Eslah Talabanیادداشت - تورکمن‌نیوز - اهل سنت ایران به صورت عام و ترکمن‌ها به صورت خاص اصلاح طلب شناخته می‌شوند.

البته اصلاح طلبی نوعی با حقیقت طلبی و دموکراسی خواهی وآزاد اندیشی همراه می باشد.آیا ما واقعاً چنین هستیم؟ آیا ترکمن‌ها و اهل سنت ایران دموکرات، اصلاح طلب، آزاد اندیش هستند؟ حقیقت یک موضوع را چگونه می شود کشف کرد؟ چکار کنیم میزان خالص یک موضوع روشن و ناخالصیها کنار بروند؟ به نظر من طرح سئوالات مختلف از منظر گوناگون به ما کمک می کند تا سره از ناسره جدا شود. چرا ترکمنها و اهل سنت ایران در انتخابات ریاست جمهوری بیشتر به اصلاح طلبان رای می دهند اما در انتخابات مجلس و شوراها معیار اصلاح طلبی رنگ می بازد و معیار قوم و مذهب جای آنرا می گیرد؟

دراین میان رفتارهای اجتماعی ما هم چندان دموکراتیک نیست که ازآن نتیجه گرفته شود که ترکمنها یا اهل سنت دموکرات هستند. مصداق اش در کیفیت و نحوه ی رانندگی ماست که بسیار فاجعه بار می باشد. به موازات سنگینترشدن با ترافیک خیابانها دوچرخه سواران و موتور سیکلت سواران راحت فرمان را به سمت پیاده روها می چرخانند و احتمال اینکه افراد در پیاده رو زیر گرفته شوند روز به روز بیشتر می شود. رفتارهای مذهبی و اعتقادات دینی و فرهنگی ما هم چندان تفاوتی با دیگر عرصه ها ندارد.این رفتارها نوید فرهنگ دموکراتیک را نمی دهد. حال یک سئوال اساسی وجود دارد و آن این است اگر ما در انتخابات ریاست جمهوری یک نامزد اهل سنت داشتیم باز هم چنین رفتاری از ما سرمی زد؟ مثلاً مولوی عبدالحمید نامزد ریاست جمهوری می شد باز هم اهل سنت ایران از ایشان گذشته به اصلاح طلب شیعه رای می دادند.؟ اینگونه بزنگاهها یا دو راهیها هستند که مواضع افراد و گروهها و قومها و مذاهب را روشن می کنند.

بنده اعتقادم این است در چنین شرایطی بیشتر اهل سنت ایران به اعتقادات مذهبی رای خواهند داد نه به مرام اصلاح طلبی.چون شکافهای قدیمی مانند قومیت و مذهب هنوز فعال هستند و شکافهای مدرن مانند دموکراسی خواهی و اقتدار طلبی هنوز جای آنرا نگرفته اند. منتها اگر در سطح ملی رقابت بین شیعیان و سنیان باشد.

 اگر در انتخابات مجلس گزینش بین یک فارس اصلاح طلب و یک ترکمن اصولگرا باشد تر کمنها به کی رای خواهند داد؟به احتمال قوی گزینش اکثریت ترکمنها یک نامزد ترکمن خواهد بود. بطور کلی فرهنگ مردم ایران و به تبع آن فرهنگ اهل سنت ایران آنطور که باید و شاید دموکراتیک نشده است که در دو راهیها با عدم اولویت دین و مذهب و اعتقادات  راه اصلاحات و دموکراسی را برگزینند. چون بیشتر کارهای ما علت دارد یعنی ارثی ومتاثرازفرهنگ و تاریخ و جغرافیا و محیط اطرافمان است. اگر دلیلی باشد بر روی توانستن استوار می شود. یعنی با استدلال و دلیل و برهان از روی معرفت و آگاهی بهترین را گزینش می کنند تا مشکلشان حل شود.

به خاطر همین بنده طی یادداشتی در چند روز اخیرطرح نامزد اهل سنت در انتخابات ریاست جمهوری را به ضرر اصلاح طلبان و دموکراسی خواهان و اهل سنت ایران ارزیابی کردم چون آنها در انتخابات ریاست جمهوری اهداف مشترکی را دنبال می کنند و مخالفان مشترکی هم دارند. تا زمانیکه در ایران دموکراسی نهادینه نشده وخطر بازگشت استبداد از بین نرفته است آنها نمی توانند با طرح نامزدهای مستقل رای خودشان را شقه شقه کنند. چون هدف اصلی اصلاحات بر قراری دموکراسی و از بین بردن تبعیض‌ها و نابرابر‌ی‌های حقوقی است که اهل سنت و سایر اقلیتهای دینی و مذهبی و قومی  دنبال آن می باشند.وقتی هم به مرور زمان دموکراسی برقراربشود دین ومذهب و قومیت و نژاد و جنسیت تا حدود زیادی برای گزینش مسئولان بلاموضوع خواهند شد.چون تنها لیاقت و شایستگی و توانمندی افراد در نظر گرفته خواهند شد نه چیزهای دیگر.9/4/1396 .

امان محمد خوجملی

مطالب مرتبط:

آغاز تبليغات نامزدهای راه يافته به مرحله دوم انتخابات مجلس د

تحقق بیش از صد درصد حجم ابلاغی سواد آموزی به گلستان

پایان دور سوم مرحله مقدماتی والیبال ساحلی/ مشخص شدن تیم‌های

پیکر مطهر 90 تن دیگر از جان باختگان فاجعه منا صبح امروز به ک

مسکو توانست موضوع تحویل اس-300 به تهران را از طریق مذاکره حل

گذشته قزاق‌هاي استان گلستان به بهانه سفر رئيس جمهوري قزاقستا

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram