Jan Kreyتورکمن نیوز- بین‌الملل: وزرای خارجه و انرژی امریکا برای ارائه توضیحات درباره برنامه جامع اقدام مشترک در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا حاضر شدند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تورکمن نیوز، جان کری در این جلسه گفت:اگر کنگره توافق را رد کند، شرکایمان ما را تنها می‌گذارند و ما در دنیا تنها می‌مانیم.
پس از کمیته روابط خارجی سنا، کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا نیز روز سه‌شنبه اولین جلسه‌اش را برای ارائه توضیح درباره برنامه جامع اقدام مشترک با ایران با حضور جان کری، وزیر خارجه، جک‌لو، وزیر خزانه‌داری، و ارنست مونیز، وزیر انرژی برگزار کرد. همچنین قرار است در روزهای آینده نیز دو جلسه استماع با حضور این سه وزیر برگزار شود. این جلسات آخرین فرصت نمایندگان امریکایی برای شنیدن سخنان مقامات و کارشناسان امریکایی قبل از شروع تعطیلات پنج‌هفته‌ای آنها خواهد بود.


کری: نمی‌توان دانش هسته‌ای ایران را بمباران کرد یا با تحریم از بین برد
در این نشست، جان کری گفت: «‌ما متقاعد هستیم برنامه‌ای که با پنج کشور دیگر به آن دست یافته‌ایم به آنچه رئیس‌جمهور اوباما گفته یعنی جلوگیری از دسترسی ایران به بمب هسته‌ای، دست خواهد یافت.‌»

وزیر خارجه امریکا گفت: «‌بر اساس این قرارداد ایران قبول کرده که 98 درصد از ذخایر غنی‌شده خود را حذف کند، بخش اعظمی از سانتریفیوژ‌های خود را برچیند و قلب رآکتور اراک را با بتون پر کند. ایران قبول کرده که تا ابد به بازفرآوری پلوتونیوم روی نیاورد.»
کری با اشاره به اینکه «‌ایران قبول کرده که پروتکل الحاقی را بپذیرد‌» تأکید کرد که «‌پاسخ ما به نگرانی‌ها این است که ما همیشه یک نظام راستی‌آزمایی دقیق خواهیم داشت. بازرسی‌ها غروبی نخواهند داشت.‌» وی ادامه داد :« جامعه اطلاعاتی ما تأیید کرده که اگر ایران از تعهداتش تخطی کند بلافاصله ‌می‌توانیم آن را شناسایی کنیم و همه گزینه‌های خود را برای پرداختن به این امر در اختیار خواهیم داشت.‌  اگر این توافق رد شود هیچ‌گونه جایگزین معتبر دیگری در دسترس نبوده و جبهه متحدی که اکنون وجود دارد از بین خواهد رفت.»


وزیر خارجه امریکا افزود: « اگر کنگره توافقی را که در وین به دست آورده‌ایم رد کند ‌تمام آنچه سعی داشته‌ایم جلوگیری کنیم رخ خواهد داد‌  و  امریکا متحدینی را که قبلا با  او بودند از دست خواهد داد. ‌آنها از تحریم‌های سختی که ایران  را به پای میز مذاکره کشاند خارج خواهند شد و امریکا تنها خواهد ماند.‌»
وزیر خارجه امریکا با اشاره به اینکه «‌نگرانی‌های اسرائیل‌» را می‌فهمد، تأکید کرد که توافق هسته‌ای با ایران، رژیم صهیونیستی و سایر کشورهای منطقه‌ را امن‌تر می‌کند. وی تأکید کرد: «‌در تمام جبهه‌ها به فشار برای عقب راندن ایران ادامه خواهیم داد.»  کری گفت: «‌رئیس‌جمهور اوباما از نیروی نظامی درخواست کرده سلاحی که تأسیسات هسته‌ای ایران را می‌تواند هدف قرار دهد طراحی کند اما  ‌نمی‌توان دانش هسته‌ای ایران را بمباران کرد یا با تحریم از بین برد.»


 کری در پاسخ به سؤالی درباره برنامه موشکی بالستیک ایران گفت: «ما توانسته‌ایم تحریم‌های تسلیحاتی را به مدت پنج سال و تحریم‌های موشکی را به مدت هشت سال ادامه دهیم.‌» این در حالی است که ایران به صورت مشروعی استدلال می‌کرد‌ که قطعنامه شورای امنیت بیان داشته که اگر ایران به پای میز آمده تمام تحریم‌ها برداشته خواهد شد. ‌آنها نه تنها وارد مذاکره شده‌اند بلکه به توافق هم دست یافتند.
وزیر خارجه امریکا در ادامه در پاسخ به سؤالی درباره سپاه پاسداران و دسترسی این نهاد به دارایی‌های آزاد شده گفت: «‌سپاه پاسداران با این توافق مخالف و معتقد است که ایران در آن بازنده شده است.‌ سپاه احساس می‌کند پوشش و چتر هسته‌ای را دارد از دست می‌دهد. وقتی چتر هسته‌ای بالای سپاه نیست ما می‌توانیم بیشتر نظارت کنیم.‌»
وزیر خارجه امریکا همچنین گفت: ‌«در طول مذاکرات هسته‌ای نیز تحریم‌های ایران ادامه یافت و ‌60 نهاد حقیقی و حقوقی را به لیست تحریم‌ها اضافه کردیم.»
کری در بخش دیگری از سخنانش تأکید کرد که دسترسی به سایت پارچین بر اساس توافق‌هایی که بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به دست آمده، ارائه خواهد شد.


 مونیز: برنامه هسته‌ای ایران در تمام حوزه‌ها عقب رانده شده است
ارنست مونیز نیز پس از کری سخنانش را بیان کرد. وی تأکید کرد که برجام «‌ایران را از دستیابی به سلاح هسته‌ای بازمی‌دارد.‌» وی افزود: «مطمئن هستم که پایه‌های فنی این توافق کاملاً محکم هستند.» مونیز همچنین گفت: «‌برنامه هسته‌ای ایران در تمام حوزه‌ها به عقب رانده شده است.‌» وزیر انرژی امریکا با تأکید بر اینکه تمام ابعاد برنامه هسته‌ای ایران تحت نظارت شدید قرار دارند، گفت: «‌البته مسدود کردن مسیرهای پنهانی بر عهده جامعه اطلاعاتی ما و متحدینمان است.»


 لو: سایر تحریم‌های قوی تجاری امریکا علیه ایران باقی می‌مانند
جک لو، نیز درباره توافق با ایران گفت که برجام امنیت ملی این کشور و متحدین آن را تأمین می‌کند. وی با بیان اینکه «‌این تحریم‌ها قوی‌ترین روش تحریمی در دنیا را به وجود می‌آورد‌» مدعی شد که «‌همین تحریم‌ها رهبران ایران را پای میز مذاکره آورد.» وی در ادامه تأکید کرد: اگرچه برخی از تحریم‌های ایران باقی خواهند ماند اما برخی از مهم‌ترین و قوی‌ترین تحریم‌های امریکا همچون تحریم تجاری اولیه امریکا به قوت خود باقی خواهند ماند و تحریم‌های مرتبط با حمایت از تروریسم و حقوق بشر به قوت خود باقی خواهند ماند.‌» وزیر خزانه‌داری امریکا همچنین گفت که تحریم‌های سپاه پاسداران، سپاه قدس و برخی از مقامات ایرانی به قوت خود باقی خواهند ماند. لو نیز مانند کری اذعان کرد که اگر امریکا مسیر خود را تغییر داده و خواهان اعمال تحریم‌های بیشتر شود کشورهای متحد امریکا از این امر تبعیت نخواهند کرد. وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت که 50 تا 58 میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران به صورت پول است و 20 میلیارد دلار از دارایی‌های ایران پیشتر در معاملات با چین مصرف شده‌اند.


 رویس: همیشه از دستاوردهای هسته‌ای ایران غافلگیر شده‌ایم
در ابتدای این جلسه اد رویس، رئیس شورای روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا، با تکرار ادعاهای قبلی خود در نقد برنامه جامع اقدام مشترک گفت: «ما در گذشته همیشه از دستاوردهای هسته‌ای ایران غافلگیر شده‌ایم. ایران تمامی توافق‌های قبلی را که امضا کرده نقض کرده است. ایران در گذشته جامعه جهانی را فریب داده. سؤال این است که آیا ایران اعتماد جهانی را به دست آورده است؟‌» وی در بخش دیگری از سخنانش مدعی شد: «‌ما در شرایطی بودیم که می‌توانستیم فروپاشی اقتصادی را به‌وجود بیاوریم اما دولت این مسیر را تغییر داد.» پس از رویس، الیوت انگل، عضو ارشد کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا، با اشاره به رژیم بازرسی‌ها و دسترسی‌های پیش بینی شده در برجام از دو عضو ارشد دولت اوباما پرسید طی مدتی که بین درخواست آژانس برای دسترسی و اجازه ایران وجود دارد [حداکثر 60 روز] چگونه می‌توان تضمین کرد که ایران سایت‌های مورد نظر را پاک‌سازی نکرده و از تعهداتش تخطی نکرده است. این نماینده دموکرات می‌گوید به نظر می‌رسد توافق هسته‌ای توافق خوبی نیست.

منبع: روزنامه جوان

http://www.turkmensnews.com/

 

مطالب مرتبط:

چگونگی پیمودن راه المپیک از زبان ستاره‌های تیم ملی والیبال ا

سخنرانی استاندار صادقلو و نورمفیدی در 282-مین سالگرد بزرگداش

از عمق وحدت و برادری در گنبدکاووس تا تحسین امام جمعه «طرابلس

مشارکت یکصد هزار دانش‌آموز گلستانی در طرح ملی حیاط پویا

تشکیل شعب ویژه رسیدگی به معوقات بانکی در گرگان و گنبدکاووس

افزایش ۷۰۰ تومانی قیمت مرغ در بازار/ نرخ امروز؛ ۶۶۰۰ تومان

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram