b_300_300_16777215_00_images_News_social_iran_Galibafan-Bime01.jpgتورکمن نیوز: به دلیل نبودن سازو کار مشخص ۴۵۰۰ قالیباف گلستانی از لیست تامین اجتماعی حذف شدند

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

گرگان - چهار هزار و ۵۰۰ قالیباف گلستانی به دلیل نبودن ساز و کار مشخص در گذشته، از لیست تامین اجتماعی حذف شدند.

 

به گزارش تورکمن نیوز؛ پنج سال پیش که قانون بیمه قالی بافان در مجلس به تصویب رسید بسیاری از کارشناسان به این دلیل که بار مالی این قانون برای دولت در سال زیاد بود و مجلس هم ردیفی که برای آن در نظر گرفته بود بودجه خاصی نداشت این قانون را قانونی غیر قابل اجرا دانستند. در آن زمان به دلیل عدم نظارت بسیاری از کسانی که قالی باف هم نبودند به این بیمه ورود پیدا کردند و از مزایای این بیمه استفاده کردند و حال به گفته مسئولان انحراف ۴۰ درصدی در اجرای این قانون رخ داده است و به همین دلیل و هم به دلیل اتمام بودجه سالانه این بیمه فعلا منتفی شده است. بازرسان تامین اجتماعی و اداره صنعت هم با بازرسی از بیمه شدگان در صدد راستی آزمایی هستند.

 

قانون بیمه بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی شناسه دار نیز در سال ۸۸ از تصویب نمایندگان مجلس گذشت تا در راستای اجرای اصل ۲۳ قانون اساسی، پشتوانه ای برای قالیبافان و هنرمندان این سرزمین باشد.

 

در این قانون سهم حق بیمه پرداختی توسط گروه هدف یعنی قالیبافان هفت درصد و سهم دولت نیز ۲۰ درصد حداقل دستمزد قانون کار مشخص شد و ملاک تحت پوشش قرار گرفتن بافندگان قالی، داشتن گواهی مهارت‌آموزی رسمی از سوی مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای و اشتغال به کار تعیین شده و سازمان تامین اجتماعی نیز بر اساس مدارک فوق افراد را تحت پوشش بیمه قرار می‌داد.

 

این قانون هر چند به نوبه خود امیدی را در دل بافندگان فرش کشور ایجاد کرد که بتوانند پس از سال ها رنج و مرارت قالی بافی از مزایای این بیمه استفاده کنند اما در نتیجه آن چه مشاهده شد چیزی دیگر بود.

 

تعرفه پایین حق بیمه و برخورداری از خدمات درمان رایگان تامین اجتماعی، راه را برای سوءاستفاده برخی افراد جهت بهره مندی از مزایای این بیمه فراهم کرده است و باعث شده افرادی که در رشته های دیگری چون خیاطی  مهارت دارند و مشغول کار هستند با تهیه گواهی مهارت در زمینه قالیبافی از آموزشگاه های فنی و حرفه ای و اجاره دار های قالی نمایشی با چند «رج» بافته شده که هنگام مراجعه بازرس آن را نشان می دهند تحت پوشش بیمه قالیبافی قرار گیرند؛ اقدامی که به گفته سرپرست مرکز ملی فرش ایران باعث انحراف ۴۰ درصدی بیمه قالیبافان شده است و برخی بدون این که قالیباف باشند در رسته این بیمه قرار گرفته اند.

 

کسری اعتبارت تامین اجتماعی علت اصلی حذف بیمه شدگان بود

 

رییس اداره فرش و گبه سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان در خصوص وضعیت بیمه قالی بافان و علل حذف برخی بیمه شونده ها گفت: در سال جاری به دلیل کسری اعتبارات سازمان تامین اجتماعی که در پی بدهی های دولت به این سازمان به وجود آمده است، سخت گیری هایی در معرفی افراد جدید به بیمه صورت گرفت و از برج پنج سال جاری معرفی فرد جدید از قالی بافان به بیمه نداشته ایم.

محمد فیاضی افزود: در واقع تامین اجتماعی اعتباراتی که دارد برای نصف این گروه بیمه شدگان است و هم به این دلیل و هم به دلیل بحث انحراف در این بیمه، طی توافقنامه مشترک با سازمان صنعت و معدن تجارت از واحدهای خانگی قالی بافی بازرسی صورت می گیرد و هر بیمه شده ای که در منزلش دار قالی برپا نباشد و یا گره هایی که در طول یک روز می زند طبق قانون جدید مرکز ملی فرش نباشد از مزیت بیمه محروم می شود.

 

فیاضی با بیان این که در حال حاضر در استان ۱۴ هزار قالی باف بیمه شده داریم گفت: از زمان ابتدای طرح ساماندهی بیمه قالی بافان سه هزار نفر در استان از زمره بیمه شدگان حذف شده اند.

 

حذف بیمه قالی بافان ظلم به فرش و هنرمند است

 

یک  کارشناس و کارآفرین فرش هم در این رابطه گفت: امید به بیمه تامین اجتماعی و اشتغال سبب شده تا بسیاری از هنرمندان فرش مجددا به سمت قالی بافی روی بیاورند، درحالیکه برخی‌ها سعی دارند با وضع قوانین دست و پاگیر باعث ریزش قالیبافان ودوری آنها از بافت و تولید شوند.

 

مهدیه مومنی در گفتگو با خبرنگار مهر، افزود: چرا باید با فندگانی که بیش از ۳۰ سال فرش بافته و هشت سال است بیمه شده‌اند، به دلایلی واهی از بیمه حذف کنیم، این کار ظلم به فرش و هنرمندان فرش است.

باید قوانینی وضع کنیم که از این به بعد جلوی بیمه شدن افراد غیر مرتبط با فرش را بگیریم، نه اینکه بیمه شدگان قبلی را به بهانه‌ مختلف حذف کنیم.

وی اضافه کرد: باید قوانینی وضع کنیم که از این به بعد جلوی بیمه شدن افراد غیر مرتبط با فرش را بگیریم، نه اینکه بیمه شدگان قبلی را به بهانه‌ مختلف حذف کنیم.

 

مدیر کل تامین اجتماعی استان هم گفت: برابر ماده ۲۶ قانون برنامه ۵ توسعه اقتصادی تحمیل هر گونه بار اضافی به صندوق بازنشستگی و بیمه خلاف مقررات است.

 

محمد حیدری نژاد در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: برای قالی بافان به عنوان مشاغل خانگی این کنترل از ابتدا صورت نگرفته است و افرادی خارج از چهارچوب به بیمه قالی بافی اقدام کرده اند و مازاد بر نیاز صندوق بیمه تامین اجتماعی کشور هستند که باید راستی آزمایی شوند و در صورت این که ثابت شود قالی باف نیستند حذف می شوند.

 

حذف ۴۵۰۰ بیمه شده تاکنون

 

مدیر کل تامین اجتماعی استان تصریح کرد: در سال جاری ما  بازرسان سازمان تامین اجتماعی و اداره صنعت مشغول بازرسی و پالایش بیمه شدگان هستند که تاکنون با ۱۵ هزار بازرسی که در این خصوص انجام شده است، چهار هزار و ۵۰۰ نفر از بیمه شدگان از زمره بیمه شدگان خارج شدند.

 

حیدری نژاد در پاسخ به این سوال که چرا ساز و کار مشخص برای اجرای این طرح  از ابتدا وجود نداشته است و بعضی از اشخاص بدون این‌که قالیباف باشند خود را بیمه کرده‌اند، گفت: متاسفانه این سازو کار درست تعریف نشده بود و معلوم نیست چند نفر از بیمه‌شدگان قالیبافی واجد شرایط بوده‌اند و شرایط آنها چگونه احراز شده است.

 

این مقام مسئول استانی تصریح کرد: از زمان ابلاغ این  دستور العمل به ما تمام تاکید براین است که بازرسان در بازدید های خود نگذارند حقوق قالی بافان واقعی تضییع شود و به همین دلیل کارشناسان فرش اداره صنعت هم بازرسان ما را طبق توافقنامه همراهی می کنند.

حیدری نژاد با بیان این که طبق اعلام سازمان در حال حاضر هیچ بیمه شده جدیدی را به دلیل بار مالی که برای سازمان ایجاد می کند پذیرا نیستیم، گفت: بازرسان ما دوبار به درب منازل بیمه شده ها برای بازرسی و دیدن دار قالی ها می روند و اگر دار قالی مشاهده نکردند و یا ساکن آن محل نبودند بیمه قالی باف حذف می شود.

 

در چنین شرایطی ضروری است متولیان با بررسی های مجدد، مزایای این بیمه ها را به صاحبان اصلی آن باز گردانند و کام آنان و خانواده هایشان را شیرین کنند./مهر

 

 

 

مطالب مرتبط:

ترویج اقامه نماز موثرترین راه برای کاهش آسیب‌های اجتماعی است

اعزام ورزشکار گلستانی به مسابقات پومسه قهرمانی آسیا

حذف نقاط حادثه‌خیز در جاده‌های استان گلستان/چالش‌ها و راهکار

دعوت 3 گلستانی در اردوی تیم ملی فوتبال زیر 16 سال بانوان/حضو

اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر یک الزام است

آزمایشگاه غذا و ۳ مرکز سلامت اجتماعی در گنبدکاووس راه‌اندازی

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram