Panbe 6Sh 300x201 - گلستانی ها پنبه را ارزان به واسطه ها نفروشندگلستان– ترکمن نیوز- برداشت پنبه طی روزهای اخیر از کشتزارهای بندرترکمن واقع درغرب گلستان آغاز شد، اما دست اندرکاران این حوزه از زارعان خواستند که محصول را با قیمت تواقفی تعیین شده به کارخانه ها ارائه کرده و آن را با نرخ های قبلی و ارزان به واسطه ها تحویل ندهند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، تعیین قیمت توافقی خرید برای هر کیلوگرم وش پنبه به قیمت ۵۰ هزار ریال تا زمان اعلام نرخ تضمینی محصول توسط دولت اینک موجی از امید را در میان پنبه کاران استان ایجاد کرده و از سوی دیگر واسطه ها وارد عمل شده تا پنبه را با قیمت کمتری و پیش از ارائه به کارخانه های پنبه پاکنی خرید کنند.
شورای اقتصاد نرخ تضمینی قیمت هر کیلوگرم وش پنبه را در سال زراعی قبل ۳۱ هزار و ۹۶۰ ریال تعیین کرده بود، ولی امسال هنوز نرخ خرید را اعلام نکرده است.
به منظور حمایت از پنبه کاران گلستان نشستی با حضور مسوولان جهادکشاورزی، مدیران کارخانه های پنبه کنی فعال در منطقه و رییس و کارشناسان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان برگزار و اعلام شد که کف قیمت خرید هر کیلوگرم وش پنبه توسط کارخانه های پنبه پاک کنی استان ۵۰ هزار ریال است.
علی محمد چوپانی رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان اظهار امیدواری کرد که با افزایش قیمت خرید وش پنبه، این محصول کم آب طلب در آینده نزدیک جایگزین کشت های با آب بری زیاد شود.
وی افزود: با توجه به قیمت کنونی ارز، صادرات و ارزآوری حوزه زراعت پنبه توسعه خواهد یافت.
رییس اداره پنبه و دانه های روغنی سازمان جهادکشاورزی گلستان نیز به خبرنگار ایرنا گفت: در سال زراعی جاری در استان حدود ۱۱ هزار هکتار پنبه کشت شده است.
علی موسی خانی افزود: در گلستان ۱۰ کارخانه پنبه پاک کنی فعال وجود دارد که تاکنون پنج کارخانه برای خرید وش پنبه با قیمت توافقی و پایه هرکیلوگرم ۵۰ هزار ریال اعلام آمادگی کرده اند.
وی از پنبه کاران گلستان خواست که وش باز شده را در هوای صاف و آفتابی برداشت کرده و از کیسه پلاستیکی برای نگهداری و حفظ سلامت محصول استفاده نکنند.
سال قبل در گلستان ۱۹ هزار و ۵۰۰ تن وش پنبه از سطح ۹ هزار و ۶۴۰ هکتار برداشت شد که ۲۰ درصد از تولید این محصول را در کشور شامل می شد.
استان مرزی گلستان واقع در شمال کشور دارای ۶۵۰ هزار هکتار زمین زراعی حاصلخیز است که هر ساله به زیر کشت محصولات زراعی مختلف از جمله غلات و پنبه می رود.

 

منبع: irna.ir/golestan

گردآوری: گروه خبری ترکمن نیوز

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۰:۱۵

۰۵ شهریور ۱۳۹۷

کد خبر :

33961

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک