b_300_300_16777215_00_images_News_World-News_51.jpgتورکمن نیوز- رضا رئیسی: دور تازه مذاکرات ژنو در قاموس پرونده هسته‌ای اهمیت و حساسیت دوچندان و ویژه‌ای دارد و بی‌شک نقش تعیین‌کننده‌ای برای تبیین و ترسیم افق و چشم‌انداز پیش رو خواهد داشت.

 

 

 

این اهمیت به چند مولفه بازمی‌گردد؛ از یکسو طرفین در وین توافق کرده بودند که تا انتهای ماه مارس به چارچوب یک توافق کلی دست یابند که با توجه به بازه زمانی اندک باقیمانده، مذاکرات فعلی نقش تعیین‌کننده‌ای برای رسیدن به یک چارچوب سیاسی و تفاهم کلی تا پایان مهلت تعیینی دارد. از سوی دیگر سخنان رهبر معظم انقلاب مبنی بر انجام توافق رسمی در یک مرحله و بر سر جزئیات و کلیات، روند کلی مذاکرات را دچار تغییر و تحولی اساسی کرده و طرفین از هم اکنون بر سر جزئیات وارد چانه‌زنی و بحث شده‌اند و با تعیین این راهبرد دیگر فرصتی برای مسامحه باقی نمانده و موارد اختلافی که در جزئیات فراوان نیز هستند باید طی مدت باقیمانده حل و فصل شود و این موضوع بر حجم کار افزوده است. سومین نکته نیز به فشار و تهدید تندروهای کنگره بازمی‌گردد که پیش‌تر اعلام کرده‌اند تا پایان ماه مارس صبر کرده و اگر توافقی میان طرفین جامه عمل نپوشد در مسیر تصویب تحریم‌های تازه گام برخواهند داشت که این نکته هم بر حساسیت مذاکرات در جریان و تاثیر آن بر تحولات نهایی در پرونده هسته‌ای افزوده است.
در چنین شرایطی نه‌تنها دیپلمات‌های ایرانی و آمریکایی و دیگر اعضای گروه موسوم به 1+5 بر حجم رایزنی‌ها افزوده و به گفته سیدعباس عراقچی، چانه‌زنی بر سر جزئیات را آغاز کرده‌اند که حضور همزمان رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و وزیر انرژی ایالات متحده در مذاکرات نشانگر آن است که طرفین وارد گام‌های بزرگ و نهایی در موضوع مهم ظرفیت‌های غنی‌سازی ایران در توافق هسته‌ای شده‌اند که این دو مدیر عالی را دعوت به حضور در جلسات کرده‌اند. مضاف بر آنکه حضور حسین فریدون، دستیار ویژه رئیس‌جمهوری و مشاور وزیر امورخارجه در مذاکرات این دوره خود نشان از تفاوت‌های ویژه این دور از مذاکرات می‌دهد.

 

 ورود به گام حساس و نهایی
سیدعباس عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای کشورمان با اشاره به مثبت و جدی بودن مذاکرات دو روز گذشته در ژنو از راهبرد کلان و غیرقابل عدول جمهوری اسلامی منطبق بر سخنان رهبر انقلاب در مذاکرات هسته‌ای گفته و تاکید کرد که طرف ایرانی زیر بار توافق دومرحله‌ای نخواهد رفت. پس از تبیین سیاست اصولی نظام توسط رهبر معظم انقلاب مبنی بر انجام توافق رسمی روی کلیات و جزئیات طی یک مرحله، همگان منتظر آغاز دور تازه مذاکرات بودند تا سیاست هیات ایرانی بر اساس این رهنمود را ملاحظه کنند. عده‌ای چنین القا می‌کردند که چون توافق وین به دو مرحله کلی توافق اشاره دارد، روند مذاکرات آتی با چالش روبه‌رو خواهد شد به‌خصوص که تندروهای کنگره تهدید کرده بودند اگر با ایران تا 24 ماه مارس توافقی کلی انجام نپذیرد، پروسه تصویب تحریم‌های تازه را اجرایی خواهند کرد اما آنچه این عده بدان اشراف و اطلاع نداشته و یا خود را به نادیدن می‌زنند، آن است که نظر رهبر معظم انقلاب بر نتیجه و برآیند کلی مذاکرات و امضای توافقنامه رسمی و نهایی است که ایشان تاکید کرده‌اند باید طی یک مرحله و شامل بر جزئیات و کلیات باشد؛ همانی که دیپلمات‌های ایرانی نیز بر اساس توافق ژنو آن را توافق بر سر هیچ یا همه چیز می‌خواندند و این سخن معظم‌له نافی تبیین چارچوب سیاسی و کلی و تفاهم غیررسمی برای هموارکردن مسیر توافق نهایی نیست و همگان نیز می‌دانند که برای رسیدن به توافق نهایی باید تفاهمات مرحله به مرحله جامه عمل پوشیده و مقدمات فراهم آید. سیدعباس عراقچی درخصوص مذاکرات ژنو همچنین گفته است: پس از یک سال مذاکره در همه ابعاد و موضوعات در شرایطی هستیم که باید وارد جزئیات شویم به ویژه اینکه قصد ما این است در توافق نهایی کلیات و جزئیات یکپارچه باشد، به همین خاطر مجبور هستیم که وارد همه جزئیات در همه موضوعات و مراحل شویم. معاون وزیر امورخارجه کشورمان همچنین خاطرنشان کرد: شرایط ایجاب می‌کند که مذاکرات فشرده و به صورت طولانی برگزار شود. وی  مذاکرات را مثبت و جدی ارزیابی کرده و البته تاکید می‌کند این به آن معنی‌ نیست که پیشرفت‌های فوق‌‌العاده‌ای داشته‌ایم اما بحث‌ها نزدیک و فشرده دنبال می‌شود. عراقچی از تلاش برای سرعت بخشیدن به روند مذاکرات نیز گفته و تاکید می‌کند که به دنبال راهکار در این خصوص هستیم.

 

حضور معنادار فریدون و صالحی در مذاکرات
به هنگامه‌ای که مذاکرات مهم و حساس هسته‌ای پشت درهای بسته به انجام رسیده و از روند ماوقع جز اطلاعاتی کلی و قطره‌چکانی به بیرون درز نمی‌یابد، تحلیلگران باید از کوچک‌ترین فعل و انفعالی به کنه ماوقع و شیب روند تحولات پی ببرند. در این میان بدون هیچ شک و شبهه‌ای حضور ناگهانی و همزمان رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و وزیر انرژی آمریکا و نیز دستیار ارشد و برادر رئیس‌جمهوری در مذاکرات نمی‌تواند تحولی باشد که به‌راحتی بتوان از کنار آن گذشت. حضور دو شخصیت عالی که ریاست بر سازمان‌های انرژی اتمی در دو کشور ایران و آمریکا را عهده‌دار هستند در وهله اولیه حکایت از آن دارد که طرفین بر سر مسائل کارشناسی و ظرفیت غنی‌سازی به نقاط حساس و مهمی رهنمون شده‌اند که این دو مدیر عالی و مستقیم این موضوع را برای اولین‌بار از کشورهای خود فراخوانده‌اند تا آنان به همراه هیات‌های همراه آخرین و حساس‌ترین موضوعات را مورد واکاوی و تبادل‌نظر قرار دهند. از طرف دیگر حسین فریدون را شاید بتوان نزدیک‌ترین و امین‌ترین فرد به دکتر حسن روحانی دانست. دیپلمات باسابقه‌ای که در همه جا و همه حال همراه رئیس دولت حضور دارد و به‌طور قطع مذاکرات به نقطه حساس و کانونی خود رسیده که وی به همراه دیپلمات‌های همیشگی چمدان بسته و همراه آنان این‌بار به ژنو آمده است. نکته‌ای که پیام واضح و صریحی هم برای طرف‌های غربی دارد که ایران با جدیت روند مذاکرات را دنبال کرده و اکنون که به گام حساس و تعیین‌کننده چانه‌زنی بر سر جزئیات رهنمون شده‌ایم طرف ایرانی با صلابت و اقتدار کامل و لازم که نشانه اراده جدی آن است به مذاکرات پای گذاشته است.
 

درنهایت...
حساسیت و اهمیت این دور از مذاکرات ژنو بسیار بالاست. اگر در وین طرفین تا مرحله گل نهایی و طلایی پیش رفتند و به یکباره همه چیز به وقت اضافه کشیده شد. این‌بار مذاکرات ژنو به مثابه وقت اضافه اولی است که قرار است نقش کریدوری امن را برای رسیدن به توافق جامع و نهایی در ضربات پنالتی باز کند و از آنجا که تمامی چالش‌ها و دست‌اندازها روی میز قرار گرفته و باید در نهایت و طی یک مرحله به فرجام غایی و نهایی برسد جایی برای مسامحه و تامل باقی نمانده است. ظریف با همراه دو مسافر ویژه یعنی علی‌اکبر صالحی و حسین فریدون به ژنو رفت و از آن‌سو کری نیز پس از رایزنی با فیلیپ‌هاموند همتای انگلیسی به ژنو می‌آید، آنان یکبار دیگر آماده رزمی تمام‌عیار این بار بر سر تمامی موضوعات مهم و مورد اختلافی می‌شوند. وزیر خارجه اسرائیل به شدت ابراز نگرانی و یأس می‌کند و نتانیاهو هنوز حنجره می‌درد، همه‌چیز حکایت از این دارد که همه بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای و موافقین و مخالفین با همه داشته‌ها و توانایی‌ها به میدان آمده‌اند و باید دید بالاخره کلید دیپلماسی در قفل هسته‌ای می‌چرخد./روزنامه آرمان

مطالب مرتبط:

عادات بدی که پول‌تان را به هدر می‌دهد

تصویر هنرمندان ترکمن در مراسم افتتاحیه راه آهن ایران، ترکمنس

تئاتر خیابانی به مناسبت بزرگداشت سالروز جهانی تئاتر در جوار

نگاهی به آداب و رسوم ترکمن‌ها در ماه ضیافت الهی

سردار آزمون دلیل نرفتن به تیم فوتبال لیوپورل را اعلام کرد

شلیک موشک توسط زیردریایی هسته‌ای انگلیس به سواحل آمریکا

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram