×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 713

Entekhabatتورکمن نیوز- عبدالمناف آق‌ارکاکلی: رویدادهای تاثیرگذار اجتماعی مدرن و سنتی چون انقلاب‌های اجتماعی زمانی به نتیجه رسیده‌اند که مردم از روشنفکران خود جلوتر حرکت کرده و برای تغییر وضعیت اجتماعی،سیاسی و اقتصادی خود جنبش‌های وسیع در سطح جامعه به راه انداخته‌اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تورکمن نیوز، انتخابات از مسائلی است که سیاستمداران و جامعه‌شناسان از منظرهای چند بعدی به آن توجه می‌کنند. درکشور ما پس از انقلاب اسلامی ایران تقریبا سالانه یک انتخابات در کشور برگزار شده است که شاید بزرگترین پیام آن توجه مسئولین نظام به مردم سالاری دینی و همراهی توده‌های مردم با نظام است که در رسانه‌های بیگانه هم توجه ویژه‌ای به آن می‌گردد.
انتخابات در میان اقشار مختلف یک جامعه نمایانگر عقاید سیاسی، مذهبی، گرایشات اقتصادی، قومی و اجتماعی یک قوم، اقلیت و ملیت است.
بنظر بیشتر کارشناسان، انتخابات در دو شکل اساسی خود را نشان می‌دهد: تعیین قانونگذاران و سیاستگذاران مملکت از طریق انتخاب سیاستمداران و به تبعیت از آن سیاست عمومی کشور در داخل و دوم تنظیم  روابط دیپلماتیک بین‌المللی کهبر این اساس  از نحوه انتخاب و رفتار مردم یک کشور در انتخابات می‌توان سطح شعور سیاسی مردم را سنجید.
منطقه ترکمن صحرا نیز با توجه به مسائل خاص سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و از همه مهمتر اقتصاد خویش رفتارهای سیاسی خاص خود را دارد.
در عموم انتخاباتی که در سطح کشور و حتی کشورهای دموکراتیک دیگر برگزار می‌شود انتخابات به دو روش فردی و گروهی جلوه نمایی می‌کند.
تجربه نشان داده است که انتخابات در ترکمن صحرا فردی و فاقد خصیصه گروهی است. بدین معنا که ملاک‌هایی چون گرایشات سیاسی به احزاب مختلف کشور و تبعیت از فعالان انتخاباتی در آن دیده نمی‌شود یا کم رنگ تر از حدی است که بتوان اشاره‌ای به این نکته کرد. (البته در این زمینه باید گفت که انتخابات در منطقه ما در رقابت‌های ریاست جمهوری کاملا از فضای ملی و سیاسی تاثیر می‌گیرد اما در زمینه انتخابات مجلس و شوراها این تاثیر به حداقل می‌رسد)
اقوام و اقلیت‌ها دغدغه‌ها و مطالبات خاص خویش را دارند و برای آنان فرستادن فردی از جنس خودشان برای پیگیری این مطالبات مهم‌تر از راهی کردن فردی با گرایشات خاص سیاسی به بهارستان است، از سویی دیگر بنظر برخی کارشناسان حوزه سیاست یک سیاستمدار بدون حزب همچون فردی بی شناسنامه است.
ترکمن‌ها نیز دغدغه‌ها و مطالبات خاص خویش را در امور فرهنگی و اجتماعی و از همه مهم‌تر آبادانی منطقه دارند. در هر دوره انتخابات مجلس نیز کاندیداهای مجلس پشت تریبون وعده‌های بی‌شماری به مردم منطقه می‌دهند که در بسیاری از موارد اثری از پیگیری مشاهده نمی‌شود و بیشتر رزومه نمایندگان مجلس ما در حد آسفالت روستا، طرح هادی و امثال مشابه است.
برای فعالان و خواص ترکمن پیگیری مطالباتی چون زبان مادری، بومی گزینی استخدام‌ها، دخالت در انتصابات ادارات و امثال مشابه از ملاک‌های نماینده شایسته است که سخن از صحت یا نادرستی موارد فوق بر عهده کارشناسان مسائل سیاسی و جامعه شناسان است.
خواص قوم ترکمن به تبعیت از آرمان‌های خویش روی به معرفی نمودن کاندیدایی می‌کنند که اغلب اوقات با دو مشکل اساسی مواجه می‌شوند. اولا عدم راهیابی و رای پایین کاندیدای خویش در ثانی در انتخابات گذشته مشاهده شده است که برخی کاندیداها با قول پیگیری مطالبات، حمایت برخی از افراد را سمت خود جذب می‌کنند و در طول نمایندگی چهارساله خویش حتی یکبار هم به تماس خواص پاسخی نمی‌دهند.
هرگونه بیاندیشیم و مثبت به انتخابات نگاه کنیم نمی‌توانیم برخی اختلافات خواص و عامه مردم را کتمان کنیم. برخی از مردم به فعالان انتخاباتی به چشم افراد منفعت طلب نگاه می‌کنند.
درباره ملاک‌های انتخاب کاندیداها توسط فعالان انتخاباتی، یاشولی‌ها و یاشولی نماها نیز باید گفت این عزیزان در انتخاب خویش (تاثیرگذاری این انتخاب در میان عامه مردم منظور نیست) باید از پیش زمینه‌های قوی چون حزب، طایفه، خصومت‌های قبلی، گرایشات قبلی به کاندیدایی خاص، منفعت شخصی به دور مانند، چرا که برای مردم حزب و طایفه مهم نیست.
مردم ما صرفا یک نیروی بومی که کرسی مجلس را اشغال کند نمی‌خواهند آنان فردی صادق و امین می‌خواهند. در ثانی درباره رفتار سیاسی ما دیگران نیز نظر می‌دهند و بسیاری از موارد بی‌کفایتی نمایندگان انتخاب شده را معادل بی‌کفایتی فعالان انتخاباتی ترکمن قلمداد می‌شود.
با توجه به اختلاف نظرات میان خواص و عامه مردم و ادعای برخی مدعیان در تاثیرگذاری، تشکیل اتاق فکری متشکل از همه طوایف به طور مساوی، اقشار مختلف، همفکران و مخالفان کنار هم ضروری بنظر می‌رسد. چرا که با تشکیل این گونه اتاق فکرها علاوه بر اینکه رفتار سیاسی ما لحظه‌ای نخواهد بود و برنامه‌های بلند مدت خویش را دنبال خواهیم کرد و با این تمهید دست رانت خواران و فرصت‌طلبان از جامعه ترکمن قطع خواهد شد.

http://www.turkmensnews.com/

مطالب مرتبط:

پرداخت بیش از ۶۰ میلیارد ریال به شهرداری‌های گنبدکاووس و ای

تجلیل از کشاورزان و تولید کنندگان برتر کشور / تصاویر

بیشترین آسیب برف و یخبندان به محورهای روستایی استان

شاعر بزرگ ترکمن، روحانی و از جرگه طلاب بوده است

فصل‌نامه فراغی شماره 58 چاپ و منتشر شد

برخی تصور می‎کنند که هنر و ارزش‎ها با هم در تضادند

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram