گلستان,مسابقات کشتی گورشگلستان-ترکمن نیوز-  قرار است در اتفاقی بزرگ و بی‌نظیر، مسابقه ملی کشتی «گورش» در زادگاه خود یعنی گلستان برگزار شود و این موضوع بدان معنا است که نگاه کشور به آوردگاه بزرگی است که نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن های ایران،  اگر تنها یک بار مسابقه کشتی و هیجان آن را، با دلهره‌‌ی رقابت دو کشتی‌گیر تجربه کرده باشید، بدون شک تماشای این ورزش ریشه‌دار ایرانی را از دست نخواهید داد.

هیجان برگزاری مسابقات گورش از هفته پیشین با رقابت انتخابی استانی آن هم در شهرستان گمیشان متبلور شد و اکنون قرار است در جمعه پیش‌رو مسابقات کشتی گورش انتخابی کشور برای شرکت در رقابت‌های قرقیزستان در سه وزن ۶۲،۸۲ و آزاد در سالن المپیک شهرستان گنبدکاووس برگزار شود.

طبق برنامه منتخبین این دوره مسابقات کشتی، عازم سومین دوره بازی‌های جهانی عشایر که در شهریور سال جاری در کشور قرقیزستان برگزار می‌شود، خواهند شد.

*کشتی «گورش» جزئی از هویت مردم ترکمن/ تقدیر از تلاش‌های رئیس انجمن «گورش» کشور برای میزبانی مسابقات گورش در گلستان

معاون فرماندار گمیشان با اشاره به کشتی به عنوان یکی از ورزش‌های کهن که ویژه مازندران و گلستان است، گفت: وقتی صحبت از کشتی می‌شود آن هم گورش، نمی‌توان از ترکمن صحرا یاد نکرد، چرا که این کشتی سنتی جزئی از هویت ترکمن تلقی می‌شود.

سید علیرضا حسینی در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در گرگان اظهار کرد: مردم ترکمن «گورش» را به عنوان نماد رادمردی، ایثارگری، احترام به مردم، تحکیم روابط با سایر ملل و حس وطن‌دوستی تلقی می‌کنند.

وی با اشاره به برگزاری مسابقات انتخابی استان در رشته «گورش» تصریح کرد: به طور قطع حضور«سیاوش بیاتی»، رئیس انجمن گورش کشور در استان و تدابیر مجدانه وی این فرصت را مهیا کرد تا گمیشان میزبانی این دوره از مسابقات را در ۳۰ تیرماه سال جاری بر عهده گیرد.

حسینی تصریح کرد: اکنون نیز برگزاری کشوری این مسابقات مرهون حمایت رئیس انجمن «گورش» کشور است که با علاقه‌مندی موضوع کشتی «گورش» را به عنوان یکی از ورزش‌های سنتی منطقه در سطح ملی پرآوازه کرده و به طور قطع امتداد این تلاش‌ها به شهرت بیشتر این ورزش در سطح بین‌المللی نیز منتهی خواهد شد.

وی یادآور شد: با توجه به جذابیت‌های کشتی گورش مطمئن هستم، مردم منطقه گنبدکاووس همچون گمیشان استقبال شایسته‌ای از این مسابقات به عمل خواهند آورد و با حضور گرمشان از قهرمانان گلستانی حمایت می‌کنند.

حسینی با تاکید بر برگزاری برنامه‌های ملی و بین‌المللی ورزشی در گلستان اذعان کرد: این برنامه‌ها فرصت گرانبهایی را در اختیار استان می‌گذارد تا ضمن معرفی خود به کشور، از امکانات ملی برای ایجاد و تجهیز زیرساخت‌های مناسب ورزشی در سطح استان بهره گیرد.

همچنین فرماندار گمیشان در زمینه برگزاری مسابقات کشوری کشتی سنتی ترکمنی «گورش» در استان گلستان گفت: کشتی سنتی گورش ترکمن، ریشه در فرهنگ، آداب و رسوم مردم منطقه دارد

امیر شیر توماج، گمیشان را پایتخت «گورش» کشور دانست و خاطرنشان کرد: پهلوانان و قهرمانان زیادی در سطح ملی و بین‌المللی در این رشته پر طرفدار از شهرستان گمیشان حضور دارند.

وی افزود: گورش ترکمن از ورزش های قدیمی و مورد علاقه مردم منطقه با قدمت بسیار بالا است که در پایان مراسم عروسی در یک محوطه باز در حیاط صاحب جشن با حضور پهلوانان ترکمن برگزار می‌شود و هم اکنون این مراسم در جشن‌های ملی و رسمی دولت ترکمنستان نیز رایج شده است.

*گلستانی‌ها در تب و تاب استقبال از مسابقات کشوری کشتی گورش/مسابقات ملی و بین‌المللی فرصتی بزرگ برای ورزش گلستان

توماج با تاکید بر حمایت از این رشته ورزشی مهیج یادآور شد: حمایت از این ورزش محبوب می‌تواند زمینه‌ساز شکوفایی و افتخارآفرینی برای کشور توسط ورزشکاران غیور شهرستان باشد.

در این بین خالی از لطف نیست تا با بخش‌هایی از کشتی سنتی «گورش» در بین تراکمه آشنا شویم، در مراسم برگزاری کشتی «گورش» مردم به شکل دایره‌وار نشسته یا می ایستند و کشتی‌گیران در داخل یعنی دو سوی این فضای دایره‌وار روبه‌روی هم می‌نشینند و داوران نیز که از پیشکسوتان «گورش» هستند در سه یا چهار نقطه فضای مسابقات مستقر می‌شوند و نقطه جالب اینکه قبل از شروع مسابقات ریش‌سفیدان دعا می‌کنند.

مسابقات «گورش» ترکمن‌ها صحنه‌ای است برای نشان دادن قدرت قهرمانان در مقابل رقبای مشهور یا گمنامی که برخی مواقع نیرویشان را به رخ می‌کشند.

گورش فنون متفاوتی دارد.از جمله سورشمه، قاقمه،چوپان سالمه،ساغا، گوترمه و غیره و اکنون به یکی از رشته‌های ورزشی بازی‌های آسیایی تبدیل شده است.

از قدیم پهلوانان گورش در بین مردم محبوبیت خاصی دارند و جوان‌ترها غالبا الگوهای اخلاقی خود را از بین این پهلوانان برمی‌گزیدند، چرا که کمک به همنوع یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های پهلوانان بود.

مسابقات منطقه‌ای کشتی «گورش» با حضور ۳۰۰ورزشکار در هشت وزن در سیمین‌شهر استان گلستان برگزار و تیم میزبان قهرمان شد.

 

گردآوری:گروه خبری ترکمن نیوز

http://turkmensnews.com

منبع:fars

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۲۲:۵۲

۰۴ مرداد ۱۳۹۷

کد خبر :

29470

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک