Saderat 2 Oاخبار اقتصادی-تورکمن‌نیوز- کارشناسان اقتصادی معتقدند توسعه صادرات به ویژه در حوزه غیر نفتی یکی از پیش نیازهای اساسی رونق و شکوفایی اقتصادی است،در همین راستا با یک بررسی اجمالی به روشنی پی می بریم در میان قاره‌های جهان،کشورهای آسیایی بیشترین سهم واردات از ایران را به خود اختصاص داده اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن،   با بررسی سیر پیشرفت و شکوفایی اقتصادی کشورهای توسعه یافته،به این واقعیت پی می‌بریم که نقش صادرات در حصول توفیقات مرتبط با عرصه اقتصادی،بسیار نافذ و تاثیرگذار است.

اگرچه بر‌اساس آمار منتشر شده در رسانه‌ها،ضریب صادرات ایران در مقایسه با دوره گذشته با افزایش قابل توجهی همراه بوده،اما بخشی از این توفیق ناشی از صادرات محصولات نفتی می باشد که به اعتقاد کارشناسان اقتصادی،نمی‌توان آن را موفقیتی پایدار در جهت شکوفایی اقتصادی قلمداد کرد زیرا در صورت بروز تکانه‌های اقتصادی و تغییر رویکرد کشورهای وارد کننده از ایران امکان تنزل ضریب صادرات دور از ذهن نخواهد بود.

امین تفرشی،کارشناس اقتصاد، با اشاره به نقش حائز اهمیت صادرات محصولات غیر نفتی در تقویت بنیه اقتصادی کشور،اظهار داشت:باید در مسیری حرکت کنیم که توانایی و انسجام اقتصادی ما وابسته به نوع رفتار کشورهای دیگر نباشد،بلکه به میزانی از توانمندی نائل شویم که سرنوشت اقتصاد کشور و آینده جامعه را با اتکای به توانمندی های درونی به سمت و سوی رونق و پیشرفت سوق دهیم که قطعا در چنین شرایطی،تغییر رفتارها،رویکردها و برخی از دسایس پشت پرده کشورها و جریان‌های معاند،قدرت مانور چندانی برای تنگنا قرار دادن ایران نخواهند داشت.

وی افزود: لازمه این امر توجه به تولید داخلی،ارتقای کیفی محصولات،بازاریابی هوشمندانه،تلاش مضاعف و مستمرِ رایزنان اقتصادی در آنسوی مرزها و رفع قوانین دست و پا گیر و بروکراسی پیچیده اداری است.

تفرشی عنوان کرد: با همه این اوصاف،صادرات از ایران به دیگر کشورها با شدت و ضعف‌هایی ادامه دارد که با عنایت به آمار منتشر شده از سوی رسانه‌ها،در ده ماه نخست سال گذشته(1395)به ترتیب چین،امارات و عراق بیشترین سهم صادرات را به خود اختصاص داده اند.

کارشناس اقتصادی گفت: ارزش واردات چین از ایران در بازه زمانی اشاره شده(10 ماهه نخست سال گذشته)65 میلیارد و 430 میلیون دلار برآورد می‌شود که در مقایسه با سال 94 در مدت زمان مشابه،رشدی معادل 10 درصد را نشان می‌دهد.

وی افزود: بعد از چین،امارات متحده عربی با 56 میلیارد و 650 میلیون دلار در رتبه دوم قرار گرفته که البته میزان مذکور در مقایسه با سال 94،با کاهش 7 درصدی همراه بوده است.

تفرشی گفت: بعد از چین و امارات،کشور عراق در جایگاه سوم واردات از ایران قرار دارد که ارزش و حجم صادرات انجام شده قریب به 50 میلیارد و390 میلیون دلار تخمین زده می شود که با بررسی حجم و میزان ارزش واردات کشور مذکور در مقایسه با سال 94،شاهد هیچگونه رشد یا کاهشی نبوده ایم.

کارشناس اقتصادی عنوان کرد: کشور ترکیه و جمهوری کره به ترتیب با بیش از 28 و 25 میلیارد دلار در رتبه های چهارم و پنجمِ واردات محصول از ایران قرار دارند.

وی افزود: بعد از کره،هند،افغانستان،ژاپن،پاکستان و عمان به ترتیب با 23 میلیارد و 120 میلیون دلار،20 میلیارد و810 میلیون دلار،9 میلیارد و 980 میلیون دلار،شش میلیارد و 570 میلیون دلار و 4 میلیارد و820 میلیون دلار در رتبه های ششم تا دهم واردات کالا و محصول از ایران قرار دارند.

تفرشی گفت: آنچنان که آمار منعکس شده نشان می دهد،ضریب صادرات در کشورهای اشاره شده همچون هند با 8 درصد افزایش،افغانستان دو در صد کاهش،ژاپن 8 درصد کاهش،پاکستان 26درصد رشد و عمان با 60 درصد رشد همراه بوده است.

 بُرد صادراتی ایران،به دیگر قاره‌های جهان نیز تسری یابد

سیمین فخرایی،کارشناس،محقق و پژوهشگر اقتصادی، با اشاره به لزوم توسعه برد صادراتی ایران به دیگر قاره‌های جهان گفت:اگرچه صادرات ایران صرفا به قاره آسیا خلاصه نمی شود،اما با نگاهی به عمده ترین وارد کنندگان از ایران،به این موضوع پی می بریم که سهم قاره آسیا بیش از دیگر نقاط جهان است و می طلبد با اتخاذ تدابیر ویژه و موثر،زمینه و بستر توسعه صادرات به دیگر کشورها در اقصی نقاط جهان،به نحو شایسته و مطلوب تری فراهم شود.

وی افزود: اگرچه در دوران پسابرجام شاهد حصول برخی توفیقات در افزایش صادرات در ایران بوده ایم، امانباید این واقعیت را نادیده گرفت که عمده صادرات به محصولات غیر نفتی خلاصه می شود و باید با برنامه‌ریزی مدون و اصولی،شرایطی فراهم شود که بخش قابل توجه صادرات کالاها از ایران،مشمول چنین اقلام و تولیدات غیر نفتی شود،زیرا با خام‌فروشی نمی‌توان در جهت توسعه اقتصادی،گام‌های موثر،مستمر و سازنده و پایداری را برداشت.

فخرایی گفت: برای حصول این امر،رفع برخی موانع،بهبود مبادلات و مراودات بانکی و رفع برخی از پیچیدگی‌های بانکی و نقش آفرینی مثبت و سازنده رایزنان اقتصادی،دیپلمات‌ها و وزارت امور خارجه در کنار دیگر دستگا‌های ذیربط،حائز اهمیت به شمار می رود.

تبلیغاتِ حرفه‌ای و ارتقای کیفی محصولات،لازمه توسعه صادرات است

عیالکریم سخاوتمند،دانش‌آموخته رشته اقتصاد، با اشاره به لزوم تامین و لحاظ کردن مولفه های لازم برای دستیابی به توفیقات هر چه بیشتر در عرصه صادراتی ایران به دیگر کشورها گفت:در جهانی که رقابت‌های تجاری و اقتصادی بسیار تنگاتنگ و جدی پیگیری می شود،عقب ماندن از این روند و سیر شتابان می تواند نتایج جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

وی افزود: یکی از مولفه‌های اساسی در ربودن گوی سبقت از دیگر کشورها یا رقبا به ارتقای کیفی محصولات معطوف می‌شود که خوشبختانه در این خصوص در طول سالهای اخیر،گام‌های ارزنده ای برداشته شده،اما همچنان با نقطه مطلوب فاصله داریم.

سخاوتمند در خاتمه یادآور شد: توجه به نقش تاثیر گذارِ بسته بندی مناسب کالاها و محصولات به عنوان یکی از عوامل موثر در جلب نظر مشتریان و بازار مصرف دیگر کشورها و همچنین شناخت دقیق از ذائقه اقتصادی اقوام و ملل دیگر و تسلط و اشراف بر بازاریابی حرفه ای می‌توان در حوزه صادراتی گام های سازنده تری را برداشت و قطعا در چنین شرایطی قادر خواهیم بود در عرصه تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نیز به توفیقات برجسته‌تری نائل شویم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مطالب مرتبط:

افزایش 154 درصدی کشفیات مواد مخدر در گلستان

کد رشته‌‌های پزشکی و پیراپزشکی در دانشگاه گنبدکاووس افزایش م

نرخ بانکی 28 ارز افزایش یافت/ دلار بانکی؛ 2936 تومان

تحلیل یک روزنامه امریکایی از جنگ تبلیغاتی داعش بر علیه ایران

تصاویری از حضور سفیر سابق ایران در لبنان در عرفات 94

صادرات ایران به سنگال ۱۴۵ درصد بیشتر شد

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram