Ab 9 Mاخبار محیط زیست-تورکمن‌نیوز- با وجود خشکسالی و کمبود منابع آبی در گنبدکاووس به عنوان بزرگترین شهرستان استان گلستان که با یک چهارم مساحت استان در شرق آن واقع است، رویکرد مردم منطقه در مصرف آب، بیانگر جدی گرفته نشدن هشدارهای متولیان امور آب نسبت به تنش و بحران آبی پیش رو در این منطقه است.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن،  مدیران آب منطقه‌ای و آب و فاضلاب شهری و روستایی گنبدکاووس روز یکشنبه درجلسه مدیریت بحران شهرستان، نسبت به کم توجهی مشترکان و کشاورزان درمصرف آب هشدار دادند.
به گفته این مدیران، شهرستان گنبدکاووس با برخورداری از شرایط اقلیمی خشک و بیابانی که متوسط بارش سالانه آن کمتر از 250 میلیمتر می باشد، بشدت نیازمند مدیریت مصرف آب و پرهیز از کشت محصولات با نیاز آبی بالا بویژه شالی است که باید مورد توجه جدی مردم و کشاورزان قرار گیرد.

*** سد گلستان درحال خشک شدن است
مدیر امور منابع آب سه شهرستان گنبدکاووس، مینودشت و گالیکش می گوید: بسیاری از کشاورزان این منطقه با خاطرات خوش سال آبی 95 - 94 که سال خوبی از لحاظ بارش بود، اقدام به کشت بی رویه انواع محصول از جمله هندوانه و شالی کردند.
حسین قنبری گفت: درسال آبی گذشته درمجموع 400 میلیمتر بارش داشتیم که امسال به کمتر از 250 میلیمتر کاهش یافته اما با این حال و با وجود اخطارهای داده شده به کشاورزان، متاسفانه این اخطارها و هشدارهای کم آبی جدی گرفته نشد.
وی بااشاره به کاهش شدید حجم آب سد گلستان درمقایسه با سال قبل، اظهار داشت: در سال گذشته در این زمان این سد 27 میلیون متر مکعب ذخیره آب داشت اما امروز، به کمتر از یک و نیم میلیون متر مکعب رسیده است.
قنبری با انتقاد شدید از نصب موتور پمپ های غیرمجاز توسط اهالی روستای سارجه کر در حومه سد گلستان، اضافه کرد: صاحبان این پمپ ها که 300 تا 400 دستگاه است، به صورت غیرمجاز از آب سد برای مزارع شالی خود استفاده می کنند.
وی، حفر چاه های غیرمجاز در مسیر گرگانرود را از دیگر مشکلات حاد امور آب منطقه ای این شهرستان دانست و تصریح کرد: مجموعه این عوامل درکنار کاهش بارش های امسال سبب شده تا حجم آب سد گلستان به کمترین میزان درسال های اخیر برسد.
مدیر امور منابع آب سه شهرستان گنبدکاووس، مینودشت و گالیکش خاطرنشان کرد: اگر روند برداشت های غیرمجاز ار سد گلستان ادامه یابد، این سد در یک هفته تا 10 روز آینده خشک می شود و مزارع شالی اطراف آن نیز دچار خسارت می شوند.
قنبری از برخورد با متخلفان این حوزه و معرفی آنان به مراجع قضایی خبر داد و گفت: باوجود معرفی این افراد به مراجع قضایی اما روند طولانی دادرسی (برخی پرونده های سال قبل اکنون درحال بررسی است) و نیز جرایم پایین سبب شده تا این افراد همچنان به برداشت ها و حفر چاه های غیرمجاز ادامه دهند.
وی با تاکید برضرورت رسیدگی سریع و برخورد قاطع با متخلفان درحوزه برداشت های غیرمجاز آب، اضافه کرد: جرایم باید بازدارنده باشد تا فرد متخلف جرات استفاده از منابع آبی که متعلق به بهره برداران مجاز است را پیدا نکند.
قنبری تعداد چاه های آب دراستان گلستان را 35 هزارو 100 حلقه اعلام کرد که از این تعداد حدود 15 هزار حلقه آن غیرمجاز که بیشتر آن عمق بین 10 تا 12 متر دارند، است ضمن اینکه 87 درصد منابع آبی زیر زمینی توسط چاه های مجاز و 13 درصد نیز توسط چاه های غیرمجاز برداشت می شود.
به گفته این مقام مسئول از مجموع چاه های مجاز گلستان حدود هشت هزار حلقه آن در سه شهرستان گنبدکاووس، مینودشت و گالیکش درشرق این استان قرار دارد.

*** بخش قابل توجهی از آب شرب روستاها صرف مصارف غیرشرب می‌شود
به گزارش ایرنا، مدیر امور آب و فاضلاب روستایی گنبدکاووس نیز دراین جلسه با ابراز نگرانی از مصارف دامی و زراعی بخش قابل توجهی از منابع آب شرب (افزون بر 50 درصد) توسط روستاییان این شهرستان، برلزوم فرهنگ سازی مصرف صحیح آب تاکید کرد.
سیدمهدی حسینی گفت: به دلیل خشکسالی و مصارف غیر شرب توسط مشترکان و نیز کشت بی رویه شالی درمنطقه، سطح آب های زیرزمینی کاهش یافته و برخی از چاه های تامین آب شرب از مدار خارج شده است.
وی افزود: با این حال برای تامین آب شرب برخی روستاهای گنبدکاووس از جمله محمدایمر و ساری بخش مجوز حفر چاه جدید گرفته شده است.
حسینی، روستاهای زیر پوشش این شرکت را 141 روستا بامجموع 32 هزار مشترک اعلام کرد و گفت: هم اکنون 23 روستا با تنش آبی مواجه اند و به 30 روستا و نقطه جمعیتی دیگر این شهرستان که فاقد آب هستند با شش دستگاه تانکر به صورت سیار آبرسانی می شود.
وی با ابراز گله مندی از کمبود منابع مالی آب و فاضلاب روستایی گنبدکاووس برای تامین آب و نگهداری تاسیسات آبرسانی، اضافه کرد: درحال حاضر این شرکت هشت میلیارد و 500 میلیون ریال به پیمانکاران بدهی دارد.
مدیر امور آب و فاضلاب روستایی گنبدکاووس به عمر بالای شش دستگاه خودروی آبرسانی سیار این شرکت اشاره کرد و گفت: دو دستگاه از این خودروها از چرخه استفاده خارج شده اند و تعمیر هر خودرو به 300 میلیون ریال اعتبار نیاز دارد.
حسینی افزود: اگر این خودروها به چرخه آبرسانی سیار بازنگردند، مدت آبرسانی به مناطق مرزی از هر 25 روز یکبار نیز بیشتر می شود.

*** کاهش دبی آب چاه ها و مصارف غیرشرب از مشکلات اساسی است
به گزارش ایرنا، مدیر امور آب و فاضلاب شهری گنبدکاووس نیز دراین جلسه از کاهش دبی دو حلقه چاه 'فلمن' از منابع تامین آب شرب این شهر از 400 لیتر در ثانیه به کمتر از 100 لیتر خبر داد و گفت: علت کاهش دبی آب این چاه ها، حفر بی رویه چاه های غیرمجاز در اطراف این چاه ها و کشت بی رویه شالی درمنطقه می باشد.
احمد ابراهیمی افزود: درحال حاضر میزان تولید آب برای مصرف افزون بر 60 هزار مشترک این شرکت 640 لیتر بر ثانیه است که متاسفانه بخش قابل توجهی از این آب توسط مشترکان در حوزه روستاهای همجوار شهر گنبدکاووس به مصارف غیرشرب (دام و زراعت) می رسد.
وی باتاکید برضرورت همکاری مشترکان در مدیریت مصرف و پرهیز از استفاده آب شرب برای مصارف غیر شرب (دام و زراعت)، اضافه کرد: درصورت استمرار وضعیت فعلی و همکای نکردن مشترکان قطع آب مشترکان دور از انتظار نیست.

*** برداشت های بی رویه از منابع آبی نگران کننده است
به گزارش ایرنا، غلامعلی نورا مدیر جهادکشاورزی گنبدکاووس نیز با تاکید بر ضرورت استفاده بهینه از منابع آبی توسط کشاورزان و مردم، خاطرنشان کرد: امروز کمبود منابع آبی و برداشت های بی رویه از آن همه مسئولان گلستان را نگران کرده است.
وی گفت: با اینکه رعایت الگوی کشت، پرهیز از کشت محصولات با نیاز آبی بالا مثل شالی و توسعه شیوه های نوین آبیاری توسط مجموعه جهاد کشاورزی استان گلستان درحال پیگیری است اما در مدیریت مصرف آب ، نیازمند فرهنگ سازی جدی هستیم.
نورا، بدون اشاره به میزان کشت امسال شالی در گنبدکاووس، اضافه کرد: پارسال حدود 10 هزار هکتار شالی دراین شهرستان کشت شد که برآوردهای اولیه حاکی از افزایش 20 تا 30 درصدی نسبت به سال قبل می باشد.

*** کمبود آب شرب درمناطق مرزی به مرحله بحران رسیده است.
به گزارش ایرنا، بخشدار بخش مرزی داشلی برون گنبدکاووس نیز در این جلسه با اشاره به مشکل خشکسالی و کاهش شدید روان آب رودخانه اترک درسال جاری، گفت: با توجه به شغل مردم این بخش که بیشتر کشاورزی و دامپروری است، وجود آب از نیازهای اساسی آنان است.
حمید سالمی افزود: به دلیل خشکسالی و کمبود آب که اکنون به مرحله بحران رسیده است برخی از اهالی روستاهای مرزی برای یافتن شغل مجبور به مهاجرت شدند.
وی، تعیین رژیم حقوقی اترک و دادن حق آبه از سد 'شرین دره' استان خراسان شمالی، تکمیل آب بندان ها و بندهای خاکی درمنطقه مرزی و تسریع دراحداث مجتمع آبرسانی فجر را از نیازهای ضروری مردم بخش مرزی داشلی برون دانست و بر پیگیری و رفع آن تاکید کرد.
سالمی اضافه کرد: برخی روستاییان به دلیل کمبود آب مجبورند برای دام های خود آب را با قیمت بالا ( هر 11 هزار لتیر یک میلیون و 500 هزار ریال) خریداری و به منطقه حمل کنند.
وی تصریح کرد: درحال حاضر علاوه بر مشکل بی آبی برخی روستاهای نوار مرزی، صاحبان غرفه های بازارچه مرزی اینچه برون و شهروندان اینچه برون از کمبود آب شرب بشدت رنج می برند.
با وجود خشکسالی و مشکلات کمبود منابع آبی، استفاده بی رویه کشاورزان از منابع آبی زیرزمینی و مهمتر از همه استفاده برخی مشترکان از آب شرب برای مصارف دامی و زراعت در منطقه گنبدکاووس جای تعجب و سوال دارد؟
شهرستان گنبدکاووس با 350 هزار نفر جمعیت درشرق استان گلستان واقع است و حدود 170 هزار هتکار اراضی زراعی و باغی دارد.

 

گردآوری: گروه خبر تورکمن‌نیوز

https://telegram.me/TurkmensNews

منبع: irna.ir/golestan

مطالب مرتبط:

آغاز فعالیت و تبلیغات 110 نفر کاندیدای مجلس دهم در گلستان

افزایش 2 درصدی سرانه فضای سبز در گنبدکاووس/ایجاد 12 پارک محل

اورژانس استان گلستان بیش از ۱۷۰۰ ماموریت انجام داده است

راه‌اندازی سامانه اطلاع‌رسانی ستاد تسهیلات سفر استان گلستان

معرفی نفرات برتر جشنواره مطبوعات گلستان

هواپیمای سمپاش در گلستان سقوط کرد

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram