Morghتورکمن نیوز- اخبار گنبد: حسن تاج‌بخش از بزرگان و پیشکسوتان علم دامپزشکی کشور، در سال 1368 که مشغول نوشتن تاریخ دامپزشکی در ایران باستان و همچنین دوره ایران اسلامی بود، متوجه می‌شود که در ایران باستان روز 14 مهر را ایرانیان برای روز نگهداری از حیوانات و دیدار دوستان مبارک می‌دانستند.

از طرفی به نوعی می‌توان گفت ریشه اسلامی هم برای این قضیه پیدا می‌کند که در روایتی امام صادق(ع) به این روز در فرهنگ ایرانیان باستان اشاره می‌کنند و این‌گونه می‌شود که 14 مهر به عنوان روز دامپزشکی در کشورمان نام‌گذاری می‌شود.

نکته بسیار مهم ولی مغفول مانده در میان مردم این است که آن قدر که به موضوع سلامتی انسان توجه می‎شود به دامپزشکی توجه نمی‎شود در حالی که بر اساس آمار بیشترین خوراک مردم کشورمان گوشت دام و طیور است و بسیاری از بیماری‎های شایع مشترک میان انسان و دام خطرات بیشتری برای انسان دارد.

به هر روی با توجه به مناسبت این روز و اهمیت موضوع به سراغ نادر گوگلانی رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان گنبدکاووس رفتیم و گفت‌و‌گویی با وی انجام دادیم که مشروح آن در ذیل قابل مشاهده است:

 

برای این هفته چه برنامه‌هایی تدارک دیده شد؟

گوگلانی: در هفته دامپزشکی در سطح استان مشخص شده بود که برنامه‌هایی صورت بگیرد، هم در سطح شهرستان در راستای ارائه خدمات دامپزشکی و استقرار عدالت در مناطق روستایی و عشایری سم‌پاشی را در برخی روستاهای نوار مرزی توسط اکیپ‌های دامپزشکی به صورت رایگان انجام دادیم.

یکی از برنامه‌های دیگر هم در این هفته بحث واکسیناسیون بروسلوز بوده که در روستاهایی که کانون بیماری تب مالت بوده‌اند که گزارش‌های آن توسط مراکز بهداشت رسیده بود، توسط اکیپ‌های دامپزشکی دولتی، واکسیناسیون به صورت رایگان انجام شده است. سرآمد برنامه‌ها نیز گرامی‌داشت روز ملی دامپزشکی بود که به طور متمرکز در سطح استان قرار بود، برگزار شود که به دلیل حادثه ناگوار منا و حجاج عزیز کشور و استان‌، این برنامه لغو شد و به جای آن 50 نهال به نشانه شهدای استان گلستان در حادثه منا در محوطه سازمان دامپزشکی استان کاشته می‌شوند.

 

از صنعت پرورش طیور برای‌مان بگویید که در حال حاضر در چه جایگاهی در کشور قرار دارد؟

گوگلانی: در زمینه پرورش طیور صنعتی، بعد از انقلاب اسلامی یک جهش بسیار بزرگ داشتیم.‌ یک سرمایه‌گذاری بسیار عظیم در این زمینه انجام گرفته به طوری که صنعت مرغداری بعد از نفت جزو بزرگ‌ترین صنایع ملی کشورمان محسوب می‌شود.‌

در حال حاضر نیز تولیدمان بسیار بالاست تا حدی که این آمادگی را در سطح کشور داریم که در زمینه صادرات مرغ به خصوص به کشورهای همسایه به عنوان بازارهای هدف اقدام کنیم.

 

حرف‎هایی در رسانه‌ها و بین مردم به گوش می‌رسد در مورد این که در مرغداری‌ها از هورمون‌هایی استفاده می‌شود که برای سلامتی بسیار مضرند، آیا این مسئله صحت دارد؟

گوگلانی: همان‌طور که رئیس کل سازمان دامپزشکی هم اعلام کردند به عنوان متولی بهداشت دام و طیور کشور، استفاده از هورمون در پرورش مرغ چه به صورت صنعتی و چه سنتی، هیچ جایگاهی در کشور ندارد. یعنی در بازار کشور که همان داروخانه‌های دامپزشکی و مراکز پخش دارو هستند، هیچ‌گونه هورمونی را نمی‌توانید پیدا کنید که به فروش برسد. حتی در بحث قاچاق هم چیزی به نام هورمون نداریم. آن چیزی که در طیور استفاده می‌شود همین ویتامین‌هایی است که در تغذیه طیور استفاده می‌شود و تنها چیزی هم که تزریق می‌شود همان واکسنی هست که برای پیشگیری از بیماری‌هایی مثل «نیوکاسل» و «آنفلوآنزا» و دیگر بیماری‌ها استفاده می‌شود که علاوه بر پیشگیری از بیماری‌ها مصرف آنتی‌بیوتیک را نیز کاهش می‌دهد.

 

به نظر شما دلیل اینکه در مدت زمانی کوتاه وزن مرغ افزایش پیدا می‌کند، چیست؟

گوگلانی: این مسئله مربوط به بحث‌های علمی اصلاح نژاد می‌شود که در طی سال‌های طولانی کار شده و در اثر آن این جوجه‌ها آمادگی این را پیدا کرده‌اند که با یک تغذیه مناسب و جیره غذایی که توسط اساتید دانشگاه‌ها تهیه شده است، در یک شرایط محیطی خوب که اکسیژن، رطوبت و دمای مناسب را داشته باشد و با تزریق واکسن‌ها طی برنامه‌ریزی از پیش تعیین شده توسط سازمان دامپزشکی، در عرض 40 الی 42 روز به این میزان وزنی که مورد نیاز است، برسد.

 

در خصوص وزن ایده‌آل مرغ‌ها به نظر شما مرغ سنگین‌تر مناسب است یا با وزن سبک‌تر؟

گوگلانی: این قضیه تا حدودی به مسئله فروش و سلیقه مصرف‌کنندگان مربوط می‌شود. مردم معمولا علاقه بیشتری به مرغ با وزن بیشتر دارند. اما مرغی که سایز کوچک‎تری دارد، در حدود 40 روز، در واقع از چربی کمتری برخوردار است و نسبت به گوشت برای مصرف‌کننده به صرفه‌تر است.

از طرفی هم ضریب تبدیل غذایی بهتری دارد که به نفع تولیدکننده هم هست. ضریب تبدیل غذایی کمتر باعث می‌شود اکسیژن و غذای کمتری مصرف شود و همچنین امکان بیماری نیز کاهش می‌یابد.

در سیاست‌گذاری‌های انجام شده برای تولید مرغ هدف بر این است که مدت‌ زمان پرورش مرغ‌ها کاهش یابد. در بحث صادرات و با توجه به اینکه در کشورهای همسایه معمولا مرغ را با اندازه پایین‌تر می‌پسندند، مرغ‌ها با وزن کمتری تولید می‌شوند.

 

در خصوص طرح شناسنامه‌دار شدن مرغ‌ها بفرمایید که آیا این طرح در گنبدکاووس آغاز شده است؟

گوگلانی: درج کد رهیابی بر روی مرغ‌ و شناسنامه‌دار شدن آن در استان گلستان و شهرستان گنبدکاووس آغاز شده است. مصرف‌کنندگان به وسیله این کدها می‌توانند در خصوص بهداشتی و مجاز بودن این محصول اطمینان پیدا کنند.

 

 طرح ردیابی گوشت مرغ توسط مصرف‌کنندگان که هم اکنون در تهران آغاز شده است، آیا در استان گلستان هم اجرایی می‌شود؟

گوگلانی: این طرح در مرحله اول در تهران شروع شد، در استان گلستان نیز این طرح از اواخر شهریورماه امسال آغاز شد و این استان یکی از نخستین استان‌هایی بوده که تمامی کشتارگاه‌های آن این کار به خوبی انجام‌ شده است.

شهرستان گنبدکاووس نیز به تبع اقدامات استانی مشمول اجرای این طرح بوده و اقدامات بسیار خوبی در این زمینه صورت گرفته است.

 

در خصوص خمیر مرغ نیز اخبار ضد و نقیضی در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر استفاده آنها در تولید محصولات سوسیس و کالباس مطرح می‌شود در این زمینه هم توضیحاتی بفرمائید؟

گوگلانی: چون در سطح شهرستان گنبدکاووس کارخانه تولیدات سوسیس و کالباس نداریم، نمی‌توان در این خصوص اظهار نظر کرد. اما سیاست کلی که اعلام شده بود، این کار ممنوع اعلام شده و صورت نمی‌گیرد.

در سطح این شهرستان سردخانه بسیار بزرگی داریم که مرغ تولیدی منجمد و در ایام پرمصرف مانند ماه رمضان یا عید نوروز ذخیره‌سازی می‌شود، این فرایند تحت نظارت‌مان صورت می‌گیرد.

برخی کارخانه‌های سوسیس و کالباس در سطح استان با تهیه حواله از سوی دامپزشکی به این سردخانه مراجعه و مرغ بهداشتی منجمد را برای محصولات خود استفاده می‌کنند./خبرگزاری فارس

مطالب مرتبط:

برگزاری راهپیمایی روز قدس در شهر و سه نقطه بخش مرزی گنبدکاو

اجرای طرح ملی نوروزگاه گنبدکاووس همگام با دو شهر استان گلستا

تیم پینگ‌پنگ پسران گنبدکاووس قهرمان المپیاد ورزشی گلستان شد

جشن مردمی روز گنبدکاووس ۱۹ مردادماه در جوار برج قابوس برگزار

رئیس جمهوری ترکمنستان وقوع زلزله را به دولت و ملت ایران تسل

اداره سوادآموزی گنبدکاووس هفت درصد بیش ازحجم ابلاغی، سوادآمو

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram