معاون فنی منابع طبیعی گلستان:

۵۰ هکتار از مناطق بیابانی گنبدکاووس زیر کشت خارشتر رفتترکمن نیوز: معاون فنی منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان گفت: ۵۰ هکتار از مناطق بیابانی گنبدکاووس به زیر کشت خارشتر رفت.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان، عبدالرحیم لطفی اظهار کرد: خار شتر برای اولین بار در عرصه های بیابانی و فاقد پوشش کلیجه شهرستان گنبد کاووس کاشت شده است.

وی ادامه داد: تولید و کشت خارشتر کار جدیدی است که در سال ۹۷ کار مطالعاتی و کشت آن آغاز و در صورت حصول نتیجه سطح کشت آن افزایش پیدا می کند.

لطفی با بیان اینکه ۶۰۰ کیلو بذر برای کشت مصرف شده، تصریح کرد: بذرهای کاشته شده توسط جوامع محلی و بهره برداران مرتعی به صورت بومی تهیه و جمع آوری شده است.

وی با اشاره به اینکه بذرها توسط دستگاه کارنده کشت شده است، ادامه داد: دستگاه کارنده باعث می شود در هنگام کاشت بذر بهم خوردگی خاک کمتر اتفاق بیافتد.

لطفی ادامه داد: کاشت این گونه می‌تواند ضمن ایجاد رونق اقتصادی در منطقه منجر به ایجاد اشتغال و تامین علوفه دامی ارزان هم شود و برای پرورش زنبور عسل و تولید عسل هم بسیار مفید است.

معاون فنی منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان با بیان اینکه نیاز آبی گیاه دارویی خارشتر بسیار کم است، افزود: این گیاه یکی از گونه های مقاوم است و از بارش باران نیاز آبی خود را تامین می کند و نیاز به آبیاری مجدد ندارد.

وی با اشاره به اینکه خارشتر مقاوم به شوری و آب و هوای گرم است، گفت: کشت گیاه خارشتر برای مناطق بیابانی و نیمه‌بیابانی است و هدف از کشت این گیاه جلوگیری از بیابانزایی است‌.

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۶:۴۹

۲۹ فروردین ۱۳۹۸

کد خبر :

51692

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک