17 سال و 345 روز بعد از تولد صیادمنش/ سبقت از عزت‌اللهـــی، انصاری‌فرد، آزمون و کیــــافوتبال-تورکمن نیوز:  ایران ورزشی نوشت: عطش بالای اللهیار برای پیشرفت و فرصت چنددقیقه‌ای برای عرض اندام در ترکیب ایران، نخستین گل ملی او را نیز به‌همراه داشت؛ گلی که باعث شد رکوردها جابه‌جا شوند و صیادمنش به عنوان جوان‌ترین گلزن تاریخ تیم ملی چنگ بزند. او البته نخستین بازیکن دهه ۸۰ فوتبال ایران است که در تیم ملی بازی کرده و گل هم زده.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛قبل از اللهیار، رکورد جوان‌ترین گلزن تاریخ تیم ملی در اختیار سعید عزت‌اللهی بود؛ هافبک کلیدی تیم ملی که فصل قبل عضو ردینگ بود و در روزهایی که آسیب‌دیدگی آزارش نمی‌داد بازی‌های فوق‌العاده‌ای برای این تیم انگلیسی انجام داد. عزت‌اللهی در تاریخ ۲۱ آبان‌ماه ۱۳۹۴ و وقتی تنها ۱۹ سال و ۴۰ روز سن داشت مقابل ترکمنستان گل زد تا نام خود را در تاریخ ثبت کند؛ رکوردی که حدود ۴سال در اختیار این هافبک ۲۲ساله بود و سرانجام به دست اللهیار صیادمنش شکست.
پیش از سعید عزت‌اللهی رکورد در اختیار کریم انصاری‌فرد بود؛ مهاجمی که متولد ۱۴ فروردین ۱۳۶۹ در اردبیل است. کریم وقتی ۲۲۱ روز از ۱۹سالگی‌اش گذشته بود، در تاریخ ۱۹ آبان ۱۳۸۸ و مقابل ایسلند در ورزشگاه آزادی، نخستین گل ملی‌اش را به ثمر رساند. آخرین گل ملی انصاری‌فرد هم مقابل چین در جام ملت‌های آسیا وارد دروازه حریف شده است. کریم در این حدود ۱۰ سال، ۷۲بار برای تیم ملی بازی کرده و ۱۹ گل هم زده.
بعد از اللهیار صیادمنش، سعید عزت‌اللهی و کریم انصاری‌فرد، نوبت به مهدی مهدوی‌کیا می‌رسد؛ مدافع – هافبک – مهاجم سابق بانک ملی، پرسپولیس، بوخوم، هامبورگ، اینتراخت‌فرانکفورت، استیل‌آذین و داماش. مهدوی‌کیا متولد ۲ مرداد ۱۳۵۶ در شهرری است. او یکم اردیبهشت ۱۳۷۶ و وقتی ۱۹ سال و ۲۷۰ روز سن داشت موفق شد در تورنمنت چهارجانبه تبریز نخستین گل ملی‌اش را وارد دروازه غنا کند. این بازی را ایران با نتیجه ۳ بر صفر به سود خود تمام کرد. مهدوی‌کیا که لقب موشک هامبورگ را از هواداران این تیم دریافت کرده، آخرین گل ملی‌اش را هم وارد دروازه کره‌‌شمالی کرد. او ۱۳سال برای تیم ملی بازی کرد، ۱۱۰بار به میدان رفت و ۱۳ گل هم به ثمر رساند. نفر پنجم فهرست جوان‌ترین گلزنان تاریخ تیم ملی سردار آزمون است؛ مهاجمی که پله‌های ترقی را در تیم‌های پایه طی کرد، در سپاهان به میدان نرفت اما پیراهن روبین‌کازان در روسیه را پوشید و بعدها به تیم ملی بزرگسالان رسید. سردار با سابقه بازی برای روستوف و حالا زنیت در لیگ روسیه، نخستین گل ملی خود را در تاریخ ۲۷ آبان ۱۳۹۳ وارد دروازه کره‌جنوبی کرد؛ دیداری که در ورزشگاه آزادی برگزار شد و با نتیجه یک بر صفر به سود ایران تمام شد. در آن بازی ۱۹سال و ۳۲۱ روز از تولد سردار گذشته بود.
اللهیار صیادمنش دست به کار بزرگی زده و در شرایطی که تنها ۱۷ سال و ۳۴۵ روز از تولدش گذشته تمام رکوردها را شکسته. او با عطشی که برای موفقیت دارد، تلاش می‌کند به ترکیب اصلی تیم ملی برسد و مدارج ترقی را طی کند. فقط به قول عباس چمنیان، ‌ای کاش از خودش و توانایی‌هایش مراقبت کند تا استعداد بالایش هدر نرود.

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۳:۲۵

۲۰ خرداد ۱۳۹۸

کد خبر :

54950

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک