TafahomNameh 1تورکمن نیوز- اخبار ویژه گنبد: تفاهم‌نامه همکاری مشترک فی مابین اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان با شهرداری گنبد کاووس منعقد شد.

به گزارش سایت خبری تحلیلی ترکمن نیوز، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان در این راستا گفت: با توجه به اینکه استان گلستان از مواهب خدادادی و طبیعی و ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل فرهنگی- تاریخی- مذهبی- گردشگری و ... بسیاری برخوردار می‌باشد و در مسیر راه عبور مسافران و گردشگران و زائران حرم مطهر رضوی (ع) واقع است ظرفیت بسیار خوبی از لحاظ توسعه در همه جوانب خصوصاً گردشگری را داراست.

ابراهیم کریمی در ادامه افزود: برخی از شهرستان‌های استان از جمله شهرستان گنبدکاووس و خصوصاً شهر گنبدکاووس شرایط ویژه‌تری از لحاظ برخورداری و ظرفیت بالای توسعه‌ی این بخش را دارد.

وی خاطر نشان کرد: این تفاهمنامه به منظور دستیابی هر چه سریعتر به اشتغال و بهبود شاخص‌های توسعه اقتصادی اجتماعی و فرهنگی و زیرساخت‌های گردشگری شهر گنبدکاووس تنظیم و منعقد گردید.

ابراهیم کریمی در ادامه اذعان داشت: آماده نمودن بسته‌های سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری، ارائه فهرست کامل جاذبه‌های گردشگری و تاریخی مطرح شهرستان که قابلیت بازدید دارند، جهت تهیه کلیپ و درج در کتابنامه استان، پرداخت 50% هزینه تهیه کلیپ، عکس و فیلم مستند از جاذبه‌های تاریخی و گردشگری و صنایع دستی شهرستان و پرداخت 50% هزینه سالیانه دبیرخانه ستاد خدمات سفر شهرستان به اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان گنبدکاووس و در اختیار قراردادن 2 تابلوی بزرگ تبلیغات شهری به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و تهیه و نصب تابلو جاذبه‌های گردشگری و تابلوی چند زبانه راهنمای برج قابوس، شهر جرجان و ... در سطح شهرستان و صنایع دستی برای ارائه هدایا و جوایزدر مراسمات، اعیاد و جشن‌ها و... اشاره داشت.

TafahomNameh 2

 

وی افزود: پرداخت هزینه‌های چاپ کتابنامه گردشگری استان و بروشور سفر استان به نسبت تیراژ و صفحه، اختصاص یافته به شهرستان گنبدکاووس. واگذاری زمین جهت احداث بازارچه صنایع دستی و تامین هزینه‌های زیربنایی و واگذاری ساختمان جهت راه‌اندازی خانه صنایع دستی و پرداخت هزینه کارشناس منابع طبیعی و تکمیل مدارک و مستندات مربوط به ثبت معنوی، طبیعی، و انجام نقشه‌برداری جهت تعیین حریم بناهای تاریخی و تپه‌های باستانی برای ثبت ملی و جهانی و استفاده از نمادها و چهره‌های شاخص تاریخی منطقه در نامگذاری و طراحی خیابان‌ها و و میادین شهری. ارائه بسته‌های تشویقی به مالکان ساختمان و بناهای تاریخی و دارای ارزش معماری و فرهنگی جهت تغییر کاربری به فعالیت‌های گردشگری و تهیه مکان جهت برگزاری دوره‌های آموزشی عمومی و تخصصی ویژه رانندگان وسائل نقلیه عمومی به منظور ارائه خدمات مطلوب به مسافران و گردشگران  و حمایت از تشکل‌های مردم نهاد، NGOها و صنوف مرتبط با میراث فرهنگی ‌صنایع دستی و گردشگری شهرستان (از جمله انجمن حامیان میراث فرهنگی و...) و برگزاری یک جشنواره متمرکز  شهرستانی در پارک قابوس و نمایشگاه‌های گردشگری فصلی و ارائه برنامه در زمان برگزاری جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین در استان از دیگر موارد ذکر شده دراین تفاهم نامه است.

کریمی همچنین به واگذاری زمین در پارک 7 هکتاری جهت احداث موزه بزرگ گنبدکاووس  و پیگیری تخلفات و ساخت و سازهای غیر مجاز حریم منظری گنبدقابوس و محدوده شهر باستانی گرگان (جرجان)  را از دیگر مفاد این تفاهم‌نامه عنوان کرد و ادامه داد: تامین اعتبار جهت تملک و یا واگذاری اراضی معوض به منظور آزادسازی حریم برج قابوس و رعایت مقررات میراث جهانی در ارائه مجوز احداث ساختمان‌های واقع در حریم برج و پیاده‌روسازی پیرامون (حریم) برج و برنامه‌ریزی بلند مدت به منظور عدم تردد و سائط نقلیه و طرح آن در شورای ترافیک شهرستان و تملک خانه واقع در مسیر حریم (کوچه سوم خیابان کمینه) که قبلاً مکاتبه با شهرداری صورت گرفته است به منظور آزادسازی حریم و مسیر آن جهت تردد گردشگران و ارائه کاربری‌های مرتبط با گردشگری به ساختمان‌های در حریم و پیرامون برج از جمله واحدهای فرهنگی هنری و موزه و پذیرایی و اقامتی و... و ارائه بسته‌های تشویقی به مالکان عرصه و ساختمان‌های پیرامونی جهت این تغییر کاربری و اجرای پیشنهادات مشاور به منظور ساماندهی جداره‌های ساختمان‌های مسکونی و تجاری حریم  برج و واگذاری زمین جهت احداث موزه بزرگ گنبدکاووس از دیگر موارد می‌باشد.

کریمی اشاره داشت: برگزاری همایش بین‌المللی سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری و معرفی بسته‌های سرمایه‌گذاری شهرستان گنبدکاووس و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی و محصولات گردشگران، تدوین کتابچه راهنمای گردشگری میراث جهانی (برج) راهنمای الکترونیکی، تهیه نقشه گردشگری برج، نشست‌های تخصصی، پایش‌های مرتبط به برج و... ، پرداخت50% هزینه‌های تهیه کلیپ، عکس و فیلم مستند از جاذبه‌های تاریخی و گردشگری و صنایع دستی و  پرداخت 50% هزینه سالیانه ستاد خدمات سفر شهرستان و چاپ بنر جاذبه‌های گردشگری شهرستان گنبد بنام شهرداری گنبد و اداره میراث فرهنگی شهرستان و نصب در تابلوهای بزرگ تبلیغات شهری و چاپ کتابنامه گردشگری و بروشور گردشگری استان و اختصاص بخشی از آن به شهرستان گنبدکاووس و همچنین تامین اعتبار جهت احداث بازارچه  صنایع دستی و راه‌اندازی خانه صنایع دستی از جمله تعهدات این اداره کل است.

TafahomNameh 8

 

وی اذعان داشت:  برگزاری همایش مدیران تورهای مسافرتی و راهنمایان تورهای مسافرتی کشورو تور رسانه‌ای ملی و تخصیص تسهیلات جهت پروژه‌های اقامتی و پذیرایی بویژه هتل و اعطای تسهیلات به اقامتگاه‌های بوم گردی جهت توسعه ظرفیت اقامت‌پذیری شهرستان و اشتغال تحصیل‌کردگان بخش گردشگری  و ساماندهی و اقدام برای ثبت ملی، آثار طبیعی و اماکن، محوطه‌ها و بناهای تاریخی شهرستان از دیگر تعدات است  و اداره کل هر ساله اعتبارات لازم جهت مرمت و ساماندهی برج و محوطه را تامین می‌نماید.

کریمی تصریح نمود: انجام مطالعات پیرامون پارک به منظور ساماندهی جداره‌های ساختمان‌های مسکونی و تجاری پیرامون و محوطه‌سازی و نظافت محوطه برج و پارک قابوس اعم از نظافت مستمر سرویس‌های بهداشتی فعلی و احداث سرویس‌های بهداشتی جدید و همچنین برگزاری دوره‌های آموزشی مرتبط با خدمات گردشگری و تامین اعتبار پروژه‌های گردشگری شهرستان و همچنین حمایت و مشارکت در برگزاری جشنواره متمرکز شهرستان و تامین اعتبار و راه‌اندازی موزه بزرگ گنبدکاووس و بررسی طرح‌های ارجاعی از سوی ادارات و دستگاه‌های اجرایی شهرستان در محدوده شهر باستانی گرگان (جرجان) از دیگر موارد می‌باشد.

مدیر کل میراث فرهنگی گلستان در پایان اظهار امیدواری کرد: با بهره‌مندی مطلوب از ظرفیت‌های طرفین تفاهم‌نامه، زمینه‌های توسعه و رونق حوزه‌های مختلف میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فراهم آمده و رونق و توسعه  شهرستان بیش از پیش حاصل گردیده و گام‌های موثری جهت خدمت به مردم شریف این منطقه برداشته شود.

منبع: سایت میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان گلستان

شبکه خبری گلستان و ترکمن صحرا:

telegram.me/TurkmensNews

مطالب مرتبط:

احداث بزرگترین پارک گنبد کاووس با کاربری ورزشی، تفریحی و تور

پنجمین دوره انتخابات شورای هیئات مذهبی شهرهای گلستان برگزار

کمبود فضای آموزشی در حوزه شهری و روستایی گنبدکاووس

افزایش بارش‌ها/ کاهش ذخیره آبخوان‌های گلستان

برگزاری جشنواره استعدادیابی وزنه‌برداری کشور در گلستان

لزوم توجه ویژه به مطالعات «ژئوپارک» پارک ملی گلستان

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram