5 مجتمع با نیاز اعتبار 500 میلیارد برای آبرسانی روستاهای گنبد کاووس عملیاتی شد

فدایی آب فاضلاب 300x203 - 172 روستا و یک شهر تحت پوشش آبفای روستای شهرستان گنبد کاووس استاخبار گنبد کاووستورکمن نیوز مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان گنبد کاووس از اجرایی شدن ۵ مجتمع آبرسانی روستاهای گنبد کاووس خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران،  حسن فدایی در گفت و گو اختصاصی با خبرنگار ترکمن نیوز اظهار داشت: ۵ پروژه آبرسانی روستایی شامل مجتمع فجر که بزرگترین پروژه آبرسانی در سطح روستاها است و ۴ مجتمع آشوربای، انقلاب، شهید رجایی و شیرآباد با همکاری شهرستانهای همجوار در حال عملیات است.

وی افزود: پروژه در حال اجرای این مجتمع های آبرسانی که با همکاری شهرستانهای همجواری در حال اجرا است اعتباری بالغ بر ۵۰۰ میلیارد ریال از منابع ملی و استانی جهت تکمیل نیاز دارد.

وی افزود: شهرستان گنبد کاووس به لحاظ وسعت بزرگترین شهرستان استان گلستان است و دارای ۱۷۲ روستا و یک شهر دارای کد با جمعیتی بالغ بر ۱۹۶ هزار و یکصد شصت و پنج نفر با تعداد ۵۲ هزار و یکصد و چهل خانوار در ۱۳۵ روستای بخش مرکزی و ۳۵ روستا و یک شهر در بخش محروم مرزی داشلی برون است.

فدایی تصریح کرد: روستاهای تحت پوشش آبفای این شهرستان ۱۳۸ روستا بوده و از این تعداد ۱۲۱ روستا از بخش مرکزی و ۱۷ روستای دیگر در بخش داشلی برون می باشد که جمعیتی بالغ بر ۱۴۵ هزار و ۳۶۹ نفر و ۳۸ هزار و ۹۲۱ خانوار تحت پوشش آب و فاضلاب روستای شهرستان گنبد کاووس است.

مدیر آب و فاضلاب روستای در ادامه گفت: ۱۰ روستای اقماری (حاشیه شهر) گنبد کاووس نیز جزو روستاهای تحت پوشش این شهرستان میباشند.

فدایی در ادامه گفت و گو با اشاره به وجود ۲۴ روستای دارای کد اما فاقد پوشش آب افزود: ۳ روستا در بخش مرکزی و ۲۱ روستای بخش داشلی برون با وجود اینکه دارای کد روستایی هستند اما خارج از پوشش شبکه آب و فاضلاب روستایی گنبد کاووس هستند.

وی در تکمیل این موضوع افزود: این روستاهای فاقد پوشش آب دارای کد ۲ هزار و ۸۸۲ خانوار و جمعیتی بالغ بر ۱۲ هزار و ۳۶۹ نفر و مشترکین روستاهای تحت پوشش آب ۳۳ هزار و ۲۰۰ نفر هستند.

حسن فدایی با اشاره به فعالیت های صورت گرفته افزود: چاه مجموعه آبرسانی ساری بخش با ۴ روستا و مجموعه آبرسانی روستای محمد ایمر با ۴ روستا همچنین تجهیز ۷ حلقه چاه در مجتمع فجر، نوار مرزی در حال اجرا است.

یاشار نیازی حسن فدایی گفتگو

مدیر آب و فاضلاب روستای با اشاره به عملیات آبرسانی روستاهای مرزی شهرستان گنبد کاووس گفت: در روستای مرزی کرند آب شیرین کن با روش RO جهت تامین آب شرب با کیفیت روستاهای کرند و هوتدن در حال انجام است و برای پمپاژ آب از روستای کرند به مخزن هوتدن به طول ۷ کیلومتر خط لوله در حال احداث می باشد.

وی افزود: شبکه توزیع آب درون روستای هوتدن به طول ۱۴ کیلومتر و توسعه شبکه توزیع روستایی کرند به طول ۴ کیلومتر با استاندارد سازی ۵۰۰ واحد انشعاب در حال تکمیل و بهره برداری است.

فدایی گفت: احداث خط انتقال آب از روستای ترشکلی به خیر خوجه نجف و خیر خوجه سفلی به طول ۱۶ کیلومتر، احداث شبکع توزیع روستایی خیر خوجه نجف و سفلی به طول ۱۰ کیلومتر و احداث و تجهیز ایستگاه پمپاژ ترشکلی در حال تکمیل است.

وی تصریح کرد برای افزایش ظرفیت انتقال آب به روستاهای نوار مرزی پروژه ۲ هزار مترمکعبی چاه شماره ۳ در حال انجام است و مخزن ۳ هزار متر مکعبی روستای کسگن قوجق نیز در حال تکمیل می باشد، همچنین ایستگاه پمپاژ روستای آبادان تپه تجهیز شده و ۷۵۰ متر خط انتقال لوله ملک علی تپه اصلاح شده است.

فدایی افزود: احداث خط انتقال آب از روستای ملا علی تپه به روستای عوض حاجی به طول ۳ هزار و ۳۰۰ متر و احداث خط انتقال از روستای اراز محمد آخوند تا سمبه مختوم و آرتیق مختوم و قول حاجی و همچنین عملیات تکمیلی مخزن ۱۰ هزار متر مکعبی فجر یک و تکمیل خط پمپاژ چاه در مرحله مناقصه و  پیگیری برای تعیین پیمانکار و عقد قرارداد است.

وی تصریح کرد: خط انتقال روستای قورپیلجه تا خط انتقال روستای دیکجه به طول ۲٫۵ کیلومتر در حال اجرا است همچنین مجوز حفر چاه برای مجموعه آبرسانی روستای کوچک خرطوم و ایمر محمد قلی آخود اخذ شده که با تامین اعتبار عملیاتی خواهد شد.

مدیر آب و فاضلاب روستای شهرستان گنبد کاووس در ادامه با اشاره به خوب بودن کیفیت آب روستاها افزود: آب شرب روستاها به لحاظ کیفیت هیچ مسئله ای ندارد و مطابق استاندارد جهانی است.

وی افزود کارشناسان شبکه بهداشت و کارشناسان کنترل کیفی شرکت آب و فاضلاب روستایی به طور مداوم در حال نمونه گیری و آزمایش کیفیت آب هستند.

فدایی در خصوص منابع تامین آب شر روستاها اظهار داشت: آب شیرین از ۵۴ حلق چاه در محدوده روستاهای شهرستان تامین می شود و آب شیرین پس از استحسال به مخازن هوایی و زمینی منتقل و پس از کلر زنی و کنترل کیفیت به شبکه توزیع روستاها وارد می شود.

وی با اشاره به عوامل مختلف در کاهش منابع آب شرب افزود: در روستاهای مختلف شهرستان با توجه به کاهش بارندگی افت سطح دینامیکی چاهها، برداشت بی رویه از آبهای زیرزمینی توسط کشاورزان، احداث چاه های غیر مجاز، وجود دام و دامداری های زیاد روستای که بیش از ۳۸۵ هزار رأس دام سبک و سنگین را شامل می شود از مجموعه عوامل کاهش آب شرب در روستاها میباشد که باعث تنش در بیش از ۴۰ روستا شده و عامل جیره بندی آب در روستاها است.

خبرنگار: یاشار نیازی

 

 

 

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۲۰:۱۸

۰۷ مرداد ۱۳۹۷

کد خبر :

29892

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک