300 میلیارد تومان اعتبار برای مرمت و بهسازی آب بندان های گلستانگلستان-ترکمن نیوز-  مدیر آب و خاک جهادکشاورزی استان گلستان گفت: بر اساس تفاهم نامه ای که بین استانداری گلستان، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان برنامه و بودجه کشور به امضاء رسید، ۵۷۱ آب بندان در سطح استان گلستان طی دو سال با اعتبار ۳۰۰ میلیارد تومان لایروبی، مرمت و بهسازی خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن های ایران،  محمدتقی کمال ‎غریبی با حضور در دفتر خبرگزاری ایسنا اظهار کرد: با پیگیری های صورت گرفته، تفاهم نامه مرمت و بهسازی ۵۷۱ آب بندان در سطح استان با اعتبار ۳۰۰ میلیارد تومان فی ما بین وزیر جهادکشاورزی و معاونین، رئیس سازمان مدیریت و برنامه بودجه کشور، استاندار گلستان، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، رئیس جهادکشاورزی استان و مدیر آب وخاک جهاد کشاورزی استان به امضاء رسید. در این تفاهم نامه مقرر شد این اعتبار طی دو سال به صورت ۵۰ درصد از اعتبار ملی و ۵۰ درصد از اعتبارات استانی و با مشارکت بهره برداران تامین شود.

وی افزود: آب بندان هایی که نیاز به مرمت و بازسازی، ایستگاه پمپاژ، شبکه برق ۲۰۰ کیلو ولت و کانال های آبرسان ورودی و خروجی که در سنوات قبل بر اثر سیل یا موارد دیگر تخریب شدند، مشمول این طرح می شوند.

کمال غریبی تصریح کرد: بر اساس پیش بینی های وزارت نیرو سالانه حدود ۸ میلیارد متر مکعب بارش باران در دسترس است و روان آب کنترل شده به جز تبخیر و مصارف دیگر حدود ۵۰۰ میلیون مترمکعب است که با احداث و مرمت و بهسازی آب بندان ها می توان از این منابع آب سطحی استفاده بهینه کرد.

مدیر آب و خاک جهادکشاورزی استان گلستان بیان کرد: با احداث و توسعه آب بندان ها می توان نسبت به تامین آب مورد نیاز جهت آبیاری کامل محصولات تابستانه همچون سویا، پنبه و آفتابگردان به حجم ۲ هزار متر مکعب برای هر هکتار اقدام کرد. این کار باعث جلوگیری از کاهش عملکرد محصولات کشاورزی، افزایش ارزش افزوده و جایگزینی منابع آب سطحی با منابع زیر زمینی در جهت کاهش برداشت از سفره های آب زیر زمینی خواهد شد. از آب بندان ها برای پرورش ماهی، گردشگری و غیره که باعث اشتغال زایی می شود هم می توان استفاده کرد.

وی به شکل گیری مدیریت مشارکتی آب و ایجاد تشکل ها در روستاهایی مانند محمدآباد گرگان و شفیع آباد رامیان اشاره و خاطرنشان کرد: در روستای شفیع آباد در سال ۹۶ عملیات یکپارچه سازی اراضی در سطح ۸۰ هکتار، سیستم آبیاری تحت فشار تیپ در سطح ۲ هزار هکتار، خطوط انتقال آب با لوله به اندازه ۴ کیلومتر و تامین آب اراضی شیب دار در سطح ۱۷۰ هکتار به صورت مدیریت مشارکتی آب و لایروبی و مرمت آب بندان ۲۰ هکتاری با مشارکت بهره برداران آغاز شد و تا پایان سال به اتمام می رسد.

کمال غریبی یادآور شد: این کار به عنوان یک طرح یکپارچه و به صورت الگویی است که با توجه به تغییرات اقلیم و در راستای استفاده از منابع آبی قرار است چندین سایت مانند شفیع آباد و محمد آباد در دستور قرار گیرد.

۱۶۰ رشته قنات در استان دایر است

وی بیان کرد: ۳۴۴ رشته قنات در سنوات گذشته در استان وجود داشته که هم اکنون ۱۶۰ رشته قنات دایر است. مابقی به دلیل سیل و یا توسط عوامل دیگر از جمله انسانی تخریب شده و برخی نیز به صورت فصلی شده اند که با پیگیری های صورت گرفته، اعتبارات ملی برای احیاء قنوات در نظر گرفته شده است.

مدیر آب و خاک جهادکشاورزی استان گلستان یادآور شد: از این محل سالانه ۱۵ رشته قنات در دستور کار مدیریت استان قرار گرفته و ۵ رشته از منابع استانی که امیدواریم با کمک بهره برداران بتوان سالانه ۲۰ رشته قنات را در استان احیاء و مدیریت کرد.

بهره برداری از ۳۴ هزار هکتار زهکشی در دهه فجر امسال

کمال غریبی در ادامه گفت: از سال ۹۵ مطالعات ۲۲ هزار هکتاری زهکشی اراضی در شهرستان های بندر ترکمن و گمیشان آغاز شده و عملیات اجرایی آن از سال ۹۶ آغاز شده است که در دهه فجر سال گذشته با حضور مسئولین ۱۲ هزار هکتار تحویل بهره برداران شد و ۲۰ هزار هکتار هم در دهه فجر امسال در منطقه گمیشان و آق قلا به بهره برداران تحویل داده می شود.

وی افزود: همچنین عملیات اجرایی ۱۰ هزار هکتار زهکش زیر زمینی پایاب سد گلستان نیز در دهه فجر امسال به بهره برداران تحویل داده می شود.

مدیر آب و خاک جهادکشاورزی استان گلستان تصریح کرد: مطالعات ۳۴ هزار هکتاری زهکشی شهرستان های گمیشان و آق قلا هم در صورت آماده شدن اسناد مناقصه در نیمه دوم سال ۹۷، تامین اعتبار و عملیات اجرایی آن آغاز می شود.

کمال غریبی بیان کرد: علاوه بر زهکشی شمال استان، برنامه زهکشی در اراضی جنوبی که ماندابی وجود دارد در سطح ۴ هزار هکتار در شهرستان های گرگان، علی آباد کتول، بندرگز و آزادشهر با پیشرفت فیزیکی ۲۵ درصد در حال اجرا است که در صورت عدم پیش آمد مشکلات اجتماعی، ‌امیدواریم بتوانیم در دهه فجر امسال تحویل بهره برداران بدهیم.

وی تصریح کرد: EC آب خروجی از زهکش های جنوب زیر ۲ هزار است و طبق بر آورد مشاور ماهانه ۷۷ میلیون متر مکعب به صورت سالانه در سطح ۷۵ هزار هکتار در اراضی جنوبی تامین آب می شود که می توانیم با مدیریت صحیح، از این آب های سطحی به جای آب های زیرزمینی استفاده بهینه کنیم و این آب ها را به سمت آب بندان ها هدایت و در طول فصول بهار و تابستان استفاده کنیم.

مدیر آب و خاک جهادکشاورزی استان گلستان اظهار کرد: ردیف اعتبارات ملی برای تامین و انتقال آب اراضی شیب دار از سال ۹۵ با پیگیری های فراوان برای استان در نظر گرفته شده است که چندین سایت مانند تیل آباد، آق تقه، کرند، فارسیان، شفیع آباد، دهه محمد آباد و توسکستان در سطح ۲۵۰۰ هکتار در فاز اول در دست اجرا است که با اتمام این پروژه ها، فازهای بعدی آغاز خواهد شد.

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۰:۴۲

۱۳ آبان ۱۳۹۷

کد خبر :

39562

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک