر به جواب‌های بسیاری رسیدیم. از آنجا که رسیدن به این جوابها پروژه ما نیست اما ما بر این باوریم که ممکن است رسیدن به جوابهای مربوطه برای ایجاد و بازگردانی یک زبان واحد، یافتن چنین واژه‌هایی می‌تواند به ما کمک کند.

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram