Dorbin Khabarngariتورکمن نیوز- عباس ديلمي‌زاده: در گذشته زماني که خبرنگاران از کارشناسان حوزه کاهش آسيب‌هاي اجتماعي، آمار و ارقام آسيب‌هاي اجتماعي را مي‌پرسيدند، کارشناسان سعي مي‌کردند از داده‌ها و اطلاعات آماري سخني به ميان نياورند تا متهم به سياه نمايي نشوند و چنين اطلاعاتي به نقل از آن‌ها منتشر نشود اما چند سالي است که ماجرا عکس شده و بعد ازآن همه تفريط کاري، برخي افراط کار شده‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن، مصاحبه شونده‌ها براي اينکه تيترهاي جنجالي براي رسانه‌ها توليد کنند از آمار و ارقامي حرف مي‌زنند که مبناي علمي ندارد و شواهد ميداني آن‌ها را تاييد نمي‌کند.
اين داده ها و اعداد و ارقام نادرست مدتي تيتر رسانه ها مي شود و بعد هم ظاهراً به دست فراموشي سپرده مي شود اما اثرات منفي اش بر سياستگذاري و برنامه ريزي بر جاي مي ماند. سياستگذاري و برنامه ريزي در حوزه هاي اجتماعي نياز به داده ها و آمارهاي مستند و بر پايه شواهد دارد و بايد مبتني بر پژوهش باشد. منظور از پژوهش هم اين نيست که چند نفر دورهم جمع شوند و تحقيقي انجام دهند و روش و شيوه کار آنها هم مشخص نباشد. چنين چيزي نمي تواند به عنوان مستندات و شواهد علمي در نظر گرفته شود بلکه منظور از شواهد علمي، پژوهش ها و تحقيقاتي است که روش تحقيق درستي دارند و مستند شده اند و کارشناسان هم آنها را نقد کرده اند و علمي بودن آنها به اثبات رسيده است.اعلام کاهش سن اعتياد در ايران و تک رقمي شدن سن اعتياد، نمونه اي از بي دقتي در ارائه اطلاعات است.
مدتي است که درباره کاهش سن اعتياد در ايران زياد صحبت مي شود اما با تحليل داده ها و اطلاعات موجود و تحقيقاتي که در حال انجام است، چندان همخواني ندارد. برخي بدون اينکه معني و مفهوم واقعي آن را فهميده باشند، فقط آن را تکرار مي کنند.
بسياري از کساني که در مورد کاهش سن اعتياد صحبت مي کنند ادله شان اين است که تعداد کودکان و نوجوانان مصرف کننده مواد بيشتري نسبت به گذشته مي بينند و استدلال مي کنند چون اين تعداد نسبت به قبل بيشتر شده، پس حتماً سن اعتياد پايين آمده است درحالي که کسي نمي تواند منکر اين واقعيت شود که درگذشته هم نوزادان معتادي از مادران مصرف کننده مواد متولد مي شده اند و کودکان و نوجواناني هم بودند که در کنار خانواده مصرف کننده مواد بودند. آنها به اين نکته توجه نمي کنند که براي مطرح کردن چنين ادعايي بايد مبناي علمي وجود داشته باشد.
کساني که چنين موضوعي را مطرح کرده اند بايد بگويند که بر اساس چه تحقيق و شاخصي به اين نتيجه رسيده اند. محاسبات آنها بر پايه کدام ميانگين است؟ از چه ميانگيني سخن به ميان مي آورند. بهترين شاخص براي اظهارنظر در مورد کاهش يا افزايش سن اعتياد، ميانگين سن معتادان در شيوع شناسي هاي مختلف است يا مي توان از ميانگين سن اولين بار مصرف سخن به ميان آورد و اولين مصرف را در جامعه آماري مورد بررسي قرار داد که البته هر يک از اين دو ميانگين مفاهيم متفاوتي را بيان مي نمايد يکي از پايين آمدن سن معتادان سخن به ميان مي آورد و ديگري ميانگين سن اولين بار مصرف.
به نظر مي رسد که بايد به مساله آمار و ارقام توجه ويژه اي داشت چراکه چنين اطلاع رساني هاي غلطي در مورد آمار و ارقام مي تواند ذهن برنامه ريزان و سياستگذاراني که ممکن است با اين شاخص ها و حوزه اعتياد خيلي آشنا نباشند، بشدت تحت تاثير قرار بگيرد و اقداماتي انجام دهند يا مداخلاتي طراحي کنند که براي حل مساله کارايي نداشته باشد. اينجاست که اهميت اطلاع رساني درست مشخص مي شود./ روزنامه ایران

شبکه خبری گلستان و ترکمن صحرا:

برای عضویت کلیک کنید.

telegram.me/TurkmensNews

مطالب مرتبط:

اسماعیل ارمشی بوکسور افتخار آفرین ترکمن صحرا به اردوی تیم مل

زنان انگلیسی محجبه دست‌ها را به نشان همبستگی حلقه کردند+عکس

اختلافات زن و شوهری، از بگومگو تا کتک کاری

هوا سرد و بحرانی می‌شود

تجلیل از مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان در نخستین همایش«

باکو و عشق آباد مناسبات خود را گسترش می‌دهند

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram