گلستان میزبان کارگاه کشوری کشت نشایی/توسعه کشت نشایی درگلستانکشاورزی- ترکمن نیوز- رییس اداره فناوری های مکانیزاسیون سازمان جهادکشاورزی گلستان گفت: توسعه کشت نشایی محصولات در فصل بهار و تابستان به خصوص گیاهان وجینی اولویت کشاورزی استان است.

به گزارش پایگاه خبری وتحلیلی ترکمن های ایران، عید محمد فاروقی اظهار داشت: سال قبل در سطح ۷۳ هکتار کشت نشایی پنبه، سویا، کلزا و ذرت در اراضی استان انجام شد و امسال هم برنامه کشت ۷۶ هکتار در دست اجرا است.
به گفته وی؛ قرار گرفتن در مناطق خشک و نیمه خشک، استمرار خشکسالی و استفاده نامناسب آب در بخش کشاورزی از زمینه های توسعه کشت نشایی محصولات در گلستان است.
وی با بیان اینکه کشت نشایی به کاهش مصرف آب در محصولاتی همچون ذرت، پنبه، سویا و کلزا کمک می کند، افزود: در این روش ابتدا بذر در خزانه کشت و بعد از مدتی به زمین اصلی منتقل می شود.
فاروقی همچنین اظهار داشت: ضمن توسعه شیوه تولید و پرورش کشت نشایی، کشاورزان و تشکل های این بخش می توانند با فراگیری دوره های آموزشی لازم؛ بانک های نشا را ایجاد و نسبت به ترویج این کشت اقدام کنند.
وی با بیان اینکه دانش آموخته های بخش کشاورزی می توانند از تسهیلات بانکی و یارانه دار برای توسعه و ترویج نشا کاری بهره مند شوند، افزود: اداره مکانیزاسیون کشاورزی استان هم آمادگی ارائه تسهیلات در زمینه خرید ادوات و تجهیزات از جمله نشا کار و بانک نشا را دارد.
گلستان میزبان کارگاه کشوری کشت نشایی
رییس اداره فناوری های مکانیزاسیون کشاورزی گلستان همچنین گفت: این استان میزبان کارگاه آموزشی مکانیزاسیون کشت نشایی با هدف توسعه آن و آشنایی دست اندرکاران با روش های تولید، نگهداری و انتقال نشاء به مزرعه از ۷ تا ۹ مردادماه سال جاری در ایستگاه تحقیقات کشاورزی عراقی محله گرگان است.
فاروقی اظهار داشت: در این کارگاه آموزشی سه روزه، کارشناسان مکانیزاسیون، زراعت و مدیران مکانیزاسیون جهادکشاورزی استان های کشور حضور دارند.
به گفته وی؛ توسعه کشت نشایی محصولات زراعی همچون پنبه، ذرت، سویا، کلزا از طرح های وزارت جهاد کشاورزی است که به منظور کاهش مصرف آب، بذر، کود، سم و افزایش تولید و بهره وری ترویج می شود.
گلستان با داشتن ۶۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی از قطب های تولید محصولات کشاورزی در کشور به شمار می رود که استمرار خشکسالی و کاهش نزولات جوی در سال های اخیر، ضرورت استفاده مناسب از آب را در این استان دوچندان کرده است.

 

لینک عضویت کانال تلگرام

https://t.me/ITNAnews

منبع:irna.ir/golestan

 

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۲۲:۳۱

۲۱ تیر ۱۳۹۷

کد خبر :

27368

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک