گلستان تسلیم خشکسالی شده استاخباراستانی-ترکمن نیوز- استمرار و تشدید خشکسالی روی تهدید جدی را به همه بخش های گلستان نشان داده، مصرف بی رویه آب بویژه در حوزه کشاورزی زمینه بروز بحران حتی برای مصرف خانگی را پدید آورده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، شاید کمتر کسی باور کند که اکنون آب آشامیدنی ۱۱۰ روستای گلستان با تانکر تامین می شود موضوعی که به گفته مدیرعامل آبفای روستایی در فصل تابستان ۱۷۱ روستای دیگر هم به جمع آن اضافه می شود.

از دیگر سو بر اساس داده های آماری هواشناسی طی چند سال اخیر بیشترین بارش گلستان مربوط به سال زراعی ۹۰ تا ۹۱ به میزان ۷۱۲/۱ میلی متر و کمترین آن در سال زراعی گذشته (۹۶-۹۵) با ۴۴۹٫۸ میلی متر بوده است.

به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گلستان گفت: در ۱۰ سال اخیر منهای سال های ۹۱ و ۹۳ در استان خشکسالی پیوسته وجود داشته که اثرات این پدیده در رودخانه ها خودش را به خوبی نشان می دهد.

علی نظری اظهار کرد: سال آبی امسال (از مهر ۹۶ تاکنون) در حوزه آبخیز اترک ۲۷٫۵ میلیون متر مکعب آورد آب داشتیم در حالی که پارسال در همین مقطع ۴۵ و در درازمدت ۲۰۲ میلیون متر مکعب بوده است.

به گفته وی در گرگان رود که ۶۳ درصد حوضه آبی استان گلستان را تشکیل می دهد سال آبی جاری ۶۵ میلیون متر مکعب آورد ثبت شد در حالیکه سال گذشته ۱۱۲ و در درازمدت ۳۵۵ میلیون متر مکعب بوده است.

مدیرعامل آب منطقه ای گلستان تصریح کرد: آب گیری مخازن سدهای استان با کاهش ۲۵ درصدی نسبت به پارسال از ۹۷ به ۷۳ میلیون متر مکعب کاهش یافت.

نظری با بیان این که ۸۷ درصد آب گلستان در بخش کشاورزی مصرف می شود از کشاورزان خواست که امسال در آبهای زیرزمینی ۲۰ درصد و در بهره مندی از آبهای سطحی ۵۰ درصد صرفه جویی کنند.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان نیز گفت: تداوم خشکسالی باید جدی گرفته و برای مقابله با آن اقدام ها از جمله فرهنگ سازی در جامعه شتاب بیشتری گیرد.

به گفته ابوطالب قزلسلفو طی ۱۰ سال اخیر میزان آبدهی رودخانه های گلستان از جمله شصت کلاته گرگان ۴۰ درصد، رودخانه زرین گل علی آباد کتول ۴۵ درصد و چهل چای مینودشت ۲۸ درصد کاهش یافته است.

وی علل کاهش منابع آبی گلستان را تغییر اقلیم و کاهش بارندگی، افزایش غیر عادی دما، برداشت بی رویه از سفره های زیر زمینی برشمرد و گفت: مردم استان واقعیت کم آبی و اثرات سوء خشکسالی را باور کنند.

لینک عضویت کانال تلگرام

https://t.me/ITNAnews

انتشار دهنده : Yaprak
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۶:۰۷

۱۶ خرداد ۱۳۹۷

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک