80 اثر تاریخی، طبیعی و معنوی گنبدکاووس ثبت ملی شده استاخبار میراث فرهنگی- ترکمن نیوز- رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گنبدکاووس درشرق گلستان می گوید که تاکنون ۸۰ اثر تاریخی، طبیعی و معنوی این شهرستان در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، به نقل از ایرنا، مریم آق آتابای اظهار کرد: آثار تاریخی، طبیعی و معنوی گنبدکاووس از سال ۱۳۱۰ تاکنون در فهرست ملی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور ثبت شده است.
وی افزود: از آثار ثبت شده گنبدکاووس در فهرست ملی سازمان میراث فرهنگی تنها یک اثر آن یعنی ‘گنبد قابوس’ که بلندترین برج آجری جهان نیز می باشد، دهم تیر ۱۳۹۱ در فهرست سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) ثبت جهانی شده است.
آق آتابای اضافه کرد: برج آجری قابوس که از آثار به جا مانده از دوره آل زیار است، نخستین اثر و بنای تاریخی این شهرستان است که ۱۵ دی سال ۱۳۱۰ به شماره ۸۶ در فهرست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ثبت ملی شد.
وی تصریح کرد: پس از ثبت برج آجری قابوس، شهر تاریخی جرجان و دو تپه دوره اسلامی در سال ۱۳۴۶ و در ادامه ‘گبری قلعه’ از آثار دوره ساسانی گنبدکاووس درسال ۱۳۵۳ ثبت ملی شدند.
رییس اداره میراث فرهنگی گنبدکاووس ادامه داد: بقیه آثار تاریخی، طبیعی و معنوی این شهرستان از جمله دیوار دفاعی جرجان متعلق به دوره ساسانی و دیگر آثار آن از سال ۱۳۷۸ تا الان در فهرست آثار ملی ثبت شده است.
آق آتابای گفت: از مجموع آثار ثبت ملی شده گنبدکاووس ۱۱ اثر در سال جاری ثبت ملی شده که ساختمان مرکز بهداشت و دانشگاه فرهنگیان، محراب امامزاده یحیی بن زید (ع) و چند تپه تاریخی از جمله این آثار می باشد.
وی اضافه کرد: علاوه بر این، ثبت ملی ۱۱ تپه تاریخی دیگر گنبدکاووس نیز در دستور کار قرار دارد که مراحل اولیه آن انجام شده و به احتمال زیاد درسال آینده ثبت ملی می شود.
آق آتابای با تاکید برضرورت صیانت و حفاظت از آثار تاریخی، طبیعی و معنوی توسط آحاد مختلف مردم، تصریح کرد: این آثار که نشان دهنده تاریخ و فرهنگ مردم این دیار و به نوعی میراث گذشتگان است، بایستی برای نسل های آینده به یادگار بماند.

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۲:۳۳

۱۶ دی ۱۳۹۷

کد خبر :

43293

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک