×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 713

Yashulilar 11تورکمن نیوز - منصور آق: جریان "آغزی بیرلیک گنگه‌شی یاشولی‌های گنبد" در انتخابات مجلس دهم و حرکت‌های مشابه در سایر حوزه‌های انتخابیه ترکمن نشین، از آغاز فعالیت آماج تهاجم‌ها، تخریب‌ها، تهمت‌ها و نشر اکاذیب بسیار قرار گرفت ولی یاشولی‌های گنبد با اتخاذ سیاست جذب حداکثری و پرهیز از ورود به هرگونه موارد اختلاف انگیز، با وجود توانمندی اعضای آن برای جوابیه، به هیچ یک از این تخریب‌ها پاسخ ندادند.

به گزارش سایت خبری تحلیلی ترکمن‌های ایران،به عنوان کوچک ترین عضو  یاشولی‌های گنبد و با اجازه از بزرگان این جریان بر آن شدم تا یک مورد از این مطالب سراسر کذب و بی اساس را که ارزش پاسخ گویی هم ندارد؛ برای تنویر افکار عمومی بررسی نمایم.
طی روزهای اخیر مطلبی تحت عنوان "نخبه کشی و مرگ چهره‌های خلاق تبعات انتخاب یاشولی‌های گنبد است. به قلم مهندس خواجه محمد نیک رفتار" در فضای مجازی از جمله سایت ترکمن سسی به طور گسترده ای منتشر شد.
در این مطلب مهندس نیک رفتار نوشته است: "بعد از موفقیت حرکت یاشولی ها در انتخابات شورای شهر، گردانندگان آن به طمع کنترل و هدایت آرا مردم در جهت انتصابات خود، می روند تا با تحمیل خود به جامعه، بنام کلمه مقدس یاشولی تمام انتخابات صنفی، فنی، سیاسی و اجتماعی را در قبضه خود گیرند."
یکی از بدترین عادات و بداخلاقی های ممکن در هر امری، نیت خوانی و پیش بینی ذهنیت ها و رفتار افراد و قضاوت بر اساس نیت خوانی ها و پیش فرض های خودساخته است. وارد کردن اتهام و استفاده از واژه هایی چون "طمع کنترل"،  "هدایت آرای مردم" و "انتصابات خود" بدون هیچ سند و مدرکی، بار حقوقی سنگینی دارد!
اگر کسی کمترین آشنایی با قوانین جاری کشور داشته باشد به پوچ بودن ادعای نویسنده پی خواهد برد.
در صورت صحت ادعای آقای نیک رفتار، قوانین جمهوری اسلامی، دستگاه های اجرایی و نظارتی کجا هستند که یک گروه خودجوش و بدون هیچ تشکیلات سازمان یافته ای بتواند و یا حتی بخواهد چنین جسارتی بکند؟ ایشان در حقیقت سلامت کارکرد همه دستگاه های اجرایی و نظارتی کشور و صحت برگزاری انتخابات را که از افتخارات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است؛ زیر سئوال برده است!
آقای مهندس اگر از الفبای سیاست آگاه بودید هیچ گاه حمایت از یک کاندیدا در انتخابات را این گونه تفسیر نمی‌کردید. مگر احزاب، گروه ها و جناح های سیاسی در تمام دنیا و ایران در همه انتخابات، لیستی از کاندیدا یا کاندیدهای مورد قبول و حمایت خود را تعیین نمی کنند؟ در همین انتخابات نیز این مورد به وفور بین گروه ها و جناح های سیاسی اصول گرا، اصلاح طلب، اعتدالیون و . . . و حتی اقوامی مثل سیستانی ها دیده و شنیده می شود ولی بدون تردید شما هدف دیگری را دنبال می کنید!
شمناً اگر یاشولی ها قدرت و توان آن را داشتند که "تمام انتخابات صنفی، فنی، سیاسی و اجتماعی را در قبضه خود گیرند"؛ طی 5/2 سال گذشته و "پس از موفقیت در انتخابات شورای شهر"، چرا هیچ اقدامی در این راستا انجام ندادند؟ مگر شورای شهر  منتخب این عزیزان نبود؟ پس چرا در امور "صنفی، فنی، سیاسی و اجتماعی" شهر هیچگاه مداخله یا حتی حضور گروهی نداشتند؟ این امور پیشکش؛ یاشولی ها حتی در بین برخی اعضای شورای شهر منتخب خود نیز آنقدر برش نداشتند که در اختلاف شورا و شهردار به توصیه های آنان برای حفظ وحدت عمل کنند!
آقای نیک رفتار می‌نویسد: "به باور بنده تبعات آن در آینده نخبه کشی، تفرقه و مرگ چهره های خلاق و مدبر است که برای کسب مناصب مدیریتی بجای کسب علم و تجربه و درایت باید در پی کسب نظر یک عده منفعت طلب باشند."
تهمت هایی مثل "نخبه کشی"، "تفرقه"، "مرگ چهره های خلاق و مدبر" و "یک عده منفعت طلب" حاکی از آن است که شما جوانی احساساتی بوده و پای بندی شما به اصول اخلاقی و دینی نیز جای بحث دارد زیرا همه اعتقادات دینی و اخلاقی خود را یک جا صرف یک ذهنیت غلط و خودساخته کرده اید.
مگر یاشولی ها کجای مدیریت های خرد و کلان کشوری نشسته اند که به زعم شما "چهره ای خلاق و مدبر برای کسب مناصب مدیریتی بجای کسب علم و تجربه و درایت باید در پی کسب نظر" آنان باشند؟
نویسنده بر این باور است که "این جریان اگر امروز موفقیت و پیروزی کسب نماید قطعا تمام امکانات و ظرفیت های کاری، استخدامی، پیمانکاری، مدیریتی و ... را در قبضه و کنترل خود خواهند گرفت. علاوه بر تصاحب رانتهای ناشی از آن ..."
آقای مهندس شما واقعاً به این نوشته خود معتقدید؟ یک رئیس جمهور هم در ایران چنین قدرتی ندارد که شما شمرده اید! حتی رئیس دولت جمهوری اسلامی ایران هم نمی تواند هر مدیری را که بخواهد در رأس وزارتخانه هایش بگمارد مگر با تصویب مجلس. آن وقت یاشولی های بی منصب و پست چگونه می توانند "تمام امکانات و ظرفیت های کاری، استخدامی، پیمانکاری، مدیریتی و ... را در قبضه و کنترل خود" بگیرند؟
شما نوشته اید:"در گنبد هر چه باشد نتیجه صندوق، یک ترکمن خواهد بود. جایی که ضمانت کاندید ترکمن محرز است ..."؛ یک نوجوان 10 – 12 ساله گنبدی که نام نماینده فعلی را شنیده باشد می تواند به درست نبودن نظریه شما شهادت بدهد ولی شما ...
در بخشی دیگر آورده اید: "تاسف بابت تمام قولهایی که به مردم دادند و عمل نکردند. حذف کمیته معیار و سنجش و منزوی کردن اعتبار آن، عدم قسم رای دهندگان بر سلامت انتخابات و اینکه از پیش کسی انتخاب شده نیست، عدم عمل به قول اعلام لیست 3 نفره برای رقابت و نهایتا ترغیب کاندیداها به شرکت در جلسه و سورپرایز خروجی یکنفره، عدم انتشار نام و سوابق و شهرت اعضای 600 نفره"
آقای مهندس از قدیم گفته اند شترسواری دولا دولا نمی شود. شما اگر جریان یاشولی ها را قبول داشتید ولی به روند برخی موارد معترض بودید یا برایتان مبهم بود حق داشتید توضیح بخواهید. ولی حق ندارید و نمی توانید از جریانی که از پایه و اساس آن را نمی پذیرید و هرگونه تهمت و بی حرمتی به اعضای آن را جایز می دانید؛ توضیح بخواهید!
اما برای تنویر افکار عمومی  اعلام می نمایم:
1-    کمیته معیار تشکیل شد و سوابق 7 نفر از 9 کاندیدایی که رزومه هایشان را تحویل داده بودند، بررسی و امتیازات آن هم در پایان مجمع یاشولی ها اعلام شد. ترکیب کمیته معیار شامل 29 نفر بود، 4 نفر از اساتید برای تهیه پیش نویس، 7 نفر یاشولی ناظر و بدون حق رأی و 18 نفر دارای حق رأی مرکب از 12 نفر نمایندگان 6 دهستان و 6 نفر از شهر بود. یاشولی ها حتی تعیین و تصویب معیارها را نیز خود انجام ندادند بلکه به نمایندگان شهر و روستا واگذار کردند و خود بدون حق رأی تنها نظارت کردند!
2-    قسم در دین مبین اسلام و به تأسی از آن در بین ترکمن ها از قداست و جایگاه بسیار بالایی برخوردار است. در گذشته یک ترکمن حاضر نبود حتی به قیمت زندگی اش قسم بخورد و برای همین همیشه می گفتند قول ترکمن به جای قسم ارزش دارد. در ثانی علما قسم خوردن در چنین موارد را جایز نمی دانند. با رعایت همه این جوانب، به جای قسم، منشور اخلاقی تعهد آوری در 5 بند تهیه و دقیقاً پیش از رأی گیری قرائت و شرکت کنندگان متعهد به انتخابی سالم شدند.
به بخشی از منشور اخلاقی اشاره می کنم:
"لذا در پیشگاه خداوند متعال، مردم بزرگوار حوزه انتخابیه گنبدکاووس و داشلی برون متعهد می شویم:
1- خداوند منان را ناظر بر اعمال خود دانسته و وظیفه سنگین یاشولی گری را بهترین شکل ممکن ادا نماییم.
2– خود را در برابر مردم شریف منطقه و وجدانمان مسئول بدانیم و انتخابی شایسته و بی طرفانه انجام دهیم.
 3- در گزینش خود منافع عموم مردم را بر خواست و نظر شخصی خود ارجح بدانیم."
در مورد معرفی 3 نفر؛ اولاً هیچ گاه و هیچ یاشولی صحبتی یا قولی مبنی بر معرفی 3 نفر مطرح نکردند و این کذب محض است. ولی از آن جایی که آغزی بیرلیک گنگشی یک جریان خودجوش و بدون ساختار و برنامه ریزی مدون قبلی بود؛ طبیعی است که اختلاف نظرهایی برای معرفی یک یا 2 کاندیدا وجود داشت. یاشولی ها با وسع نظر و درایت بالای خود حتی این مورد را هم به مردم عزیزمان تحمیل نکرده و انتخاب این مورد را هم به 600 یاشولی شهری و روستایی سپردند و از 527 رای کسب شده 311 نفر به انتخاب یک کاندیدا رأی دادند و این عین دمکراسی و احترام به جمهوریت و خرد جمعی است!
دوماً اگر قرار بر انتخاب 3 کاندیدا بود که این همه نشست و تلاش لازم نبود. آگاهان انتخاباتی واقفند که در بین 9 کاندیدای ترکمن، 3 نفر رأی بالایی خواهند داشت و بقیه با تمام احترامی که به آن ها قائل هستیم؛ در نتیجه انتخابات تأثیر چندانی نخواهند گذاشت.
انتشار نام، شهرت و سوابق 600 نفر هم اصلاً قرار نبود منتشر شود. نشر آن هم هیچ مشکلی را در نزد اذهان بهانه جو حل نخواهد کرد.
آقای نیک رفتار در ادامه نوشته: "درد آقای طیار نیست ... درد افرادی است که پشت پرده با بازی دادن مردم و ریش سفیدان شهر، خود را در یک بازی تمام برد تصور میکنند." شما که در نوشته تان کل یاشولی ها و ریش سفیدان شهر و روستا را به یک چوب رانده اید؛ چگونه در بخش پایانی دلسوز "مردم و ریش سفیدان شهر" شده اید؟ مگر 600 یاشولی از بطن همین مردم و ریش سفیدان شهر نیستند؟ این  افراد پشت پرده چه کسانی هستند که 600 نفر یاشولی از آن مطلع نیست و تنها شما می شناسید؟ آیا این توهم و ذهنیتی بیش نیست؟
ایشان باز هم نوشته: "طیار، هاشمی، پقه یا بردی پور هر کدام که انتخاب میشدند باید چهار سال منت پشت پرده یاشولی ها را بدوش بکشند و بجای تامین منافع ملت باید پاسخگوی مطالبات آنها باشند" ضرب المثلی هست که می گوید دیوانه همه را به کیش خود پندارد!
آقای مهندس در پایان آورده: "کاندیدای بیچاره مرتب دنبال ابقا یا نصب فلانی در فلان پست باشد یا دنبال مجوز فلان کارخانه و ... برای فلان یاشولی باشد. تصور آن افراد پشت پرده همین است." اولاً یک کاندیدا نمی تواند هیچ کدام از این کارها را انجام دهد چون هنوز سمتی ندارد و صرفاً نامزد نمایندگی است؛ ثانیاً در شرح وظایف یک نماینده نیز چنین اختیاری تعریف نشده است. ظاهراً شما نماینده مجلس را با پست های اجرایی مثل وزارت اشتباه گرفته اید!
به اعتقاد نگارنده جریان آغزی بیرلیک گنگشی یاشولی های گنبد با تمام کاستی ها و نقصان هایش که در یک حرکت خودجوش سازمان نایافته طبیعی است؛ در انجام وظایف خود موفق بوده و حمایت مردم از کاندیدای منتخب این حرکت در پای صندوق های آرا توفیق آن را تکمیل خواهد کرد.
وجود هجمه ها، تخریب ها، تهمت ها و افتراهای خصمانه و غیرمنصفانه بر علیه یاشولی ها، بیانگر تأثیرگذاری شدید این جریان در انتخابات مجلس دهم و هراس برخی افراد از این حرکت خودجوش مردمی است!
امید به این که اگر موافق جریانی نیستیم، مخالف و منتقدی منصف باشیم  و در مورد دیگران بر اساس حقایق قضاوت کنیم نه توهمات خود ساخته.
شبکه خبري انتخابات گلستان و ترکمن صحرا:
telegram.me/GolestanEntekhabat94
براي عضويت کليک و جوين کنيد

مطالب مرتبط:

دستگیری قاتل مادر و دختر شهرستان آق‌قلا کمتر از 12 ساعت

انتخابات و رفتار سیاسی ما

داستان آنجلیا جولی و گروه داعش که سر و صدای زیادی به پا کرد

آغاز به کار ‌نمایشگاه‌های تخصصی صنایع غذایی و بهداشتی گلستان

صادرات لبنیات به کشورهای حاشیه خلیج فارس و 4 کشور دیگر

استقبال مردم گنبدکاووس از آقچه‌لی و مسافر دو بازیکن تیم ملی

دیدگاه‌ها  

0 #2 پاسخ: آغزی بیرلیک گنگشی یاشولی‌های گنبد، نماد دمکراسی و خرد جمعی!قره باش 1394-12-05 09:28
سلام ویژه داریم خدمت مسئولین ترکمن نیوز.از این که نظرهای گوناگون را بدون تعصب ارائه می نمایید متشکریم.
به منصور آق عزیز می خواستم بگویم شما را حرمت و احترام خاص می نهیم و تاکنون نظرات و نوشته هایتان با استدلال و اکثرا متعادل و در روی دریایی آرام نشسته بودید.
حال تعجب می کنم چگونه این امواج زود گذر بر شما تاثیر گذاشت و این گونه یکسویه نظر می دهید.[
جنابعالی متاسفانه بیشتر به شعارهای یاشولی های این دوره کنبد کاووس عشق ورزیدید نه عملکردها و تقلب های آشکار و پنهان آنان .
اگر کمی تحقیق می کردید و با دید خبر نگاری پیش می رفتید به نتایج خوبی می رسیدید.
در ثانی یادتان باشد هنوز 7 اسفند را در پیش داریم.
خداوند حفظ تان نماید. قره باش.
0 #1 پاسخ: آغزی بیرلیک گنگشی یاشولی‌های گنبد، نماد دمکراسی و خرد جمعی!منصور احمدی 1394-12-05 08:55
منصور جان یوواش راق. اسفند آینگ 7 سینه قاراشایلی.بو گون لرده گچر گیدر.میدان همه کیشا گرگدیر.

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram