Atashاخبار محیط زیست- تورکمن‌‌نیوز: هوای گرم و بهاری گلستان در آذرماه آن هم حتی درج دمای بالای 30 درجه برای استانی که هفته گذشته، دمای 12 درجه زیرصفر را هم تجربه کرده، کمی هولناک به نظر می‌رسد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن، اختلاف بیش از 42 درجه‌ای دما آن هم طی 10 روز آن‌گونه که انتظار می‌رفت برای گلستانی‌ها خوش‌یمن نبود و نتیجه آن، سوختن جنگل‌هایی بود که هنوز اثرات سرما با برف در بخش‌هایی از آن خودنمایی می‌کند.

وقوع بادهای شدید و حتی گرم، شرایط را پیچیده‌تر کرد و طبق تجربه انتظار می‌رفت این تفاوت دما در پی خود زلزله هم داشته باشد که همین اتفاق افتاد و زلزله‌ای با بیش از چهار درجه در مقیاس ریشتر، گلستانی‌ها را نگران کرد.

اگر چه زلزله در پی خود خسارتی نداشت اما تندباد‌های این چند روز برخی از منازل را ویران کرد، درختان را شکست، به سقف خانه‌ها آسیب رساند و حتی موجب شد تا شعله آتش در جنگل‌ها گسترده‌تر شود.

خوشبختانه پس از چند روز، سرانجام آتش در مناطق جنگلی گلستان مهار و اطفاء شد، اما دغدغه‌ها به طور جدی همچنان باقی است و درختان این دیار همچنان در هراس سوختن به سر می‌برند.

*مهار کامل حریق در جنگل‌های گلستان/ طوفان کار مهار حریق را سخت می‌کند

مدیر کل منابع طبیعی استان گلستان گفت: طی این چند روز وقوع تندباد از غرب گرفته تا شرق به ویژه در گالیکش شرایط مهار حریق را سخت کرده بود.

ابوطالب قزلسفلو در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در گرگان اظهار کرد: این تندباد، زغال‌ها را به شکل اخگر به دیگر مناطق جنگلی منطقه پرت کرد و موجب شد که آتش گسترده‌تر شود.

وی ادامه داد: حتی در جوار جنگلی در محدوده روستای صفی‌آباد، مزرعه کلزا قرار داشت و درخت توتی که در میانه این زمین قرار واقع شده بود، به دلیل پرتاب شدن زغال از جنگل، دچار حریق شد و سوخت.

قزلسفلو خاطرنشان کرد: کسانی که با حریق آشنا هستند، می‌دانند که شرایط طوفانی چقدر کار مهار و اطفای حریق دچار مشکل است و حتی برای اطفاء‌کنندگان هم خطر آسیب را دوچندان می‌سازد.

وی یادآور شد: در برخی مناطق جنگلی با ایجاد آتش‌بر خواستیم تا مانع گسترش حریق به دیگر مناطق جنگلی شویم اما شرایط جوی اوضاع را به هم ریخت و وزش شدید باد افزون بر 100 کیلومتر موجب شد تا آتش بخش اعظمی از پوشش جنگلی را تحت تاثیر خود قرار دهد.

رئیس کارگروه اطفای حریق استان گلستان با اشاره به مهار و اطفای کامل حریق در استان افزود: فعلا حریقی در استان وجود ندارد اما با توجه به شرایط جوی و افزایش دما هر لحظه امکان بروز حریق وجود دارد، البته حریق چند روز قبل 150 هکتار از مناطق جنگلی سطح گلستان را تحت تاثیر خود قرار داد.

قزلسفلو تاکید کرد: تمامی ادارات این مجموعه در شهرستان‌ها به حال آماده باش هستند تا به محض وقوع حادثه نسبت به مدیریت و مقابله با حریق اقدام کنند.

وی یادآور شد: این شرایط تا زمانی که باران نبارد، همچنان به قوت خود باقی است و در شرایط کنونی به دلیل افزایش دما و رطوبت زیر20 درصد نمی‌توان چندان امیدوار بود که حریقی روی دهد.

*آماده باش به تمامی نیروهای منابع طبیعی گلستان/ از آتش‌‌افروزی در جنگل خودداری شود

قزلسفلو یادآور شد: از مردم به ویژه کشاورزان در نزدیکی مناطق جنگلی انتظار می‌رود از برافروختن آتش به ویژه امحای علف‌های هرز اطراف زمین زراعی به وسیله آتش، شدیدا خودداری کنند و شهروندان نیز ضمن پرهیز از آتش‌افرزوی در روزهای تعطیل، در صورت روشن کردن حریق، حتما آتش برپا شده را به طور کامل خاموش کنند.

وی با تشکر از نیروهای مردمی و دهیاران در حوادث اخیر حریق تصریح کرد: شهروندان به محض رویت دود و آتش در مناطق جنگلی حتما موضوع را سریعا به شماره 1504 اطلاع‌رسانی کنند.

عضو شورای هماهنگی مدیریت بحران استان گلستان با اشاره به مشکلات استان در بحث پیشگیری و مقابله باحریق ادامه داد: هزینه‌های جاری و پرسنلی، تامین تجهیزات و خودروهای فرسوده از جمله مشکلاتی هست که این مجموعه با آن روبه‌رو است.

قزلسفلو ادامه داد: هر چند در سال 1390 بسیاری از تجهیزات مقابله با حریق توسط مدیریت بحران تامین شد، اما در این شرایط پس از گذشت چند سال از آن زمان و صدها ماموریت‌ مقابله با حریق، باز هم این مجموعه نیازمند چنین امکاناتی است.

وی با اشاره به وقوع احتمالی تندباد در روز دوشنبه تصریح کرد: وزش تندباد، کار را برایمان دشوار می‌سازد، چرا که باد هم عامل حریق به شمار می‌رود و هم اینکه کار را برای مهار و اطفای حریق سخت می‌کند.

قزلسفلو ادامه داد: این بدان دلیل است که عموما آتش‌سوزی‌ها در مناطقی روی می‌دهد که قابل دسترسی نیست و نمی‌توان با خودرو و حتی نیروی انسانی به آسانی منطقه را پوشش داد.

وی اضافه کرد: آتش‌بر هم در چنین شرایطی پاسخگوی دفع آتش نیست، چرا که مانع از حریق سطحی است اما به دلیل نوع وزش، آتش‌سوزی از سطح به درختان منتقل می‌شود.

همچنین مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان با اشاره به شرایط استان با توجه به حوادث اخیر جوی بیان کرد: در هفته اخیر هم‌زمان چند حادثه جوی را پشت سر گذاشته‌ایم که هر کدام به نوبه خود نیازمند تدابیر خاص خود بود.

صادق‌علی مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در گرگان اذعان کرد: وقوع برف و یخبندان، طوفان، حریق‌های مداوم در مناطق جنگلی گلستان و یک زلزله بالای چهار ریشتری و خسارت چند صد میلیاردی براثر برخی از حوادث یاد شده، استان را تحت‌ تاثیر خود قرار داده است.

وی ادامه داد: گزارش خسارات به کشور ارسال شده و به طور جدی پیگیر هستیم تا خواسته استان مورد توجه و عنایت مسؤولان کشور قرار گیرد.

مقدم با اشاره به آخرین وضعیت حریق در مناطق جنگلی گلستان گفت: افزایش دما، رطوبت کم، وزش طوفان و سهل‌انگاری انسانی موجب شد تا افزون بر22 نقطه از مناطق جنگلی گلستان دچار حریق شود که آخرین گزارش‌ها حاکی از مهار و اطفای حریق در استان است.

وی ادامه داد: طی چند روز از زمان حریق  در مناطق جنگلی شرق استان از جمله گالیکش و مینودشت حضور یافتم تا ضمن بررسی حریق، هماهنگی بیشتری بین دستگاه‌های اقدام‌کننده عملیاتی استان ایجاد شود.

 مقدم تصریح کرد: با توجه به شرایط جوی استان، امکان حریق افزایش یافته و بهتر است که دستگاه متولی همچنان تا عادی شدن شرایط جوی در مناطق پرخطر حضور داشته باشد.

*لزوم توجه ویژه کشور به گلستان

وی با اشاره به آخرین گزارش جوی استان افزود: با توجه به این گزارش، فردا شاهد شروع وزش باد خواهیم بود که به تبع آن بارش‌های پراکنده استان را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد که البته این شرایط جوی در بخش بارش، طی روز سه‌شنبه تداوم خواهد یافت.

دبیر شورای هماهنگی مدیریت بحران استان گلستان ادامه داد: انتظار می‌رود با بارش احتمالی باران شرایط پوشش جنگلی استان به لحاظ حریق بهتر شود و آستانه تحریک‌پذیری جنگل‌های استان کاهش یابد.

مقدم با اشاره به مشکلات اعتباری و نبود امکانات اطفای حریق اذعان کرد: در اوایل سال 1390 و 1391 امکانات خوبی برای پیشگیری و مقابله با حریق به دستگاه‌های عملیاتی و حتی معین اعطاء شد که انتظار می‌رود همچنان در شرایط کنونی بتوان مورد استفاده قرار داد.

وی تصریح کرد: با این وجود اعتقاد داریم که مشکلات سخت‌افزاری استان در این بخش به قوت خود باقی است و باید کشور نگاه ویژه‌ای به گلستان داشته باشد.

جنگل‌های گلستان همچون چوب کبریتی آماده جرقه حریق هستند و در این چنین شرایط انتظار می‌رود علاوه بر توجه مردم و رهگذران به موارد ایمنی، مسؤولان استان و کشور هم نیم‌نگاهی به مشکلات دستگاه متولی در این بخش داشته باشد.

جنگل یک سرمایه ملی و جلوه بی‌بدیل خلقت در استانی است که از بسیاری از مواهب توسعه محروم است و اگر این عرصه طبیعی را در استان از دست بدهیم، دیگر چیزی برای از دست دادن نداریم.

مسؤولان هم به جای سفرهای یک روزه به استان مجاور، بهتر است به این استان شمالی هم سر بزنند که با وجود عظمت بیشتر حادثه، با تلاش و تدابیر و سکوت خبری نگذاشت این مشکلات استانی، ملی شود تا بخواهد امتیازی از کشور دریافت کند./فارس

 

مطالب مرتبط:

راهکارهای پیروزی در انتخابات شهرستان گنبد کاووس

از رویا تا واقعیت پیوند سر انسان

تصادف کامیون با سواری در گالیکش/ سه کشته و سه مجروح

سه عامل توزیع سوخت خارج از شبکه در گنبدکاووس دستگیر شدند

از هت تریک(سه‌گانه) ترابی در تواضع و احترام تا بوسه برادریِ

آزادی 10 ایرانی زندانی در ترکمنستان از جمله ماهیگیران بازداش

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram