Helal Ahmarتورکمن نیوز- اخبار اجتماعی: مهراب شریفی سده معاونت آموزش،  پژوهش و فناوری هلال احمر، هر ساله صدها‌هزار نفر در سرتاسر جهان در اثر وقوع حوادث مرتبط با حمل‌ونقل کشته یا مجروح می‌شوند که سهم حوادث جاده‌ای در این میان قابل توجه است.

متاسفانه سهم کشورمان از آسیب‌دیدگان حوادث جاده‌ای به نسبت سهم ما از جمعیت و تعداد خودرو در رده بالایی قرار دارد.

به گزارش سایت خبری تحلیلی ترکمن نیوز، سه عامل عمده انسان، خودرو و جاده در وقوع حوادث جاده‌ای نقش اساسی را دارا می‌باشند.
حوادث ترافيكي جزيي از مخاطرات ناشی از فناوری (Technical hazard) طبقه‌بندي مي‌شوند. متاسفانه تعداد كلي مصدوميت‌هاي ترافيكي در جهان رو به افزايش است. اطلاعات موجود حاكي از آن است كه اگر اين روند ادامه يابد تا‌ سال 2020 مرگ‌ومير در كشورهايي با درآمد متوسط و پايين تا 83 درصد و در كشورهايي با درآمد بالا تا 27‌ درصد افزايش خواهد يافت.
تحقيقات انجام گرفته نشان مي‌دهد، سالانه حدود 1.2 ميليون نفر در تصادفات جاده‌اي كشته شده و بيش از۵۰ ميليون نفر مجروح مي‌شوند. برآورد صورت گرفته نشان مي‌دهد اگر يك برنامه‌ريزي الزام‌آور جديد جهت پيشگيري از تصادفات انجام نشود تا۲۰سال آينده اين آمار،۶۵درصد رشد خواهد داشت. گزارش جهاني درخصوص پيشگيري از صدمات و خسارات ترافيك جاده‌اي،نخستین گزارش مهم در اين زمينه بود كه به‌طور مشترك، توسط سازمان بهداشت جهاني (WHO) و بانك جهاني تهيه شد.
دراين گزارش، تأكيد شده است كه سيستم‌هاي ترافيك راه، غيرايمن بوده و به‌طور جدي درحال لطمه زدن به سلامت عمومي جامعه مي‌باشند. همچنين اين بحث را مطرح مي‌كند كه ميزان صدمات ناشي از تصادفات جاده‌اي غير قابل قبول بوده و تا حد زيادي اجتناب‌‌پذير مي‌باشد.

افراد بين 15 تا 44‌سال بيش از نيمي از تلفات تصادفات جاده‌اي را تشكيل مي‌دهند كه قشر مولد و موثر جامعه نيز هستند
گزارش سازمان بهداشت جهانی درخصوص پیشگیری از صدمات ناشی از تصادفات جاده‌ای که در‌سال  2007 منتشر شده است، مبین اهمیت آن است
«کاهش حوادث ترافیکی راه‌ها می‌تواند به فرایند دستیابی به اهداف توسعه هزاره یاری رساند؛ اهدافی که می‌خواهد میزان فقر را به نصف کاهش دهد و مرگ‌ومیر کودکان را به‌ شکل چشمگیری کم کند. زمان اقدام امروز است. ایمنی راه‌ها تصادفی نیست. این امر نیازمند اراده قوی سیاسی و تلاش‌های هماهنگ و پایدار در بخش‌های مختلف است. اقدام امروز، جان‌‌های بسیاری را نجات می‌دهد. ما به دولت‌ها مانند سایر بخش‌های جامعه برای پذیرش و به‌کار بستن توصیه‌های کلیدی این گزارش تأکید می‌کنیم.»
شواهد نشان مي‌دهد كه بين سال‌هاي۲۰۰۰ تا ۲۰۲۰ تعداد كشته‌شدگان بر اثر تصادفات جاده‌اي، در كشورهاي كم درآمد و متوسط درآمد افزايش خواهد يافت. لكن در كشورهاي ثروتمند و با درآمد بالا،اين روند معكوس خواهد بود، يعني ميزان موارد مذكور كاهش مي‌يابد. اگر به فكر چاره نباشيم و اقدامات مقتضي و مؤثري درخصوص حل اين معضل صورت نپذيرد، پيش‌بيني مي‌شود تلفات و مجروحين ناشي از حوادث ترافيكي، سومين مقام را در سطح جهاني در ميان صدمات و بيماري‌ها خواهد داشت.
در کشورمان در سال‌های اخیر اقدامات در خور توجهی در این بخش به انجام رسیده است که حاصل همه این تلاش‌ها کاهش تعداد کشته‌شدگان از 30هزار نفر به 19هزار نفر است که در نوع خود رقم قابل توجهی است، ولی با همه این اوصاف میزان مرگ‌ومیر و مجروحیت در جاده‌های کشورمان همچنان بالاست و به نسبت کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه که تعداد خودرو بیشتری نیز دارند، این رقم همچنان متوسط جهانی بالاتر است.
«حوادث حمل و نقل»  شامل حوادث هوايي، دريايي و زميني (جاده‌اي، ريلي)است. به‌رغم آنكه حوادث هوايي، دريايي و ريلي بسيار مورد توجه رسانه‌ها بوده و اخبار اين حوادث گستره وسیعی را داراست ولي حوادث جاده‌اي كه از نظر پوشش رسانه‌اي بسيار معمولی است، بيشترين علت مرگ‌ومير در حوادث حمل‌ونقل را به خود اختصاص مي‌دهد.
نکته در خور توجه در حوادث جاده‌ای آن است که، مرگ‌ومیر و معلولیت‌هایی که در این بخش حادث می‌شود، مولدترین گروه جمعیتی(گروه سنی 15 تا 45 سال) را که به دلایل شغلي، تحصيلي و ... بيشتر سفر مي‌كنند، بالطبع بيشتر هم در معرض خطر هستند را مورد آسیب قرار می‌دهد.
خدمات جست‌وجو و نجات در حوادث حمل‌ونقل اعم از حوادث جاده‌اي، ريلي، هوايي و دريايي در جمعيت هلال‌احمر توسط تيم‌هاي تخصصي مستقر در پايگاه‌هاي ثابت بين شهري جاده‌اي، دريايي و هوايي (پايگاه‌هاي موقت بين شهري، پست‌هاي سيار و كشيك‌هاي شعب) ارایه مي‌شود كه عمده اين خدمات مربوط به حوادث جاده‌اي است كه توسط تيم‌هاي مستقر در پايگاه‌هاي بين شهري اشاره شده انجام مي‌گيرد. اين خدمات شامل رهاسازي و خارج كردن مصدوم، انجام اقدامات اوليه درماني، در اختيار قرار دادن مصدوم براي انجام خدمات درماني، انتقال، اسكان و تغذيه اضطراری است.
خدمات تخصصي هلال‌احمر در سوانح حمل‌ونقل شامل رهاسازي و خارج كردن مصدومين، اسكان و تغذيه اضطراري در راه‌ماندگان و گرفتارشدگان در جاده  است كه اين امر توسط ساير ارگان‌هاي خدمت‌رسان در جاده‌ها به ندرت يا اصلا انجام نمي‌گيرد.
در امدادرسانی به آسیب‌دیدگان حوادث جاده‌ای سازمان‌ها و دستگاه‌های زیادی درگیر بوده ولی به‌طور مشخص جمعیت هلال‌احمر و اورژانس کشور عهده‌دار ارایه خدمات نجات و فوریت‌های پزشکی را عهده‌دار می‌باشند.
زنجیره نجات در حوادث جاده‌ای از اولین اطلاع‌رسانی به واحد‌های امدادی شروع و تا اعزام مصدومان به بیمارستان ادامه می‌یابد، هنگام تصادفات جاده‌ای در بسیاری از اوقات سرنشینان خودرو درون خودرو به دام افتاده و گرفتار می‌شوند، رهاسازی ایمن و فوری افراد گیر افتاده و ارایه خدمات فوریتی پزشکی در حین و پس از رها‌سازی از مهم‌ترین وظایف تیم‌های جست‌وجو و نجات جاده‌ای است، همچنین در هنگام سقوط خودرو به دره، کانال یا هر فضای دشواری، این تیم‌های جاده‌ای‌اند که بایستی در سریع‌ترین زمان ممکن افراد گرفتار را نجات بخشیده و از شرایط خطرناک یا بالقوه خطرناک رهایی بخشند.
جمعیت هلال‌احمر طی سال‌های اخیر براساس نیاز گسترده کشور تعداد پایگاه‌های ثابت و موقت خود را به قریب 500 پایگاه امداد و نجات جاده‌ای توسعه داده است، در این پایگاه‌ها علاوه بر آمبولانس‌های مجهز، خودروهای نجات مجهز به ابزارآلات سبک و نیمه سنگین نجات و رهاسازی استقرار یافته و خدمات ارزشمندی را به مصدومان تصادفات جاده‌ای ارایه می‌دهند، همین عامل سبب شده میزان مرگ‌ومیر در صحنه حادثه و در حین انتقال به میزان قابل توجهی کاهش یابد.
باوجود همه این اقدامات همچنان جاده‌های کشورمان در زمره جاده‌های خطرناک دنیا محسوب می‌شوند، علاوه بر همه اقدامات قانونی و نظارتی و گسترش زیرساخت‌های حمل‌ونقل در بخش امداد جاده‌ای چون اولین پاسخگویان در لحظات اولیه خود مردم می‌باشند، آموزش مردم به‌ویژه گروه‌های خاصی چون رانندگان خودروهای سنگین و دیگر افراد درگیر در حوزه حمل‌ونقل یک ضرورت جدی است. این افراد باید روش‌های ایمن رهاسازی و ارایه کمک‌های اولیه پزشکی را بیاموزند تا در هنگام حادثه بتوانند اقدامات ایمن و نجات‌بخشی را به انجام رسانند، متاسفانه بسیاری از مصدومانی در کشور وجود دارند که اقدامات ناایمن به آنان آسیب‌های جدی و ماندگاری را وارد ساخته است.

منبع: روزنامه شهروند

شبکه خبری گلستان و ترکمن صحرا:

telegram.me/TurkmensNews
برای عضویت کلیک کنید.

مطالب مرتبط:

کورکر: در مورد برجام بهتر است با اروپا باشیم

برگزاری مسابقات کورس اسب‌دوانی در جرگلان

ترافیک نیمه سنگین در سه محور/ باز بودن تمامی جاده‌های گلستا

حوادث و توطئه‌های تروریستی پیوند و اتحاد مردم با ولایت را اف

خدمت رسانی ۲۴ راهدارخانه گلستان در ایام نوروز

سال جاری درآمدهای دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان ر

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram