گلستان در عدم کنترل خشم در کشور رکوردار استاجتماعی– ترکمن نیوز- متاسفانه استان گلستان در عدم کنترل خشم در کشور رکوردار است و این امر باعث شد که آمارهای تکان‌دهنده‌ای را در راستای نابه هنجاری، ضرب و جرح، قتل و غیره را در استان گلستان شاهد باشیم.

به گزارش پایگاه خبری وتحلیلی ترکمن های ایران، خشم، رفتار ناهنجاری است که اگر کنترل نشود، می‌تواند پیامدهای جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

خشم پدیده‌ای طبیعی است و مانند سایر احساسات نشانه سلامت، تندرستی و عواطف انسانی است، اما هنگامی که عصابنیت از کنترل خارج شود، می‌تواند به یک حس مخرب و ویرانگر تبدیل شود و پیامدهای ناگواری در محیط کار، روابط شخصی و در تمامی عرصه‌های زندگی به وجود آورد.

متخصصان در این موارد توصیه می‌کنند زمانی که عصبانی هستیم از ۱ تا۱۰۰ بشماریم چراکه شمارش اعداد سبب می‌شود کمی از موقعیت فاصله بگیریم و از شدت انرژی منفی حاصل از عصبانیت کاسته شود و یا مرور کردن برخی جمله‌های موثر در ذهن مانند اینکه «آرام باش»، «موضوع را زیاد بزرگ نکن»، «یک نفس عمیق بکش، خونسردی‌ات را حفظ کن و فکرت را به کار بینداز» می‌تواند به ما در کنترل خشم خود کمک کند.

در این زمینه گفت و گویی با مسعود سلیمانی جانشین دادستان عمومی و انقلاب اسلامی استان گلستان، بهرام عزیزی رئیس پلیس امنیت عمومی گلستان و عبدالرضا چراغعلی مدیرکل امور اجتماعی دفتر استانداری استان گلستان صورت گرفت.

جانشین دادستان عمومی و انقلاب اسلامی استان گلستان گفت: در راستای سلاح و مهمات قوانین متعددی وجود دارد قانونی تحت عنوان «قانون مجازات قاچاق، اسلحه و مهمات» و «دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز» از جمله قانونی است که در زمینه حمل و نگهداری سلاح است.

*بیشترین درصد بکارگیری سلاح و ایجاد جراحت در مراسم شادی آور اتفاق می‌افتد

سلیمانی تصریح کرد: اگر فردی حمل سلاح گرم داشته باشد باید مجوز آن سلاح را از مراجع ذی‌ربط دریافت کند در غیر اینصورت جرم محسوب می‌شود و قطعا مورد تعقیب و پیگیری کیفری قرار خواهد گرفت.

وی افزود: اخیرا مصوبه‌ای در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید که به عنوان الحاق دو تبصره ماده ۶۱۷ قانون مجازات اسلامی قسمت تعزیرات که در خصوص حمل سلاح سرد است.

جانشین دادستان عمومی و انقلاب اسلامی استان گلستان ابراز کرد: بسیاری از جوانان فکر می‌کنند که در بسیاری از مکان‌هایی که وارد می‌شوند باید سلاح سرد به همراه داشته باشند تا در صورت تهاجم دیگران از خود واکنش (دفاع) نشان دهند که این یک تفکر غلطی است در تبصره یک قانون الحاقی ، قانون‌گذار به صراحت قید کرده است که حمل قمه، شمشیر، قداره، پنجه‌بکس در صورتی که صرفا برای ضرب و جرح حمل شود جرم محسوب می‌شود و مجازات قابل توجهی دارد.

سلیمانی خاطرنشان کرد: برخی از فرهنگ‌های غلطی داریم که مردم با بکار گرفتن این فرهنگ‌های غلط از سلاح استفاده می‌کنند یا برخی از مردم شلیک تفنگ در مراسم عروسی را یکی از فرهنگ و آیین‌های خود می‌دانند عموما شلیک اسلحه در مراسم اعیاد و مراسم شادی توسط افرادی است که آموزش‌های لازم را ندیدند و یا پروانه حمل سلاح را ندارند و متاسفانه در استان گلستان شاهد ایجاد جراحت و حتی فوت توسط شلیک تفنگ در اینگونه مراسم‌ها را شاهد بودیم.

وی اذعان کرد: اینکه باید نشاط اجتماعی را در جامعه ارتقا دهیم درست است ولی از آن طرف باید فرهنگ‌سازی درست را در جامعه ایجاد کنیم و متاسفانه بیشترین درصد قابل‌توجه از بکارگیری سلاح و ایجاد جراحت در مراسم شادآور اتفاق می‌افتد در مراسم اعیاد و عروسی نشاط وجود دارد ولی فرهنگ درست از وسایل ایجاد نشاط اجرایی نشده است و متاسفانه شاهد این گونه از موارد هستیم.

سلیمانی با تاکید بر اینکه دادستان یک نهاد قضایی است نه نهاد اجرایی، گفت: ما موافق نشاط اجتماعی مردم هستیم ولی در این زمینه باید فرهنگ‌سازی صورت گیرد.

جانشین دادستان عمومی و انقلاب اسلامی استان گلستان فروش چاقو و قداره و امثال آنها را در مغازه جرم دانست و گفت: در این راستا از جمعه‌بازار شهرستان گرگان بازدیدهایی داشتم در بازار هفتگی فروش ابزارهای دسته دوم و اسقاطی به فروش می‌رسد و در قسمتی از این بازار فروش سلاح‌های سرد انجام می‌شود و ما در این زمینه مکرر به شهرداری نامه زدیم که با این افراد برخورد شود و به این افراد به هیچ‌وجه مجوز فروش ندهند.

وی افزود: از زمانی که این قانون تصویب شد به اداره انتظامی و اداره نظارت بر اماکن عمومی اعلام کردیم در صورت مشاهده فروش سلاح در اماکن عمومی باید با آنها برخورد شود.

سلیمانی گفت: قانونی داریم که اگر سلاح‌های سرد برای انجام کارهای نمایشی، ورزشی و آموزشی به فروش برود بلااشکال است لیکن باید مجوز فروش آن را از مراجع ذی‌صلاح داشته باشد.

گلستان مردم عصبانی دارد/ نداشتن نشاط اجتماعی معقول یکی از چالش‌های اصلی در گلستان است

مدیرکل امور اجتماعی دفتر استانداری استان گلستان تصریح کرد: متاسفانه استان گلستان در عدم کنترل خشم در کشور رکوردار است و این امر باعث شد که آمارهای تکان‌دهنده‌ای را در راستای نابه هنجاری، ضرب و جرح، قتل و غیره را در استان گلستان شاهد باشیم.

چراغعلی ابراز کرد: از ابتدای سال جاری این موضوع در دستورکار دستگاه‌های اجرایی استان گلستان قرار گرفت استان گلستان که در بیشینه خود کارنامه خوش‌اخلاقی، مهمان‌نوازی و غیره شهرت داشت با کمال تاسف امروزه دامنه صبر بسیار کوتاهی داریم.

وی گفت: در سال جاری تقریبا دو برابر مدت مشابه سال گذشته شاهد اتفاقات تلخی در استان گلستان بودیم که منجر به فوت و قتل شد و یک مورد قتل در روز پنج‌شنبه ۲۵ مردادماه ۱۳۹۷ در شهرستان علی‌آبادکتول رخ داد که همه این موارد به دلیل عدم کنترل خشم است که منجر به اتفاقات اینچنینی می‌شود.

مدیرکل امور اجتماعی دفتر استانداری استان گلستان افزود: در ۱۰ سال گذشته بیش از ۱۰ هزار و ۶۰۰ نفر در سطح کشور با سلاح سرد به قتل رسیدند که این آمار بسیار نگران‌کننده است که باید در این مورد چاره‌اندیشی شود.

چراغعلی خاطرنشان کرد: در تبصره دو الحاقی آمده است که عرضه محصولات ممنوع است و باید جزای نقدی بپردازد اما متاسفانه در سطح شهر مغازه‌هایی وجود دارند که به وضوح در حال فروش سلاح‌های سرد هستند و این نشان می‌دهد که دستگاه‌های ذی‌ربط در این زمینه به خوبی ظاهر نشدند قانون به خوبی وجود دارد ما مشکل اجرای قانون را داریم.

وی با بیان اینکه گلستان دارای یک جامعه ملتهبی است، افزود: استان گلستان مردم عصبانی دارد و یکی از چالش‌های اصلی ما نداشتن نشاط اجتماعی معقول در استان است متاسفانه همه ما دچار روزمرگی شدیم.

مدیرکل امور اجتماعی دفتر استانداری استان گلستان خاطرنشان کرد: در حال حاضر به دهه اعیاد (غدیر و قربان) نزدیک می‌شویم چند دستگاه اجرایی مکلف شدند که در زمینه نشاط عمومی مردم ورود پیدا کنند انتظار داریم مدعی‌العموم به این موارد عبور کنند و اگر دستگاهی در اجرای نشاط اجتماعی قصور می‌کند به تعبیر من جرم کرده است و باید با آن دستگاه برخورد صورت گیرد.

چراغعلی افزود: اصحاب رسانه به کمک ما بیایند تا بتوانیم نشاط اجتماعی معقول را به جامعه ارزانی داریم استان گلستان یک استان سرسبز و اقلیم بی‌نظیری در کشور دارد ولی با این وجود مردم عصبانی داریم.

* شیوع بیش از حد متعارف حمل و نگهداری سلاح سرد در گلستان/ کشف سلاح در گلستان افزایش یافت

رئیس پلیس امنیت عمومی سلاح گرم و سرد را یک ابزار خطرآفرین و آسیب‌زا دانست و گفت: قانون‌گذار برای حمل و نگهداری و فروش این سلاح‌ها مجازات‌هایی را در نظر گرفته است و ناجا یقینا با افرادی که به صورت غیرمجاز اقدام به نگهداری و حمل یا فروش آن می‌کنند برخورد می‌کند.

عزیزی خاطرنشان کرد: نیروی انتظامی به غیر از اینکه برخورد قهری با این افراد (حمل و توزیع غیرقانونی سلاح) دارد برای افرادی که آستانه صبرشان پایین است و با کوچکترین برخورد با چاقو و سلاح سرد از خود واکنش نشان می‌دهند آموزش و مشاوره ارائه می‌دهد و در صورت ناچاری با این افراد برخورد قانونی خواهد شد.

وی تصریح کرد: استان گلستان از نظر وضعیت اقلیمی بسیار مطلوب است و دارای مزارع، جنگل و تفرجگاه‌های بسیار زیادی در استان است که بستر نیاز به سلاح را برای شهروندان ایجاد می‌کند.

رئیس پلیس امنیت عمومی اذعان کرد: خوشبختانه استان گلستان استانی امن و پایدار است و نیاز به حمل سلاح برای شهروندان نیست و حاکمیت برای حفظ امنیت این کار را انجام می‌دهد.

عزیزی ابراز کرد: شیوع حمل و نگهداری سلاح سرد بیش از حد متعارف در استان گلستان گزارش شده است و در سال جاری افزایش کشف سلاح را در سطح استان داشتیم.

 

لینک عضویت کانال تلگرام

https://tlgrm.in/ITNAnews

منبع: farsnews

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۳۴

۲۹ مرداد ۱۳۹۷

کد خبر :

33276

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک