Karafarin 7 Mاخبار گلستان-تورکمن‌نیوز- کارآفرین گلستانی که آداب و رسوم قدیمی را با کارآفرینی تلفیق کرده است، می‎گوید: متأسفانه با گذر زمان فاصله مردم با بافت سنتی و آداب و رسوم قدیمی بیشتر می‎شود که در صورت ادامه این روند شاید در آینده‎ای نزدیک اثری از آثار قدیمی باقی نماند.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن،  پنج سال گذشته تنها تولیدکننده قارچ در شهرستان کردکوی بود، اما بی‎مهری برخی مدیران شهرستانی و سد بزرگ بروکراسی اداری تمام امید و انگیزه فعالیت کارآفرینی را از این کارآفرین کردکویی می‎رباید.

در کنار فرایند خسته‎کننده دموکراسی اداری، عامل طبیعی نیز آتش به دامان فعالیت این کارآفرین گلستانی می‎اندازد و به‎دنبال آن درختان مرکبات بر اثر سرمای بی‎سابقه زمستان از بین می‎روند.

با وجود اینکه با عدم حمایت مسؤولان کارگاه پرورش قارچ و سرمای زمستان باغ مرکبات این کارآفرین را از رونق انداخته و از تبعیض و نگاه سهل‎انگارانه برخی مدیران به کارآفرینی و مسأله اقتصاد مقاومتی ناراحت است اما شکست را آخر راه ندانست و با توکل به خداوند، امید و مدد از توانمندی و خلاقیت خود عرصه دیگری را راه‎اندازی کرده است.

Karafarin 1 7 M

* کارآفرینی که دغدغه احیای آداب و رسوم قدیمی را دارد

سیدمجتبی حسینی متولد سال 1353 و اهل کردکوی است که علاقه‎اش به احیای آداب و رسوم گذشته و فعالیت کارآفرینی و عمل به فرامین مقام معظم رهبری در مسأله اقتصاد مقاومتی را با یکدیگر تلفیق کرد تا در نتیجه آن با راه‎اندازی یک مجموعه سنتی علاوه‎بر درآمدزایی، زمینه‎ای برای احیای آداب و رسوم و سنن گذشتگان فراهم کند.

وی پس از بازسازی و تبدیل باغ به یک مجموعه سنتی، برای کسب درآمد آن را به مکانی برای گرفتن عکس عروس و داماد تبدیل کرد اما این هدف نهایی این کارآفرین کردکویی از راه‎اندازی این مجموعه سنتی نیست.

خبرنگار خبرگزاری فارس گفت‎وگویی را با این کارآفرین خوش‎ذوق کردکویی ترتیب داده است که در ادامه از نظر می‎گذرانید.

فارس: آقای حسینی! این فضایی که شما در آن فعالیت کارآفرینی می‎کنید چه مقدار وسعت دارد؟

حسینی: این زمین بیش از 7 هزار متر وسعت دارد، در گذشته متعلق به پدران ما بوده و در آن برنج کشت می‎شد اما حدود 25 سال گذشته به باغ تبدیل شد بعد از آن مدتی بدون استفاده مانده بود که حدود 6 سال گذشته دوباره فعالیت در آن را آغاز کردم و دوباره بازسازی شد.

در حال حاضر علاوه‎بر فعالیت باغداری، به مجموعه‎ای سنتی تبدیل شده که عروس و دامادها برای گرفتن عکس به این مکان می‎آیند.

Karafarin 2 7 M

فارس: ایده تبدیل باغ به مجموعه‎ای با بافت سنتی چطور به ذهن شما رسید؟

حسینی: از همان ابتدا به باغداری علاقه‎مند بودم از طرفی کلبه‎ای نیز از پدرم به جای مانده بود که با توجه به علاقه‎ام به بافت سنتی و محلی چند بار آن را بازسازی و تعمیر کردیم تا سنتی بودن آن پابرجا بماند.

در جریان یکی از سفرها، که به نیشابور رفته بودم با یک پزشک تحصیلکرده آمریکایی برخورد کردم که در قالب یک بافت سنتی یک شهرک چوبی ایجاد کرده بود.

 مشاهده این شهرک چوبی موجب شد ایده‎ این کار در ذهنم ایجاد شود و فکر کردم ما که از امکانات و ظرفیت‎های لازم در شهرمان برخوردار هستیم چرا چنین عرصه‎ای را راه‎اندازی نکنم، از این رو باغ و کلبه‎ای که داشتم را بازسازی و تعمیر کردیم تا فضای مشابه آن را در شهرم ایجاد کنم.

به مرور زمان این فضای سنتی را رونق دادیم و موراد جدیدی مانند تنور، درب چوبی قدیمی و ... در فضای باغ قرار دادیم، درب ورودی سابق باغ یک درب جدید و آهنی بود اما آن را برداشتم و یک درب قدیمی که متعلق به 150 سال گذشته است جایگزین آن کردم تا یادآور بافت سنتی باشد.

Karafarin 3 7 M

Karafarin 4 7 M

هشت سال گذشته بازسازی این مکان را آغاز کردم و حدود دو سال قبل حالت اشتغالزایی گرفته است در واقع وقتی مجموعه سروسامان گرفت ترجیح دادم از این فضا برای درآمدزایی و اشتغالزایی بهره‎مند شوم تا در کنار اشتغالزایی با درآمد آن این مکان را وسعت دهم.

فارس: برای شروع کار چه میزان هزینه کردید؟ برای چند نفر اشتغالزایی داشته است؟

حسینی: این مکان به تدریج و با گذشت زمان تکمیل شده است اما در مجموع 70 میلیون تومان برای بازسازی این باغ هزینه کردم، البته این هزینه بدون دریافت تسهیلات بوده است.

در حال حاضر در این مکان دو نفر به طور ثابت مشغول کار هستند، علاوه‎بر آن به طور غیرمستقیم نیز برای چندین نفر اشتغالزایی دارد.

Karafarin 5 7 M

*پیگیری یک ساله‎ام برای اخذ مجوز بی‎نتیجه مانده است

فارس: به نظر می‎رسد هدف شما از راه‎اندازی این مجموعه بیشتر علاقه‎مندی شما بوده تا درآمدزایی.

حسینی: همینطوره، بیشتر از روی علاقه‎ام چنین مجموعه‎ای را راه‎اندازی کردم اگرچه کسب درآمد یک عامل تشویقی و محرک است اما هدف اصلی علاقه‎مندی‎ام به حفظ و احیای بافت سنتی است،  متأسفانه با گذشت زمان فاصله مردم با بافت سنتی و آداب و رسوم گذشتگان بیشتر می‎شود طوری که در صورت ادامه این روند شاید در آینده‎ای نزدیک دیگر اثری از آثار قدیمی باقی نماند.

خیلی از افراد با مشاهده این اقدامات بنده را به سخره می‎گرفتند و یا انتقاد می‎کردند که چرا بافت جدید و به‎روز را به بافت سنتی تبدیل می‎کنید و یا چرا درب آهنی و زیبا را با یک درب چوبی سنتی تعویض کردید اما بنده همیشه به بافت سنتی علاقه‎مند بودم.

البته بروکراسی اداری آنقدر  اخذ مجوز را به فرایند خسته‎کننده‎ای تبدیل کرده که بدون علاقه نمی‎شود چنین فعالیت‎هایی را انجام داد، با اینکه حدود یک سال پیگیر اخذ مجوز هستم اما هنوز موفق نشدم.

برخی از ادارات بدون اینکه به رویکرد این کار که در راستای اشتغالزایی است توجه کنند، می‎گویند ساخت و ساز ممنوع است حال آنکه به برخی از افرادی که تغییر کاربری زمین‎های کشاورزی را تنها برای استفاده شخصی انجام دادند به راحتی مجوز داده‎اند اما متأسفانه وقتی سخن از تولید و اشتغال می‎شود موانع بزرگی بر سر راه تولیدکنندگان قرار می‎دهند.

فارس: شما در گذشته به پرورش قارچ هم مشغول بودید آیا هنوز به این کار ادامه می‎دهید؟

حسینی: در پنج سال گذشته نخستین تولیدکننده قارچ در شهرستان کردکوی بودم ولی تنها به خاطر برورکراسی اداری و موانعی که ادارات سر راه بنده قرار دادند به اجبار آن را ادامه ندادم.

Karafarin 6 7 M

*تبدیل باغ به مکانی برای عکسبرداری عروس و داماد

فارس: چه مشکلی در حوزه پرورش قارچ داشتید که مجبور شدید این کار رها کنید؟

حسینی: در بحث سوخت و تأمین گاز مشکل داشتم، تأمین سوخت کارگاه از گاز خانگی هم کار سخت و غیرممکنی بود چند بار با اداره گاز کردکوی صحبت کردم حتی ادارات دیگر هم واسطه شدند اما بی‎فایده بود.

جالب است حوالی باغ بنده خانه‎ای مسکونی که تنها برای تفریح ساخته شده برای گازرسانی مجوز گرفته است وقتی هم پرسیدم که چگونه آن فرد برای استفاده شخصی اجازه گازرسانی دارد اما من برای فعالیت اقتصادی و تولیدی این اجازه را ندارم؟ گفتند:« به شما ارتباطی ندارد!» ؛ این رفتارهای دلسردکننده و سلیقه‎ای عمل کردن موجب شد پرورش قارچ را رها کنم.

Karafarin 7 7 M

فارس: ظاهراً بخشی از این مجموعه باغ مرکبات بود اما در حال حاضر از بین رفته است.

حسینی: بله، طی این هفت سال شاید به اندازه یک سال هم نتوانستیم از درختان مرکبات بهره ببریم، سرمای زمستان تمام امید ما را برای بهره‎برداری و فروش مرکبات از بین می‎بُرد.

بر اثر سرما 40 درصد از درختان مرکبات خشک شدند و شرایط درختان باقیمانده نیز طوری بود که ارزش نگه‎داری نداشت، در سال 1395 حدود 40 میلیون تومان به باغ مرکبات ما خسارت وارد شد که متأسفانه هنوز خسارت آن پرداخت نشده است.

فارس: در حال حاضر عمده فعالیت این مجموعه سنتی چگونه است؟

حسینی: این باغ که بیش از 7 هزار متر وسعت دارد علاوه‎بر عکاسی از فضای سنتی، بیش از 4 هزار متر آن را باغ هلو تشکیل داده است که از فعالیت باغداری هم درآمد کسب می‎کنم.

Karafarin 8 7 M

فارس: ایده تبدیل این مجموعه برای عکاسی عروس و داماد چگونه به ذهن شما رسید؟

حسینی: یکی از دوستان ما که عکاس هستند اتفاقی به باغ ما آمده بودند که پیشنهاد آن را مطرح کردند که بعدها هم عملی شد.

در حال حاضر علاوه‎بر کسب درآمد از باغداری که سالانه 15 میلیون تومان درآمدزایی دارم، عروس و دامادها برای گرفتن عکس به این مجموعه می‎آیند که از این طریق نیز ماهانه 2 میلیون تومان درآمد دارم.

فارس: چه برنامه‎ای برای آینده دارید؟

حسینی: قصد دارم هشت کلبه دیگر به سبک سنتی ایجاد کنم تا این محل به مکانی برای جذب گردشگر تبدیل شود در واقع هدف اصلی بنده جذب گردشگر است اما به دلیل اینکه تاکنون مجوز این کار را به بنده نداده‎اند، نتوانستم این فضا را برای جذب گردشگر وسعت بدهم.

در واقع قصد دارم این مکان را به یک بافت کاملاً سنتی و قدیمی تبدیل کنم تا برای گردشگران داخلی تداعی‎کننده شیوه زندگی پدران و گذشتگان آنها باشد و برای گردشگران خارجی نیز مکانی جذاب و لذت‎بخش باشد.

Karafarin 9 7 M

فارس: این مدت که فعالیت کارآفرینی دارید به‎ویژه در حال حاضر که چنین مجموعه‎ای را راه‎اندازی کردید مسؤولان چه میزان برای تداوم و رونق آن با شما همراه بودند؟

حسینی: تاکنون از اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری حمایت شدم البته فرمانداری و بخشداری کردکوی نیز پیگیر این طرح بودند اما در حال حاضر بزرگترین مانع تغییر کاربری است که به‎ازای هر 4 هزار متر تغییر کاربری باید 30 میلیون تومان پرداخت کنم، از مسؤولان می‎خواهم بین کسی که برای تولید و اشتغالزایی اقدام می‎کند با کسی که برای استفاده شخصی و تفریح به تغییر کاربری اقدام می‎کند تفاوت قائل شوند.

Karafarin 10 7 M

فارس: مقام معظم رهبری شعار سال‎های اخیر را به مسأله اقتصاد مقاومتی اختصاص دادند و بر تحقق آن تأکید کردند به نظر شما این مهم چه میزان تحقق یافته است؟

حسینی: اگر بنا باشد اقتصاد مقاومتی تحقق یابد باید توجه مسؤولان به کارآفرینان بیشتر شود، آنها باید بین کسانی که فعالیت تولیدی و اشتغالزایی دارند با کسانی که کار شخصی دارند تفاوت قائل شوند چراکه با حمایت کارآفرینان تولید و به‎دنبال آن اشتغالزایی افزایش می‎یابد.

Karafarin 11 7 M

فارس: چه توصیه‎ای به جوانان جویای کار دارید؟

حسینی: 80 درصد جوانان می‎توانند صنایع کوچک، جدید و زودبازده راه‎اندازی کنند و با مشاغلی همچون پرورش گیاهان دارویی، بلدرچین و ... زمینه فعالیت تولیدی را فراهم کنند.

در واقع جوانان باید ابتکار و خلاقیت داشته باشند و با استفاده از توانمندی و امکانات خود را در راستای اشتغالزایی گام بردارند و با امید به استخدام دولتی عمر خود را تلف نکنند، در عین حال مسؤولان نیز باید برای رفع مشکل بیکاری جوانان اقدام عاجل و اساسی داشته باشند.

Karafarin 12 7 M

فارس: خاطره‎ای هم از حضور عروس و داماد در این باغ دارید؟

حسینی: لذت و اظهار تعجبی که عروس و داماد با ورود به این باغ دارند برایم جالب است، با خود می‎گویند هنوز هم چنین محیطی وجود دارد؟ آنقدر شوکه می‎شوند که گاهی اوقات فکر می‎کنم از یک کشور دیگری آمده‎اند که بافت سنتی چنین مکانی اینقدر برای آنها تازگی دارد.

البته اظهار تعجب آنها از طرفی برای بنده خوشحال‎کننده است چراکه نشان می‎دهد کار ما رضایت‎بخش است اما از طرفی نیز دور شدن جوانان با آداب و رسوم و سنن گذشته دردآور است، اینکه مردم این منطقه و یا شهرستان با دیدن این بافت سنتی و آداب و رسوم گذشته این همه اظهار تعجب می‎کنند حس خوشایندی نیست و نشان می‎دهد گذر زمان آداب و رسوم ما را به فراموشی سوق داده است.

فارس: شما که با توجه به این کارتان، تقریباً با زوج‎های جوان بیشتر در ارتباط هستید به نظر شما تجمل‎گرایی و خرج‎های بیهوده چه میزان دامن‎گیر زندگی‎های امروز به‎ویژه مراسمات ازدواج شده است؟

حسینی: به طور قطع این معضل در زندگی‎های امروز بیشتر شده است، با توجه به اینکه بسیاری از زوج‎های جوان برای گرفتن عکس به باغ بنده مراجعه می‎کنند این مسأله بیشتر به چشم می‎خورد طوری که بسیاری از خرج‎ها اضافه است و ضرورتی ندارد.

به‎عنوان مثال برخی زوج‎های جوان با اینکه می‎توانند برای فیلمبرداری و عکس‎برداری به یک هزینه کم قانع شوند اما قراردادهای هنگفت و بیش از توان مالی خود می‎بندند که این تشریفات و تجملات در آغاز زندگی جز مشکلات مالی، استرس و ... لطف دیگری نخواهد داشت.

Karafarin 13 7 M

Karafarin 14 7 M

شنیدن درد و رنج‎های کارآفرینان و سختی‎های پیش‎روی آنها، دغدغه‎مندی برخی مسؤولان در تحقق مطالبه مقام معظم رهبری در مسأله اقتصاد مقاومتی، حمایت از تولید داخلی و اشتغال را زیرسؤال می‎برد.

 به طور قطع در شرایطی که دشمن جنگ اقتصادی را علیه کشورمان به راه انداخته و مقام معظم رهبری اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید داخلی را برای مقابله با آن مطرح کردند باید نگاه مسؤولان به کارآفرینی متفات‎تر و حمایت آنها از کارآفرینان بیشتر باشد تا کارآفرینان باانگیزه‎، عطای آن را به لقایش نبخشند.

 

گردآوری: گروه خبر تورکمن‌نیوز

https://telegram.me/TurkmensNews

منبع: golestan.farsnews.com

مطالب مرتبط:

ورزشکار گلستانی به تیم ملی فوتسال زیر 17 سال دختران دعوت شد

ضعیف بودن زیرساخت‌های درمان بیماری‌های قلبی و عروقی در گلستا

پل بناور سيمين شهر باريك و غير استاندارد بعد از نيم قرن نياز

استاندار گلستان: خدمت‌رسانی صادقانه به مناطق مرزی و محروم٬ ر

موس شکلات تلخ و بستنی: از این دسر نمیشه گذشت!

بازارچه صنایع دستی و سوغات شهرستان گنبدکاووس برگزار می شود

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram