گوشه ای از مطالب و تحقیقات دکتر خانگلدی اونقتورکمن نیوز: آثار و ادبیات و زحمات و فعالیتهای نویسندگی استادخانگلدی اونق(Dr.Hangeldi Ownuk) و نظریات و تحقیقات ایشان و بررسی کتاب ها تاریخی توسط ایشان و مطالعاتش و پژوهش هایی،که انجام داده و میدهد قابل تقدیر وتشکر است وبسیار عالی است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ این مطلب یک پیشنهاد بسیار عادلانه و حق برحق ما ترکمن ها است جهت پاسداری و صیانت از ارزش های تاریخی و حتی دینی ماست، در ایام حمله مغول سلطان علا الدین ۹۰ ساله عارف و روی به عرفان قرآن و مسجد آورده بود و در گوشه مسجد به عبادت خدا مشغول بود وه این اتفاق سهمگین افتاد و کوره سو را که آب و خاک برحق خود بود آنجا را برای آرمیدن همیشگی انتخاب نمود و در همانجا جان به جان آفرین بخشید.

 سلطان علاءالدین محمد خوارزمشاه
وی نامدارترین پادشاه خوارزمشالئق ها بود. او ابتدا قطب الدین نام داشت. اما پس از به قدرت رسیدن نام پدر را برگزید. اولین برخورد خوارزمشاه و مغولان در سال هزارودویست و چهارده میلادی در دشت قئپچاق درگرفت که با رشادتهای جلال الدین منگبرنی به پیروزی انجامید.

ولیکن با بی کفایتی برخی از نزدیکان در جنگهای بعدی شکست میخورند. وی در آخر عمر خود میگفت: پس از این همه پیروزی ها هنوز من نمیتوانم در آب و خاک خود به آرامی بمیرم.

از این جهت چون از خاک خود دور نماند با نزدیکترین مقربان خود از جمله منگبرنی به جزیره “کوره سوو” شتافت پس از عبور از آب در این آب و خاکش آرام گرفت، وی قبل از مرگش تمام تاج و طاموغا، شمشیر و اسباب شاهی را بر کمر پسر رشیداش جلال الدین بست و حکومت را براو سپرد. در هنگام مرگ سلطان حتی برای کفن او پارچه ای در آن جزیره نبود.

در نهایت یکی از امرا لباسش را کند و براو کفن دوخت. و جلال الدین قسم یاد کرد که تا آخرین قطره خون انتقام شما را میگیرم پدر آرام بخواب! بدین ترتیب سلطان بی آنکه آب و خاکش را ترک کند در این جزیره بنا بگفته بارتولد آن در حدود کومیشدپه با طول و عرض این منطقه همخوانی دارد که در مصب شاخه شمالی رود گرگان درطول شرقی تعیین شده است. قرار گرفته است. این جزیره تا مسدود شدن دریای جیحون در نواحی خوارزم توسط چنگیز در درون آب قرارداشت. …و تا کمر اسب آن جزیره قابل دسترسی بود میتوان با اسب به آن جزیره رسید.
حال یک پیشنهاد طلائی برای هموطنانم! در حفظ ارزشهای تاریخی مان کوشا باشیم:
دوستان و اساتید عزیز! پیشنهاد میدهم در مورد تاریخ تورکمن لازمه حفظ آن بیش از هر زمان احساس می شود و آن را در بین مردم رواج دهید.

در تاریخ تمام شواهد و اسناد نشان داده است که محل دفن سلطان محمد علاء الدین خوارزمشاه در ارامگاه “کوره سوو” (در غرب ترکمن صحرا و ساحل گمیشان وارامگاه مسملین گمیشان )است. لذا از اهالی خواهشمند است که در وسط تپه کوره سوو بنائی درخور جهت آرامگاه این سلطان تورکمن برپا گردد که به لحاظ تاریخی هیچ قدرتی نمی تواند آنرا نادیده بگیرد و یکی از ارزشهای برجسته تاریخ تورکمن صحرا و کل تورک های دنیا و جهان اسلام خواهد بود. ..کسی تاکنون محل مقبره سلطان را غیر از کوره سوو جای دیگری را نمی تواند نشان دهد و همه اسناد دال براین ارزش است.. ‌به امید پیگیری مسئولین تاریخ و حفظ میراثهای فرهنگی و تاریخی خود کوشا باشیم …
وپاسدار و حافظ ارزشهای ملی خود باشیم

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۲۲:۱۳

۱۳ خرداد ۱۳۹۸

کد خبر :

54620

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک