Haj M TN 13تورکمن نیوز- دکتر اراز محمد سارلی، رابط استاندار در امور ترکمن‌ها: بررسی فاجعه دلخراش منا به علت گستردگی، دارای ابعاد جهانی، کشوری و بویژه بعد محلی می‌باشد. قدر مسلم این است که در صحنه محلی مثل ترکمن‌صحرا، شدت مصیبت و موج تاثر مردم فوق‌العاده باشد.

به گونه‌ای که در این منطقه، ترکمنان که منتظربرپایی جشن باشکوه عید قربان بودند؛ با پخش اخبار قربانیانی از کاروان‌های بستگان خود در بهت و حیرت ناشی از وقوع این حادثه فرو رفتند. و عملا عیدی برپا نگردید و بلکه، به سرعت شادمانی‌ها جای خود را به چادرهای عزا داد.

یک هفته‌ی تمام، پس از اولین روز عید قربان، انرژی مردم به پیگیری وضعیت جان‌باختگان و مفقودان و مجروحان مصروف گشت. عدم همکاری دولت عربستان با مقامات ایرانی بر ابهام‌های موجود در زمینه انتقال جانباختگان و مجروحان افزود. در این مدت موضوع هر چه بیشتر سیاسی‌تر شد .. در این بین رسانه‌های مجازی محلی و سایت‌های ترکمنی محل مراجعه مردم واقع گردید. تا اخبار حجاج ترکمن را بدون واسطه و فوری از درون شهر و روستاهای ترکمن‌نشین رد و بدل کنند. مسئله مهم در این خصوص دامن زدن به شایعاتی بود که مابین مفقودی تا مرگ حجاج دور می‌زد. گمانه‌زنی برخی نیز که گاهی ارزش اطلاع‌رسانی را زیر سوال می‌برد به التهاب ذاتی موضوع افزود.

در بین کاروان‌های ترکمن، کاروان زاهد کلته با بیشترین کشته و مفقودی که بعدها مفقودی‌ها نیز در زمره جانباختگان آمد؛ جمعا" به تعداد سی نفر در صدر توجهات قرار گرفت. کاروان تیم‌پرور، پس از آن بیشترین تلفات انسانی را بر جای گذاشت. جمع تلفات کاروان‌های ترکمن به 50حدود شهید رسید که در مقیاس کشوری پس از خراسان دومین رتبه‌ی تلفات را داشت. این دو کاروان که از شهرستان گنبدکاوس بودند؛ اکثر تلفات انسانی به این شهرستان اختصاص یافت به گونه‌ای که در هر چهار گوشه شهر و روستاها چادرهای عزا اعلام حضور کرد و عواطف و روان مردم و رفتار اجتماعی شان متاثر از این واقعه گردید و همه درگیرعزاداری شدند.

در خصوص قربانیان فاجعه‌ی منا دو سه نکته قابل توجه وجود دارد: یکی این که غالب قربانیان ترکمن با یکدیگر خویشاوند بودند. پدر، مادر، برادر و داماد و غیره، لذا با کشته شدن چندین تن از خویشاوندان ، بار مصیبت به مراتب سنگین تر و تحملش نیز دشوارتر گشته است. نکته دوم، قشر بندی قربانیان نشان می دهد که از هر طیف و طبقه ای شریف در جمع قربانیان دیده می شوند. بویژه طبقه تحصیلکرده چشمگیر تر بود.مثلا" آقای حلیم قاضی که معلم ابتدایی بنده بوده اند تا آقای ناز محمد پدری دبیر معروف فیزیک گنبد (همکار) تا دکتر رحمت الله بهمرام (شاگرد)استاد دانشگاه منابع طبیعی گرگان که دارای تحقیقات ارزشمند علمی در زمینه یافته های جدید کشاورزی بودند تا یوسف آخوند طلابی از کوموش دپه مسئول حوزه ی علمیه و استاد شناخته شده ، و خانم شهناز علاقی معلم و نویسنده بیش از ده عنوان کتاب مصور کودک، و خانم ساراگل شیروانی دبیر ریاضی تا سرکار خانم مرجان نازقلیچی تنها بانوی فرماندار ترکمن که با لیاقت و درایت خویش راه های پیشرفت را طی نمودند. و به عنوان معینه کاروان در خدمت حاجیه خانم ها بوده و در این راه جان بر کف نهادند.بر این جمع اضافه باید کرد بازاری پر سابقه گنبدی حاج آقای ظفر و دامادشان پزشک خوش نام دکتر احمد خرمالی را، که هر یک نماینده ی قشری از جامعه ی ترکمنان به شمار می رفتند. هر یک از آنان و همه ی افرادی که نام برده نشد سرمایه های ارزشمند جامعه ما بودند. این موضوع نشان دهنده ی عمق فاجعه وارده بر پیکر جامعه ی ترکمن ها می باشد.

نکته ای که همواره سوال مشترک مردم بود و در افواه عمومی چرخید و چرخید تا حجاج برگشتند تا خود راوی آن لحظه و ساعات تلخ و دشوار باشند، این است که چرا نتوانستند افراد زنده را که فقط در بین هم فشرده شده بودند نجات دهند؟ از حکومت عربستان تا مجموعه مدیریت کاروان و دیگر حجاجی که در فاصله ی خیلی نزدیک نظاره گر جمعیتی بودند که زندانی یکدیگر شده و در کمند هم اسیر افتاده و رفته رفته نفس کم می آوردند و زیر پا می ماندند و از حال و هوش می رفتند. عدم اقدام به موقع عربستان در تامین حداقل آب آشامیدنی و یا اتخاذ روش های اورژانسی جهت گسستن تنیدگی و نجات گیر افتادگان ؛ و حتی عدم رسیدگی پس از نجات، هنوز سوال های اساسی در این زمینه باقی می باشد. نقل قول های عنوان شده از طرف دو روحانی شناخته شده ترکمن (حاج آخوند خوجملی و حاج آخوند جاور)مبنی بر نشانه هایی از تعمد و هدایت حادثه و عدم همکاری با زوار ایرانی در حین وقوع فاجعه، جایگاه حقوقی قضیه را برجسته تر کرده است. همچنین در باره بستن راه عبور حجاج به سمت "رمی جمرات" که موجب بهم رسیدن جمعیت از دو طرف مقابل شد تا این حادثه رقم خورد؛ از مصادیق جنایاتی است که در دادگاه حقیقت یاب می باید پیگیری گردد. در ثانی مدیریت کاروان ها چه آموزش ها و تمهیداتی در صورت بروز وقایع این چنینی مهیا کرده بودند؟ گزارش حجاج در باره مدیریت کاروان ها در این لحظه و ساعات خاص چندان رضایت بخش نمی باشد. بی برنامه گی و بی تدبیری و عدم آمادگی در مواقع بحرانی در کاروان ها مشهود بوده است. و می باید چاره ای جدی در این باره اندیشیده شود و با خاطیان دارای مسئولیت برخورد قاطع گردد.

روایت حجاج ترکمن از اقدام برای نجات از دالان مرگ منا، اشعار می دارد که هر کس از فامیل های نزدیک و آدم های دلسوز صرفا با حس اسلامی و ملی ، خود را به آب و آتش زدند تا تا حجاج را نجات دهند.. بر اساس شنیده ها یکی لباس عربی بر تن کرد تا به جمعیت گرفتار تنیدگی، خود را برساند و همسرش را نجات دهد. و دیگری که امام جماعتی بوده به مدد دانستن زبان عربی وفریادهای استمداد و استغاثه جان خویش را باز یافته است. این بیانات در بطن خود ایرانی ستیزی و عرب و عجم کردن ماموران عربستان را نیز بازگو می نماید.. در باره خانم نازقلیچی به نقل از حاج اسماعیل قدیری روحانی کاروان ایشان (زاهد کلته)؛ گفته شده زنده وارد آمبولانس نموده اند. اما باز روایتی می گوید که رانندگان آمبولانس ها به جای رسانیدن به بیمارستان ها در کوچه پس کوچه ها ی خلوت مجروحان را رها می کردند.این اقدام غیر انسانی بر خلاف عرف بین الملل بوده و قابل توجیه نمی باشد بلکه مستوجب پیگرد قانونی است.

در خصوص پیگیری های قضایی، این واقعه دردناک که نزدیک 5هزار نفر کشته شدند که یک دهم آن مربوط به ایران است در این مدت مطالب زیادی نوشته شده و پیشنهاد های خوبی ارائه گردید. حتی در باره اداره مناسک حج توسط کشورهای مختلف هم بیش از گذشته پرداخته شد. از طرف دیگر ما دقیقا نمی دانیم چه غرامت هایی از طرف عربستان و شرکت های بیمه ایران؛ در ذیل تعهداتشان می باشد که این نکته نیز می باید جهت تسکین حداقل آلام وابستگان مستلزم پیگیری است. گذشته از همه ی این ها و صرف نظر از اینکه چه نتایجی خواهد داشت؛ جو بسیار منفی آکنده به رعب و وحشت در جامعه ی ترکمن مستولی گشته است. این وحشت به گونه ای است که یک خانواده ترکمن ، که سال دیگر نوبت حج تمتع شان در پس سالها انتظارفرا رسیده است ؛ ازهمین الان از رفتن به این سفر معنوی امتناع می نمایند و تاکید می کنند تا امنیت مطلوب حاصل نشود به این سفر نخواهند رفت. مشت نمونه خروار است تا بدانیم که چگونه این حادثه وجدان عمومی و افکار آحاد مردم را سخت آزرده و تحت تاثیر شدید قرار داده است.

نکته قابل اشاره و حائز اهمیت، اقدام به موقع و پیگیری قاطع جمهوری اسلامی ایران موجب شد تا پیکرهای پاک عزیزان حجاج به میهن مان باز گردد و گرنه ممکن بود با تعلل واهمال مقامات سعودی، شهدای ما از دسترس خارج گردند.

نکته اخیر این است که فرماندار شهرستان بندر ترکمن سرکار خانم نازقلیچی در این حادثه مفقود گشته، ولی بنده مشاهده نکردم تا وزارت کشور در این باره آنگونه که در مورد مشابه یعنی وزارت خارجه اقدامات جدی در سطوح مختلف برای یافتن مفقودان این وزارت بکار برده و اطلاع رسانی می نماید؛اقدامات خود را اعلام نماید.. امیدوارم تا انتشار این نوشته خبرهای خوبی را بشنویم.
در هر صورت ما انسان های ارزشمند و گوهرهای گرانبهایی را در این ماجرا از دست داده ایم. خداوند درگذشتگان فاجعه ی منای امسال راکه به یک فاجعه ی تاریخی مبدل شد قرین رحمت خود کند و علو درجات عطا نمایند. و بر بازماندگان عزیز که بار دشوار این مصیبت بر دوش آنان سنگینی می نماید؛صبر جمیل مسئلت می نمایم./ترکمن نشر

مطالب مرتبط:

۱۸ پایگاه برای پذیرش مسافران تابستانی در مدارس گلستان مهیا ش

رشد 110درصدی بیتوته گردشگران در گلستان

بیماری‌های قلبی عروقی، تنفسی، سرطان و دیابت دلیل اصلی مرگ و

برجام مثل یک ابر است که می بارد و سرزمین ما را پر آب می‌کند!

بهره‌برداری از ۷۱ پروژه در شهرستان راز و جرگلان

خیر اهل سنت گنبدی پیشگام در فعالیت‌های داوطلبانه

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram