Shoura Shahrdariیادداشت - ترکمن‌نیوز: فصل فصل ِ حساب کشی از نهادهای انتخابی و مسئولان اجرایی و سکانداران شهری است آیا به وعده هایشان عمل کرده اند یا نه؟ البته برای نقد و ارزیابی به سراغ شعارها و وعده های داده شده رفت که چه گفته اند و چه کرده اند و چه نمره ای می شود به آنها داد.

کمیت و کیفیت کار در چه مرحله ای بوده است آیا معیاری برای سنجش آنها وجود دارد؟ 

آیا قبلاً برنامه ی اعلام شده ای وجود داشته است که حالا بشود کارهای صورت گرفته را بتوان با آن میزان توزین کرد؟ لازم است در این خصوص به چند نکته توجه شود.

1- قبلاً به جز سخنرانیهای کلی هیچ برنامه ای وجود نداشته است که بشود وضع فعلی را با آن مقایسه کرد. کارها بصورت فی البداهه به صورت روز مره با آزمون خطا صورت گرفته است تا روال خود را طی کند و با افزودن تجربه ها حک و اصلاح و ترمیم شود.
2- مهم ترین کار شوراها و شهردار سابق نهضت آسفالت کشی خیابانها، کوچه ها، حتی در مناطق دورافتاده و فراموش شده وفقیر شهر می باشد که در جای خود قابل تقدیر می باشد و کمیت کارهای انجام شده را نمی شود مورد انکار قرار داد.اما کیفیت و قیمت کارهای انجام شده با استانداردها مطابقت دارد؟ یعنی این کارها به چه قیمتی صورت می گیرد؟ آیا قراردادهای آن شفاف است؟ آیا مناقصه ها واقعی است؟آیا ما حاضریم کارهای شخصی خود را  که پولش از جیب شخصی خودمان درمی آید به همین قیمت با همین کیفیت انجام دهیم؟ خیلی ها معتقدند در این زمینه مشکلات زیادی وجود دارد و رانت زیادی جابجا می شود که کسی متوجه آن نیست.
3- تاسیس میوه سراها و ساماندهی آنها که در کنار خیابانها مستقرورفت و آمد اتومبیلها را مختل کرده بود بسیار ستودنی است که سالها انتظار آن کشیده می شد که این مهم بنام این شوراها و شهردار سابق ثبت شد.البته ممکن است مشکلات بند دوم درهمین بند هم وجود داشته باشد که همه از شفافیت آن خبر نداشته باشند. اما اصل کار صرف نظراز معایب آن کار درست و بزرگی بود.
4- ساخت پارکها و بوستانهای جدید در چندین نقطه ی شهر برای همه مردم قابل درک و مایه ی مباهات است. اما این کارها با هزینه ی مناسب و بدون ریخت و پاش صورت گرفته است جای تامل دارد. ساختن و آباد کردن خوب است اما با قیمت مناسب و متعارف و گرنه ریخت و پاش و هزینه های نجومی اصل کار را زیر سئوال خواهد برد و از مشروعیت آن خواهد کاست.
5- شهر گنبد در خیابانهای پرتعدد و پرترافیک و پر جمعیت نیاز به پارکینگ طبقاتی دارد اما این پارکینگها نه در جای مناسب ساخته شده است نه به موقع تحویل داده شده و نه با قیمت مناسب سر انجام رسیده است. بعضی از پروژه ها از شروع آن چهار سال گذشته است اما هنوز برای استفاده شهروندان آماده نشده است. نمونه آن پارکینگ طبقاتی دانش جنوبی است که به جای دو و نیم میلیارد(2.5) تومان کارشناسی شده به سه و هفت دهم(3.7) میلیارد تومان به یک پیمانکار واگذار شده است وهنوز برای استفاده آماده نشده است و همچنین است وضعیت پارکینگ خیابان خیام جنوبی.
6- زمین هایپرهاوش نزدیک شش هزار مترمربع می باشد که قرارداد حقوقی آن بسیار محکم و مناسب نوشته شده است. اما عملاً این زمین با اخذ یک هزار مترمربع زمین از شهرستان علی آباد و مقداری پول به سرمایه گذار علی آبادی آقای محمدی واگذار و سند آن بنام ایشان ثبت شده است. این کار در زمان شهردارسابق مرحوم سید منصور باقری و شورای سابق گنبد صورت گرفته است. ولی به نظر می رسد آنطور که باید و شاید از حقوق مردم به صورت مناسب صیانت نشده است. دراین خصوص هم شورای فعلی پاسخگو باشند هم شورای سابق که چرا قراداد اجرانشده زمین واگذار شده است.
8- شورای سوم شهر گنبد که به دلیل تجمیع انتخابات مدت زمان آن به شش سال طول کشید و در اختیار برادران فارس زبان بود بعد از شکست در انتخابات تا زمان انتقال قدرت به دست شورای جدید  در زمان شهرداری مرحوم سید منصور باقری  گفته می شود  حدود هفتاد نفر از نزدیکان خود را به کار گمارده اند. این استخدامها اگر صحت داشته باشد هیچکدام از راههای قانونی و عمومی و اعلان شده نبوده است تا دیگران هم بتوانند برای استخدام شرکت بکنند. در صورتیکه گفته می شود از لحاظ قانونی شهردار و شورای شهر بعدی می توانستند به دلیل مغایرت با قانون آنها را از کار اخراج بکنند. ولی عملاً کاری نتوانستند بکنند. چون استخدامهای خودشان هم برای نزدیکان خود از همین راه بوده و فسادها شبیه به هم هستند. در میان شوراها فقط دونفر در مقابل فسادها و کارهای غیر قانونی حساس بودند و به سئوالات اینجانب در زمانیکه شوراها با شهردار درگیر بودند شفاف بودند و به سئوالات جوابِ دقیق می دادند اما بقیه ی دوستان چنین حساسیتی نداشتند و به سئوالات جواب سربسته می دادند که از تویش چیزی در نمی آمد و این می تواند خود گویای خیلی چیزها باشد که وارد جزئیات آن نمی شوم.
9- ما برای کسب قدرت فکر می کنیم اما برای فساد قدرت که باعث عقب ماندگی می شود چاره ای نیندیشیده ایم. در صورتیکه فساد ترکمن و فارس و قوم خویش نمی شناسد. فساد از جانب هر کس باشد مذموم و مترود است. اصل وایده آل باید کارآمدی و پاکدستی باشد در این صورت هیچکس ضرر نخواهد کرد. اما در حال حاضر تقسیم بندی قومی و مذهبی است و از نقد اساسی و روشنگرانه هم به دلایل حساسیتهای قومی و مذهبی پرهیز می شود که اصلاً مناسب به حال پیشرفت کشور نیست و عدم ارتقاء اختلافات هم به خاطر عدم ارتقاء فرهنگی است که جبران آن سالهای طولانی وقت می برد و نیازبه جهاد دائمی و مستمرفکری است که ما در حال حاضر از آن محروم هستیم.

امان محمد خوجملی

مطالب مرتبط:

اولویت‌ شورای مبارزه با موادمخدر گنبدکاووس تشکیل اتاق فکر اس

پیام سخنگوی شورای شهر بمناسبت 24 خرداد

تحلیلی بر خر سوار مسلمان در خیابان‌های فرانسه+عکس

۱۰۰ واحد مسکونی برای مددجویان تحت پوشش کمیته امداد گنبد احد

هفته هجدهم کورس اسبدوانی پاییزه گنبد برگزار شد

همه تصمیمات اعضای شورای شهر تنها در راستای منافع شهروندان و

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram