۱۷ هزار واحد مسکونی و ۳۰ هزار هکتار مزارع در گلستان بر اثر سیل تخریب شدندگلستان-ترکمن نیوز-  نماینده مردم مینودشت، کلاله، مراوه تپه و گالیکش در مجلس با بیان اینکه با وضعیت کنونی آب تا یک ماه آینده در مناطق سیل زده گلستان می‌ماند، گفت: : بالغ بر ۱۷ هزار واحد مسکونی در استان گلستان تخریب شده و حدود ۳۰ هزار هکتار از مزارع این استان خسارت دیده است.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  شهرام کوسه غراوی در نشست علنی امروز(یکشنبه ۱۸ فروردین ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان ارائه گزارش در خصوص وضعیت شهرهای استان گلستان در سیل اخیر گفت: متأسفانه سیل در استان گلستان جدی گرفته نشد چرا که اگر جدی گرفته می‌شد آمار تخریب و خسارات تا این حد بالا نبود.

نماینده مردم مینودشت، کلاله، مراوه تپه و گالیکش در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه میزان خسارت وارده در سیل گلستان حدود ۳ هزار میلیارد تومان است، افزود: اگر مدیریت لازم در خصوص سیل صورت می‌گرفت این حجم از خسارت ایجاد نمی‌شد و اگر سدهای نیمه کاره در استان با بودجه‌های ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیارد تومانی به اتمام می‌رسید، شاهد چنین خساراتی نبودیم.

وی از مقام معظم رهبری، سپاه، ارتش، نیروهای امدادی، دولت و مردم که در این سیل کنار یکدیگر همکاری می‌کردند تشکر کرد و ادامه داد: بالغ بر ۱۷ هزار واحد مسکونی در استان گلستان تخریب شده و حدود ۳۰ هزار هکتار از مزارع این استان خسارت دیده است.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه متأسفانه همیشه در بحران‌ها مدیریت اصولی صورت نگرفته است، اظهار داشت: متأسفانه در حین و بعد از بحران مدیریت مناسبی وجود نداشته است و آثار سیل سال ۸۱ استان گلستان هنوز قابل مشاهده است.

وی با طرح سوالی مبنی بر اینکه چرا از تجربه سیل گذشته استفاده نشد، تصریح کرد: مگر تجربه سیل گذشته گلستان روی کاغذ نوشته نشده بود، چرا در مدیریت سیل اخیر از آن تجارب استفاده نشد.

کوسه غراوی با بیان اینکه شهرستان‌های آق قلا و گمیشان هنوز زیر آب هستند، افزود: از وزیر نیرو درخواست شد که تیم کارشناسی به منطقه اعزام شود تا با بازدید میدانی به صورت زمینی و هوایی به بررسی خسارات ناشی از سیل بپردازند اما متأسفانه هیچ کارشناسی در منطقه مشاهده نشد، آیا برای سیل با این عظمت نباید یک کارشناس به منطقه اعزام می‌شد.

وی با تأکید بر اینکه باید تمهید ویژه برای مردم مناطق سیل زده اندیشیده شود، ادامه داد: مردم اهل سنت گلستان دریافت وام را از لحاظ شرعی قبول نمی‌کنند لذا باید وام‌ها به صورت بلاعوض در اختیار آنها قرار گیرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه پشت کنکوری‌ها سرپناهی برای درس خواندن ندارند و باید سهمیه ویژه‌ای برای آنها در نظر گرفته شود، گفت: متأسفانه در استان گلستان دستگاه‌ها به دلیل پناهگاه‌های حیات وحش در تالاب‌ها اجازه لایروبی ندارند در حالی که مصب تالاب‌ها رسوب گرفته و مانع هدایت آب می‌شود که با وضعیت کنونی تا یک ماه آینده آب در آق‌قلا و گمیشان می‌ماند.

نماینده مردم مینودشت، کلاله، مراوه تپه و گالیکش در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دولت باید تمهیدات ویژه‌ای بیاندیشد تا مشکل مناطق سیل زده استان گلستان رفع شود./خانه ملت

 

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۲:۰۱

۱۸ فروردین ۱۳۹۸

کد خبر :

50932

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک