Ghadir Goklani 31Kh 300x234 - یادی از قدیر گوگلانی، اولین رییس فرهنگ و آموزش و پرورش کلالهفرهنگی-ترکمن نیوز- استاد حاج قدیر گوگلانی اولین رییس فرهنگ و آموزش و پرورش کلاله و مرد محبوب منطقه سه سال پیش در آستانه عید فطر به دیار باقی شتافت، به مناسبت سومین سالگرد درگذشت آن معلم بزرگ و به پاس تلاش های ارزشمند وی همه از او به نیکی یاد می کنند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، قدیر گوگلانی اولین رییس فرهنگ و آموزش و پرورش کلاله بود و برای مردم محروم منطقه خدمات بسیاری انجام داد و به همین خاطر به پدر علم شهرستان کلاله نیز مشهور شده بود.

وی به کتاب و کتابخوانی علاقه وافری داشت به طوی که کنابخانه شخصی قدیر گوگلانی از معدود کتابخانه های بزرگ و غنی استان گلستان می باشد و نیز فعالیت های مطبوعاتی از طریق همکاری با نشریات منطقه داشت.

قدیر گوگلانی سال ۱۳۱۰ در شهر ترکمن نشین گمیشان(در شمال غرب استان گلستان )به دنیا آمد و نخست در زادگاه خود و سپس در گنبد و گرگان به تحصیل پرداخت.

وی در ادامه در دانشکده کشاورزی ساری و دانشسرای تربیت معلم شهرستان های ساری وگرگان تحصیلات عالیه را به پایان رساند.

گوگلانی بعد از اتمام تحصیلات عالیه جذب آموزش و پرورش مازندران شده و در گرگان و گنبد مشغول تدریس شد، استاد گوگلانی مدتی بعد به عنوان اولین رییس نمایندگی آموزش و پرورش کلاله انتخاب شد.

وی در گام نخست اولین مدارس مراوه تپه و کلاله را پایه گذاری کرد و گفته می شود که گوگلانی طی مدت خدمت در آن منطقه زمینه ساخت حدود ۱۰۰ مدرسه را با کمک دوستان و خیرین فراهم کرده است.

هم اکنون دانش آموزان وی در مقاطع و مشاغل مختلف در استان گلستان و کشور مشغول به کار بوده و برخی نیز بازنشسته شده اند.

استاد گوگلانی بعد از بازنشستگی به کار فرهنگی در کتابخانه شخصی خود مشغول بود و کتابخانه او واقع در طبقه دوم منزلش حدود هشت هزار جلد کتاب دارد.

در سال ۱۳۹۱ آیین نکوداشت حاج قدیر گوگلانی با حضور اندیشمندان، شاعران و نویسندگان استان و کشور، جمعی از شاگردان این معلم و مسوولان شهرستانی واستانی در کلاله برگزار و از خدمات وی به عرصه فرهنگ و آموزش و پرورش این منطقه قدر دانی شد.
قدیر گوگلانی عصر پنجشنبه و در آستانه عید فطر سال ۹۴ ، پس از سالها خدمت به فرهنگ و هنر و آموزش و پرورش این منطقه دعوت حق را لبیک گفت و در آخرین روز ماه رمضان با حضور مردم فرهنگ دوست شهرستان کلاله تشییع و به خاک سپرده شد.

برگرفته از : صفحه زنده یاد مرحوم حاج قدیر گوگلانی پدرعلم ترکمن صحرا(کلاله)

 

گردآوری: گروه خبری ترکمن نیوز

لینک عضویت کانال تلگرام

https://t.me/ITNAnews

انتشار دهنده : Medeniyet
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۱۴

۲۹ خرداد ۱۳۹۷

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک