b_300_300_16777215_00_images_ShoraGonbad_Azaye-Shora-001.jpg

 تنها وحدت شورای شهر ضامن عبور از بحران فعلی می‌باشد


تورکمن نیوز – گروه اجتماعی: شورای شهر منتخب و نماینده‌ی واقعی شهروندان است و قانونا حق دارد شهردار را با آرای حد نصاب خود نصب و عزل نمایند.

 

شورای شهر فعلی زائیده‌ی ائتلاف یازده متعلق به اکثریت طیف فعال شهروندان گنبدی می‌باشند که قانونا کرسی شورا شهر را تصاحب کردند، ولی شورا بعد از انجام معارفه‌ی قانونی شورای شهر گنبدکاووس می‌باشند و به طیف یا گروه و قوم خاصی تعلق ندارند و ملزم به رعایت حقوق تمامی شهروندان هستند کما اینکه این اصل واقعی و نانوشته به‌جد، مدنظر شوراست و رعایت می‌شود.
 شورا نهادی نوپاست و مجموعه قوانین شورا فعلا کامل نیست، اهمال صورت گرفته از سوی بعضی مدیران ارشد ذی‌‌ربط در کار شورا و عزل و نصب شهردار دخالت‌های نامرئی و غیر محسوس دارند که به سود نظام و شهروندان نیست و با قانون شورا مغایرت دارد و مشکلاتی برای شورای شهر، شهرداری، شهروندان را به دنبال خواهد داشت، مدتی است اکثریت اعضای شورای اسلامی شهر گنبدکاووس با شهرداری اختلاف نظر و مشکل دارند، شهرداری که از بطن یاش‌اولی‌های ائتلاف 11 بیرون آمده،  با 11 رای مطلق شورا انتخاب گردید.
گویا اخیرا شورای شهر به شهردار 2 ماه فرصت دادند تا موارد عدم اجرای مصوبات شورا و مسایلی مشابه را تصحیح ‌نماید در واقع شهردار مجری طرح‌ها و مصوبات شورا را در سرلوحه‌ی کار خود قرار بدهد و شورای شهر نیز برای سهولت انجام کارهای عمرانی و ... اختیارات ویژه به شهرداری بدهند.
به هر حال 2 ماه فرصت شورا به شهردار به دلایلی از جمله تغییر ریاست شورای شهر و غیره به 6 ماه رسید تا اینکه بنا به اخبار واصله، شورای شهر رسما و قانونا شهردار را به صحن شورا دعوت کردند تا به 22 سوال مکتوب آنان پاسخ بدهد.
بعد از قانع نشدن اکثریت اعضا از پاسخ شهردار استعفای از پیش متعهد شده‌ی شهردار را مصوب و اجرا کردند، شهردار نیز با سماجت و با هماهنگی بعضی مسئولین  ذیربط از دستورات شورای شهر سرپیچی کرده است، البته برای برکناری شهردار، شورای 11 نفره‌ی گنبدکاووس نیاز به 8 رای دارد. وضعیت پیش آمده‌ی فعلی برای شورای شهر ایده‌آل نیست و اختلاف آنان به نفع شهروندان نخواهد بود. دردناکتر از این موضوع اختلافات درونی شورای شهر بسیار نگران‌کننده است اگر دو طیف موجود در شورای شهر در قضیه‌ی شهردار سماجت نمایند وضعیت بحرانی‌تر هم خواهد شد.
عدم پاسخگویی قانونی به مکاتبات شورای شهر توسط برخی مقامات ذی‌ربط باعث تنش بیشتر شورا و شهردار می‌شود که دود ناشی از آن خسارت جبران‌ناپذیری به شهروندان خواهد داشت، آن هم زمانی که سال نو در شرف شکوفایی است و تا اواخر اسفندماه مسایل بودجه و کارهای عمرانی معلق مانده مشخص و اهم برنام‌های سال‌ آتی در شرف برنامه‌ریزی می‌باشد.
با توجه به اینکه در شرایط فعلی با وضع موجود شورای شهر و شهردار از نظر روحی جوابگوی شهروندان نخواهند بود.
شایان ذکر است بعضی دوستان و شهروندان یکسویه نگر نیز با کوبیدن بر طبل اختلاف باعث تنش بیشتر می‌شوند. کارهای عمرانی صورت گرفته به کوشش و تلاش و مصوبات شورای شهر صورت می‌گیرد و شهردار مجری مصوبات شورا می‌باشد از طرفی هر دو مکمل یکدیگرند.
کار شهردار و شورا در آسفالت چند خیابان و کوچه‌ها خلاصه نمی‌شود، احداث پارک‌ها، کتابخانه‌های محلی، فضای سبز، بحث ترافیک و حمل و نقل شهری و کارهای عمرانی، ورزشی و فرهنگی و ... بسیاری در طرح‌های شورا وجود دارد که با ناهماهنگی و عدم تعامل شهردار با شورای شهر مسکوت مانده است.
 به نظر می‌رسد حق شهروندان بیشتر از وضع موجود است، شهردار و شورای شهر با درایت مثال زدنی چند برابر وضع موجود می‌توانند کارهای عمرانی، خدماتی  انجام بدهند. بنظر می‌رسد شورای شهر دنبال انتخاب شهرداری است تا جوابگوی نیاز واقعی شهروندان برطرف شود.
ختم کلام: در چنین شرایط بحرانی، اولویت اول وحدت واقعی اعضای شورای شهر می‌باشد وحدت و همدلی شورای شهر در شرایط فعلی یک نیاز محسوب می‌شود.
تمامی اعضای شورای شهر افراد تحصیل کرده، اکثرا جوان، مدیر، پرانرژی و افراد متدینی هستند، پس با درایت ریاست شورای شهر علی پورمندی که شخصیت اخلاقی و مدیریت وی مثال زدنی است، این امر همانا وحدت واقعی شورا در فرصت اندک کلید زده شود، تنها وحدت شورای شهر ضامن عبور از بحران فعلی می‌باشد.


« یکی از اعضای یاشولی‌های ائتلاف 11 شورای شهر گنبد کاووس»

مطالب مرتبط:

امام جمعه نگین شهر استان گلستان دار فانی را وداع گفت

مسدود چاه‌های غیر مجاز در سه ماه اول سال جاری در گلستان

ناگفته‌های جلسه شبانه تعیین مزد ۹۵ شورای عالی کار

اولین جشنواره هلی (آلوچه ) در شهر نوکنده برگزار شد

تشریح جزئیات برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا

خودکشی یک زن جوان از روی پل معلق مشگین شهر

دیدگاه‌ها  

0 #5 پاسخ: اولویت اول وحدت واقعی شورای شهرباران 1394-03-16 05:47
جناب م-قورچائی
درسته از وظایف اولیه و ابتدایی است ولی ندیدیم شهردارهای قبلی حتی این وظیفه اولیه و ابتدایی رو انجام بدن.
0 #4 آیتکین عطاخانی 1393-12-23 16:01
هرگاه شورای شهر گنبد به مصلحت عموم بر آن باشد تا شهردار را بر منصب خویش إبقاء کرده و یا برکنار کند به این بیندیشد که بر اساس تکلیف خاص خود،عمل کند نه آنکه ساحت انسانی را بی حرمت بدارد و بی حساب به إنکار شأن شهردار روی آرد؛ چرا که بی طاقتی آفتی از آفات انسانی ست و باید که آهسته و پیوسته به امور پرداخت که عقل عقلا و فضل فضلا چنین إقتضاء کند. مطالبه ی خلق به انتظاری نیاز دارد و خلق را صبوری بباید کرد تا به مطمح نظر و غایت عمل در رسند؛ و سپاس برای آنچه که داریم از مهمات سلامت نفس است پس بالشخصه به آنانی که دستی بر امور دارند مراتب سپاس خویش را تقدیم می دارم.
0 #3 سارلی 1393-12-13 15:58
وظیفه شورا انتخاب شهردار و نظارت بر عمکرد شهردار و کارمندان می باشد (بخشی) در نتیجه این نظارت بر عملکردشهردارتوسط اقایان شوراییان اکثریت تصمیم بر عزل یا قبول استعفا گرفته اند . با فرض صحت عملکرد شهرداردر این مدت. این حق شوراست که بخواهد فرد قوی تر از ایشان را بر این مسند بنشانند ... و مهم تر اینکه با ایجاد یک رویه جدید و سالم و شفاف سازی عملیات در شهرداری میزان رضایتمندی مردم از این نهاد (که مقام اول شکایت مردمی در بین ادارات را دارد) را بیشتر کند .و از افراد امین و سالم و باسواد در پست های مختلف شهرداری استفاده کند درزمانی که نظافت چی ادارات لیسانس دارند در شهرداری متاسفانه ... .دریغا که در دوره قبل ریس اجراییات فردی بود که یکشبه پلکان ترقی را پیمود بدون داشتن دیپلم از انیار شهرداری و رانندگی به این پست منتقل شد و بر لیسانسه ها ریاست میکرد . باکارهایی که همه میدانند .و یا در کمیسیون ماده صد فردی با سواد کمتر از سیکل سالها بر این پست ظاهرا کم ارزش تکیه زد ... سالم سازی و شایسته سالاری از اولویت شورا و شهردار آتی باید باشد ...در ثانی شهردار در حکم یک ابزاراست برای شورا در مدیریت شهر . حالا که این ابزار مناسب را مدیریت شان نمی دانند .چه اصراری بر آن دارند ...ایا شوراییان مشکلی دارند و بدنبال منافع شخصی می باشند که شهردار محترم با آنها نمی سازد و یا بر عکس این سوالی است که باید پاسخ آنرا یافت.
0 #2 armeshi 1393-12-12 19:38
شیفتگی خدمت یا تشنگی قدرت ...وقتی اکثریت شورا خواستار حضور ایشان نیست دیگر دلیلی برای ماندن نمی ماند ...چرا از ایشان که دیگر جزو چهره های استان شده اند در سایر عرصه ها استفاده نمیکنند . شورا برخواسته از رای مستقیم مردم است . قبلا به اندازه کافی انتصابی بود حالا اجازه بدهید مردم هم نقشی در اداره شهر که همش با عوارض مردم اداره میشود داشته باشند . نگذارند پول های خودشون بنحو بنا مطلوبی صرف اداره شهر بشه
0 #1 م-قورچائی 1393-12-11 17:57
آسفالت که چیز مهمی نیست جزو وظایف اولیه و ابتدایی هر شهرداری است. آسفالت غرب گنبد با تصویب بودجه شورا و درخواست شورا از شهردار بود. از موافقین جناب شهردار بپرسید.( اگر بگویند) از شهردار بپرسید. بودجه 900 میلیونی 4 باب پارک کودکان غرب گنبد مصوب شورای شهر گنبد کجا رفته است؟ مگه اعضای شورا از خود مردم و منتخب و برگزیدگان مردم نیستن... چرا سعی میکنین با ظاهر سازی و کارهای ظاهری شهردار افکار مردم رو منحرف کنین.

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram