TurkmensNews bano rekabzan 01تورکمن نیوز- گفتگو: بانوی دوچرخه‌سوار اصفهانی که همیشه رؤیای سفر با دوچرخه را در سر می‌پرورانده؛ برخی شهرها و روستاهای کشور را رکاب زده است تا علاوه بر آشنایی با فرهنگ‌های مختلف، روزی در سفر به دور دنیا، سنن و آداب ایرانیان را به جهانیان معرفی کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن، گه‌گاهی ایران شاهد دوچرخه‌سوارانی از دیگر ملیت‌ها در جای جای خاک مقدس این سرزمین است؛ آنان که با نماد کشورشان شهرها، روستاها و جاده‌های خمیده در دل کویر، جنگل و دریا را با اشتیاق چنان می‌پیمایند که هیچ چیز به اندازه اشاعه پیام صلح و دوستی در بین مردمان این دیار شادمانشان نکرده و نخواهد کرد زیرا تنها چنین انگیزه‌ای می‌تواند دلیل محکمی بر تحمل تمام سختی‌های این هدف متعالی باشد.

هستند ورزشکاران دوچرخه‌سوار ایرانی که در محیط امن کشور به جاهای مختلف سفر می‌کنند و با شناخت سنت، آیین و زبان مردم این مرز و بوم؛ سعی در شناساندن آن به انسان‌های سرزمین‌های دور در آنسوی مرزها دارند که بی‌شک چنین دستاوردی از کسب قهرمانی در یک سطح ملی و بین‌المللی با به اهتزاز درآمدن پرچم ایران، چیزی کم نخواهد داشت.

توجه به این امر مهم و ستودنی سبب شد از بانویی دوچرخه‌سوار در اصفهان سراغ بگیریم که در اندک‌زمانی توانسته اکثر شهرهای کشور را با هدفی بزرگ رکاب بزند؛ وی انگیزه خود را از این سفر آشنایی بیشتر با تنوع فرهنگی زندگی شهری و روستایی در ایران و سپس معرفی آن به تمام دنیا عنوان کرده که همیشه با همه وجودش آرزو داشته است.

سارا هاشمی عضو هیأت سایکل توریست فدراسیون دوچرخه‌سواری کشور در این گفت‌و‌گو با ما هم‌کلام شده است.

 

علاقه به رشته توریستی و رکاب زدن در جاده‌ها

سارا هاشمی اظهار کرد: 2 سال و نیم در تیم دوچرخه‌سواری هیأت استان اصفهان در رشته کوهستان فعالیت می‌کردم که به دلیل آسیب‌دیدگی از ناحیه کمر آن بخش از دوچرخه‌سواری را رها کرده و به رشته توریستی و رکاب زدن در جاده‌ها روی آوردم به طوری که هم‌اکنون یک سال است در این رشته مشغول به کار هستم.

وی افزود: یک میل درونی، رؤیا و شاید یک خیال همیشه ذهنم را درگیر کرده بود و تصاویری از جلو چشمم عبور می‌کرد که با وسیله‌ای مانند دوچرخه در حال سفر هستم و به همه آدم‌های دنیا سلام می‌دهم؛ طبیعتا سخت بود که به آن تخیلات برسم اما تا حدودی برآورده شده است.

این بانوی ورزشکار تصریح کرد: بیش از مکان‌های دیدنی و آثار تاریخی و باستانی، ملاقات با مردم شهرها و روستاهای مختلف و همچنین کودکان برایم مهم و جذاب بوده است به خصوص روستانشینانی که از زندگی شهری دور هستند.

وی ادامه داد: برای تک تک انسان‌هایی که برایم دست بلند کردند، ارزش قائلم و امنیتی که در سفرها برای خودم ایجاد کردم چنین احترام‌هایی را از سوی مردم در پی داشت.

 

سفر به نقاط مختلف ایران در عرض یک ماه

هاشمی اظهار داشت: قبل از ماه مبارک رمضان در سال 95 سفرم را آغاز کردم؛ 34 روز در راه بودم تا اینکه عید فطر به اصفهان بازگشتم، در واقع تهران، همدان، کردستان، زنجان، اردبیل، آستارا، مازندران، گیلان از مسیر میانکاله به سمت آشوراده ، بندر ترکمن، گرگان، گنبد کاووس به سمت خالدنبی و مرز ترکمنستان را در همین مدت زمان 34 روزه رکاب زدم.

وی عنوان کرد: خیلی از دوچرخه‌سواران خارجی به ایران می‌آیند و این مسیرها را با دوچرخه طی می‌کنند، حتی فیلم‌هایی تهیه کرده و به کشورشان می‌برند تا مردم آن کشورها با فرهنگ ایرانیان آشنایی پیدا کنند؛ من هم به عنوان یک ایرانی همیشه دلم می‌خواست دور ایران را رکاب بزنم تا مردم کشورم ببینند که برای ایرانی‌ها نیز شناختن سنت‌های مختلف و متنوع هموطنانشان ارزشمند و حائز اهمیت است.

بانوی دوچرخه‌سوار اصفهانی بیان کرد: در حقیقت اول می‌خواهم در داخل کشور رکاب بزنم و در مورد کشور خودم چیزهایی را بدانم و یاد بگیرم تا وقتی که روزی خواستم در خارج از کشور با دوچرخه سفر کنم، اگر در رابطه با تنوع فرهنگی در ایران از من سؤالاتی پرسیده شد بتوانم پاسخگو باشم و با اطلاعات کامل راجع به آن صحبت کنم.

وی یادآور شد: به خاطر مشغله زیاد زندگی و کار و نیز آسیب‌دیدگی؛ رشته دوچرخه‌سواری کوهستان را که ورزش سنگینی هم بود، کلا کنار گذاشتم و ترجیح می‌دهم در همین رشته فعالیت‌های ورزشی‌ام را دنبال کنم زیرا فکر می‌کنم با رشته توریستی نیز به کشورم خدمت کرده‌ام و دست کمی از یک ملی‌پوش که در سطح ملی مسابقه می‌دهد، ندارم؛ در واقع این هم یک نوع وظیفه است که من سعی می‌کنم به خوبی انجامش دهم و به موفقیت برسم.

 

دوچرخه وسیله‌ای برای برقراری ارتباط با مردم دنیا

هاشمی تأکید کرد: دوچرخه وسیله‌ای است که می‌تواند روابطمان را با انسان‌های مختلف در دنیا زیاد کند؛ من می‌خواهم با توکل به خدا از این طریق مفاهیم و هر چیزی را که در درونم هست به جهانیان انتقال دهم، حرف‌هایی را که شاید با زبان نتوانم بگویم اما با دیدن من که سوار بر دوچرخه هستم و از همه مهم‌تر یک بانو هستم، خودبه‌خود خیلی چیزها به آن‌ها فهمانده می‌شود.

وی در ادامه با بیان اینکه رکاب زدن در همه جای دنیا باعث می‌شود از لحاظ درونی کامل شود، خاطرنشان کرد: به عنوان مثال در یک کشور خارجی فردی که تنها از کنارم رد می‌شود بدون هیچ صحبتی؛ وقتی من را در حالت دوچرخه‌سواری می‌بیند، تأثیری که باید روی آن داشته باشد قطعا خواهد داشت و بسیار در آشنایی با فرهنگ ایرانیان تشویق خواهد شد.

بانوی دوچرخه‌سوار اصفهانی گفت: در اصفهان فضای مناسب برای تمرین وجود ندارد به همین دلیل تمریناتم مستمر صورت نمی‌گیرد اما نکته قابل توجه این است که در رشته توریستی 99 درصد آمادگی ذهنی اهمیت دارد یعنی هر کسی با آمادگی جسمانی متوسط اگر از لحاظ ذهنی و روحی آماده باشد می‌تواند در این راه به موفقیت برسد.

 

ارزش نهادن به جایگاه واقعی یک بانوی ایرانی

وی تأکید کرد: بانوان برای لحظه‌ای فکر کنند که آیا به عنوان یک بانوی ایرانی در جایگاه واقعی‌شان قرار گرفته‌اند یا خیر، متأسفانه دختران ما سرگرم چیزهایی هستند که خواسته‌های کاذبی است حتی به ورزش کردن به دید یک مد نگاه می‌کنند در حالی که اگر از پوسته‌ای که خودشان را در آن اسیر کرده‌اند و برایشان آزاردهنده هم هست خارج شوند، می‌توانند به سادگی و زلالی گذشته برگردند و به ارزش جوهره وجودی‌شان پی ببرند.

هاشمی افزود: زن ایرانی شجاع است و توانایی‌های زیادی دارد پس باید چیزی را برایش عرضه کنیم که شایسته‌اش باشد نه اینکه در قالب یک عروسک ارزش وجودی‌اش نادیده گرفته شود.

وی خاطر نشان کرد: همه هموطنانی که در مسیر سفر به من روحیه دادند و حمایتم کردند، به خاطر تمام تشویق‌ها و تشکرهایی که روا داشتند بسیار قدردانی می‌کنم و می‌خواهم همین جا به همه‌شان بگویم که یادم می‌ماند و هیچ‌گاه محبت‌ها‌یشان را فراموش نمی‌کنم./ فارس

با کانال تلگرامی « شبکه خبر» همراه شوید

مطالب مرتبط:

برگزاری همایش طبیعت گردی در گلستان

کشته شدن 3 نفر از اهالی گالیکش در تصادف کامیون

سرنوشت خوبی در انتظار روستای زیارت نیست

صلاحیت 125 نفر داوطلب شوراها در کلاله تایید شد!

گلستان امیدوار به حضور حداقل یک ورزشکار زن در المپیک برزیل ا

طرح شهید شوشتری در روستاهای آسیب‎پذیر گنبدکاووس اجرا می‌شود

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram