Ostandari TNیادداشت - ترکمن‌نیوز - مطابق با ابلاغ شورای عالی اداری مصوب ۱۳۷۷ استانداران در قلمرو ماموریت خویش به عنوان نماینده عالی دولت، مسئولیت اجرای سیاست‌های عمومی کشور در ارتباط با وزارتخانه‌ها ٬موسسات و شرکت‌های دولتی و سایر دستگاه‌هایی که به نحوی از بودجه عمومی استفاده می‌کنند بر عهده دارد.

مطابق با مصوبه شورای‌عالی اداری استاندار مسئول برقراری حفظ نظم و امنیت استان است، هدایت و تشکیل مرتب جلسات شورا تامین استان و نظارت بر حسن اجرای مصوبات آن، نظارت بر حسن اجرای قوانین راهنمایی و رانندگی،  مقابله و پیشگیری با مشکلات مرزی و مراقبت از مرزهای همجوار و شماری از وظایف دیگر که قالبا در همین چهارچوب قرار می‌گیرد را برعهده دارند.
چنانچه از وظایف استانداران مندرج در قانون ایفاد می‌گردد قاطبه وظایف استانداران جز در موارد اندک و محدود در حوزه نظامی و انتظامی تعریف شده است و پر واضح است نگاهی که استاندار را صرفا حاکم بر نظم و امنیت منطقه بداند نگاهی نیست که تفویض اختیارات مالی ٬بودجه‌ای و اجرایی را برای استانداران بپذیرد...
آیا این شرح وظایف و اختیارات برای استانداران خصوصا در مناطق مرزی که موقعیت ژیوپلوتیکی دارند می‌تواند سبب رشد و توسعه متوازن در کشور شود؟؟
بدیهی است که پاسخ منفی است.
به نظر نگارنده که منتج از استدلال و تحلیل کارشناسان و کنش گران مطلع و صاحب نظر است ضرورت افزایش اختیارات استانداران امری ضروری است.
استاندار به عنوان نماینده حاکمیت و رئیس استان باید در تعریف ردیف‌های بودجه‌ای سند بودجه کشور نقش داشته باشد و شاید هم این امکان دور از ذهن نباشد که بودجه هر استان به صورت جداگانه از طریق رئیس استان به تصویب مجلس برسد.
در کشورهای مبتنی بر قوانین فدرال هر استان‌ و ایالت خود قوانین تقنینی و اجرایی خاص خود را دارد که همین موضوع سبب رشد و توسعه هماهنگ و متوازن در کل بخش‌های سرزمینی این کشور‌ها شده است.
در مقطع کنونی یکی از دلایل اصلی عقب افتادگی استان‌های مرزی و محروم نسبت به مناطق مرکزی کشور همین کاهش اختیارات استان داران و توزیع نامناسب امکانات و فرصت‌هاست.
در شرایطی که میزان فاصله جغرافیایی و خط سرزمینی استان‌ها به مرکز و میزان نفوذ و چانه زنی‌ها نقش به‌سزایی در جذب و تخصیص منابع دارد نمی‌توان شاهد رشد و پیشرفت متوازن کلیه استان‌ها و مناطق کشور بود.
آیا با وجود شکاف و تبعیض روز افزون تخصیص منابع در کشور و کاهش نقش استانداران صرفا به مسایل امنیتی و انتظامی می‌توان رشد نابرابر و ناهم‌گون بخش‌های مختلف کشور را متوقف کرد؟
آیا قانون‌‌گذار؛ این موضوع مهم و استراتژیک را در دستور کار خود قرار خواهد داد؟
به نظر می‌رسد در شرایط فعلی برای شکست تمرکز‌گرایی و توقف توسعه و رشد نابرابر و ناعادلانه در کشور راهی جزء اصلاح قانون و افزایش حوزه اختیارات استانداران نباشد.
نویسنده: احسان قنواتی

مطالب مرتبط:

کسانی که در شب قدر بخشیده نمی شوند

دوره آموزشی فلوشیپ مدیران تخصصی بهداشت شرق گلستان در کلاله ب

اختصاص بیش از ۷ میلیارد ریال برای توسعه گردشگری شهرستان کلال

4 حفار غیرمجاز در شهرستان گنبدکاووس دستگیر شدند

تیم والیبال تعاون گنبد و دادن چک بی محل به بازیکنان / چه کسی

آگهی ثبت نام از داوطلبان شورای اسلامی شهر و روستا 25 اسفند ص

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram