Shora Gon 43 Copyنقدى بر مقاله - نوشته منصور آق كه « دود اختلاف شورای شهر و شهردار به چشم شهروندان » در شماره 471 نشريه صحرا به چاپ رسيده بود.

تورکمن نیوز - عبدالخلیل. ی (اینچه برونی): وقتی اکثریت شورا با عملکرد شهردار مخالف هستند منطقی به نظر میرسد شهردار استعفا بدهد.

 

نوشتار یکجانبه‌ی خبرنگاری که تجربه‌ی بسیاری دارد از دو حالت خارج نیست، واقعا با شهردار بسیار صمیمی است یا کاسه‌ای زیر نیم‌کاسه هست، چون خبرنگار باتجربه هیچ مواقع یکطرفه قضاوت نمی‌کند، احتمالا ادله‌های ناقص از شهرداری دریافت و بدون مراجعه به شورای شهر مطالبی را ذکر کرده‌اند که صحت ندارد بنا به اظهارات یکی از اعضای هیئت تحریریه‌ی هفته‌نامه‌ی صحرا نوشتار اولیه‌ی شما چاشنی بیشتری داشته گویا سردبیر صحرا کاملا مطالب شما را آنالیز و بعد از پالایش چاپ کرده‌اند البته متن چاپ شده‌ی فعلی نیز کاملا از یک زاویه مسایل را بررسی کرده‌اند، نویسنده‌ی متن " دود اختلاف شورای شهر و شهردار به چشم شهروندان" با سخنان امام جمعه‌ی محترم اهل سنت شروع شده است و اعلام داشتید سخنان ایشان توسط تحلیل‌گران نوعی رهنمود به اعضای شورای شهر و شهردار قلمداد می‌شود، آیا تحلیل‌گران در این خصوص قلم فرسایی کرده‌اند؟ یا تراوشات ذهنی خود را می‌گوئید. سپس به قریب‌الوقع بودن استیضاح شهرداری اشاره کرده‌اید. به عنوان خبرنگار که خود ادعا می‌کنید 30 سال تجربه دارید آیا اطلاع ندارید که شهردار بعد از 4 ماه ورود به دفتر شهرداری مشکلات عدیده ای با شورای شهر داشت تا اینکه با وساطت بزرگان شهر و فرماندار فعلی 2 ماه مهلت خواست که وی در رفتارش تجدیدنظر نماید، بعلت جابجایی ریاست شورای شهر این مهلت به 6 ماه رسید ولی از دیدگاه اکثریت شورای شهر وی اصلاح نمی‌شود در ضمن 3/2 اعضا شورا به نظر شما همان هفت نفر نیست؟


در بخشی از نوشته‌تان اظهار داشتید رئیس شورای شهر در مصاحبه شان گفته‌اند، "شهردار برکنار شد" در صورتی که پورمندی در مصاحبه با صحرا گفت: شهردار استعفا داد که جنابعالی نیز آن را توزیع کردید و حدود 20 روز در دکه‌های شهر در دید شهروندان قرار داشت. ( 2/12/93 ش 470 صحرا ) البته یک مورد را صادقانه بیان داشتید: استعفای پیشاپیش مهندس قزلجه نیز این ذهنیت را تداعی می‌کند که وی به هر قیمت می‌خواسته بر کرسی شهرداری تکیه بزند در غیر اینصورت دادن استعفای بدون تاریخ به هیچ وجه عقلانی نیست. (منصور آق- صحرا به تاریخ 16/12/93 ش (471)


جنابعالی از هر فرد عادی یا .... بیشتر مطلع‌اید, فرماندار نمی‌تواند شهردار خلع شده یا استعفا داده و یا ... دوباره بر سرمسند آورده و منصوب نماید وی می‌تواند نظر خود را اعلام و پرونده را به مرجع قضایی پیش‌بینی شده ارجاع نماید و شهردار می‌تواند معلق بماند, اگر فرماندار این کار را انجام داده باشد کار قانونی انجام نداده است، به نظر نگارنده فرماندار با تبعیت از مافوق خود که بسیار با شهردار صمیمی است, یک اتفاق عادی را سیاسی, امنیتی کرد، این همه عزل و نصبها در شهرستان صورت می‌گیرد آیا موضوع امنیتی می‌شود, همه میدانیم میز خدمت امانتی بیش نیست.


عزل و نصب شهردار حق قانونی شوراست و عنوان داشتید، از شهرداری شهروندان شیعه و سنی رضایت دارند با چه ادله‌ای می‌گوئید شهروندان راضی هستند؟  هیچ منطقی، کلی گویی احساسی‌تان را قبول نخواهند کرد.


آیا نظرسنجی علمی در این خصوص صورت گرفته است؟ به نظر حقیر چون شهردار فرد سیاسی میباشد و با تمام توان به میز ریاست چسبیده هم پیمانان اقتصادی و سیاسی ایشان چون منافع‌شان در خطر بود, کارهای غیراخلاقی از طریق پیامهای کوتاه وایبر و ... انجام دادند که شورای شهربا درایت مثال زدنی سکوت معناداری کردند که قطعا پاسخ آنان داده خواهد شد، اخلاق حکم می‌کند فعلا به مصداقها نپردازیم, شماره تلفن بنده در آرشیو صحرا وجود دارد می‌توانید با من تماس بگیر تا مصداق‌های عینی را به شما بگویم.

 

در بخشی از مقاله‌تان بیان داشتید: اختلاف نظر قابل اغماض و اصولا از ملزومات دمکراسی است اما قبل از تحویل سال نو مناسب نبود.  یادتان باشد در غیاب شهردار  مستضعفی در طی یک هفته  2 طرح بجامانده در غرب شهر "بازسازی پارکهای ملانفس و جامی" توسط سرپرستی شهرداری تائید و مصوب شورا به اجرا گذاشته شود و تصویب بودجه سال 94 و استقبال از مهمانان نوروزی و پاداش عیدی پرسنل بدون هیچ گونه مشکل حل و فصل گردید، مصوب بودجه کار شوراست نه شهردار، بودجه سال 94 با 45 میلیارد تومان با افزایش 5/38  درصدی بسته شد.


سوالات و پاسخ‌های همکار بزرگوارمان منصور آق بسیار کلی و کاملاً یک طرفه و بدون ادله می‌باشد در صورتی که اعلام داشته‌اید: « سوالات شوائیان کلی و خواسته‌ی آنان از توان شهردار خارج است!»


اولاً) در بین اعضای شورا افراد متخصص فنی بسیارند و هیچ مصوبه‌ی شورا غیر منطقی و به دور از حیطه‌ی کاری شهرداری نیست، مشکل اینجاست که شهردار مصوبات شورا را کامل اجرا نمی‌کند شورای شهر دائما اذعان می‌دارد نه فرد عادی، مصداق‌ها را خودتان بهتر می‌دانید.


ثانیاً) کار عمرانی شهر طی 2 دوره‌ی شورای گذشته در غرب شهر کمتر صورت گرفته، شورای دوره‌ی چهارم پی‌گیر تحقق توسعه‌ی متوازن شهر است، که شهرداری زیربار نمی‌رود، به عنوان مثال: از 14 مورد آسفالت که غالبا در غرب شهر باید صورت می‌گرفت چندین، مورد آن اجرا نشده است یا ساخت چندین پارک کودک در غرب علیرغم تصویب بودجه و خرید زمین اجرا نمی‌شود بلکه بودجه‌ی آن به مناطق شرق که از امکانات خوبی‌ بهره‌مند هستند هزینه می‌شود، اجرای هیچ طرحی از توان شهردار خارج نیست.

 

دوست عزیز، به طرح‌های اشاره کردید و اعلام داشتید، سالیان متوالی توسط شهرداران سابق اجرایی نشده است به عنوان مثال: تنظیف و نگهداری و تسطیح معابر و انهار عمومی، تنقیه و قنوات و ...


چون شهرداران قبلی کارهای عمرانی ذکر شده را انجام نداه‌اند، شورای شهر فعلی می خواهد طرحهای عقیم مانده طی سالیان متوالی عملی شود، آیا این حرکت شورا ایرادی دارد؟
بخشی از این کارهای بجا مانده صورت گرفته و بخش‌های از آن فعلاً به علت کوتاهی شهردار معلق مانده ‌است اگر فرمانداری، شهرداری و بعضی ادارات و ارگان‌های ذی‌ربط همکاری نمایند، حل مشکل سد معبر کار بسیار سختی نیست، بنابه اظهارتان در 1332 شهر کشور مشکل متکدیان  حل نشده است و گفتید تنها در تبریز حل شده است، البته در گلستان در اولین شهر تاریخی شمال کشور نیز این معضل حل گردید و در شهر گنبدکاووس  نیز با هماهنگی بهزیستی تا حدودی این مشکل با درایت و همکاری شورای شهر بر طرف گردید.
و شورای شهر در نظر دارد گنبدکاووس را شهر بدون متکدی در آینده اعلام خواهد کرد.


و اما مواردی که در خصوص 30 متری جرجان، شهرک بخارائیان ذکر کردید: «باید شهردار تشویق شود!» به نظر می‌رسد شهردار قانوناً مصوبات شورا را اجرا نماید خارج از مصوبات شورا طرحی اجرا شود غیر قانونی است.


دو موارد ذکر شده فوق از کارهای صورت گرفته توسط شهرداری بود که مصوب کامل نداشت، یکی در شرق شهر، شهرک بخارائیان  که تنها بخشی از آن قرار بود آسفالت شود، که شهردار تمامی خیابان‌های محله‌ی مذکور را آسفالت کردند، شهردار با هزینه‌های فوق چندین خیابان در داخل شهر را می‌توانست آسفالت بنماید.


و مورد دیگر 30 متری جرجان اطراف کارخانه فلسفی که تقریبا خالی از سکنه می‌باشد زیر سازی و هزینه‌ی بسیاری را متقبل شده‌اند چون یکی از دوستان شهردار ملکی چند هکتاری آنجا خریداری کرده‌اند که بحث آن در این مجال نمی‌گنچد و خیلی‌ها از آن اطلاع دارند و قطعاً شما به عنوان خبرنگار با تجربه از‌ آن اطلاع دارید ولی سکوت می‌کنید.


ذکر این نکته نیز ضروری است شورا هیج مواقع با کارهای فرهنگی مخالفتی ندارد بلکه حامی کارهای فرهنگی بوده و هست با نامگذار کوچه استاد قلیچ انوری شورا مخالفتی نداشت و اطلاعی از مراسم نامگذاری نداشتند، البته شریف نافعی به همراه شهردار به نمایندگی از طرف شورا در آخرین فرصت به صورت اتفاقی همگام با شهردار در نصب تابلو همراه خانواده و دوستداران استاد انوری بودند، حتی مسئول کمیسیون فرهنگی وقت  شورا پیشنهاد دادند مراسمی برای استاد انوری در نظر گرفته شود.


استاد بزرگوار جناب منصور آق: ائتلاف 11 برگرفته از فعالیت یاش‌اولی‌های ترکمن شهر می‌باشد. هدف از تشکیل آن تبعیض بیش از حد شورا و شهرداران سابق به مناطق ترکمن‌نشین خصوصاً غرب شهر بود، متأسفانه شهردار فعلی نیز سیاست‌های گذشته آنان را اجرا می‌کند که به مذاق شورا خوش نمی‌آید، شورا دنبال اجرای طرح متوازن شهر می‌باشد و این را نیز فراموش نکنیم با عزل شهردار دو دسته‌گی در بین اعضای شورا، یاش‌اولی‌ها، وامین اعضا ائتلاف 11 بود وجود نخواهد آمد، اختلاف نظر تشکل‌های مدنی و شورا طبیعی است هدف، خدمت صادقانه به همنوعان می‌باشد. مدیریت شهرداری در حوزه‌ی اداری بسیار ضعیف است  علیرغم  5/1 سال مدیریت وی هنوز معاون و غالب مسئولین واحدها از بقایای شهرداری و شورای سابق می‌باشند، صد البته دخالت بعضی مسئولین در امور شهرداری را جایز نمی‌دانم.


در خاتمه متذکر می‌شوم؛ اینجانب شاگرد شما، مترجم یکی از خبرگزاری‌های رسمی قرآنی کشور می‌باشم و در مطبوعات و  هنر نیز دستی دارم و در ائتلاف 11 از صفر تا 100 درخدمت بزرگواران بودم وهیچ ادعایی هم ندارم و شورا و شهردار هر دو برایم محترمند اما چون شورا منتخب مردم است حق دارد شهردار را باز خواست نماید.

 

با آزروی توفیق: عبدالخلیل‌.ی. اینچه‌برونی

منبع: هفته نامه صحرا

مطالب مرتبط:

قرجه طیار: انتخابات مجلس شورای اسلامی به صورت استانی مطلوب ن

واگذاری جزیره آشوراده به بخش خصوصی مصداق بارز زمین‌خواری است

رئیس قوه قضائیه حکم استذان قاتل پرونده معروف به چهار راه تاب

پرداخت یارانه به پولدارها اشکال شرعی دارد

پرداخت بهای گندم به کشاورزان گلستان

دوباره مهران مدیری از آنتن تلویزیون به دولت حمله کرد

دیدگاه‌ها  

0 #6 تقدیر و تشکرستار 1394-02-06 11:54
آقای یاشار نیازی/ از انتشار نظر و دیدگاهم از جنابعالی تشکر میکنم. انتظار از اصحاب رسانه همین است که دیدگاههای مخالف و موافق را انتشار نماید . مجددا" از حضرتعالی تشکر میکنم./ با احترام ستار
0 #5 پاسخ به انتشار دیدگاه - ستارمدیر سایت 1394-02-06 10:07
سلام و عرض ادب خدمت دوست دلسوزمان (ستار)
احتراما دو روز به دلیل دست تنها بودن و ترافیک کاری زیاد نتوانستم قسمت نظرات سایت را آپدیت کنم... عذر می‌خوام اگه با تأخیر نظرات دوستان تأیید شد.
اما کاربران عزیز در چنین مواردی می‌توانند با توجه به اینکه شماره موبایل مدیر سایت در قسمت تماس با ما و درباره ما (منوی بالای سایت) درج شده است؛ می‌توانند با پیامکی اطلاع رسانی کنند که سریعا رسیدگی خواهد شد.
از توجه و پیگیری شما به اخبار پایگاه خبری تورکمن نیوز کمال تشکر را داریم. یاشار نیازی
0 #4 پاسخ: استعفای شهردار منطقی به نظر می‌رسدجليل 1394-02-06 00:31
سلام آقاي عبدالخليل
از نحوه نگارش مطلبتون خوشم اومد ولي بنظر من اينها نميتونه پوشش مناسبي بر بي لياقتي هاي شهردار محترم باشد با كمي تامل دلايل واضح و مبرهن را براحتي پيدا ميكنيد.
بالاخره يك روزي بايد از گفتن حرف هاي قشنگ دست كشيد و كمي هم كار كرد تا شايد توازن موردنظر جنابعالي حاصل شود كه اين امر با اين شهردار غيرممكن است منصفانه و بيطرفانه در تنهايي خود فكر كنيد.
0 #3 انتشار دیدگاهستار 1394-02-05 06:43
لطفا" دیدگاه بنده رو در خصوص نوشته عبدالخلیل .ی. اینچه برونی در باره استعفای شهردار منطقی است ؛ انتشار دهید ولاغیر دیدگاه و نظرم را با عدم انتشار سایت ترکمن نیوز به سایت "گلستان ما" ارسال خواهم کرد.
0 #2 قضاوتستار 1394-02-04 13:42
ادامه از قبل .... متکدیان است . این گفته حضرتعالی را که شورای شهر در نظر دارد گنبدکاووس را شهر بدون متکدی در آینده اعلام کند ؛ این بهتر است وآرزوی هر شهروند گنبدی است . ولی خواهیم دید و متن جنابعالی را تابلو خواهم کرد تا از یادم نرود. ما میگوئیم شهردار هم اشتباه کرده است و در این مدت با اعضای شورای شهر رفیق و دوست نشده است ولی بعداز 6 ماه با اعضای شورا هماهنگ شده و انعطاف پذیر شده است . آیا انعطاف پذیری دربین 7 نفر مشاهده شده ؟ یا پشت این مسایل ؛ موضوعات دیگری نهفته که شهردار نان بعضی ها را که به اهداف خاص شان میخواهند برسند ؛ بریده است؟ ویا موضوع خواسته های شخصی و نامرتبط برخی از اعضای شورا و عده بسیار کم باصطلاح یاشولی هاست؟ ویا جلوگیری از برخی از قراردادهای بو دار؟ اگر خطایی از شهردار دیده باشند چرا از طریق قانونی با وی برخورد نمیکنند چرا به بازرسی گزارش نمی دهند . تاکنون هرچی اتهام بوده به شهردار عنوان کردند. اعضای شورای شهر (7نفر) افراد قانونمدار نیستند نامه استعفاء شهردار که از قبل بصورت سفید امضاء گرفته اند جعل میکنند ؛ تاریخ روز می نویسند و به مرحله اجرا میگذارند و به اصطلاح عزل میکنند مجددا" فرمانداری محترم و شورای حل اختلاف به ابقاء شهردار حکم میدهند و اعتراض شورای شهر را قانونی نمیدانند پس چرا به قانون دهن کجی می کنند قانون صراحتا" اعلام میدارد جهت استیضاح دو سوم آرا نیاز است یعنی 8 نفر (نه 7 نفر) و استیضاح هم جواب نمیدهد . چرا به نظر 4 نفر شورا احترام نمیگذارند ؟ چرا 7 نفر شورا و برخی از اصحاب رسانه ؛ اصرار به رفتن شهردار می کنند . قطعا" بدانید افکار عمومی سخن از رضایت مندی شهردار و 4 نفر دیگر اعضای شورای شهر می باشد .بطور عملی در یک روز و در یک محل توماری از حمایت از 7 نفر شورای شهر و تومار دیگری در حمایت از شهردار و 4 نفر دیگر شورای شهر به جمع آوری امضا بپردازند ؛ مردم تمایل به امضای کدام تومار هستند؟ اینجاست که چشم بصیرت میخواهد در آخر قضاوت را مردم خواهند کرد که آیا آقای منصور آق از شهردار حمایت میکنند یا اینکه جنابعالی که از برخی از شورای شهر چوب لای چرخ میگذارند و اختیارات هزینه ای شهردار را از یکصد میلیون تومن به ده میلیون تومن کاهش میدهند و کار انجام نشود وشهردار را ناموفق نشان دهند ؛ حمایت می کنید ." الله سمیع و علیم" / یک شهروند گنبدی
0 #1 قضاوتستار 1394-02-04 13:40
با سلام به دوستان و شهروندان محترم و اصحاب رسانه، ابتدا آقای خلیل یزدانی این جسارت را میداشتند که همانطور که آقای منصور آق , نام ونام خانوادگی کامل خود را بیان کردند؛ بهتر بود جنابعالی نیز این کار میکردید . چون کسی جنابعالی را به خلیل اینچه برونی نمیشناسند بلکه آقای خلیل یزدانی میشناسند.جنابعالی سخن از سکوت معنا دار اعضای شورای شهر بزبان آوردید در حالیکه تاکنون همین شورا هرچی گفتنی بوده نثار شهردار کردند . "صحبت از پارک و غرب شهر شد" به نمونه هایی از مصوب و عدم مصوب در خصوص پارکها اشاره می کنم .آقای قزلجه (شهردار) در بلوار امامزاده روبروی خیابان فرخ نیا (منطقه ترکمن نشین ) پیشنهاد ایجاد پارک میکند که همین گروه 7 نفر موافقت نمی کنند و در عوض رییس شورای شهر روبروی منزل مسکونی اش (شرق شهر خیابان مدرس جنب ساختمانهای بنیاد مسکن) که در 200 متری آن 2 تا پارک یکی در انتهای دلگشا نبش مدرس و دیگری خیابان مدرس بعداز چهارراه خیام جنوبی در حال ساخت میباشد، پارک دیگر ی باتفاق همین 7 نفر مصوب میکند. بنده در واقع به منطقه شرق و غرب حساسیت ندارم در هر منطقه محرومی نیاز باشد پارک احداث کنند و یا اینکه انتهای خیابان شریعتی غربی زمین خریداری شده ؛ چرا 7نفر جلوی احداث پارک را میگیرند و ادامه نمیدهند. آیا این پارک به پشنهاد شهردار صورت گرفته انجام نمیشود ؟ یا اینکه محله محروم آقای حاج نظر شیرمحمدلی است؟ همانطور که مستحضرید متاسفانه در مناطق ترکمن نشین در تفکیک زمینها توسط فروشندگان زمین ؛ زمینهای فضای سبز- آموزشی و غیره لحاظ نشده و چنانچه شهرداری اقدام به احداث پارک نماید ابتدا باید زمین خریداری کند.ولی در مناطق شرق شهر اینچنین نیست زمین ها مهیا ؛ هزینه احداث پارک برای شهرداری ارزانتر تمام میشود. جنابعالی میفرمائید معضل متکدیان تا حدودی توسط همکاری "شورای شهر" برطرف گردید. این منصفانه نیست هرکاری که انجام شده باشد بحساب شورای شهر ؛ و هرکاری که انجام نشده باشد بگردن شهردارانداختن . در حالیکه مردم همیشه در قبال انجام خدمات از شورای شهر و شهردار تقدیر و تشکر کردند.اگر تا حدودی معضل متکدیان رفع شده است و بنده که مغازه دار هستم چرا روزانه حداقل 40 متکدی دوره گرد وآمار آنان نیز بیشتر هم میشود به مغازه می آیند و گدایی میکنند نمونه بارز دیگر آن متکدیان سر چهارراهایی که چراغ راهنماوجود دارد نظیر چهارراه وشمگیر- شریعتی و اخیرا" چهارراه آرش نیز اضافه شده و بصورت سرقفلی در اختیار ....ادامه در صفحه بعد

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram