TurkmensNews Telegram TN

Salagh Ghayeb 1معرفی یک روستا – تورکمن‌نیوز:  در جاده خط نو گنبد به سمت آق‌قلا و در غرب شهرستان گنبد کاووس روستایی زیبا در دل دشت ترکمن صحرا واقع شده است که ساکنین آن مردمانی سخت‌کوش و شهید پرور هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن،  سلاق غایب از توابع بخش مرکزی گنبد کاووس است که با بیش از ۱۳۰۰ نفر جمعیت در ۳۰ کیلومتری این شهرستان واقع شده است.
تمامی اهالی این روستا ترکمن هستند و اکثرا باهم نسبت خویشاوندی دارند و اقلیتی کوچک از خانوار بلوچ در سازمانی مجاور در شمال غربی روستا زندگی می‌کنند.
جمعیت سلاق غایب بنابه سرشماری سال ۹۰ تعداد ۱۳۵۱ نفر و ۳۰۲ خانوار بود  و دارای۳ ورودی به داخل روستا می‌باشد.
به گفته بزرگان روستا قدمت این روستا حدود 130 سال است و  از جمله آثار باستانی ۴ تپه بزرگ چهار گوشه بافاصله ۱کیلومتری  آن جزو آثار این روستای زیبا محسوب می‌شوند.
روستای سلاق غایب دارای ۲ مسجد اهل سنت به نام‌های  نعمان و امام علی می‌باشد که در آن نمازهای پنج‌گانه و تلاوت قرآن به طور منظم به جماعت برگزار می‌شود.
شغل اکثر مردم همانند دیگر روستاهای ترکمن صحرا کشاورزی، دامداری و باغداری است و برخی از صنایع تولیدی این روستا ،  ، قالی و قالیچه بافی، سوزن دوزی ترکمنی و بافندگی می‌توان نام برد که اهالی بوسیله آن امرار معاش کرده و زمینه اشتغال و تامین مخارج زندگی خود را فراهم می‌کنند.
در اطراف روستا مراتع زیبایی وجود دارد که در بهار گل شب بو وگل های صحرایی طراوت خاصی میدهد،  و در زمین‌های کشاورزی اطراف روستا  پنبه، جو و گندم شالی وگوجه وخربزه وهندوانه کشت می‌شود.
از افتخارات روستای سلاق غایب می‌توان به ۴ شهید بنام‌های شهید احمدسلاقی، شهید حالت‌قلی سلاقی درغرب کشور در جنگ تحمیلی،  شهید حمید صدری در جنوب و شهید تاج‌محمد سلاقی که در اطراف کرمان بعد ازجنگ توسط قاچاقچیان و اشرار به شهادت رسیدند.
( یادشان گرامی باد.)
دو جانباز جنگ تحمیلی بنام‌های یوسف سلاق و عاشورمحمد سلاقی که متاسفانه غیر ازدفترچه درمان چیز دیگری از دولت به آنان کمک نشده است از ساکنان این روستا هستند.
الحاج آنه قلی سلاقی وصحت سلاقی و حاج محمدحسن نژاد، مشهد سلاق،  مشهدقلی آخوندسلاقی، حاج مراد و حاج گلدی قولجایی و حاج غفور سلاقی از شخصیت بارز و یاش‌اولی‌های این روستا محسوب می‌شوند.
عید قربان، عید فطر، جشن میلاد رسول، صدقه و مراسم سنتی عاشورا، پخش نذری، آق آش، جشن میلاد فرزند و ضیافت مسکن جدید (آق‌اؤیلی) از جمله آداب و رسوم سنتی این روستا محسوب می‌شود.
در روستا ۳۴  آب انبار  12 متری  جهت ذخیره آب برای استفاده در زمان قحطی در منازل اهالی وجود دارد.
بازارچه‌ی هفتگی سلاق غایب، مختص روز‌های شنبه جهت رفع نیاز‌های اهالی و جلوگیری از هزینه مراجعه به شهر و صرفه جویی در زمان خرید دایر است.
از مکتب‌خانه‌های سنتی و مذهبی روستا مکتب خانه بگ‌مراد ایشان را می‌توان نام برد که در سال 13۹۲ توسط یوسف آخوند قره سلاخ از نوادگان بگ‌مراد ایشان  تاسیس شده و در حال حاضر نام مسئول حوزه یوسف آخوند قره سلاخ  است که با آموزش علوم دینی به تعدادی جوان و نوجوان فعال می‌باشد.
روستای سلاق غایب؛ دارای ۲مدرسه ابتدایی و راهنمایی است که مدرسه ابتدایی مختلط است و توسط خیر مدرسه‌ساز خانم نگار بنام دبستان دادخواه۳ نامگذاری شده است و مدرسه راهنمایی دخترانه نگین بامشارکت مردم ساخته شده که درجوار این دو مدرسه ساختمان قدیمی مدرسه هست که سابقا بنام شهید احمد سلاقی بوده است و چون خانم دادخواه نام دبستان را با تاسیس ساختمان جدید به دادخواه۳ تغییر داده است.
این دو فضای آموزشی فاقد حصار می‌باشدکه موتوسواران و احشام داخل محوطه تردد میکنند در این زمینه رییس شورا مشهد سلاق با خیر سرشناس گنبد؛ آنا محمد آقپور قابوس رایزنی‌های انجام داده اما تاکنون مثمر ثمر واقع نشده است.
 از طرفی والدین دانش‌آموزان از قشر ضعیف جامعه بوده و توان پرداخت برخی از هزینه‌های آموزشی وخودیاری را ندارند.
در مجاورت مدرسه یک ساختمان قدیمی وجود داردکه هرآن احتمال ریزش روی سردانش‌آموزان می‌رود و درزنگ‌های تفریح اطراف آن به بازی می‌پردازند و مدام این دلهره وجود دارد.
یکی دیگر از مسائلی که بسیار ناراحت کننده است تردد موتورسواران در اطراف مدرسه دخترانه است که به علت نداشتن دیوار همواره از نگرانی‌های اولیا بوده است.
سلاق غایب برای تفریح سالم و ورزش کودکان، نوجوانان و جوانان نیاز مبرم به سالن ورزشی دارد که از تقاضاهای ویژه اهالی روستا، اعضای شورای اسلامی و دهیار  از مسئولین شهرستان گنبد کاووس است.
از دیگر مشکلات روستا نبود زیرسازی و آسفالت معابر و خیابان‌های اصلی روستا است که در 7 سال گذشته علی‌رغم پیگیری‌های متعدد شورا و دهیار فقط تعداد کمی از معابر آسفالت شده است.
رئیس شورا در خصوص جاده روستایی به خبرنگار تورکمن‌نیوز گفت: محور سلاق غایب به تاتارسفلی بطول۴۷۰۰ متر در سال  ۸۴ مطالعات کارشناسی شده و پل ارتباطی احداث و زیرسازی جهت آسفالت انجام گرفته است، اما در ادامه جاده آسفالت نشده و این جاده ناقص رها گردیده است.
 این راه روستایی کشاورزان را باطی کردن ۱۵کیلومتربجای۴۵کیلومتربه کارخانه رب دلند جهت تحویل گوجه ها وبه بازارتوت فرنگی ودیگرسیفی جات نزدیکترمیکند.هم ازنظرترافیکی وسوخت کاملا"صرفه جویی میشود.
 مشهد سلاق، رییس شورای اسلامی سلاق غایب گفت:
  این راه روستایی، اتوبان گرگان آزادشهررابه جاده گنبد به آق قلا ازنزدیکترین نقطه بهم وصل میسازد
به گزارش خبرنگار تورکمن‌نیوز: روستا دارای لوله‌کشی گاز، تلفن، برق وآب می‌باشد اما در تابستان از افت شدید برق بعضی نقاط از استفاده وسایل سرمایشی محروم می‌مانند.
همچنین به علت استفاده چند روستا؛  (گل تپه، هادی آباد، و مهدی آباد) و مرغداری‌های مجاور از منبع آب روستای سلاق غایب موجب کمبود شده مداوم افت فشار آب و قطعی پیش می‌آید.
در روزهای بارندگی ودر بهار به دلیل نبودن سد برای مهار آب‌های فصلی قسمت شرق و غرب روستا معمولا زیر سیلاب می‌ماندکه لازمه حفرکانال جهت مهارو هدایت آب‌های فصلی است. همینطور غرب روستا در خیابان مهندس هوایی نیز تا انتهای خیابان برای مهار آب‌های سطحی نیاز به جدول‌کشی است.
روستا داری ۳ شورا بنام‌های: مشهد سلاق (رییس شورا)، محمدقلی شیخ (نایب رییس) قره قولجایی (منشی شورا) است .
و اسماعیل شیخ دهیار روستا میباشد که وی تحصیلات کارشناسی الهیات دارند.
اخیرا"شورای اسلامی پس از ۱۲ سال تلاش و پیگیری توانست زمینی به مساحت ۱۸۸۸۳ متر را از منابع طبیعی به بنیادمسکن تغییر کاربری دهد و طبق ماده۴ جهت ساخت مسکن با قرعه‌کشی در حضور نماینده فرماندار،  بخشدار گنبد کاووس، حراست اداره کل بنیاد و رییس بنیادگنبد کاووس جهت ساخت مسکن بین افراد فاقد مسکن به تعداد ۵۰ نفر اهدا شد.
در پایان از اهالی  فهیم روستای سلاق غایب به خصوص  رئیس شورای این روستا که ما را در تنظیم این گزارش و درج مسائل و مشکلات یاری کردند کمال قدردانی و تشکر را داریم.
امید است تلاش‌های اعضای شورا،‌ دهیار و خبرگزاری تورکمن‌نیوز در معرفی هرچه بهتر این روستا و رساندن مسائل و مشکلات آن به مسئولین مثمر ثمر واقع گردد.

خبرنگار: رحمت گلستانی                  انتشار دهنده: یاشار نیازی

مطالب مرتبط:

شهید اترک و هلاکو از نگاه دو فعال گنبدی

همه تصمیمات اعضای شورای شهر تنها در راستای منافع شهروندان و

راهپیمایی روز قدس گنبد کاووس از نگاه دوربین/گزارش تصویری

گلستانی که با گل غریبه است/ کشت و پرورش گل زمینه‌ساز تولید ث

مومنین در ایمان و عمل به احکام شرعی ثابت قدم باشند/گزارش تصو

ساماندهی موسسات مالی و اعتباری از ضروریات است

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram