00012012تورکمن نیوز- اخبار اقتصادی: در اصلاحيه قانون ماليات‌های مستقيم که در تاريخ 94/4/31 به تصويب رسيد، قانونگذار با هدف صيانت از حقوق موديان و رضايت هر چه بيشتر آنان و نيز بمنظور تحقق عدالت مالياتی، بعضي از مواد قانون را اصلاح و بعضي را نيز از قانون ماليات‌ها حذف کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن، يکي از مهم‌ترين اين تغييرات، اصلاح ماده 97 و حذف مواد98 ،152، 153 ،154و 158 بود که منجر به حذف تشخيص ماليات به صورت علي‌الراس و جايگزينی شيوه رسيدگی مبتني بر دلايل و شواهد عيني شد.

بر اين اساس با حذف علي‌الراس از نظام مالياتي کار در مسير انضباط بيشتر و شفافيتي بيش از پيش قرار مي گيرد و همراهي و تعامل با اصناف و بنگاه هاي اقتصادي و به بيان ديگر موديان با سازمان امور مالياتي بيشتر مي‏شود و همچنين با اعتماد به مردم و ملاک قرار گرفتن اطلاعات موديان مي‌توان اميدوار بود که هزينه وصول ماليات کمتر شود. مطابق قانون جديد مالياتي، صاحبان مشاغل موظف‌اند دفاتر و يا اسناد و مدارک حسب مورد را که با رعايت اصول و ضوابط مربوط ازجمله اصول و ضوابط مربوط به تنظيم دفاتر تجاري موضوع قانون تجارت در خصوص تجار تنظيم مي‌گردد براي تشخيص درآمد مشمول ماليات، نگهداري و اظهارنامه مالياتي خود را بر اساس آن‌ها تنظيم کنند.

علاوه بر اين، قانونگذار در اصلاحيه قانون ماليات‌ها بر ساده سازي فرآيند رسيدگي تأکيد بسياري داشته به نحوي که سازمان امور مالياني را موظف نموده است که ظرف سه سال بانک اطلاعاتي مربوط به نظام جامع مالياتي را در سراسر کشور مستقر و فعال نمايد تا براساس اطلاعات حاصل از آن امکان تعيين و تشخيص دقيق درآمد مشمول ماليات صاحبان مشاغل فراهم گردد. به ديگر سخن با شفاف سازي فعاليتهاي اقتصادي فعالان اقتصادي مي توان انتظار داشت که با تعيين دقيق درآمد مشول ماليات، رضايت مندي موديان افزايش يافته و نظام مالياتي به تحقق عدالت مالياتي نزديکتر گردد.

اما رسيدگي به پرونده هاي مالياتي با شيوه جديد مستلزم استقرار نرم‌افزار يکپارچه مالياتي است تا با شناسايي اطلاعات درآمد مشمول ماليات موديان و وصول ماليات از آنان بتواند ضمن رعايت عدالت مالياتي در اخذ ماليات در استيفاي حقوق دولت نيز موثر واقع شود. خوشبختانه طي ساليان اخير، زيرساخت ها و بسترهاي لازم براي اجراي طرح جامع مالياتي با کمک کارشناسان متبحر داخلي و خارجي در برخي استان ها پياده سازي شده و در آينده نزديک با سراسري شدن آن، ديگر ماليات علي‌الراس بطور کلي برچيده خواهد شد. سازمان امور مالياتي کشور نيز موظف است حداکثر ظرف مدت سه سال از تاريخ ابلاغ قانون مالياتهاي مستقيم، بانک اطلاعات مربوط به‌ نظام جامع مالياتي را در سراسر کشور مستقر و فعال نمايد. در طي اين مدت، در ادارات امور مالياتي که نظام جامع مالياتي به‌ صورت کامل به اجرا درنيامده است، مواد (97)، (98)، (152)، (153)، (154) و (271) قانون ماليات‌هاي مستقيم مصوب سال 1380 مجري خواهد بود./سازمان امور مالیاتی کشور

با کانال تلگرامی « شبکه خبر» همراه شوید

مطالب مرتبط:

شناسایی 5 تن دیگر از زائران ایرانی در میان دفن شدگان

کشف ۱۰۵ کیلوگرم مواد مخدر در کیسه‌های برنج در استان گلستان

۹۰ درصد کارگران ساختمانی در گنبدکاووس کارت مهارت ندارند

مدير کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي وگردشکري گلستان:دهکده هاي س

منافع تصویب منطقه آزاد تجاری اینچه برون در گلستان به کل کشور

آموزش رشته‌های مهارتی در گنبدکاووس به بخش خصوصی واگذار می‌شو

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram