17 مدرسه در گلستان تا اول مهر به بهره برداری می رسدتورکمن نیوز:  استاندار گلستان با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای بازسازی واحدهای آموزشی در مناطق سیل زده استان گفت: با اقدامات صورت گرفته و برنامه ریزی های انجام شده، هیچ دانش آموزی در مناطق سیل زده استان بدون مدرسه نخواهد ماند.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛   هادی حق شناس شامگاه پنجشنبه ۲۱ شهریور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه ۲ سیما، اظهار کرد: از ۳۳۶ واحد آموزشی آسیب دیده در مناطق سیل زده استان، تعمیرات ۲۱۱ واحد به اتمام رسیده و از ۲۴ مدرسه که صددرصد تخریبی بودند ۱۷ مدرسه در دست احداث است که تا اول مهر به بهره برداری خواهند رسید.

وی افزود: مدارس تا ۶ کلاسه برای شروع سال تحصیلی مشکلی نخواهند داشت و فقط چند واحد آموزشی ۲۴ کلاسه داریم که تا پایان سال به بهره برداری خواهند رسید.
استاندار گلستان با اشاره به احداث واحدهای مسکونی و اسکان برخی از مردم در چادرها گفت: در دو شهرستان گمیشان و آق قلا در مجموع ۳۰ خانوار روزها در چادر اسکان دارند که ساخت واحدهای مسکونی آنها در اولویت است و تا قبل از شروع فصل سرما تحویل خواهد شد.
دکتر حق شناس با اشاره به اتمام تعمیرات واحدهای مسکونی، تصریح کرد: از ۷۴۰۰ واحد احداثی، ۴۷۷۳ واحد پی کنی، ۳۴۴۸ واحد فونداسیون، ۲۰۰۰ واحد ستون گذاری، ۶۵۹ واحد اجرای سقف و ۳۹۳ واحد دیوارچینی انجام شده و امیدواریم تا پایان سال واحدهای پی کنی شده به مردم تحویل داده شود.
وی گفت: حدود سه هزار واحد مسکونی که هنوز پی کنی انجام نشده به دلیل عدم مراجعه مالکان، مشکلات اسناد، میراث فرهنگی، زمین و …. بوده است که طی چند هفته آینده مشکلات بخش عمده آنها رفع خواهد شد.
استاندار گلستان با اشاره به پرداخت خسارات در بخش کشاورزی اظهار کرد: طبق برآوردهای سازمان فضایی ایران، حدود ۷۵ هزار هکتار از اراضی آسیب دید که حدود ۶۰ هزار هکتار قطعی شده و حدود ۹۰ میلیارد تومان خسارت پرداخت شد و ۱۵ هزار هکتار باقی مانده نیز به محض تعیین تکلیف میزان خسارت، پرداخت خواهد شد.
دکتر حق شناس با اشاره به اقدامات پیشگیرانه در بروز سیلاب های مشابه، اظهار کرد: ۳ اقدام بزرگ در راستای پیشگیری از بروز خسارات سیلاب در استان در حال انجام است.
وی زهکشی اراضی کشاورزی، بهره برداری از مخزن سد نرماب و لایروبی رودخانه های استان را سه اقدام اساسی استان در راستای پیشگیری از بروز خسارات سیلاب عنوان کرد و افزود: زهکشی ۳۰ هزار هکتار از اراضی از دو ماه گذشته توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا آغاز شده و در حال انجام می باشد.
وی افزود: سد نرماب که عملیات اجرایی ان از سال ۹۰ آغاز شده و ۷۵ پیشرفت فیزیکی دارد، برای تکمیل نیاز به اعتبارات داشت که در سال جاری ۸۵ میلیارد تومان اعتبار به آن اختصاص داده شده بود و با پیگیری های انجام شده ۱۳۰ میلیارد تومان دیگر نیز از سوی دولت تخصیص داده شد و امید داریم تا پایان سال، مخزن اصلی سد که حجم آبگیری آن معادل سه سد دیگر استان است به بهره برداری برسد.
استاندار گلستان خاطرنشان کرد: از مجموع ۴۵۰ کیلومتر رودخانه اصلی استان ۱۷۰ کیلومتر لایروبی شده و مابقی نیز در حال انجام می باشد.

 

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۶:۰۵

۲۲ شهریور ۱۳۹۸

کد خبر :

61334

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک