b_300_300_16777215_00_images_News_social_Dr-Sarly0002.jpg

تورکمن نیوز - دکتر اراز محمد سارلی: دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی کسی نیست جز حجه الاسلام والمسلمین دکتر علی یونسی. کسی که با صراحت و شجاعت سخن می گوید و اینبار در کسوت مدافع اقوام در دولت تدبیر و امید به میدان آمده است.نشست تخصصی با نخبگان ترکمن را به راینجانب سپردند تا چهره به چهره به ارائه دیدگاه ها و نظرات مبادرت نمایند و ایشان هم به اظهار نظر پیرامون مسائل نخبگی وقومی مبادرت نمایند. آنچه که می خوانید سخنان دکتر یونسی است که توسط خبرنگار فعال جناب آقای عاشور رئوفی استخراج گردید و ویرایش آن را اینجانب عهده دار بوده ام . البته علاوه بر آن یادداشت برداری های خود و همکار گرامی نظر محمد گل محمدی نیز در این خصوص وجود دارد. نظرات نخبگان ترکمن در آتیه ممکن است با ادیت و اختصار منتشر شود.اینک سخنان دکتر یونسی که پس از اظهار نظر نخبگان ترکمن ایراد گردید.

دکتر ارازمحمد سارلی
رابط استاندار در امور ترکمنان

سخنان دکتر علی یونسی،
دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی

Ali-Unesi02.jpg

بسم الله الرحمن الرحیم


تقریبا 90 درصد موضوع رفت سر موضوعی که ما تقریبا در حاشیه داریم. یعنی توقعات وانتظارات و اینطور چیزها. موضوعی که ما دنبالش بودیم مسئله‌ی دیگری بوده که البته باز ما دنبال می‌کنیم.
تبعیض یا احساس تبعیض ببین عزیزان انتظار و توقعات در حقیقت بیش از هر چیزی یه بخشش واقعیت داره. یعنی بحث تبعیض‌ها هست و بخشش هم احساس تبعیض است فکر نمی کنه اونجایی که تبعیض یا احساس تبعیض بلاخره حکومت باید سعی بکنه که اون تبعیض‌ها را رفع کنه و احساس تبعیض هم با صحبت با تلاش بتونه اون احساس را از بین ببره. وظیفه دولت و حکومت است که انجام بده. ریشه ی احساس یا اصل تبعیض چی هست؟ یکی از آقایان (صادقی) گفتند که ساختاری هست. من اعتقاد ندارم که ساختاری هست عمدتا به اصطلاح رفتاری است وساختاری نیست. شاهدش هم این است که همان خانمی که اینجا هست . ببینید هیچ قانونی نگفته که خانمها باید محروم باشند. زنها فقط در یه جا گفتند اون هم با یه تعبیر مبهمی که رئیس جمهور باید از رجال سیاسی باشه. از رجال سیاسی معناش این نیست که زنها نباشه زنها هم رجال سیاسی باشه. دیگه ما هیچ جا محرومیت زنها نیست. در واقع در جامعه ما نگاه بحث، دیگه ترکمنی و غیر ترکمنی نیست سراسر ایران همه جا یک رفتار و فرهنگ مردسالارانه ای هست که اجازه نمی ده زنها برابر مر‌دها باشه.


قانونی هم نیست. همه هم تعارف می‌کنیم وصحبت می‌کنیم و در عمل چیزی گیر خانم‌ها نمی‌یاد. این مشکل ساختاری نیست این رفتاری است و یک فرهنگ است. این معنا واین مسئله در ابعاد دیگر هم همانطوریه. حالا اینجا احساس می کنید ما به دلیل ترکمن بودن و جایی دیگر میگند ما به دلیل گیلکی هستیم واون میگه به دلیل لر بودن هستیم و اون میگه به دلیل کرد بودن هستیم یه مقدار زیادی این به دلیل رفتار و فرهنگ منفی که در بین ما در این جهت هست نه اینکه قانونی وجود داره. خیلی وقتها رقابتهای محلی ، حسادتهای محلی است.


رفتار انتخاباتی ما چگونه است؟ تو انتخابات ما چکار می کنیم در انتخابات چطور همدیگر را می‌زنیم یکی را ببریم بالا ویکی را بیاریم پایین. سال دیگر معلوم میشه یعنی هر چهارسال یکبار برای مجلس کار میکنیم در تمام سراسر ایران حالا در یک جا رنگ مذهبی می گیره و یکجا رنگ قومی می گیره ولی واقعیتش اینه که بیش ازهر چیزی نشات گرفته از حب وبغض ها و روابط دیگری هستش. آقای ایری جبار نکاتی گفت که خودمان را ایرانی بدانیم و ما خودمان را مسلمان می دانیم وبعد اهل سنت . این نکته خیلی مهمه ما باید به این سمت حرکت کنیم. وقتی که ما خودمان را ایرانی می دونیم ما خودمان را مسلمان می دونیم. معناش اینه که تفاوتهای مذهبی درجه دوم است ، تفاوتهای قومی هم درجه دوم است. خوب این کار سختی است دولت هم به دنبال این میره و رهبری هم تاکید داره ، رهبری برای این تاکید داره ، رئیس جمهور برای این تاکید داره که ما به این سو بریم و این تفاوتهای مذهبی و تفاوتهای قومی را درجه بعد و در اینکه همه مسلمانیم وایرانی هستیم این را اصل بدانیم.
اسم قومی و اسم ایرانی -اسلامی وقتی اینطور باشه دیگه ما نباید بیاییم بگیم این اسم را بزاریم وآن اسم را نزاریم. که این بحث نیاز یک روشنفکر است بنام نیاز یک قوم مطرح نیست. یک ایرانی اسم ایرانی میزاره. حالا ممنکنه اسم اسلامی باشه یا اسم ایرانی باشه. اما اسم اصرار بر اینکه من اسم لری بزارم یا اسم کردی بزارم این است که ما قوم خودمان را ارجع می دونیم.
بلاخره که شما اسم این دختر خانم ویا آقا پسره را اسم محلی گذاشتین فردا می خواد بره در داخل مملکت اونجا محدودیت داشته باشه. بلاخره یک اسمی لازمه که دیگران هم بشناسند مانوس باشه نه برای محله تون. این اسم شما برای کل ایران می گذارید. نه فقط برای گنبد یه اسم بزارید که برای همه ایرانی ها مانوس باشه نه فقط برای گلستان مانوس باشه. این اسم شما با محله خودتون صحبت کنید با آن حرف بزنید دوتا اسم سه تا اسم برای یک نفر چه اشکال داره اما فردا میخواد مهندس بشه دکتر بشه یک اسمی بزارید که برای همه مانوس باشه بتوانند بنویسند وبتوانند بگویند. اینهمه که برای ما ایرانی بودن ترجیع داره یا اسلامی بودن ترجیع داره معناش اینه که بحثهای مذهبی ما شیعه وسنی و بحثهای قومی ما این کرد و آن ترکمنه، اینها لازم است اما در محلش لازم است نه کل ایران .

آموزش زبان قومی یک ارزش محلی است نه ملی، آموزش زبان و اینها بلاخره اینها یک ارزش محلی است. ارزش ملی نیست. یعنی در محلش زبان حفظ بشه تقویت بشه قانونشه بنویسه اینکارها را انجام بدید اما برای کل ایران که نیست برای اینجا. اینها به عنوان یک خواسته های محلی بازدنبالش برید وانشالله حل هم میشه. و من دنبال این هستم. شما خواسته هاتون دو جوریه. یکی خواسته های نخبگی است که اکثر شما خواسته های نخبگی را گفتید. ولی یک خواسته های عمومی هست یعنی اونایی که شما را به اینجا رساندند شما هر کدامتان یک نمایندگی دارید. یک شخصیتی هستید. هیات علمی ومعلمی مهندسی دکتری نویسنده هستید شورای شهر ونماینده مجلس اید همه شما هر کدامتان یک موقعیتی دارید. یعنی به نوعی جامعه شما را به اینجا رسانده خواسته های شما عمدتا خواسته های نخبگی است . خواسته های نخبگی هم باید تامین بشه کاملا درسته ولی این مشکل مردم را حل نمی کنه .
مشکل مردم اشتغال است مشکل مردم اشتغال است وبیکاری این مشکل واقعی مردم است ، محرومیته، منزلت اجتماعی است. حرمت اجتماعی، کرامته یعنی چیزهایی که مردم شبانه روز احتیاج دارند. همه مردم امروز هم در سخنرانی عمومی رئیس جمهور همه دست می زدند "اشتغال اشتغال" اونوقت شما می گین اشتغال برای کارمند دولت. دولت مگه چقدر کارمند داره شما خودتان خیلی هاتون کارمند دولت هستید. چقدر بلاخره، یک استاندار داره چند تا معاون پره همشون کل پستهای اینجا 40 -50 تا صدتا میشه پستهای کل، مدیر کلی اینها . بلاخره دولت قبلی این ظرفیتها را پر کرده اضافه هم گذاشته روش. با همان نگاه تبعیض آمیز جایی نگذاشته ما که نمی تونیم مشکل مردم را با کارمند دولت کردن حل کنیم. مشکل مردم با اشتغال حل میشه. عمده اشتغال هم رونق اقتصادی در اینجاست یعنی همان طرح هایی که آقای رئیس جمهور گفتند. پروژه هایی که گفتند. اینهاست که برای مردم تولید ثروت می کنه تولید رونق اقتصادی می کنه تولید نشاط اقتصادی می کنه. اینها این چیزهایی که شما نخبگان قبل از اینکه مشکلات نخبگی خودتان را حل بکنید اول این مشکلات را حل بکنید تلاش کنید و از دولت بخواهید تا این مشکلات حل شود. حالا که دولت دنبال اون است.
انتظارات نخبگی و انتظارات زیانباراما در مشکلات وانتظارات نخبگی بلاخره که اون را بلاخره یا می شه یا نمیشه. منه نخبه، شخصیت ترکمنی که لیاقتشو دارم چرا من نباشم. این حرف شما درسته هیچکس نباید به دلیل انتصاب به قوم یا مذهبی محروم بشه. هر کس به دلیل انتصاب به یک مذهب یا قومی از سمت اجتماعی از سمت دولتی محروم شد؛ این جرم و جفا وجنایته. تردیدی نیست وباید این رفع بشه ولی اینهم احتیاج به زمان داره خیلی باید تلاش کرد همه با هم کمک کنیم که آرام آرام به اون سمت حرکت کنیم. انتظارات زیادی نگیم. اینکه ما استان ترکمنی می خواهیم این از اون چیزهایی است که جز ایجاد مشکل هیج فائده ای نداره نه اون کسی استان ترکمنی ایجاد می کنه نه دراستان ترکمنی چیزی به ترکمنها اضافه میشه. سالیان سال ترکمن وغیر ترکمن در کنار هم در این استان با هم زندگی کردند اسم این استان هم استان فارس که نیست که اسمش هم گلستان است. و برای همه است . انتظارات اینطوری زیانبار است اصل حرف حسابی شما را هم خراب می کنه. پس ما بیاییم بگیم : مشکل ما اینه که استان ترکمن نداریم. اینقدر اقوام در ایران هست که که هیچ استان ندارند و اینقدر اقوام داریم که نه استان دارند نه در استانداری هستند. برای این انتظاراتی که امکان پذیر نیست خارج از ظرفیت دولت است مطرح نکنید. انتظاراتی را مطرح کنید که ممکن است. اونایی که ممکن هست اونم به تدریج .
اهمیت گفتمان بلاخره ما این گفتمان را گفتمان عدالت و حقوق شهروندی و حقوق برابر برای همه شهروندان ایرانی می دانیم. ما اینرا باید تقویت کنیم جابیندازیم. تا بتوانیم انشالله به اینجا برسیم. قدمهایی که قبلا برای شورای شهر برداشته شما براحتی الان می گید من از طریق شورای شهر این مانعی نیست ما الان برای مجلس هم مشکل داریم. شما الان براحتی نماینده خودتان را بفرستید مجلس. تبعیض اینجا نشه اینجا خیلی مهمه. کسی به دلیل ترکمن رد نشه این مهمه . همینطور که در شورای شهر مشکل ندارید در مجلس شورای اسلامی مشکل نداشته باشید.تا به اینجا برسیم که بلاخره هر کس هر ایرانی به دلیل اینکه لیاقت داره نه در گنبد نه در گرگان نه در هیچ جای ایران همه جا باید اینطور باشه. ما الان تهران زیاد داریم ترکمنهایی که اونجا هیچ حساسیتی نیست وسمتهای مهمی هم دارند از کسی نپرسند که مذهبت چیه قومت چیه. بگند آیا متخصص هست آدم امینی هست آدم لایقی هست ؟؟ بیار حالا هرکس می خواد باشه. ما باید به اونجا بریم . ما از این جمع احتیاج داریم که کار بکنیم به اون سمت حرکت کنیم.
خیلی عذر می خواهم اون جلسه ام که خیلی مهمه شما هم باید اونجا باشید و ما هم اونجا باشیم. عذر می خوام که نتونستم همه صحبتهای شما را بشنوم. حالا اگر نوشته هاتون هم آماده است برای ما بدهید.

مطالب مرتبط:

"سرمایه"داران در خانه هاوش گنبد را شکست دادند/ناکامی پنج هزا

اعلام نرخ حمل کانتینر با قطار در دو مسیر

آسیب مردم از تعرفه های پزشکی ۹۴/ افزایش پرداختی در خدمات سرپ

حضور سه گلستانی در المپیک ریو

در زندان‌های برزیل چه می گذرد؟+تصاویر (18+)

در ملاقات مردمی به تقاضای 18 نفر از شهروندان رسیدگی شد

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram