یارانه دامداران به ثروتمندانیادداشت-ترکمن نیوز:  مشکلات دامداران هم کمتر از مشکلالت کشاورزان نیست چون هر دو تولید کننده هستند و درد مشترک دارند. درایران تولید در هر رشته ای دل شیر می خواهد. اما برای واسطه گری و دلالی دل بز هم کافی است. چون هیچ یک از آنها مشکلی که تولید کننده ها دارند ندارند.در ایران قیمت شیر ارزانتر از آب معدن است. یک کیلو شیر۱۶۰۰ تومان نیم لیتر آب معدن ۱۰۰۰ تومان است.

بنده از یکی از دلالان یعنی کسی که شیر را از روستا می خرد و به شهر می برد و به مغازه داران می فروشد سوال کردم و گفتم شیر را چقدر می خرید؟ گفت: ۱۶۰۰ تومان می خرم و به مغازه دارشهر ۱۸۰۰ تومان می فروشم. از مغازه دار سئوال کردم او هم گفت: ۲۵۰۰ تومان می فروشم. این دو واسطه هر دو سود می برند ولی خود تولید کننده ضرر می کند.

این صحبتهای یک دامدار است. ((من روزی ۴۰۰۰۰ هزار تومان شیر می فروشم ۵۵۰۰۰ هزار تومان هزینه ی یک گاو گوساله است. روزی ۱۵۰۰۰ تومان ضرر. حدود ۸ ماه پیش خوراک کنسانتره کیلویی ۱۵۰۰ تومان بود الان شده ۲۲۵۰ تومان. در عرض ۸ ماه ۷۵۰ تومان خوراک گران شده است ولی قیمت شیرهیچگونه تغییری پیدا نکرده است. اگر شیر را گران کنیم کسی نمی خرد مجبوریم به همین قیمت بفروشیم و ضرر را تحمل کنیم یا گاو را بفروشیم.

سالهای قبل پول شیر هزینه ی خوراک گاو و گوساله را تامین می کرد و دلخوش بودیم که یک گوساله می ماند ولی با این ضرری که از طریق افزایش خوراک به دامدار وارد می شود همین گوساله هم نمی ماند. این در حالی است که گاو مریض نشود و سالم بماند. هزینه دوا دکتر هم آزاد است هیچ کمکی نمی شود. گاهی اوقات در تلقیح مصنوعی اسپرم بار اول منعقد نمی شود و تخم گذاری سه چهار بار تکرار می شود این هم هزینه ی دامدار را مضاعف می کند. تازه دامدارشیر دوشی و زحمات شبانه روزی خود را حتی حساب هم نمی کند)).

یکی از مشکلاتیکه دامداران را تهدید می خطر سرقت هست. آنها که خانه هایشان وسط روستاست چندان مشکلی ندارند. ولی آنها که خانه هایشان کنار روستاست شبها خواب راحت ندارند و مرتب باید نگهبانی بدهند تا شب را به روز برسانند. امنیت تنها این نیست که خودت را نکشند ناامنی سرقت اموال هم ناامنی بزرگی است به موازات مشکلات اقتصادی و معیشتی روز بروز بیشتر می شود.

کمک های دولتی برای هر گاو ماهی ۱۰ کیلو سبوس است (توجه کنید هر ماه ده کیلو)به قیمت هر کیلو ۹۰۰ تومان. در بازار هم قیمت سبوس هر کیلو ۱۸۰۰ تومان می باشد. اما یک گاو شیرده که ۲۵ کیلو شیر می دهد ۲۵ کیلوهم کنسانتره مصرف می کند. شیر ۱۶۰۰ تومان کنسانتره ۲۲۵۰ تومان!!!!!. حالا بفرمایید پرتقال فروش را پیدا کنید. اسم این کار را چه می شود گذاشت؟ یارانه دامداران به دولت!!! یا یارانه فقیران به ثروتمندان

 

نوشته:امان محمد خوجملی

هدف " ترکمن نیوز " گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست
انتشار دهنده : shirzad
تاریخ و زمان خبر

۱۲:۳۳

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۸

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک