Soleyman Hashemi Tnیادداشت - تورکمن‌نیوز - در قرآن، حدیث، فقه و آرای دانشمندان مسلمان ، نکاتی از جنبه های نظری درباره برابری و نیز مواردی از احکام فقهی ناظر به اندیشه برابری دیده می‌شود.

یکی از آیاتی که در این باره جلب توجه می‌کند، آیة 13 سوره حجرات است که به نصّ آن ، تفاوتهای ظاهری و طبیعی بین انسانها، چه از نظر جنس و چه از نظر نسبتهای خانوادگی ، قبیله ای و نژادی ، واقعیتی طبیعی است و کارکرد آن فقط کمک به شناسایی افراد است )وَجَعَلْنا کُم شُعُوباً وَ قَبائِلَ لِتَعارَفُوا: و شما را جماعت‌ها و قبیله ها کردیم تا یکدیگر را بشناسید(. لذا این اختلافات نه همسانی جوهری انسانها را نفی می کند و نه می تواند ملاک ارزشگذاری ، از جنبه های اخلاقی ، فقهی و حقوقی باشد. به گفتة مفسّران ، این آیه ، بویژه بر نکوهش فخر فروشی و برتری طلبی طبقاتی ، نژادی و نَسَبی تأکید کرده است. اصل برابری افراد از نظر کرامت انسانی و عدم رجحان جان ، مال و حیثیتِ یک فرد بر فرد دیگر در گزارشهای روشنی که در سیره پیامبر بر جای مانده و در بسیاری از احکام فقهی مشهود است .
با اینهمه ، این نگاه برابر به انسانها به منزله نادیده انگاشتن تفاوت‌های موجود در میان آنها از نظر استعداد، لیاقت ، کوشش ، ارائه کار مفید، پاداش و نیز نفی فضایل و برتریهای فردی یا نفی درجات و مراتب اجتماعی نیست و به تعبیری، نادیده گرفتن این نکته در واقع ، ظلم به فرد و جامعه است.
ایران از جمله کشورهایی است که از زمان های دور، قومیت ها و پیروان مذاهب و ادیان مختلف در چارچوب مرزهای فرهنگی آن در کنار یکدیگر زندگی کرده و تاریخ مشترکی را به وجود آورده‌اند. قومیت ها و پیروان ادیان و مذاهب گوناگون در طول تاریخ پیوسته در حفظ تمامیت ارضی کشور و فرو نشاندن بحران های ملی نقش بسزایی داشته اند. در این میان برخی از قومیت ها و صاحبان ادیان و مذاهب از کمیت کمتری در کشور برخوردارند و به همین دلیل از واژه ی اقلیت در توصیف آنها استفاده می‌شود؛ هرچند اقلیت خواندن آنها نه به معنای مهجور ساختن و نادیده گرفتن حقوق آنها بلکه به نوعی اذعان به رنگارنگی جامعه ی ایران و اهمیت حضور و حقوق همه طیف ها در روند تصمیم گیری و اداره ی جامعه است.
پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی )ره ( زمینه ساز تکوین رویکردهای نوینی برمبنای اخلاق،معنویت وآموزه های قرآنی درحوزه مدیریت سیاسی وفرهنگ غنی وانسان سازآن نگاهی ویژه به انسان به مثابه " خلیفه الله علی الارض " داشته وبا تاکید بر مشترکات، همه انسان ها را میوه های درخت واحدی قلمداد می کند که به طور فطری درمسیر الهی قرار دارند. برهمین مبنا اقوام مختلف ایرانی به رغم تفاوت های مختلف زیرچترایرانی بودن درطول تاریخ ، ملت و سرزمینی متحد بوده‌اند.
بحران‌های ناشی از جنگ تحمیلی هشت ساله و فعالیت گروهک های ضد انقلاب درمناطق محروم بهره برداری از شکاف ها ومحرومیت های ناشی از حاکمیت رژیم پهلوی، طی دهه های اخیر زمینه ساز پیدایش برخی چالش های قومی درایران نیز شد ودشمنان جمهوری اسلامی ایران از این شکاف‌ها به مثابه فرصتی برای تحریک احساسات ناسیونالیستی وقومی سوءاستفاده می کنند.
شعار برابری اقوام و اقلیت ها در کشور همواره یکی از تاکیدات امام راحل )ره(،مقام معظم رهبری و بزرگان نظام و دولت های بعد از انقلاب اسلامی بوده است؛ با این وجود در برهه هایی نگاه به اقلیت‌ها از سوی برخی افراد مسوول از دریچه ی مسایل امنیتی و تهدیدانگاری بوده است؛ همین نگاه مشکلات متعددی را در حوزه های مدیریتی برای اقلیت ها ایجاد کرده است.هر چند که در اصل 1۹ مردم ایران از هر قوم و قبیله که باشند از حقوق مساوی ˈ قانون اساسی کشور آمده است که، برخوردارند و رنگ، نژاد، زبان و مانند اینها سبب امتیاز نخواهد بود در فصل سوم قانون اساسی مسایل حقوق شهروندی و حقوق ایرانی ها و هموطنان ایرانی را به صورت جامع مورد توجه قرار داده است؛ اگر همین اصول قانون اساسی اجرایی شود ، می تواند بسیاری از مشکل های کنونی کشور را حل کند؛ مشکل در قانون اساسی نیست، نقص در عملکردها و اجراها موجب به وجود آمدن مشکل تضییع حقوق می گردد.

agvam Iran TNتمامی اقوام و پیروان ادیان و مذاهب مختلف در ایران، جزیی از یک پیکر واحد هستند و به یک معنا اقلیت و اکثریت خواندن آنها اعتباری است. قانون اساسی برای همه ی ملت ایران حقوق برابری پیش‌بینی و بر آن تاکید کرده است. بنابراین زدودن نگاه امنیتی به اقلیت های مذهبی در کشور از ضروریات پیشنهادی در این مقاله است.
با وجود تلاش‌های بسیاری که برای برابری حقوق همه‌ی اقوام و طوایف در کشور صورت گرفته است، در برخی برهه ها، شاهد غلبه ی نگاه امنیتی به اقلیت ها در کشور بوده‌ایم. همین نگاه که همراه با نوعی پیش داوری منفی است، مانعی جدی در برابر توسعه ی فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی در مناطق مختلف کشور خواهد بود.
مشارکت اقوام  از آنجاییکه که یکی از شعارهای اصلی دولت آقای روحانی در انتخابات اعتلای ایران بود، و همواره بر حقوق اقوام و اقشار مختلف ایرانی تاکید شده است. شاید همین توجه و امید بود که باعث شد در بسیاری از استان هایی که اقلیت های قومی و مذهبی در آنجا ساکن بودند، نماینده عالی دولت با اختلاف زیادی نسبت به رقبای انتخاباتی اش، رای نخست این استان‌ها را به دست آورده است، که انتظار امید به نگاه نو به حقوق اقلیتها را در دولت بالا می‌برد.
با اذعان به اینکه موضوع قومیت ها یک واقعیت سیاسی و اجتماعی است، مهمترین اولویت دولت در شرایط کنونی در تعامل با اقلیت های دینی و مذهبی این است که زمینه هایی را که مانع از ایجاد برابری در مورد اقلیت های دینی و مذهبی و قومی می شود، برطرف کند. ایران، گلستان گسترده ای از گل های رنگارنگ است و زیبایی آن در همین تنوع و تکثر نهفته است؛ هیچ باغبانی نباید فقط از یک نوع گل مراقبت کند و دیگر گل ها را از آن محروم سازد.
از این رو با استناد به قانون اساسی بعنوان مادر قوانین و اسناد بالادستی در کشور راه سعادت در این است که همه به عنوان یک ملت واحد با شیوه هایی قانونمند و مدنی در پی احقاق حق باشیم.

نویسنده: سلیمان هاشمی

پژوهشگر و کارشناس ارشد حقوق بین الملل

https://telegram.me/TurkmensNews

گروه خبر تورکمن‌نیوز

مطالب مرتبط:

تثبیت مالکیت و اخذ سند 90 درصد اراضی در اختیار شهرک‌های صنعت

کمبود فضای آموزشی در حوزه شهری و روستایی گنبدکاووس

برپایی 20 پست ثابت و 10 سیار هلال احمر در گلستان

وحدت اثربخش لازمه رشد و توسعه گنبدکاووس است

شناسایی ۲ هزار شرکت صوری و یک شبکه تبانی مالیاتی در کشور

تصادف کامیون با سواری در گالیکش/ سه کشته و سه مجروح

دیدگاه‌ها  

0 #1 درودناشناس 1396-04-27 10:42
با سلام
از قلم زیبای شما در خصوص بیان حقایق در موضوع حقوق اقلیت ممنونم باشد که مسئولین به این مهم فکر کنند که ایران مال همه ماست.

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram