×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 713

Asadi02تورکمن نیوز - الله‌یار اسعدی کارشناس و فعال سیاسی:

انتخاب خوب = تضمین امنیت و آرامش

نظام انتخاباتی باید تمام مولفه‌های استقرار و ایجاد وحدت ملی در یک کشور علی‌رغم وجود گسل‌های قومی، مذهبی و نژادی را داشته و برآیند آن تقویت حاکمیت ملی و تامین حقوق و آزادی‌های شناخته‌شده امروزی مردم باشد. تحقق بستری برای رقابت سالم و عادلا‌نه بر مبنای شایسته‌سالا‌ری و عدم دخالت دست‌اندرکاران اجرا و نظارت در جهت‌گیری آرای مردم به منظور گسترش مشارکت همگانی، رکن اصلی ایجاد و تحکیم وحدت ملی است.

همواره برگزاری انتخابات سالم و مطلوب مورد تاکید مسئولان و سیاستگزاران و مجریان انتخابات و مهمتر از همه مردم است. انتخابات سالم، انتخاباتی است که لایه های گوناگون جریان حاضر در عرصه سیاست در آن به رقابت بر سر کسب کرسی های مجلس به رقابتی سالم بپردازند؛ زیرا انتخاباتی آزاد و سالم و عادلانه خوانده می شود که احزاب و تشکلهای مختلف، با گرایش سیاسی متناسب با نظام سیاسی آن کشور بتوانند در شرایط یکسان نامزدهای خود را معرفی کنند و برای شرکت در انتخابات، از شرایط و تسهیلات مساوی و عادلانه بهره مند باشند.

بنابراین می توان ویژگی های نظام مطلوب انتخاباتی که پاسخگوی مطالبات مردم در یک نظام مردم سالا ر باشد را اینگونه دسته بندی کرده و معرفی نمود:

۱) یک نظام انتخاباتی باید تمام مولفه‌های استقرار و ایجاد وحدت ملی در یک کشور علی‌رغم وجود گسل‌های قومی، مذهبی و نژادی را داشته و برآیند آن تقویت حاکمیت ملی و تامین حقوق و آزادی‌های شناخته‌شده امروزی مردم باشد. تحقق بستری برای رقابت سالم و عادلا‌نه بر مبنای شایسته‌سالا‌ری و عدم دخالت دست‌اندرکاران اجرا و نظارت در جهت‌گیری آرای مردم به منظور گسترش مشارکت همگانی، رکن اصلی ایجاد و تحکیم وحدت ملی است.

 

۲) یک نظام انتخاباتی مطلوب باید به ‌گونه‌ای سازماندهی شده باشد که برای تمام مردم آن کشور با توجه به بافت اجتماعی - فرهنگی آن جامعه قابل شناخت، قابل درک و کارایی باشد. روش‌های پیچیده در مراحل مختلف انتخابات علا‌وه بر کاهش مشارکت، عدم اعتماد عمومی را نیز به دنبال خواهد داشت. زمان، مکان، ابزار‌ها و نحوه اخذ رای از مردم بایستی به گونه‌ای باشد تا ضمن سرعت در رای‌گیری دقت لا‌زم و کیفیت مطلوب کار را نیز تامین کرده و اعتماد عمومی را افزایش دهد.

 

۳ ) احزاب و گروه‌های سیاسی قوی و کارآمد و منسجم در یک کشور محوری‌ترین عوامل تقویت و کارآمدی یک نظام انتخاباتی هستند.

بنابراین در این نظام باید برگزاری انتخابات را به گونه‌ای طراحی نمود تا صحنه رقابت شفاف و عادلا‌نه برای احزاب سیاسی و گروه‌های اجتماعی تاثیرگذار فراهم شده و سازوکار نظارت برای آنان ایجاد شود. میزان تاثیرگذاری احزاب و نهادهای مدنی و سازمان‌های غیردولتی در یک نظام مردم‌سالا‌ر نیز در فرآیند انتخابات کاملا‌ حیاتی و تعیین‌کننده بوده و مدیران انتخاباتی باید شرایطی را فراهم کنند تا مردم احساس نمایند که واقعا رای آنها تعیین‌کننده درآینده و سرنوشتشان خواهد بود.

۴ ) یک نظام انتخاباتی مطلوب بایستی قابل انعطاف بوده و متناسب با تغییر شرایط سیاسی، اجتماعی و فرهنگی آن جامعه و خواست کنش‌گران سیاسی عکس‌العمل مثبت و مناسب نشان دهد.
تغییرات نسل‌ها و گسل بین اقوام و فرهنگ‌ها، تغییر شرایط و ملا‌حظات سیاسی و امنیتی یک کشور، بحران‌های اقتصادی و حوادث طبیعی اقتضا می‌کند که مدیران و برنامه‌ریزان یک نظام انتخاباتی امکان ایجاد تغییرات در فرآیند انتخابات با حفظ اصول مردم‌سالا‌ری و عدم وارد شدن خدشه به حاکمیت و وحدت ملی را داشته و این تغییرات را کاملا‌ قانونمند انجام دهند، به گونه‌ای که افکار عمومی در این رابطه کاملا‌ توجیه شده و تغییرات به‌وجود‌آمده را بازی سیاسی‌ای که برای حفظ منافع حزب یا گروهی طراحی شده باشد تلقی ننمایند.
۵ ) یک نظام انتخاباتی مطلوب بایستی در راستای رشد مولفه‌های توسعه‌پایدار در یک کشور طراحی و سازماندهی شود. برنامه‌ریزی و اجرای انتخابات در یک نظام سیاسی مردم‌سالا‌ر نباید نتیجه‌ای جز سرعت دادن به روند توسعه متوازن و همه‌جانبه و رشد کشور به ارمغان بیاورد. عدم تامین حقوق همه اقشار مردم، اقوام، احزاب و نهادهای مدنی و نبود فرصت برابر در رقابت و منازعه سیاسی ممکن است هفته‌ها و حتی ماه‌ها باعث بروز بحران‌های اجتماعی، سیاسی و امنیتی شده و فرآیند توسعه آن کشور را به لحاظ فیزیکی با تاخیر و مانع مواجه کرده و در بلندمدت به دلیل تاثیرات مخرب روحی- روانی، آثار زیانبار انسانی را به دنبال داشته و بی‌اعتمادی گسترده نسبت به حکومت و دولت و نهایتا سست شدن پایه‌های وحدت ملی و حاکمیت ملی را ایجاد نماید.

توجه به این نکته ضروری است که رقابت‌های انتخاباتی فقط ابزار و ساز و کاری برای انتخاب رئیس‌جمهور یا اعضای قوه مقننه نیست، بلکه ابزاری برای مدیریت رقابت و منازعات درون یک جامعه نیز می‌باشد و باید این را در نظر داشت که به هنگام ایجاد هر نهاد یا نظام سیاسی حتما باید به گونه‌ای عمل شود که از تنش‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی آن جامعه کاسته شده و این اختلا‌فات و رقابت‌ها طوری مدیریت شود که حاصل جمع آن حاوی تضمین منافع بازیگران صحنه رقابت‌و در عین حال تقویت پایه‌های حاکمیت ملی کشور باشد./باران شمال

مطالب مرتبط:

آق قلا، بندرگز و مینودشت یه عنوان شهرستان های سبز گلستان انت

اولین پزشک زن ترکمن و نخستین نماینده مجلس ترکمن‌ها

پنج هزار و 245 مسافر نوروزی درمدارس گنبدکاووس اسکان یافتند

استقبال گردشگران از طرح آرامش بهاری در گلستان

بیماری‌های قلبی عروقی، تنفسی، سرطان و دیابت دلیل اصلی مرگ و

ملی‌پوش ساحلی: پخش مسابقات والیبال ساحلی از صدا و سیما باعث

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram