Abتورکمن نیوز- اخبار اقتصادی: استان گلستان با وسعت افزون بر 20 هزار کیلومترمربع وسعت و یک میلیون و 850 هزار نفر جمعیت در 29 نقطه شهری و هزار و هشت روستا در سال‌های اخیر با کاهش نزولات جوی و بی‌توجهی به صرفه‌جویی با کم آبی مواجه بوده و نیاز به مدیریت در مصرف آن دارد.

به گزارش سایت خبری تحلیلی ترکمن نیوز، به گفته کارشناسان و دست‌اندرکاران دستگاه‌های مرتبط با حوزه آب در گلستان، تغییر شرایط اقلیمی، کاهش نزولات جوی، بروز پدیده خشکسالی، مصرف بی رویه و ورود انواع آلاینده ها به منابع آبی در سال های اخیر از جمله عوامل اصلی بحران کم آبی در استان به شمار می رود.
با این وجود، اگر در دهه‌های قبل نام گلستان در باور عمومی مردم آن و دیگر نقاط کشور با سرسبزی و فراوانی آب همراه بود، ولی اینک کمبود منابع آبی و قرار گرفتن در مرحله تنش آبی به تهدیدی جدی برای مردم تبدیل شده است.
امروز کمبود منابع آبی در استان گلستان صرف نظر از تاثیر منفی در بخش کشاورزی که حرفه اصلی روستاییان و برخی از مردم شهرهای آن به شمار می‌رود، نگرانی را در میان مسئولان استان برای تامین آب شرب ساکنان آن دوچندان کرده است.
طبق آماری که توسط شرکت سهامی آب منطقه ای گلستان ارائه شد، در شرایط ترسالی مجموع منابع آبی استان حدود 2 میلیارد و 485 میلیون متر مکعب در سال است که نیمی از آن منابع زیرزمینی و نیمی دیگر از منابع سطحی تامین می شود، درحالی که این رقم هم اکنون با توجه به کاهش میزان بارندگی در سال های اخیر کاهش بسیار یافته است.
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای گلستان در رابطه با وضعیت آب های زیرزمینی در استان گفت: در این خطه در مجموع در سال به طور میانگین حدود 9 میلیارد متر مکعب بارش اتفاق می افتد که بیش از70 درصد آن تبخیر و کمتر از30 درصد معادل دو و نیم میلیارد متر مکعب به عنوان منابع تجدیدپذیر باقی می ماند، که یک میلیارد و 250 میلیون متر مکعب آن نیز به زمین نفوذ می کند.
سید محسن حسینی افزود: آبی که به داخل زمین می رود پس از مدتی که به لایه های نفوذ ناپذیر می رسد، متوقف شده و سفره های آب زیرزمینی را ایجاد می کند و سامانه بهره برداری در استان نیز به گونه ای است که به طور معمول از میانه فروردین بهره برداری از آب زیرزمینی در بخش کشاورزی آغاز و در شهریور پایان می پذیرد ،ولی در بخش صنعت و شرب در تمام سال بهره برداری ادامه دارد.

 

*قنات ها برداشت کننده 2 درصد آب زیرزمینی گلستان
وی با اشاره به اینکه قنات و چاه، دو بخش تامین کننده آب در استان به شمار می رود، گفت: اکنون در گلستان 350 رشته قنات وجود دارد که 150 رشته آن فعال است و 26 میلیون متر مکعب آب معادل دو درصد آب زیرزمینی استان از آنها تولید می شود.
وی اضافه کرد: تعداد زیادی از قنات ها در استان به دلایل مختلف مانند پایین افتادن سطح آب سفره آزاد، نگه داری نامناسب یا ریزش هایی که داخل آن اتفاق افتاده و یا به دلیل توسعه شهری از حیز انتفاع خارج شده است.
حسینی تصریح کرد: امروز عمده قنات های فعال در استان قدیمی بوده و سابقه ای حدود 60 سال دارند که در بخش کشاورزی نیز بهره برداری شده و در سراسر استان پراکنده هستند و تامین کننده آب چهار هزار و 300 هکتار از اراضی کشاورزی استان می باشند.
به گفته وی چاه ها بخش دیگر در حوزه آب های زیرزمینی و تولید آب در استان به شمار می روند که از لحاظ عمق و منبع تغذیه قابل تقسیم بندی می باشند و از لحاظ عمق حدود 30 هزار حلقه از چاه های استان در آبخوان کم عمق حفر شده اند که 30 درصد آب زیرزمینی را تولید می کنند و تعداد زیادی از آن‌ها غیرمجازهستند.

 

* چاه های عمیق منبع 70 درصد برداشت آب های زیرزمینی در گلستان
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای گلستان با بیان اینکه عمده چاه ها در حوزه کشاورزی فعال بوده و تعدادی نیز مصارف دام و طیور، صنعت و خدماتی دارد، اظهار کرد: حدود 6 هزار حلقه از چاه ها در استان در آبخوان های عمیق حفر شده اند که جز تعداد کمی از آنها، بقیه دارای مجوز هستند و 70 درصد استحصال آب های زیرزمینی در استان توسط این چاه ها صورت می گیرد و در بخش های شرب خدمات، صنعت، کشاورزی و دام و طیور مورد استفاده است.
وی گفت: از لحاظ منبع تغذیه نیز چاه ها در استان به دو بخش آبرفتی و سازند سخت تقسیم می شوند و 99 و 9 دهم درصد چاه های استان در آبرفت ها حفاری شده و تعداد کمی نیز در سازند سخت حفاری شده اند.
حسینی اضافه کرد: از لحاظ مجاز و غیرمجاز نیز در استان از مجموع 36 هزار حلقه چاه حفر شده 16 هزار حلقه چاه غیرمجازند و با توجه به اینکه در آبخوان کم عمق و آزاد حفر شده است سالانه حدود 160 میلیون متر مکعب از آب های زیرزمینی استان را برداشت می کنند و 13 درصد آب استحصال شده از مخازن زیرزمینی استان را شامل می شوند.
وی گفت: چاه های مجاز شامل 20 هزار حلقه در استان می شود که یک میلیارد و 30 متر مکعب از استحصال آب زیرزمینی استان از این چاه ها است و کم عمق و عمیق هستند.

 

*مصرف 18 درصد آب های زیرزمینی در بخش شرب
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای گلستان گفت: در بخش شرب که شامل شرب شهری و روستایی است در مجموع حدود 640 چاه عمدتا آبرفتی و تعدادی نیز در سازند سخت وجود دارد که حدود 220 میلیون متر مکعب آب زیرزمینی را استحصال می کند و در اختیار بخش شرب قرار می دهند که به لحاظ تعداد حدود 2 درصد چاه ها و به لحاظ استحصال حدود 18 درصد مصرف را شامل می شود.
وی با اشاره به اینکه از لحاظ مصرف آب زیرزمینی استان به سه بخش شرب، کشاورزی، صنعت و خدمات تقسیم می شود، افزود:بخش صنعت شامل شهرک های صنعتی، صنایع بزرگ و کوچک و خدمات است که با بخش دام و طیور و گلخانه ها در مجموع با یک هزار و 400 حلقه چاه حدود 36 میلیون متر مکعب آب را در استان استحصال می کنند که چهار درصد تعداد چاه ها و 3 درصد آب استحصالی زیرزمینی را شامل می شود.
به گفته وی در بخش کشاورزی نیز برای تامین آب زراعت، باغبانی و به شکل بسیار اندک آبزی پروری در استان حدود 34 هزار حلقه چاه حفر شده است که حدود 18 هزار حلقه مجاز(کم عمق و عمیق) و حدود 16 هزار حلقه غیر مجاز (کم عمق) می باشد که در مجموع چاه های بخش کشاورزی حدود 94 درصد تعداد چاه های استان را تشکیل می دهد.
وی افزود: حدود 950 میلیون متر مکعب حجم آب چاه های بخش کشاورزی در استان است که 790 میلیون متر مکعب آن از طریق چاه های مجاز و 160 میلیون متر مکعب از طریق چاه های غیرمجاز بوده و این رقم نشان می دهد معادل 78 درصد آب تولیدی از منابع زیرزمینی استان صرف بخش کشاورزی می شود.
حسینی افزود: اکنون یکی از مشکلات در بهره برداری از آب این است که 78 درصد آب استحصالی از آب های زیرزمینی در استان بوده و صرف بخش کشاورزی می شود، از طرف دیگر چاه های کشاورزی، شرب و صنعت به طور همگن در استان پراکنده شده است.
به گفته وی، نظر به حجم زیاد مصرف آب در بخش کشاورزی در برابر بخش صنعت و شرب، از زمان روشن شدن چاه های کشاورزی از نیمه دوم فروردین به ویژه در سال های خشکسالی که تغذیه آب زیرزمینی به نسبت سال های نرمال کمتر است در بخشی از چاه های بخش شرب و صنعت شاهد کاهش آبدهی می شویم که این موضوع در تابستان به دلیل تداوم مصرف در بخش کشاورزی تشدید می شود.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای گلستان تصریح کرد: هم اینک طبق ابلاغ جدید وزارت نیرو حداکثر میزان مجاز استحصال از منابع آب زیرزمینی 75 درصد از ظرفیت تعیین شده است.
وی اضافه کرد: از طرفی مجموع ظرفیت منابع آب زیرزمینی استان حدود 97 درصد استحصال می شود و برای رسیدن به وضع استاندارد اعلام شده توسط وزارت نیرو، انسداد چاه های غیرمجاز و کاهش پروانه های صادره در بخش کشاورزی در دستور کار جدی وزارت نیرو قرار دارد.
به گفته وی پس از انسداد چاه های غیرمجاز، اصلاح پروانه ها و نصب شمارشگر های هوشمند آب و برق، شمارشگرهای الکترومغناطیسی و حجمی در خصوص پایش میزان آب استحصالی باید به 75 درصد برسد.
وی گفت: اصلاح پروانه های بخش کشاورزی در استان روندی است که پیش بینی می شود تا پایان سال 95 به پایان برسد ولی انسداد چاه های غیر مجاز به دلایل مختلف و تعداد زیاد آن روند طولانی تر می طلبد.
از سوی دیگر به نظر کارشناسان و دست اندارکان حوزه آب در گلستان با توجه به خشکسالی های سال های اخیر و محور بودن کشاورزی در اقتصاد استان، بازنگری در نحوه استفاده از منابع آبی این خطه و به ویژه منابع آب زیرزمینی در بخش کشاورزی ضروری است.
این عده معتقدند، اقدام به اجرای طرح های انسداد چاه های غیرمجاز، کاهش پروانه های صادره در بخش کشاورزی، نصب شمارشگرهای هوشمند روی چاه های عمیق و نیمه عمیق و نظارت بر بهره برداری نشدن غیرمجاز چاه های کشاورزی استان از آب زیرزمینی از جمله اقداماتی است که اجرای آن با همکاری سایر دستگاه های مرتبط، بخشی از بحران کم آبی استان را کاهش می دهد.

منبع: خبرگزاری ایرنا

شبکه خبری گلستان و ترکمن صحرا:

telegram.me/TurkmensNews

مطالب مرتبط:

اجرای 740 هزار هکتار بیابان‌زدایی و آبخیزداری در قالب طرح‌ه

همایش موتورسواران قانونمند در گمیشان برگزار شد

تاکید نمایندگان استان گلستان در ایجاد منطقه آزاد اینچه برون

دیدار نماینده ولی‌فقیه و استاندار گلستان با داغدیدگان حادثه

رئیس جمهور مصر در قفس+عکس

معرفی بخشدار جدید بخش مرکزی گنبد

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram