hashemiتورکمن نیوز - امان محمد خوجملی: به نظر می‌رسد فائزه هاشمی دختر علی اکبر هاشمی رفسنجانی جزو زنانی است که در درون حکومت خود را متفاوت از دیگران نشان می‌دهد.

شاید او جزو زنانی باشد که از رفتارهای متناقض و دو گانه ی برخی از مقامات به ستوه آمده باشد. چون افراد درون سیستم خیلی از تناقض‌های لاینحل به خوبی خبردارند و در عین حال از ادعاهای آن چنانی بعضی مسئولان را هضم نمی کنند. آنچه جای سئوال دارد این است که ما چرا اینقدر در مقابل بهائیان سختگیر و نابردبار هستیم؟ گفته می شود بهائیان جزو فرقه هایی است که از درون مذهب شیعه منشعب شده و یک فرقه ظاله است.

اگر چنین است بهتر است مقابله با آنها عقیدتی و فکری و فرهنگی از طرف علمای شیعه باشد نه دولت یا حکومت. به هر حال حاکمیت (کل حکومت نه فقط دولت )در برابر تمام شهروندان ایرانی صرف نظر از عقاید دینی و مذهبی آنها مسئول است. بهائیان یکماً انسان هستند دوماً ایرانی اند سوماً به خدا باور دارند چهارماً یک اقلیت بسیار بسیار کوچک می باشند. همینها کافی است در مقابل آنها فرقه گرایی نشود چون سیستم سیاسی نمی تواند خود را فقط به یک دین و مذهب خاص محدود بکند. چون در آن صورت از اقتدار ملی خود کاسته است.

انسان به ما هو انسان بودن دارای حق و حقوق است و رعایت آن برای همگان لازم می باشد. رعایت حقوق دیگران زمانی ارزشمند است که انسان هم در اکثریت باشد و هم قدرتمند. انسان با داشتن تواناییش آنرا اعمال نکند ارزشمند است. داشتن عقاید متفاوت دینی ،مذهبی ، سیاسی وغیر سیاسی نمی تواند باعث سلب حقوق دیگران شود مگر به حکم قانون آنهم از طرف دادگاه صالح در صورت اثبات جرم.

اما به نظر می رسد برخورد با بهائیان برای خیلیها فرا تر از اثبات جرم می باشد  از نظر آنها صرف بهایی بودن جرم است. همچنانکه برای داعشی ها صرف شیعه و یا غیرمسلمان بودن جرم است. کسانیکه بر خورد با بهائیان را لازم می دانند خودشان را در مقابل داعشی ها و یا طالبان خلع سلاح می کنند و نمی توانند جواب مخالفان خود را بدهند و این تناقض و دوگانگی به این آسانیها هم قابل حل نیست. فائزه در مقابل اعتراضات  که چرا با بهائیان دیدار کرده اید؟

گفته است من کار بدی نکردم که قابل جبران و تصحیح باشد. ایشان بسیار درست گفته اند چون صرف دیدار با دیگران و یا در مقابل درد و رنج دیگران ابراز همدردی کردن جرم نیست. این عذرخواهی برای کسانی لازم است که خود را برتر از دیگران می دانندو این خود برتر بینی و خود مطلق دانستن سبب مشکلاتی برای جامعه شده است.

انسان در بی عدالتیها در حق دیگران صرف نظر از عقاید آنها نباید سکوت بکند چون در صورت سکوت این بی عدالتی به سراغ همه خواهد آمد در واقع دفاع از دیگران دفاع از خود هم می باشد. این را انسان عاقل قبل از اینکه به سراغ خود وفرزندانش بیاید درک و چاره اندیشی بکند و اعتراض و عدم سکوت یکی از آنهاست.اگر مسئولان با این کار می خواهند دین اسلام و یا مذهب شیعه را حفظ بکنند سخت در اشتباهند.

همچنانکه در عرض نزدیک به چهل سال گذشته نتوانسته اند مسئله حجاب را با زور حل بکنند. چون کار دیندار کردن جامعه با حکومت نیست. جامعه با بر قراری عدالت وگسترش اخلاق و معنویت بهتر اسلامی خواهد شد.جامعه شناسان معتقدند کار حکومت بیش از سه چهار چیز نیست. بر قراری نظم ،امنیت، عدالت وزمینه سازی برای حل مشکلات مادی جامعه.

کسانیکه در مقابل بهائیان سخت گیری می کنند بهتر است برای جامعه توضیح دهند چرا این کار را می کنند؟ آیا صرف بهایی بودن جرم است ؟ اگر بهائیان مرتکب جرمی نشوند حق زندگی ندارند؟ آیا اگر کسی به هیچ دینی اعتقاد نداشته باشد حق زندگی ندارد؟ آیا صرف دیندار بودن برای انسان حق زندگی ایجاد می کند یا صرف انسان بودن؟ داعشیها که تکلیف همه چیز را روشن کرده اند به شیعه یان و غیر مسلمانان می گویند یا مسلمان شوید یا جزیه بدهید یا کشته می شوید. عکس و فیلم آنرا بدون شرمندگی در سراسر جهان در رسانه ها ی همگانی پخش می کنند .شما چی ؟ ما از بهائیان چه می خواهیم که ملاقات با آنها را جرم حساب می کنیم.

کسانیکه به جرم عقیده بهائیان را قابل مجازات می دانند ،دانسته یا ندانسته به تفکرویرانگر داعشی به نوعی دیگر مشروعیت می دهند.به قول یکی از فلاسفه سرکوب یک نفربه همان اندازه بد است که آن یک نفر بتواند میلیونها انسان را سرکوب بکند. در دنیای پر آشوب کنونی بهترین راه برای زندگی صلح آمیز به رسمیت شناختن کثرت ادیان و مذاهب و عقاید صرف نظر از درست یا غلط بودن آن است. اینکه مشکلات جامعه زیاد حل و فصل نمی شود ناشی از این تفکر است که ما فقط راه خود را حق می دانیم و هیچ حظی برای راه و روش دیگران قایل نیستیم. هیچ به خودمان اجازه نمی دهیم ممکن است حقیقت اندکی در نزد دیگران هم باشد تا از آنهم استفاده بکنیم.در عین عقب ماندگی، خود را برتر از دیگران دانستن جز چشم بستن بر حقایق چیزدیگری نمی تواند باشد.


این درد زمانی درمان خواهد شد که خود را در قد و قواره ی واقعی خود دانسته و خود را به علم و دانش دیگران محتاج بدانیم و از این تواضع و فروتنی ضرر نخواهیم کرد. چند وقت پیش خانم آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان گفته بود« ما در آینده می توانیم به کودکان مان بگوییم ما به مسلمانان پناه دادیم در صورتیکه مکه و مدینه به آنها نزدیکتر بود. یا در جای دیگری گفته بود در کشورهای هند و چین 150 خدا و 800 دین و مذهب و عقیده وجود دارد ولی آنها در صلح و صفا زندگی می کنند ولی مسلمانان یک خدا و یک پیغمبر و یک دین و یک کتاب و یک قبله دارند ولی سنگ فرش خیابانهایشان از خون یکدیگر رنگین است». خب این حرف صرف نظر از اینکه چه کسی گفته است خیلی مهم است و می تواند هر وجدان خفته ای را بیدار کند. اما بعضی ها این حرف را چون یک نفر غیر مسلمان گفته قبول نمی کنند. چون خیال می کنند صرف مسلمان بودن کافی است و عمل چندان مهم نیست. در صورتیکه یک مسلمان باید بهترین آدم دنیا باشد تا با دیدن عمل خوب آنها دیگران به دین آنها احترام بگذارند. دین ما زمانی می تواند جهانی شود که ارزشهای آن جهان شمول باشد و بتواند دل دیگران را برباید. راه آنهم حاکمیت اخلاق و عدالت و معنویت می‌باشد.
تاریخ یادداشت 28/3/1395 .

 

مطالب مرتبط:

علائم کمبود ویتامین‌ها را در صورت خود پیدا کنید

فرمانده هنگ مرزی اترک با همتای ترکمنستانی خود دیدار کرد

اپل و نوکیا اختلافات حقوقی خود را حل و فصل می‌کنند

کشته شدگان حادثه منا در بهترین حالت از بندگی به سوی حق رفتند

فرماندار مراوه‌تپه دیروز رأی خود را در داخل صندوق انداخت

گندمکاران گلستانی 91 درصد طلب خود را دریافت کردند

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram