Iran-Turkmnstn.jpgتورکمن نیوز- نغمه عقیلی: زندان شدن ایرانیان در ترکمنستان طی سال‌های اخیر در کنار برخی کم لطفی‌های کشور همسایه لازم می‌سازد مسوولان کشورمان برای رفع مشکلات مردم در استان‌های مرزی بخصوص گلستان اقدامی موثر به عمل آورند.

با افشای ماجرای دستگیری ۴ صیاد ایرانی و زندانی شدن آنها در ترکمنستان پرونده پرحجم مشکلات و رنج اتباع ایرانی در این کشور جمهوری آسیای میانه دوباره گشوده شده است. پرونده ای که موضوعات قابل بحث زیادی دارد. عدم توجه به مبارزه مشترک با آفت مرزی ملخ که سالانه هزاران تن سم را به خورد محیط زیست گلستان چکانده، عدم اجازه فعالیت به پیله وران ایرانی، مراحل سخت اخذ روادید توریستی کشور همسایه برای ایرانیان که آنها را وادار ساخته کارهای اداری خود در عشق آباد را به رانندگان ترانزیت بسپارند، معطلی کامیون ها در مرز اینچه برون و خرابی راه های مرزی گوشه ای از تعارضاتی است که با این همسایه شمالی دیده می شود.

هم اکنون بسیاری از خانواده زندانیان در بند ترکمنستان نیز از زندانی بودن اقوامشان شکایت دارند. آنها خودشان از ترس گرفتار شدن و ناآشنایی با کشور همسایه جرأت پیگیری کار بستگان خود در زندان های ترکمنستان را ندارند و به استانداری گلستان مراجعه می کنند. خانواده هایی که منتظر اقدامات قاطعانه مسوولان ذیربط کشور هستند بخصوص که وضعیت ایرانیان در بند در شرایطی است که مورد بی توجهی مامورین زندان و محاکم ترکمنستان قرار می گیرند.

بنابه اظهارات خانواده ها، حتی با زندانیان بیمار و در حال مرگ ایرانی با بی اعتنایی و خلاف حسن همجواری و خارج از عرف بشردوستانه برخورد می شود که نمونه اخیر آن عدم رسیدگی به وضعیت سخت دو زندانی گلستانی مبتلا به بیماری سل است. وضعیت وخیم این دو نفر سبب نگرانی شدید خانواده هایشان شده با این حال وقتی خانواده هایشان به منظور ملاقات و اقدام درمانی، درخواست ویزای ترکمنستان کرده اند، چند هفته بعد برای اخذ ویزا به آنها وقت داده شده است.

یک ایرانی زندانی در ترکمنستان که به جرم همراه داشتن ۶۰۰ کیلو آهن قرصه و سیگار در کامیونش، به مدت ۲ سال زندانی بوده نیز از رفتار تبعیض آمیز با ایرانیان خبر می دهد و می گوید همزمان با او یک متهم به قتل از کشور ترکیه نیز زندانی بوده اما این فرد را آزاد می کنند ولی راننده ایرانی را نه تنها آزاد نمی کنند بلکه بعد از ۲ سال در حالی آزاد می شود که کامیونش را فروخته بودند.

یک زندانی دیگر نیز که ۲۴ مهر ماه امسال به علت همراه داشتن ۲۱ عدد قرص بوپرنورفین بدون لفاف گرفتار شده هنوز از محاکمه خود خبری ندارد و مشخص نیست چند سال زندان در انتظار وی خواهدبود.

راننده دیگری هم که ۲۵ هزار دلار به همراه خود داشته بخاطر ۵ هزار دلار بیشتر از میزان قانونی زندانی شده است. براساس قانون ترکمنستان این مبلغ پولشویی به حساب آمده و ۴ ماه به این خاطر زندان بوده است. کامیون وی نیز مانند ده ها کامیون ایرانی به مزایده گذاشته شده است.

جرایم سختگیرانه و سنگین
در همه دنیا همجواری و کثرت ارتباطات کشورهای همسایه تخلفات و جرایم بزرگ و کوچکی از همراه داشتن مواد مخدر تا ورود غیرمجاز را به همراه دارد. در این رابطه براساس روال بین المللی اگر جرمی اتفاق بیفتد دادگاه تشکیل و متهم یا بخشیده و یا به جزای نقدی محکوم می شود و اگر جرم وی سنگین باشد زندانی می گردد. حوادث اخیر اما در مورد اتباع ایرانی حاکیست رفتار و تعامل دولت ترکمنستان با ایرانی ها حتی با ترکمن های هم قوم خودشان براساس حسن همجواری و روابط حسنه دو کشور نیست.

یک مسوول مطلع که بعد از مصاحبه نخواست نامش ذکر شود گفت: دولت ترکمنستان باید جرایم خود را طبقه بندی کرده و میزان مجازات ها را اعلام کند تا خانواده ها از نگرانی خارج شده و افراد حساب کار خود را بکنند. افرادی که ده ها کیلو مواد مخدر به این کشور حمل کرده اند به طور حتم باید به اشد مجازات برسند ولی برخی از مجازات ها با جرایم رخ داده هماهنگی ندارد و سنگین است.

وی به رانندگان کامیون ها توصیه کرد: از آنجایی که قوانین کشور ترکمنستان بخصوص در مورد مواد مخدر سختگیرانه است از این رو قوانین این کشور را مطالعه و از بردن برخی مواد خودداری کنند. همچنین افرادی که با ترکمنستان کار تجاری و اقتصادی دارند با هماهنگی دستگاه های سیاسی و اقتصادی کشورمان اقدام به سرمایه گذاری نمایند.

وی به منظور چاره اندیشی در خصوص مواجهه با این موضوع پیشنهاد کرد: کمیته یا کارگروهی در استان تشکیل و هریک از دستگاه های مربوطه در قالب گزارش نقطه نظرات خود را ارائه نمایند و نهایتا راهکاری برای پیشگیری و مقابله ابا ین مسأله اتخاذ گردد. در این میان نقش رسانه ها و اطلاع رسانی از قوانین سختگیرانه کشور ترکمنستان و تبیین شیوه تعامل سیاسی، اقتصادی ، تجاری و اجتماعی با این کشور به هموطنان بویژه هم استانی های نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است.

هم اکنون گفته می شود تعداد زندانیان ترکمنستان در ایران بسیار کمتر از زندانیان ایرانی در بند ترکمنستان است تا جایی که برخی منابع غیررسمی تعداد آنها را ۲۰ زندانی ترکمن در برابر ۳۰۰ زندانی ایرانی دربند ترکمنستان اعلام می کنند که این میزان برای مبادله زندانیان نیز تناسب ندارد.

افزایش تعداد و عدم پیگیری جدی ازسوی مقامات کشورمان موجب شده که وضع زندانیان در ترکمنستان مناسب نباشد. در حالیکه به گفته زندانیان هربار از سفارت ایران برای بررسی مشکلات آنها آمده اند رفتار مقامات ترکمن عوض شده است و این امر نشان دهنده آن است که رسیدگی به امور اتباع گرفتار شده در این کشور از مجاری رسمی و دیپلماتیک تاثیر زیادی در تعیین سرنوشت زندانیان دارد.

سم، قاتل خاموش گلستانی ها
علاوه بر نگرانی خانواده زندانیان آفت ملخ نیز یکی دیگر از موضوعاتی است که پیگیری مسوولان را می طلبد. تاکنون حداقل ۳ تفاهمنامه همکاری مشترک با ترکمنستان به عنوان کانون بزرگ ملخ به امضا رسیده اما عدم اجرای آن سبب شده ملخ و سم به قاتلی خاموش برای گلستانی ها تبدیل شود بطوریکه امسال ۲۵ تن سم فسفره برای مبارزه با ملخ به خورد منابع طبیعی گلستان رفته و هرساله این کار تکرار شده است.

اسماعیل متکی مدیر حفظ نباتات استان گلستان به حداقل ۳ تفاهمنامه همکاری اشاره کرد و گفت: با اینکه کانون اصلی ملخ ها در ترکمنستان است اما آنها زیربار مسأله نرفته اند. ما حتی حاضر شدیم خودمان برویم در منطقه و مبارزه کنیم اما هیچ کاری انجام نگرفته است. در این تفاهمنامه ها که امضا شده رفت و آمد کارشناسی نیز آمده منتهی اجرایی نشده و باید پیگیری شود که حداقل این تفاهنامه ها اجرا گردد. در حال حاضر در مرز افغانستان و پاکستان هم آفت ملخ داریم که با همکاری گروه های ایرانی در این کشورها مبارزه می شود. اما در ترکمنستان تا ۱۰۰ کیلومتری مرز هیچ محصول زراعی ندارند و به نظر برایشان موضوع اهمیتی هم ندارد.

پیله وری فراموش شده
مرز اینچه برون استان گلستان در حالی همه روزه میزبان مینی بوس هایی از پیله وران ترکمنستان است که مرزنشینان کشورمان سالهاست اجازه ورود به این کشور را ندارند. مرزنشینان ترکمن هر روزه به شهرهای اطراف سفر کرده و تجارت خود را دارند در صورتیکه به بهانه آنفولانزای مرغی سالهاست که پیله وران ایرانی از تجارت متقابل بازمانده اند.
در استان گلستان مردم سالهاست که با این مشکلات روبرو هستند از این رو رسیدگی اصولی و اقدامات بنیادین برای حفظ و حراست از جان، مال و شئونات خود را خواستارند که باید مورد توجه بیشتر مسوولان کشور قرار گیرد./ اولکامیز

مطالب مرتبط:

تشدید بازدید و نظارت بر مراکز پذیرایی و اقامتی در گلستان

شب تلخ و شیرین رونالدو/پرتغال با قهرمانی در اروپا تاریخ‌ساز

در گذر تاریخ/ حكايت دردناك يكي به ميخ و يكي به نعل

انتقاد‌ وزیر اقتصاد‌ و دارایی از تد‌اوم فعالیت موسسات پولی غ

بررسی آثار بنیانگزار ادبیات معاصر ترکمن بردی کربابا

همایش تجلیل از برگزیدگان مسابقات فرهنگی و هنری آموزش و پرورش

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram