ترکمن نیوز
تاریخ : امروز یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
ترکمن نیوز

gandomkaran 5m 300x178 - گندمکاران تافته جدا بافته از تورم!مردم-مسئولین-تلنگر- ترکمن نیوز-  گندم کاران از عدم افزایش قیمت نرخ تضمینی خرید گندم در سال جاری ناراضی اند و با توجه به شرایط پر فراز و نشیب اقتصادی که قطعا همه اقشار جامعه را تحت تاثیر خود قرار می دهد انصافا انتظارات کشاورزان زحمتکش خارج از عرف نیست.این موضوع سوژه گزارش خبرگزاری ایسنا منطقه گلستان شده که در زیر می خوانید:

قیمت نرخ تضمینی گندم در سال ۹۷ بدون تغییر نسبت به سال قبل از آن بود که این امر نارضایتی گندمکاران را به دنبال داشت.

در حالی که امسال شاهد افزایش قیمت سموم، بذر و هزینه های ماشین‌آلات کشاورزی، حقوق و دستمزد کارگر و غیره بودیم اما قیمت خرید تضمینی گندم نسبت به سال گذشته هیچ تغییری نکرد و با همان قیمت ۱۳۰۰ تومان از کشاورز خریداری شد.

بیش از ۷۰ درصد اقتصاد استان به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر پایه کشاورزی است و بر اساس آمارها، ۳۸ درصد درآمد مستقیم اقتصادی استان از بخش کشاورزی به دست می آید و گندمکار سهم زیادی در این بخش دارند.

۲۲ آذر سال ۹۵ بود که جشن خودکفایی گندم پس از ۱۲ سال باحضور دکتر روحانی، رئیس جمهور در سالن اجلاس سران تهران برگزار شد و این امر نشان دهنده اهمیت این محصول است. حال برای تداوم خودکفایی در تولید گندم باید کشاورز را راغب به کشت این محصول کرد نه اینکه آن را دلسرد کرد.

بسیاری از کشاورزان استان در طول سال کشت تک محصولی گندم دارند و تمام زندگی آنها وابسته به این محصول است. کشاورزی که مانند تمامی مردم جامعه با افزایش قیمت ها در بخش های مختلف اقتصادی، ‌خدماتی و… مواجه است، سال زراعی ۹۶- ۹۷ را با همان درآمد سال زراعی قبل از آن سپری کرد.

حال با آغاز فصل کشت این محصول و در آستانه قیمت گذاری آن باید دید که آیا امسال قیمت این محصول از سوی شورای عالی اقتصاد افزایش می یابد؟ و یا اینکه این افزایش قیمت احتمالی برای کشاورزان راضی کننده است یا خیر؟ به گفته برخی کارشناسان بر اساس برآوردهایی که صورت گرفته اگر قیمت گندم ۲۵ درصد افزایش پیدا نکند کشت این محصول برای کشاورزان اقتصادی نیست.

دبیر مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی در این خصوص می گوید: ثابت ماندن قیمت گندم کم لطفی در حق کشاورزان کل کشور به خصوص کشاورزان استان بود که مرغوب ترین گندم کشور را تولید می کنند.

«شهرام کوسه غراوی» تصریح کرد: امسال میزان پیشنهادی قیمت خرید تضمینی گندم از سوی وزارت جهادکشاورزی حدود ۱۷۰۰ تومان بوده اما قیمت ۱۵۴۰ تومان مصوب شد. البته این میزان هنوز از سوی شورای عالی اقتصاد ابلاغ نشده است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به حجم تورمی که در کشور حاکم است، این قیمت مصوب شده نیز برای کشاورز به صرفه نیست. البته مشکل دیگری که وجود دارد پرداخت نشدن به موقع وجوه گندم است. شاهدیم که مطالبات آنها بعد از چند ماه پرداخت می شود.

کوسه غراوی افزود: در این راستا مجمع نمایندگان استان، ‌استاندار گلستان و تمام دست اندرکاران امر پیگیری های زیادی را در سطح کشور انجام دادند. دیداری را با رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در خصوص پرداخت به موقع وجوه گندمکاران داشتیم اما جواب های دکتر نوبخت قانع کننده نبود.

دبیر مجمع نمایندگان استان گلستان با تاکید بر اینکه کشاورز باید انگیزه کافی را داشته باشد، گفت: اینکه کشاورزان چندین ماه بعد از تحویل محصول وجه خود را دریافت کننده زیبنده نیست.

وی اظهار کرد: تلاش هایی را انجام می دهیم تا قیمت پیشنهادی از سوی وزارت جهادکشاورزی از سوی شورای اقتصادی ابلاغ شود.

رئیس بنیاد ملی توانمندسازی گندم‌کاران نیز در این باره می گوید: وزارت جهاد کشاورزی بر اساس نظر کارشناسی قیمتی را به شورای عالی اقتصاد ارائه کرد اما این شورا نظر متولی تولید کشور را نپذیرفت و قیمت ۱۵۴۰ تومان را مصوب کرد. از نمایندگان مجلس می خواهیم در این راستا ورود و به وظیفه نظارتی خود عمل کنند.

«علیقلی ایمانی» خاطرنشان کرد: در سال زراعی ۹۵-۹۶ نیز با تورم ۱۰ درصدی تنها ۲٫۴ درصد افزایش قیمت و در سال زراعی ۹۶-۹۷ هیچ افزایش قیمتی نداشتیم. قانون خرید محصولات کشاورزی با قیمت تضمینی در سال ۱۳۶۹ توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده اما دولت دو سال گذشته در اجرای این قانون تعلل کرده است.

وی با بیان اینکه تورم شامل حال کشاورز نیز می شود، تصریح کرد: هزینه های تولید در بخش کشاورزی به شدت افزایش پیدا کرده است. همه بخش ها تقاضای افزایش قیمت می کنند و برخی نیز خود به خود افزایش قیمت دارند ولی به بخش کشاورز که می رسد باید سیستمی برای محصول قیمت گذاری کند که هیچ توجهی به نظر تولیدکننده نداشته باشد.

رئیس بنیاد ملی توانمندسازی گندم‌کاران تصریح کرد: کشاورز قشری آسیب پذیر است که با مشکلات آب و هوایی و تغییر اقلیم نیز روبه رو است. در هفته گذشته طوفان به بخشی از محصولات کشاورزی آسیب وارد کرد.

ایمانی درخصوص پیگیری های صورت گرفته گفت: با سازمان مدیریت، کمیسیون های کشاورزی و اقتصادی مجلس دیدارهایی و با رئیس جمهور و همچنین مقام معظم رهبری مکاتباتی داشتیم و وضعیت اقتصادی و معیشتی کشاورزان را تبیین کردیم که اگر چنانچه تدبیری در این باره نشود در آینده کشاورزان را باید تحت پوشش نهادهای حمایتی برد.

وی خاطرنشان کرد: باید در ابتدای سال زراعی نرخ خرید تضمینی اعلام شود تا کشاورز تصمیم بگیرد که چه زراعتی انجام دهد.

رئیس بنیاد ملی توانمندسازی گندم‌کاران با بیان اینکه ضریب امنیت غذایی کشور به دست کشاورزان بالا رفته است، تصریح کرد: باید از کشاورزان حمایت کنیم تا روند خودکفایی تولیدات کشاورزی کشور خصوصا در بخش گندم ادامه داشته باشد.

 

امسال گلستان با تولید یک میلیون و ۳۳۵ هزار تن گندم و کسب رتبه دوم تولید گندم در کشور بعد از استان خوزستان، نقش مهمی در تامین این محصول استراتژیک در کشور داشت.

نظراتنظر شما چيست ؟

- پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.

- پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.

- انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

آخرین خبر ها

مهمترین دستاورد سفر رییس جمهور به استان ۳ هزار میلیارد تومان اعتب...

خوش گذرانی به سبک سردار آزمون در امارات...

مقصران مرگ کودک گرگانی معرفی شدند

شکایت شهردار یک شهر کوچک از یک خبرنگار...

شکایت شهردار مراوه تپه از مدیر سایت اولکامیز/مسئولین پاسخگوی سوال...

گلستان از سمنان به آب دریای خزر نیازمندتر است...

ورود تیم ملی به جاده اصلی

گاز شهروندان گلستانی قطع نمی‌شود

استراتژی اشتباه بکارگیری بازنشسته‌ها در آموزش و پرورش گلستان/ معل...

اختصاص ۸ میلیارد تومان اعتبار برای محافظت از پارک ملی گلستان/سایت...

معابر حاشیه رودخانه قره سو در بندر ترکمن دچار آب گرفتگی است...

مخالفت «بردی محمداف» با برنامه توسعه سیستم‌های اقتصادی، مالی و با...

هواداران چرا انتظار قهرمانی دارند؟

تعطیلی برخی مدارس گلستان به علت بارش برف...

تقدیر و تشکر امام جمعه اهل سنت گنبدکاووس از مردم به جهت استقبال ...

ایجاد اشتغال، مسکن و فقرزدایی سه مطالبه مهم مردم است...

۱۳۳ میلیارد تومان جهت تکمیل پروژه‌های ورزش و جوانان گلستان تخصیص ...

نوسازی مجموعه سوارکاری گنبدکاووس نیازمند ۱۰ میلیارد تومان اعتبار ...

بارش باران هفته دوازدهم مسابقات اسبدوانی “فصل زمستان”...

صعود ژلانوی آق قلا به پلی آف والیبال کشور...

شهروند،خبرنگار

آمار و ارقام

افراد آنلاين : 10

بازديد امروز : 12517

بازديد ديروز : 18598

بازديد اين هفته : 117515

بازديد اين ماه : 622952

بازديد کل : 1216728

تبلیغات

تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات

© کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به وب سایت "ترکمن نیوز" می باشد. کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است . مشاوره کسب و کار

بالا