A-G-Radmehr.jpgتورکمن نیوز به نقل از اولکامیز- اخیرا یونسی برای اولین بار به گلستان آمد. در حالیکه انتظار می رفت که دستیار ویژه دکتر روحانی در امور اقوام و مذاهب در گنبد یا بندرترکمن یا آق قلا برنامه های خود را برگزار کند ولی برخلاف سیاست تدبیر و امید عمل کرد و در مرکز استان با روحانیون و فعالان ترکمن و دیگر اقوام دیدار کرد.

در این دیدار قرار بود برخی از نمایندگان تشکل ها و ستادها، به ویژه نمایندگان مجمع حامیان روحانی در ترکمن صحرا و کمیته اقوام در گلستان: دکتر شکیبایی مشاور استاندار ، دکتر کوچکی دبیر مجمع حامیان روحانی در ترکمن صحرا و رادمهر دبیر کمیته اقوام در گلستان سخنرانی کنند و مطالبات و خواسته های ترکمنها را به یونسی منعکس نمایند.

اگر چه از بین این قوم نجیب دکتر سارلی و فاطمه شیرمحمدلی سخنرانی کردند ولی انتظار می رفت که به نمایندگان تشکلها هم توجه بیشتری کرده و وقت داده شود که متاسفانه در این امر مهم کوتاهی شد و مسئولین مراسم باید پاسخگوی عملکرد ضعیف خود باشند.

مطلب ذیل را آقای عبدالغفار رادمهر دبیر کمیته اقوام و فعال سیاسی آق قلایی برای ایراد سخنرانی در حضور یونسی آماده کرده بودند که متاسفانه موفق به ارائه آن در دسیدار با یونسی نشدند و به منظور اطلاع رسانی شفاف و صریح در اختیار سایت اولکامیز قرار دادند :

بسم الله الرحمن الرحیم
با کسب اجازه از بزرگواران، من هم به نوبه خود به عنوان عضو کوچکی از جامعه اهل سنت و قوم ترکمن، ضمن خوش آمد گویی و سلام و عرض ادب خدمت حضرت عالی و هیات همراه و حضار محترم ، از تمام عزیزانی که مقدمات این دیدار را فراهم نمودند، سپاسگزاری می نمایم.

هویت ملی ایرانیان ترکیبی از مجموع هویت های دینی، ملی و قومی است. به نحوی که تنوع و تکثر قومی و فرهنگی ملت ایران ، فرصت بزرگی فراروی نظام جمهوری اسلامی ایران قرار داده و دولت تدبیر و امید می تواند با اتکای به این منبع عظیم و سرشار، بقای فرهنگ و تمدن اسلامی و ایرانی را در برابر جریان جهانی سازی فرهنگی تضمین کند.

جمهوری اسلامی متعلق به همه اقوام و مذاهب ایران است و همزیستی اقوام و مذاهب افتخاری برای نظام اسلامی است. در واقع پیروزی انقلاب اسلامی با حضور تمامی اقوام شکل گرفت.
می دانیم که شعار دولت اعتدال، احترام عمیق به همه اقوام و مذاهب است. بنابراین، ما می توانیم استان گلستان را به نماد همگرایی اقوام و مذاهب تبدیل کنیم و خدای نکرده، با برخورد سیاسی و امنیتی با مسائل اقوام و قومیت ها ، نباید خللی در وحدت و صمیمیت بین اقوام و مذاهب ایجاد بکنیم.

با توجه به شرایط و اوضاع کنونی کشور در سطح ملی و بین المللی و مطالبات خواسته های دیرینه قومیت ها در ایران و انبوه پرسش های اقوام مختلف و اقلیت ها در ایران اسلامی، تکرار و تآکید بر مسائل کلیشه ای ، هرگز حلال مشکلات پیچیده سیاسی ، فرهنگی ، اقتصادی قومیت ها به خصوص در قرن بیست و یکم و عصر ارتباطات جهانی نمی تواند باشد.

در سال های دوره اصلاحات که طرح گفتگوی تمدن ها، باب همبستگی بین المللی شده بود ، در اینجا این حقیر، پیشنهاد می کنم گفتگوی اقوام در سطح ملی صورت بگیرد که می تواند همبستگی و وفاق ملی را تحکیم نماید. تا بر اساس قانون اساسی، شهروندان را یکسان بدانیم، و با ایجاد فضای جدید مبتنی بر گفتمان و مشارکت همه جانبه آحاد شهروندان در پیشبرد روند اصلاحات اعتدالی دولت تدبیر و امید، که فرصت مناسبی است تا کل مسایل قومیت ها در ایران، مورد بررسی و گفت و گو قرار گرفته و اجحافات و نارسایی های گذشته در زمینه توسعه اقتصادی، سیاسی،اجتماعی و فرهنگی در سطح ملی و منطقه گلستان و مناطق ترکمن نشین جبران گردد.

علی الخصوص واگذاری مدیریت های بومی و منطقه ای به افراد شایسته و متخصصین فرهیختهء بومی در راستای وعده های ریاست جمهوری محترم، مبنی بر شایسته سالاری تحقق یابد و دیوار بی اعتمادی، یک باربرای همیشه فرو ریزد.

بی شک، مشارکت منطقه ای زمینه ساز تداوم سازندگی در روند اصلاحات خواهد بود. ما خواهان مشارکت در اداره امور منطقه خویش، توسعه و آبادانی همه جانبه و به ویژه بالندگی فرهنگی با تآکید بر معیارهای بومی خاص خود هستیم .

اجرای کامل اصل 15 قانون اساسی، گامی بنیادین در مسائل مربوط به قومیت هاست، که باید اراده ای جدی،قوی و مصمم برای اجرایی شدن آن وجود داشته باشد.

می خواهم جمله ای از ریاست جمهوری محترم را یادآوری نمایم که فرمودند:
نباید هیچ تبعیضی در بکارگیری نیروهای قومی وجود داشته باشد.

همچنین حضرت عالی بعنوان دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و مذاهب در یکی از بیانات خود فرمودید: تبعیض در حقوق شهروندی نسبت به اقوام را نمی پذیریم و پیگیر حقوق شهروندی اقلیت ها هستیم .

به عنوان یکی از اعضای کمیته اقوام و مذاهب، این سوال را از شما دارم که آیا در این راستا، عملآ کاری و اقدامی صورت گرفته است؟

آیا مسئولین و مدیران ارشد نظام، از وضعیت برخورد امنیتی و قومیتی مدیران رده میانی و مسئولین رده پایه برخی ادارات و سازمان های دولتی اطلاع دارند؟

آیا می توانیم چنین برخوردهایی را که برخلاف اصول و مصالح نظام اسلامی صورت می گیرد، به اطلاع مسئولین رده بالای نظام برسانیم تا در جهت احقاق حقوق شهروندی قومیت ها پیگیری نمایند؟

با توجه به حضوراستاندار فعال و بومی جناب آقای دکتر صادقلو و همچنین نماینده محترم ولی فقیه حامی دولت اعتدال و اصلاحات در استان گلستان (جناب آیت اله نورمفیدی) ، امید توسعه بیش تر منطقه و انتظار توجه بیش تر به حقوق شهروندی ترکمن ها وجود دارد. و ما مثل همیشه، امیدوارانه، به فردای بهتر می اندیشیم !

والسلام - عبدالغفار رادمهر
دبیر کمیته اقوام و مذاهب ستاد مرکزی روحانی در استان گلستان

مطالب مرتبط:

امسال دو هزار هکتار از مزارع گالیکش به کشاورزی حفاظتی اختصاص

امید به دریاچه ارومیه بازگشت/8 سانتیمتر افزایش ارتفاع آب ارو

مشارکت آمریکا در تجاوز عربستان به یمن

1240نفر به عنوان عوامل اجرایی انتخابات دربندرترکمن فعالیت دا

جشنواره شعر تپش‌های ماندگار در گلستان به کار خود پایان داد

شکارچی غیرمجاز پرندگان به همکاری با محیط زیست گلستان محکوم ش

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram