Farayand Khabar 18 Oآموزش خبرنگاری-تورکمن نیوز-  در قسمت قبل دو روش از راه‌های تهیه خبر بیان شد. در این قسمت دو روش دیگر را مرور می‌کنیم.

 ج- سایر رسانه‌ها

یکی از منابع مهم ‌خبرنگاران برای دریافت  اخبار و اطلاعات و سرنخ رویدادها، خبر‌هایی است که ‌در مطبوعات ، شبکه‌های رادیو تلویزیونی و سایت‌ها منتشر می‌شوند‌ ودر بسیاری مواقع دستمایه‌ی تهیه اخبار و گزارش های بعدی برای خبرنگاران‌ قرار می‌گیرد.

 برخی از اخباری که در رسانه‌ها منتشر می‌شوند دارای بازتاب‌های اجتماعی یا سیاسی و اقتصادی هستند و خبرنگاران زبده و باتجربه این‌گونه بازتاب‌ها و پیامدها را به اخباری خواندنی تبدیل می‌کنند.

در بعضی از ‌مصاحبه‌ها و گزارش‌ها‌ی خبری نکاتی ‌مطرح می‌شوند که سوژه‌های جالبی برای تولید خبرهایی تازه به شمار می‌روند.

البته این مهم در صورتی دست یافتنی است که خبرنگار دارای شم خبری  مناسب و فهم و درک درستی از سوژه‌ها باشد.

اگر خبرنگاران، مطالب مندرج در روزنامه‌ها و مطالب منتشرشده ‌در رسانه‌های جمعی را با دقت دنبال کنند،  می‌توانند به سوژه‌های جدید و ایده‌های تازه‌ای ‌دست یابند تا اخباری خواندنی ‌تولید کنند.

اگر خبرنگاری دارای ذکاوت ، هوش و شم خبری درخور توجهی باشد از بسیاری مطالب خبری سرنخ‌هایی را به‌دست می‌آورد که سوژه‌ای برای تولید خبرهای جدید می‌شوند.

در بسیاری مواقع ، حتی در آگهی‌های تجاری و صفحات نیازمندی‌های روزنامه‌ها نکاتی وجود دارد که زمینه تهیه اخبار و گزارش‌های نابی را فراهم می‌کنند.

به عنون مثال درج آگهی فروش "فلز‌یاب" می‌تواند انگیزه‌ای برای خبرنگار باشد که در پی یافتن زمینه‌های مصرف این دستگاه و کاربرد آن باشد و طبعا احتمال استفاده‌های غیر‌مجاز و گنج‌یابی سوژه‌ای مناسب برای تهیه خبر و گزارش در این مورد خواهد بود.

 گاهی در مصاحبه‌های چهره‌های هنری ، سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی نکاتی بیان می‌شود که می‌تواند به تولید اخبار و گزاش‌هایی جذاب و خواندنی بیانجامد .

بنابر‌این خبرنگاران باید سایر رسانه‌ها را به طور مدام رصد کنند و مطالب مرتبط با حوزه خبری خود را که در رسانه‌ها منتشر می‌شوند با دقت پیگری و بررسی کنند تا به سوژه‌های جدید‌ی دست یابند.

د- رابطان خبری

یکی از منابع رسانه‌ها و خبرنگاران برای اطلاع از رویدادهایی که در گوشه و کنار شهرها و کشورها روی می‌دهد بهره‌گیری از رابطان خبری است.

طبیعی است که رسانه‌های جمعی امکان دسترسی به اطلاعات ‌مربوط به رویدادهای مختلف در تمامی شهرها و روستاها و مناطق گوناگون در حوزه‌ی تحت پوشش خود را ندارند.

 برای رسانه‌های ملی امکان حضور خبرنگاران اقصی نقاط کشور وجود ندارد و رسانه‌های بین‌المللی نیز نمی‌توانند در همه نقاط جهان خبرنگار داشته باشند. حتی وجود خبرنگار در یک کشور یا شهر نیز نمی‌تواند این امکان را فراهم کند که وی از تمامی رخدادهای شهر یا کشور محل استقرار خود مطلع شود .

خبرنگارانی که در شهر‌ها و کشورهای مختلف فعالیت می‌کنند باید افرادی را بیابند که متناسب با سوژه‌های مورد نظر رسانه و خبرنگار، اطلاعات را در اختیار آنان قرار دهد.

علاقه‌مندان به همکاری با رسانه‌ها و کسانی که حاضرند به صورت افتخاری اخبار و اطلاعات خود را در اختیار خبرنگاران قرار دهند افراد مناسبی ‌برای برقراری ارتباط خبری محسوب می‌شوند. این افراد می‌توانند خبرنگاران را از رویدادهایی که در محیط اطراف آنان رخ می‌دهد آگاه کنند .

 برخی از این اشخاص از توانایی‌های لازم برای کسب و انتشار خبر برخوردارند و می‌توانند با کسب اطلاع از رویدادها، خبرها را آماده ‌و برای خبرنگار ارسال کنند . از این افراد به عنوان رابط خبری یا شهروند خبرنگار یاد می‌شود .

 برخی از این علاقه‌مندان توانایی لازم برای تهیه و تنظیم خبر را ندارند و می‌توانند اطلاعات اولیه یا سرنخ‌ها را به اطلاع خبرنگاران برسانند.

این افراد اگر شاهد رویدادی باشند یا خبری را بشنوند که برای رسانه با ارزش تلقی شود به خبرنگار منتقل می‌کنند. آنان حتی شایعات را به عنوان سرنخ ‌به خبرنگاران رسانه‌ها اطلاع می‌دهند .

 بنابر‌این رسانه‌های جمعی برای آن که به اخبار و رویداد‌های گوشه و کنار حوزه‌ی تحت پوشش خود دسترسی داشته باشند باید به رابطان خبری و خبرنگاران افتخاری تکیه کنند و تا حد امکان به شمار آنان بیفزایند ‌تا حضور قوی و فعال‌تری در عرصه اطلاع رسانی داشته باشند و در کوتاه‌ترین زمان ممکن به اخبار دست یابند.

 برخی رسانه‌های جمعی برای حضور قدرتمند تر در عرصه اطلاع‌رسانی و استفاده بهینه از رابطان خبری اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی برای آنان می‌کنند و از ابزارهای تشویقی برای ایجاد ارتباط مستحکم‌تر با رابطان خبری بهره می‌گیرند .

بنابر‌این ‌رابطان خبری دسترسی وسیع رسانه‌ها به اخبار را با کمترین هزینه  میسر می‌کنند.

منبع:خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران(ایرنا)

مطالب مرتبط:

آموزش‌های نظری خبرنگاری/منبع خبر

خبر فوری / یارمحمد آخوند نظری درگذشت

آموزش‌های نظری خبرنگاری/نگاهی به چند سبک نوین خبرنویسی

آموزش‌های نظری خبرنگاری/مفاهیم اساسی در خبرنویسی

خبر خوش مهدی تاج برای جشن قهرمانی پرسپولیسی ها!

طرز تهیه آش رشته

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner ArzanSara

Banner001

Irandokht

Berenj Jahed

bamdad3

English Lerner

Type Daneshjoei2

 Amlak istanbul

 

NewsGonbad Log

 

Kanal Telgeram