Mansur Agh01تورکمن نیوز - منصور آق در نشریه صحرا نوشت: اخیراً طی حکمی از سوی دکتر مسعودی رئیس دانشگاه فرهنگیان استان گلستان، دکتر عبدالحکیم پنق به عنوان رئیس مرکز آموزش عالی شهید بهشتی گنبدکاووس (تربیت معلم) منصوب شد.


در روز تودیع و معارفه دکتر مسعودی به اتفاق دکتر پنق برای برگزاری مراسم عازم گنبدکاووس بودند که به علت مخالفت شدید دکتر عباسی نماینده گنبدکاووس در مجلس شورای اسلامی و درخواست معاون پارلمانی وزیر آموزش و پرورش از میانه ی راه مجبور به بازگشت به گرگان شدند!


دکتر عباسی پا را از این نیز فراتر نهاده و در جلسه علنی روز "یک شنبه 24 اسفندماه مجلس شورای اسلامی در تذکری شفاهی به وزیر آموزش و پرورش گفت: بکارگیری مدیران و مسئولان ناتوان و بی‌کفایت به خصوص در دانشگاه فرهنگیان که صرفا با نگاه سیاسی و حزبی صورت گرفته منجر به ایجاد اختلافات سیاسی، قومی و منطقه‌ای شده است." (خبرگزاری خانه ملت)
تصویر کوچک شده استفاده از واژه " مدیران و مسئولان ناتوان و بی کفایت در دانشگاه فرهنگیان" دقیقاً پس از ابلاغ حکم دکتر پنق از سوی ایشان اعلام می شود. دکتر مسعودی و دکتر پنق از اساتید به نام و با سابقه دانشگاه های استان گلستان از جمله دانشگاه فرهنگیان و مرکز آموزش عالی شهید بهشتی گنبد محسوب شده و طی سالیان گذشته سمت های متعددی در دانشگاه های استان داشته اند و این نسبت ها سزاوار فرهیختگان و اساتید دانشگاهی استان نیست!


Abbasyآیا ممانعت دکتر عباسی از نصب یک مسئول ترکمن زبان در شهرستانی که اکثریت ساکنین آن را ترکمن ها تشکیل می دهند، "به اختلاف سیاسی، قومی و منطقه ای" دامن زده است یا انتصاب ایشان، آن هم در یک پست نه چندان مهمی مثل مسئولیت یک مرکز آموزشی؟


اعتراض دکتر عباسی در انتصابات دولت تدبیر و امید مسبوق به سابقه بوده و پیش تر نیز با انتخاب دکتر صادقلو به سمت استانداری گلستان و مهندس حمیدی به سمت فرمانداری ویژه گنبدکاووس نیز ساز مخالفت نواخته بود.
نماینده گنبد در بسیاری از مسایل کلان کشوری و حتی استانی که طبق اصل 84 قانون اساسی حق اظهار نظر دارد؛ موضع گیری نمی‌کند اما در موضوع انتصاب مدیران شهرستانی که خارج از اختیارات و مسئولیت های قانونی یک نماینده است، حضوری پررنگ دارد!
دکتر عباسی وقتی که توان کافی برای مقابله با انتصاب استاندار گلستان و فرماندار گنبدکاووس را نداشت برای اثبات قدرت نماینده مجلس، مظلوم تر از یک ترکمن زبان اهل سنت پیدا نکرد. قوم محجوبی که خود همواره در انتصاب ها و توزیع مدیریت های اجرایی مورد بی مهری قرار گرفته و می گیرند!
بدون تردید تداوم مخالفت دکتر عباسی برای اجرای حکم انتصاب دکتر پنق، برای ایشان در انتخابات آتی مجلس گران تمام خواهد شد و ایشان نباید انتظار داشته باشد هیچ رأیی از سوی اکثریت قاطع مردم ترکمن زبان حوزه انتخابیه اش به نام وی به صندوق ها ریخته شود!
موضع گیری های دکتر عباسی در نصب مدیران استانی و شهرستانی، دستاویزی برای کنکاش در جایگاه قانونی نمایندگان مجلس در انتصاب مدیران دولتی شد که در پی می آید.


در هر نظام حکومتی مردم برای نظارت بر مراکز قدرت که فی‌نفسه فساد‌آور است؛ نیاز به ابزار و مکانیسم های کارآمدی دارند. در نظام های مبتنی بر دمکراسی، علاوه بر رسانه ها که رکن چهارم دمکراسی و ناظر بر قوای سه گانه قدرت محسوب می شوند؛ مهم‌ترین ابزار مردم برای نظارت بر قدرت های سیاسی و اقتصادی حاکم، در قالب مجلس و احزاب تعریف شده است. در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز حق نظارت مجلس و نمایندگان پارلمان بر قوه مجریه تصریح شده است. بر همین اساس نیز امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران مجلس را در رأس امور می‌شمرد.
اعطای قدرت طرح سئوال و استیضاح وزیران و رئیس جمهور به نمایندگان مجلس از سوی قانون اساسی که با هدف نظارت بر قوه مجریه بوده؛ خود موجب انتظارات فراقانونی و غیرمنطقی از سوی برخی نمایندگان مجلس شده و که یکی از این موارد در عزل و نصب مسئولین اجرایی، از وزیر گرفته تا استاندار، فرماندار، بخشدار و ... تجلی می یابد.
استفاده از نظرات مشورتی نمایندگان برای انتخاب و انتصاب مدیران اجرایی می‌تواند مفید باشد به شرطی که در حد مشاوره باقی بماند؛ اما امروزه این مهم از دایره مشورت فراتر رفته و نمایندگان مجلس دخالت‌ و اعمال نظر در چیدمان مدیران استانی را حق خود قلمداد می کنند!
در اصل 57 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به صراحت تفکیک و استقلال قوای سه گانه بیان شده است و بر این اساس انتصاب مدیران استانی و شهرستانی از وظایف ذاتی قوه مجریه و دولت بوده و ورود نمایندگان مجلس به این موضوع، خلاف اصل استقلال قوا و بی توجهی به حدود و اختیارات قانونی قوه مجریه است.
در سال های اخیر برخی از نمایندگان در انتصاب مدیران دستگاه های اجرایی حوزه انتخابیه خود دخالت مستقیم داشته و متأسفانه این دخالت غیر‌قانونی به یک سنت تبدیل شده است.
بدتر آن که وزیران نیز برای پیشگیری از خطر "شمشیر داموکلسی" به نام سئوال و استیضاح نمایندگان، به آنان امتیازاتی می‌دهند که در برخی اوقات مانعی در راه اجرای سیاست ها و برنامه های مصوب و کارشناسی شده وزارت خانه است! در این روند نادرست، یکی از دغدغه های وزیران کسب رضایت نمایندگان بوده و در این راستا مجبور به اعطای پست های دولتی به مدیران موردنظر نماینده و یا تصویب و اجرای برخی طرح های غیرکارشناسی و بدون توجیه سیاسی و اقتصادی می شوند.

دخالت برخی نمایندگان در امور اجرایی استان در مواقعی خود از موانع اصلي توسعه استان بوده است. برای اثبات این ادعا می توان به ممانعت نمایندگان گرگان از اجرای پروژه راه آهن گرگان اینچه برون از مسیر گنبدکاووس با اقناع دولت احمدی نژاد که در صورت اجرای آن دو سوم استان از نعمت راه آهن برخوردار می شد، تغییر نام اداره کل راه آهن اترک به شمال شرق پس از تصویب و نصب تابلوی آن توسط راه آهن کشور با تهدید به استیضاح وزیر راه و شهرسازی دولت روحانی و ... اشاره نمود.

این گونه نمایندگان مجلس نه تنها طرح و برنامه‌اي برای توسعه‌ی کشور و استان ندارند؛ بلکه به علت تنگ نظری و داشتن تفکرات واپس گرا، خود مانع توسعه و موجب عقب ماندگي استان شده و خواسته یا ناخواسته به اختلافات قومی و سياسي نیز دامن می زنند!
این در حالی است که نمایندگان مجلس طبق قانون اساسی باید نگاه ملی و حتی فراملی داشته و سیاست های کلان بین المللی و ملی کشور را تبیین نمایند ولی مجلس نشینان شأن خود را از سیاست گذاری های استراتژیک ملی و فراملی به پایین ترین سطوح ممکن، یعنی عزل و نصب مدیران اجرایی استان، شهرستان، بخش و حتی یک هیئت ورزشی تنزل داده و در اموری بسیار جزیی که هیچ تناسبی با شرح وظایف آنان ندارد؛ دخالت می نمایند که متأسفانه این مهم در سالیان اخیر، حادتر و پررنگ‌تر شده است!

دخالت های نمایندگان مجلس در عزل و نصب ها علاوه بر کسر شأن جایگاه نمایندگی، پیامدهای سیاسی و اجتماعی متعددی نیز به دنبال دارد. ار جمله این پیامدها می توان به از بین رفتن استقلال مدیران اشاره نمود. چنین مدیری به ناچار مجبور است به خواسته‌های گروهی و حتی شخصی نماینده حوزه انتخابیه خود تن بدهد و این خلاف اصول اولیه مدیریت بوده و ممکن است در برخی مواقع خلاف سیاست های دولت نیز باشد.
از دیگر پیامدهای ناخوشایند دخالت نمایندگان در عزل و نصب مدیران، تضعیف قدرت نظارت نمایندگان بر مدیران اجرایی است. وقتی نماینده‌ای در نصب یک مدیر نقش ایفا می‌کند؛ مجبور است کاستی‌ها و ضعف‌های آن مدیر را به دیده اغماض بنگرد و این خلاف وظیفه نمایندگی است.

یکی دیگر از عوارض این دخالت ها، متوقع شدن هواداران کاندیدهای مجلس در دوران انتخابات و به عبارتی دیگر تزریق فرهنگ غلط سرمایه گذاری بر روی نامزدهای نمایندگی به امید دست یابی به یک پست و مقام دولتی است.
بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری، هم چنین قواعد و اصول اداری، کارمندان باید درجات اداری را به صورت پلکانی طی کنند و پس از کسب تجربه، تخصص و آموزش های لازم به پست های مدیریتی ارتقا یابند. ولی سهم خواهی و فشارهای برخی از نمایندگان (حتی برخی مقامات عالی رتبه دولتی) باعث می‌شود که این اصول اولیه اداری و اصل شایسته‌سالاری نادیده گرفته شود. بر کسی پوشیده نیست که معرفی نزدیکان نماینده مجلس برای کسب پست های مدیریت های اداری بدون توجه به توانمندی و تخصص آنان، نوعی باج‌دهی به هوادارانی است که نماینده وام دار آنان است.

 

بر اساس اصل 84 قانون اساسی "هر نماینده در برابر تمام ملت مسئول است و حق دارد در همه مسایل داخلی و خارجی کشور اظهار نظر نماید." به عبارتی دیگر نمایندگی مقام و پستی ملی است و بر این اساس نمایندگان مجلس باید ملی بیندیشند. اما به نظر می رسد یکی از دلایل دخالت‌های برخی از نمایندگان در امور اجرایی از جمله عزل و نصب مدیران، نداشتن بینش استراتژیک و توان مشارکت در مباحث ملی و فراملی بوده و خود را به مباحث استانی و شهرستانی محدود می کنند.


در پایگاه اطلاع رسانی نماینده مجلس گنبد، از حدود 254 خبر و گزارشی که وجود دارد؛ وی در کمتر از 10 مورد به مسائل و مباحث ملی و استانی ورود پیدا کرده و 244 بار آن به بازدیدها، نشست ها، مراسم های کلنگ زنی و افتتاح و . . . در شهر و روستاهای حوزه انتخابیه اش مربوط می شود!

 

آن گونه که در بیلان کاری ثبت شده در سایت شخصی نماینده گنبدکاووس آمده است وی از 111 طرح و لایحه ای که از تیر 1391 تا 24 اسفند 1393 در صحن علنی مجلس نهم مطرح شده، به تعداد انگشتان یک دست نیز اظهار نظر و ارائه طریق نداشته است. به عبارت دیگر میزان مشارکت دکتر عباسی طی 3 سال حضور در مجلس شورای اسلامی، تنها به 2 نطق در موافقت با لایحه بودجه سال های 93 و 94 و 2 بار تذکر به وزرای دولت روحانی محدود می گردد.


سخن پایانی:
طبیعی است که در عرصه انتخابات مجلس افراد با بینش ضعیف سیاسی، نماینده‌ ای از جنس خود را حمایت و همراهی می‌کنند و نمایندگان ضعیف نیز برای جبران این حمایت ها به دنبال رانت و لابی سیاسی برای هواداران ضعیف خود بر می‌آیند.
راه برون رفت از این دور باطل، نیازمند قانون مداری نمایندگان، احترام به استقلال قوا و اصلاح و دگرگونی عمیق در فرهنگ انتخاباتی است تا هواداران نامزدهای نمایندگی به طمع پست و مقام از کاندیدای خاصی حمایت نکنند بلکه خالصانه و برای توسعه کشور، استان و حوزه انتخابیه تلاش کنند!
منبع - هفته نامه صحرا

http://turkmensnews.com/

مطالب مرتبط:

ظرفیت‌های روستایی، بهترین راهکار توسعه کارآفرینی و اشتغال اس

نارضایتی کشاورزان گلستانی از وضعیت نهاده و بازار فروش سویا

معاون استاندار گلستان: خدمات مخابراتی در استان گلستان نیازمن

مقصر اصلی گرانی برنج ایرانی کیست/ افزايش سه هزار هكتار كشت ب

سردار آزمون و شایعه بازیگری

نقدی صریح بر سخنان فرماندار آق قلا در خصوص مواد مخدر

دیدگاه‌ها  

0 #1 پاسخ: دخالت نماینده گنبد در انتصاب مدیران، جایگاه قانونی و پیامدها تركمن 1394-02-25 21:02
بي كفايت تر و نادان تر از ايشان من سراغ ندارم
ايشان فكر كرده اند كه چه كسي هستند
اگر بي كفايت و نادان نبودي يك زابلي را رييس ثبت احوال گنبد نمي گذاشتي
خواهيم ديد كه ايشان و طوايف آن بهتون راي خواهند داد يا نه
زهي خيال باطل
اگر بي كفايت و نادان نبودي مجتمع بزرگ آموزشي حدود 4 ميليارد توماني رو تو منطقه مرفه شهر ( بلوار دانشجو - خ شقايق ) نمي گذاشتي تا بيش از اين منطقه غرب و مستضعف شهر از اين پيشرفت ناكام نمي ماندند
و خيلي از چيزهايي كه ما از آن اطلاع نداريم
چرا همه امكانات شهر در منطقه شرق آن ( فارس نشين) مستقر است؟؟؟ چرا؟
به نظر ما شما يك ذره و يك لحظه لياقت نمايندگي مردم شريف تركمن را ندارين
نمك مي خورين و نمكدون ميشكنين

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram