تحلیل و یادداشت - تورکمن‌نیوز: امروز دو فرماندار ترکمن بعد از حدود سی ماه فرصت خدمت جابجا شدند.

آمانگلدی ضمیر از گمیشان خداحافظی کرد تا جایگاهش به یک ترکمن جوان دیگر یعنی امیر شیر توماچ سپرده شود. این مراسم که  در غیاب نماینده مردم غرب استان یعنی دکتر نور قلی پور به انجام رسید، در بادی امر متضمن پیام استانداری گلستان مبنی بر تغییر نماینده دولت در شهرستان گمیشان برداشت گردید. بدون اینکه چند و چون این تغییرات ارزیابی گردد.

 از طرف دیگر، الیاس هیوه چی از فرمانداری آق قلا برکنار شد و بجای آن فرماندار سابق گمیشان  یعنی آقای ضمیر  منصوب گردید. این اقدام علاوه  آنکه  به معنی رضایت از عملکرد آقای ضمیر تلقی شد؛به مفهوم تکیه بر نیروهای رسمی وزارت کشور در تصدی پست های اجرایی تعبیر گردید.

 گزارش الیاس هیوه چی فرماندار تودیع شده آق قلا در عملکرد دو سال و نیم خود نشان داد که وی هر چه در توان داشته است در طبق اخلاص نهاده است. و سخنان تکمیلی آقای ضمیر معارفه شده هم حکایت از ادامه راه فرماندار پیشین بود.  از این بابت که این فرماندار ترکمن هم پوشانی و  پشتیبانی خوبی را در جلسه تودیع و معارفه داشته اند؛ جای تقدیر دارد و به فال نیک باید گرفت.

 سوال اساسی مطرح این است که اگر عملکرد امانگلدی ضمیر در گمیشان مطلوب بوده باشد، که به زعم نگارنده با توجه به امکانات چنین بوده است؛ چرا این جابجایی صورت گرفته است؟ به عبارت دیگر چه ترجیحی بر رفتن فرماندار گمیشان به آق قلا بود و عزل فرماندار آق قلا آقای هیوه چی ؟!!!


 با اینکه تحلیل و توضیح آشکاری در این باره ارائه نشده اس مع الوصف در اینجا به چند علت احتمالی این جابجایی می توان اشاره نمود:

۱. ایجاد فضا برای یک نیروی جوان ترکمن یعنی امیر شیر توماج در ماههای پایانی دولت تدبیر و امید دکتر روحانی یکی از علل این جابجایی می تواند باشد  تا ایشان هم تجربه اندوزی نمایند و هم تجارب خویش را در پست های ریز و درشت  پیشین بکار ببندند.

۲. در راستای بکارگیری نیروهای وزارت کشور، فرماندار آق قلا به اداره مربوط خود یعنی بهداشت و درمان  بروند  تا در جایگاه مناسب تر مورد استفاده واقع شوند.

۳. در این بین آقای ضمیر با اعتماد مجدد استاندار گلستان و ابلاغ وزیر کشور جایگاه تثبیت شده تری پیدا کردند. این خود گویای توانمندی نخبگان سیاسی اجتماعی ترکمن در صورت اعتماد بدانان می باشد.

 در مجموع باید گفت تغییراتی که امروز در حوزه ی مناطق ترکمن نشین شاهد بوده ایم در جهت راهبرد تغییرات دولت دکتر روحانی از سطح وزراء تا سطوح استانداری و زیر مجموعه باید تلقی کرد.
  اما اینکه این تغییرات در فرصت اندک باقیمانده تا چه اندازه موثر باشد، نمی توان قضاوت قطعی داشت. لیکن ممکن است طیف هایی از جامعه آن را مثبت و رو به جلو قلمداد نمایند.

 نگارنده معتقد است این جابجایی ها می تواند فرصت برای دو فرماندار ترکمن تلقی گردد تادر تامین خواسته های مردم بکوشند و  در آستانه انتخابات موجبات رضایتمندی بیشتر آحاد مردم را فراهم آورد.

همچنین آرزوی موفقیت برای هر دو فرماندار جدید گمیشان و آق قلا و نیز مهندس هیوه چی داریم تا همچنان در خدمت به مردم از فرصت های باقیمانده بهره کافی ببرند. و موجب خشنودی خدا و خلق خدا را فراهم آورند. چرا که این بزرگواران را نه فقط افراد موفق بنا به شایستگی های فردی بلکه نمایندگان نخبگان و افراد شاخص توانمند ترکمن قلمداد می شوند.

ارازمحمد سارلی
رابط استاندار در امور ترکمن ها
عضو شورای فرهنگ عمومی استان
عضو هیات علمی دانشگاه

مطالب مرتبط:

پروفسور رجبی: راه‌اندازی آموزش زبان و ادبیات ترکمن در دانشگا

هفت مصدوم در تصادف دو دستگاه پراید جاده گنبد کاووس به داشلی‌

احتمال خاموشی برق گلستان در تابستان

مبارزه با ملخ مراکشی در ۴ هزار هکتار از اراضی آق‌قلا اجرا شد

35 طرح اقتصادی و اشتغالزای مراوه تپه در هفته دولت به بهره بر

نظارت بر ذبح دام در عید قربان گنبد کاووس با هفت تیم دام‌پزشک

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram