ترکمن نیوز
تاریخ : امروز پنج شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷
ترکمن نیوز

اخبار بهداشت، سلامت و درمان- ترکمن نیوز- حدود نیمی از افرادی که حین خواب خروپف می کنند، تنها مشکل شان تولید صداهای ناخوشایند است، اما نیم دیگری از آن ها در حقیقت دچار مشکل خطرناکی به نام اختلال وقفه ی تنفسی در خواب هستند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، در اثر این اختلال، حین خواب مجرای تنفسی مسدود و در نتیجه جلوی تنفس گرفته می شود، شخص با صدای بلند خروپف می کند و در حقیقت در طی شب بارها تنفس او قطع می شود. این اختلال در صورت غفلت حتی می تواند منجر به مرگ شود. بنابراین هرگز نباید نسبت به خروپف خود یا اطرافیان تان بی توجه باشید. با نکاتی مهم درباره ی خروپف کردن و ارتباط آن با اختلال وقفه ی تنفسی در خواب همراه باشید.

۱- ریسک بروز وقفه ی تنفسی در خواب در تمام گروه های سنی وجود دارد

۱۴ نکته مهمی که باید درباره خطر خروپف کردن بدانید (1)

اگرچه احتمالا تصور می کنید تنها افراد مسن هستند که خروپف می کنند، اما حقیقت آن است که ریسک بروز وقفه ی تنفسی در خواب در همه ی گروه های سنی وجود دارد. این اختلال می تواند در هر کسی با هر سن و وزنی وجود داشته باشد و اگر علائم وقفه ی تنفسی در خواب را در خود می بینید باید آزمایش بدهید. این اختلال نه تنها کیفیت زندگی تان را تحت تأثیر قرار می دهد، بلکه می تواند عامل یا تشدید کننده ی بیماری های مختلفی باشد.

۲- وقفه ی تنفسی در خواب می تواند عامل افسردگی تان باشد

عادات خواب نقش مهمی در بیماری های روانی دارند. وقفه ی تنفسی در خواب با علائم افسردگی عمده مرتبط است. خروپف کردن، با دهان نفس کشیدن یا توقف تنفس در حین خواب تقریبا در تمامی علائم افسردگی مثل احساس ناامیدی و شکست نقش دارند.

۳- خروپف نکردن به معنای عدم وجود این اختلال نیست

۱۴ نکته مهمی که باید درباره خطر خروپف کردن بدانید

اگرچه خروپف های بلند از نشانه های وقفه ی تنفسی در خواب هستند، اما خروپف نکردن به معنای آن نیست که دچار مشکل وقفه ی تنفسی در خواب نیستید. اگر شب ها خواب مناسبی ندارید و همیشه احساس خستگی می کنید لازم است که آزمایش بدهید، حتی اگر علائم رایج وقفه ی تنفسی در خواب را نداشته باشید.

۴- خروپف کردن روی سلامت قلب تأثیر می گذارد

۱۴ نکته مهمی که باید درباره خطر خروپف کردن بدانید

وقتی خواب هستید، بدن درگیر یک فرآیند احیا کننده می شود که روی تمام قسمت های آن از جمله قلب تأثیر می گذارد. طبق تحقیقات، خروپف کردن می تواند دیواره ی سرخرگ های کارتویدی را تغییر دهد؛ مسأله ای که آن ها را مستعد آسیب های ناشی از تصلب شرایین می کند و ریسک سکته را بالا می برد.

۵- مصرف قرص های خواب آور و مشروبات الکلی خروپف را تشدید می کند

۱۴ نکته مهمی که باید درباره خطر خروپف کردن بدانید

اگر از قرص های خواب آور یا مشروبات الکلی برای کمک به خوابیدن تان استفاده می کنید، باید بدانید که این روش ها تنها مشکل تان را بدتر می کنند. قرص های خواب آور اغلب در کسانی که دچار اختلالات خواب هستند تأثیر معکوس دارند. مصرف مسکن ها، داروهای خواب آور و مشروبات الکلی سه تا چهار ساعت پیش از زمان خواب، ناحیه ی فوقانی مجرای تنفسی را سست تر کرده و کیفیت خواب را کم می کند. قرص های خواب آور هم تأثیرات آرام بخش دارند و می توانند خروپف را تشدید کنند.

۶- حفظ آب بدن بسیار تأثیر گذار است

۱۴ نکته مهمی که باید درباره خطر خروپف کردن بدانید

حتما از اهمیت حفظ آب بدن آگاه هستید، اما شاید ندانید که این مسأله به خوابیدن تان هم کمک می کند. اگر به اندازه ی کافی آب ننوشید خروپف تان تشدید خواهد شد. با بیشتر شدن ضخامت ماده ی مخاطی درون بینی، خروپف شدت بیشتری پیدا می کند. با این حال، در نزدیکی زمان خواب تان زیاد آب نخورید و در ساعات پایانی روز از خوردن نوشیدنی های کافئین دار پرهیز کنید چون باعث بیدار ماندن تان می شوند و ادرار آور هستند.

۷- ریسک فاکتورهایتان را بشناسید

۱۴ نکته مهمی که باید درباره خطر خروپف کردن بدانید

اضافه وزن، فشار خون بالا و افزایش سن، ریسک خروپف را بیشتر می کنند. حدود ۲۰ درصد از بزرگسالان خروپف می کنند و ۶۰ درصد از مردان بالای ۴۰ سال خروپف دائمی دارند. اگرچه همه ی کسانی که خروپف می کنند دچار اختلال وقفه ی تنفسی در خواب نیستند، اما خروپف یک نشانه ی هشدار دهنده است که باید جدی گرفته شود. دیگر نشانه هایی که باید به آن ها توجه داشت عبارتند از احساس خواب آلودگی در طول روز، اضافه وزن و فشار خون بالا (از هر سه نفری که فشار خون بالایی دارند، یک نفر دچار اختلال وقفه ی تنفسی در خواب هم هست).

۸- خروپف می تواند باعث مرگ زودرس شود

نکته مهمی که باید درباره خطر خروپف کردن بدانید 8 300x202 - ۱۴ نکته مهمی که باید درباره خطر خروپف کردن بدانید

افرادی که به دلیل ابتلا به اختلال وقفه ی تنفسی در خواب خروپف می کنند، احتمال مرگ زودرس در آن ها ۴۰ درصد بیشتر است. بنابراین مهم است که درباره ی خروپف هایتان و علائم وقفه ی تنفسی در خواب با یک پزشک صحبت کنید.

۹- خروپف در نتیجه ی ضعیف بودن ماهیچه ها به وجود می آید

نکته مهمی که باید درباره خطر خروپف کردن بدانید 9 300x202 - ۱۴ نکته مهمی که باید درباره خطر خروپف کردن بدانید

با بالا رفتن سن، تون عضلانی بدن تحلیل می رود. تون عضلانی میزان سفتی و قوام ماهیچه ها در حالت استراحت است. این مسأله در مورد ماهیچه های حلق یا همان مجرای تنفسی هم صدق می کند. بروز بیماری های تنفسی ای مثل وقفه ی تنفسی در خواب، مقاومت ناحیه ی فوقانی مجرای تنفسی و خروپف، با افزایش سن بیشتر می شود.

۱۰- بالش تان تقصیری ندارد

نکته مهمی که باید درباره خطر خروپف کردن بدانید 10 300x202 - ۱۴ نکته مهمی که باید درباره خطر خروپف کردن بدانید

اختلال در خواب باعث خستگی، نگرانی و درد صورت در زمان بیداری می شود. در این مواقع تصور می کنیم مشکل از تخت، بالش، اضطراب یا بالا رفتن سن است. کسی که همیشه دچار مشکل وقفه ی تنفسی در خواب بوده است ممکن است با افزایش سن، این مشکل در او تشدید شود اما عکس آن هم امکان پذیر است یعنی اگر مشکل تنفسی تان در خواب را درمان کنید ممکن است با بالا رفتن سن خواب بهتری را تجربه کنید.

۱۱- وقفه ی تنفسی در خواب می تواند به دندان ها آسیب بزند

نکته مهمی که باید درباره خطر خروپف کردن بدانید 11 300x202 - ۱۴ نکته مهمی که باید درباره خطر خروپف کردن بدانید

خروپف کردن مداوم می تواند منجر به ساییده شدن دندان ها شود. کسانی که مبتلا به اختلال وقفه ی تنفسی در خواب هستند ممکن است دچار حساسیت دندانی یا گرفتگی عضلات فک شوند. علت این مسأله آن است که در این حالت مجرای تنفسی مسدود می شود. طبق تحقیقات، از هر چهار نفری که دچار این اختلال هستند، یک نفر در زمان خواب دندان قروچه می کند.

۱۲- خروپف می تواند تمام روزتان را خراب کند

نکته مهمی که باید درباره خطر خروپف کردن بدانید 12 300x202 - ۱۴ نکته مهمی که باید درباره خطر خروپف کردن بدانید

اگر خروپف های شبانه ی یکی از اعضای خانواده مزاحم خواب شما می شود، اگر پشت فرمان خواب تان می برد و اگر تمام روز خسته هستید، بنابراین یک اختلال خواب سلامتی شما را به خطر انداخته است. اگر به این مسأله بی توجه باشید، گرفتار عواقب دراز مدت آن خواهید شد.

۱۳- خروپف می تواند باعث تصادف شود

نکته مهمی که باید درباره خطر خروپف کردن بدانید 13 300x202 - ۱۴ نکته مهمی که باید درباره خطر خروپف کردن بدانید

خواب آلودگی یکی از عوامل اصلی تصادفات رانندگی است. از طرفی، یکی از نشانه های مهم اختلال وقفه ی تنفسی در خواب، خروپف است. تحقیقات نشان می دهد سالانه افراد زیادی بر اثر خواب آلودگی ناشی از این اختلال در تصادفات رانندگی جان خود را از دست می دهند. چون این افراد هرگز خواب عمیقی را تجربه نمی کنند و در نتیجه همیشه احساس خستگی می کنند. علاوه بر این، ریسک اضافه وزن، بیماری قلبی و دیگر بیماری های مزمن در چنین افرادی بیشتر است.

۱۴- درمان آن امکان پذیر و اغلب ساده است

نکته مهمی که باید درباره خطر خروپف کردن بدانید 14 300x202 - ۱۴ نکته مهمی که باید درباره خطر خروپف کردن بدانید

روش های درمانی مختلفی برای خروپف وجود دارد. در بعضی افراد ایجاد تغییراتی در سبک زندگی مثل کاهش وزن، تغییر حالت خوابیدن و مصرف نکردن مشروبات الکلی می تواند نتیجه بخش باشد. در بعضی دیگر هم استفاده از ابزارهای دهانی مخصوص خروپف هم می تواند مؤثر باشد. یک گزینه ی دیگر هم انجام جراحی بر روی ناحیه ی فوقانی مجرای تنفسی است.

 

لینک عضویت کانال تلگرام

https://tlgrm.in/ITNAnews

منبع: rooziato.com

انتشار دهنده :
آ بسيا

نظراتنظر شما چيست ؟

- پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.

- پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.

- انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

آخرین خبر ها

تندباد شدید در گلستان خسارت زیادی داشت...

به روز رسانی جدید واتس اپ برای بهبود مصرف باتری...

نقض قانون بخاطر اجرای قانون

جایگاه رفیع امام حسین نزد ترکمن ‎ها

غرق شدن کودک هفت ساله در آب انبار روستای مرزی گنبدکاووس...

حضور نماینده آق قلا در مسابقات والیبال دسته اول کشور پیگیری می‌شو...

عاشورا و اهل بیت (ع) در اشعار مختومقلی فراغی شاعر و عارف نامدار ت...

لیست تفکیکی دریافت کنندگان تسهیلات دولتی در گنبدکاووس منتشر شد+ ل...

روش درست نوشیدن آب چیست؟

نرخ واقعی دلار چقدر است؟

۷۰ هزار هکتار اراضی شمال شهرستان گنبدکاووس زهکشی می شود...

سردار آزمون به تراکتور نزدیک شد

اعزام ۴ والیبالیست گلستانی به مسابقات آسیایی والیبال ساحلی تایلند...

اولویت نظام جمهوری اسلامی و دولت تدبیر و امید در ایجاد اشتغال است...

هودی به ثبت ملی رسید/ لالایی گنجینه ای از فرهنگ اصیل ترکمن...

انجمن حمایت از زندانیان گنبدکاووس سه میلیارد ریال درآمد کسب کرد...

کاهش ۸ درجه‌ای دمای هوا‌

پخت نان با گندم مرغوب استان گلستان

هرگز نبات زرد نخورید!

آتش سهل انگاری به ۵۰ هکتار عرصه مرتعی کردکوی خسارت زد...

شهروند،خبرنگار

آمار و ارقام

افراد آنلاین : 4

بازدید امروز : 304

بازدید دیروز : 6716

بازدید این هفته : 20190

بازدید این ماه : 117162

بازدید کل : 84529

تبلیغات

تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات

© کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به وب سایت "ترکمن نیوز" می باشد. کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است .

بالا